Mateřská versus rodičovská, jaký je rozdíl?

blessedmary
10. kvě 2013

Jelikož jdu do všeho poprvé, tak mám na toto téma spoustu otázek. Takže za prvé jaký rozdíl mezi mateřskou a rodičovskou a kdy se na kterou nastupuje? Za další mám nárok na mateřskou, když pracuji již čtvrtým rokem na Dohodou o pracovní činnosti a platím si sama jen zdravotní pojištění každý měsíc 1080 Kč, jinak nic neodvádím ☹ A pokud dělám na Dohodu můžu si vybrat jestli budu doma 2,3 nebo 4 roky? Děkuji za odpovědi a moc se omlouvám, ale topím se v tom ☹

andy21
10. kvě 2013

@blessedmary a nebylo by lepší dojít se zeptat na příslušné státní úřady? 😉

blessedmary
autor
10. kvě 2013

no tam jsem byla, ale paní mi řekla, že to budeme řešit až na to bude čas 😀 tak spíš nevím, jestli už nebude pozdě 😝

arrowka
10. kvě 2013

A nebylo by jednodušší zadat do googlu "mateřská dovolená 2013" nebo rodičovská dovolená 2013" a přečíst si všechny informace podrobně a najednou? Minimálně na tvou první otázku najdeš odpověď během pár sekund. Na diskusích se často pletou pojmy a pak jsou z toho tazatelky akorát ještě zmatenější. A na informace úřadů vůbec nespoléhej, jsou schopni ti tam nakecat blbosti, je lepší jít na úřady aspoň částečně informovaná.

blahova_andrea
10. kvě 2013

@andy21 ono taky na úřadech záleží jak se která úřednice zrovna vyspí. každá řekne něco jiného a nikdy to žádná neřekne celé a pak se věčně volá a řeší na co vše se ještě zapomnělo. nedivím se, že maminky hledají odpovědi i jinde 😉

blahova_andrea
10. kvě 2013

@blessedmary mateřská se počítá ze mzdy ze zaměstnání a nastupuje se na ni 6-8 týdnů před termínem porodu, pobírá se 6měsíců. poté následuje rodičovská, která má nově spoustu podob a je variabilní. všeobecně se říká jsem na mateřské po celou dobu, kdy je maminka s dítětem doma a to pak mate, protože jsme vlastně na rodičovské 😉 mám pocit, že na to, aby jsi měla mateřskou, musíš mít placené xy měsíců sociální pojištění. jak je to s těmi různými dohodami teď fakt nevím, nechci ti kecat. ale všeobecně, kdo nemá nárok na mateřskou, ten si nevybírá délku rodičovské. nově je ale možnost vypočítávat nárok a výši rodičovské podle výše platu otce. zase je tam asi x podmínek, ale třeba by se tě to mohlo týkat 😉

ilonju
10. kvě 2013

Ahoj všem,chtěla bych se zeptat. Byla jsem vdaná a s prvním manželem máme dvě děti. Rozvedli jsme se a já jsem se po čase znovu vdala. Narodil se nám syn budou mu čtyři měsíce. Můj dotaz je,jestli máme nárok na porodné vím,že to platí pouze jen na první dítě. Ale první dítě to bude manžela, tak jestli by tedy neměl nárok právě manžel. Děkuji za odpověď.

blahova_andrea
10. kvě 2013

@ilonju první dítě se počítá prvorodička - matka...nejde o otce, takže na porodné určitě mít nárok nebudeš

blessedmary
autor
10. kvě 2013

jaj, to je ta moje zpropadená dohoda...to ještě bude...já myslím, že mě ta úřednice taky odbyla jen protože to nevěděla 🤐

blahova_andrea
10. kvě 2013

@blessedmary vím, že kamarádka (už je to 4 roky) byla osvč, před tím nějakou dobu zaměstnaná s tím, že sociální jí bylo hrazeno a na úřednice jí poradila, že jí do těch 270 dní nebo kolika to má být, co to musíš mít hrazené chybí jen něco a že si to může u nich zpětně doplatit a mateřskou pak dostane. doplatila si to a nakonec měla tu nejvyšší, nějakých 25000. pak byla děsně v šoku (finančně), když padla na těch 7600. vím, že tu vysokou částku už myslím zrušili, takže na tu tě lákat nechci. chci tím jen říct, že když potkáš na úřadě toho správného člověka, tak se často dá najít nějaký způsob nebo klička, jak se dopracovat tam, kam potřebuješ. jen je to laické smrtelníky moc složité a nepřehledné a je potřeba rada odborníka. náš systém je ale hooodně děravý, takže se najít opravdu skulinky dají.

