Mateřská vs rodičovská, co je co a co se z čeho počítá?

wendym1
12. kvě 2014

Ahoj
Potřebuji poradit, jak je to s mateřskou a rodičovskou.dostala jsem výpověd od zaměstnavatele z důvodu nadbytečnosti, pracovala jsem zde 4 roky. Nástupuji v červnu na dpp na 3 měsíce a pak dostanu smlouvu na dobu neurčitou..... když budu chtít jít příští rok na mateřskou,bude to ok? Mám v tom trochu hokej a nevím co je co a co se z čeho počítá? Mateřská a rodičovská.díky za informace

blahova_andrea
12. kvě 2014

mateřská se počítá z platu, tudíž musíš být zaměstnaná, aby jsi na ni měla nárok. musíš být nemocensky pojištěna alespoň 270dní. na rodičovskou má nárok každá žena. celkem dělá 220 000,-

hanny85
13. kvě 2014

viz. výše je správně, jen dodám, že mateřská trvá 28.týdnů a pak si zvolíš délku rodičáku na 2, 3 nebo 4 roky.

heduskak
27. kvě 2014

Ahojky, někdo mi říkal že mateřská ten pul rok je jako normální plat, který jsem brala v práci je to tak? Pak si zvolím rodičovskou a to je těch 70% z platu?? 🙂

petrasipkova1
27. kvě 2014

heduskak 😀 To je vtip, ne ? 🙂 Mateřská je dávka sociálního pojištění, takže se vypočítává z platu, musíš být zaměstnaná a pojištěná min 270 dní, poté máš nárok na 28 týdnů peněžité pomoci v mateřství. Rodičovský příspěvek buď následuje po PPM ( pokud máš) a nebo je hned od narození miminka, a dělá celkově 220 000 Kč, které pokud splníš podmínky si můžeš libovolně volit a nebo máš určen do 4 let věku dítěte. Takže pokud si to rozpočítáš cca do tří let, dělá to okolo 7 000 Kč měsíčně 😀 a ne 70 % platu 😉

ladybugie
27. kvě 2014

@petrasipkova1 mateřská je oficiálně PPM - peněžitá pomoc v mateřství a vypočítává se z platu těhotné. Ta nastupuje na mateřskou 6-8 neděl před porodem a je na ní tuším 28 týdnů v případě porodu jednoho dítěte. Matka musí být před porodem nejméně 270 dní nem. pojištěna, jinak nastupuje dnem porodu na rodičovskou dovolenou. Mateřská je opravdu určité procento z platu. Navíc vám po dobu mateřské zaměstnavatel drží to samé místo.
Na rodičovské dovolené, rodičovská je dávka SSP - státní sociální podpory, vyplácí ji stát, je matka, která byla nem. pojištěna, od 29. týdne po porodu. Rodičovská má celkem 220tis kč a pokud splňuje matka podmínky, tak si volí dobu pobírání max do 4 let. V klasické tříleté variantě se výše příspěvku pohybuje kolem 7tis měsíčně.
Pokud matka nebyla nem. pojištěna, nastupuje dnem porodu na rodičovskou dovolenou a do devíti měsíců prcka pobírá vyšší částku, po devátém měsíci věku prcka pobírá něco kolem 3-4tis. Přesné částky nevím.

sonik05
27. kvě 2014

@heduskak tak to rozhodne neni. Prvni pulrok (penezita pomoc v materstvi - PPM) rozhodne neni vyse tveho platu, myslim,ze to