j.a.n.i
10. kvě 2013

@blahova_andrea Nemocenské zpětně doplatit nelze...

j.a.n.i
10. kvě 2013

@blessedmary Pokud pracuješ na dohodu o pracovní činnosti, tak je divné, že si sama platíš zdravotní, protože při výdělku vyšším než 2500,- i při DPČ normálně odvádí sociální a zdravotní zaměstnavatel a nějak nepředpokládám, že bys měla méně...

j.a.n.i
10. kvě 2013

@ilonju A manžel to dítě snad porodil 😕

blessedmary
autor
10. kvě 2013

@j.a.n.i pardon, dohoda o provedení práce v tom je ten rozdíl.

aneta0707
10. kvě 2013

@j.a.n.i jen poznamka, zamestnavatele neradi platej soc a zdrav a zamestnanci zase platej neradi dane. proto se vetsinou pracuje na dohodu ☹ a proto potom vznikaji takovyhle zmatky v papirech a problemy s penezma, ktery by jinak nenastaly, kdyby byla normalni smlouva

snowvwhite
10. kvě 2013

Mateřská je forma "nemocenské" - nějaké informace najdeš na http://www.mpsv.cz/cs/7 - hledej "peněžitá pomoc v mateřství"; bohužel nemám zkušenost s tím, jak je to pro Dohodu
Rodičovská je sociální dávka bez ohledu na platbu nemocenské, info na http://portal.mpsv.cz/soc/ssp/obcane/rodicovsky... - na tu máš určitě nárok;
nechci snižovat pomoc tady na fóru, ale doporučuju Ti napsat přímo na úřad - třeba mail a popsat jim svoji situaci; když Ti neporadí pořádně, můžeš to zkusit na ministerstvu (MPSV)

ilonju
10. kvě 2013

@j.a.n.i Ahoj díky za odpověď. Mě se to také nezdálo,ale nebylo by to fajn? 🙂 A stejně je to nespravedlivé každé dítě má přeci právo dostat peníze i když bude druhé nebo třetí. Vždyť potřebuje to samé 😖 . Ale proč se divím v našem státě je možné vše.

blahova_andrea
11. kvě 2013

@snowvwhite psát na úřad mail nemá smysl. aspoň většinou. odpověď mi nikdy nedošla a nebo tak obecná jako bych si přečetla běžné poučky na mpsv.cz. až když jsem měla přidělenu svoji sociální pracovnici, která řešila naše papíry, tak mělo smysl se na ní obrátit klidně i mailem, když jsem něco nepobrala nebo si vzpomněla dodatečně.

blahova_andrea
11. kvě 2013

@ilonju potřebuje, ale asi si tam nahoře říkají, že může všechno zdědit po těch starších, i když to tak v reálu vždy není možné

j.a.n.i
11. kvě 2013

@ilonju Ano, není to spravedlivé, proč mají peníze dostat pouze děti těch co nemakaj... proto bych porodné zrušila

j.a.n.i
11. kvě 2013

@aneta0707 To sice ano, ale tady byla zmíněna dohoda o pracovní činnosti, kde je sociální a zdravotní nad 2500,- povinné, teprve dodatečně se zakladatelka opravila...

blahova_andrea
11. kvě 2013

@j.a.n.i přesně, na porodné v podstatě dnes dosáhne jen ten, kdo by si vůbec neměl dovolit mít dítě. a to nemyslím ve zlém. jsou lidé, kteří jsou v takové situaci až těsně před děťátkem a dítko je pro ně vymodlený dar, tak už do toho jdou, ale těch je málo. většina maminek porodné nedostane jen kvůli přešvihnutí hranice příjmů třeba jen o pár desítek korun a pak si stejně musí vše popůjčovat nebo koupit v bazarech. patřím mezi ně. a nemyslím si, že by tím moje mimi strádalo. jemu je to zatím fuk v čem se koupe, co poblinká nebo čemu roztrhá kolena 😀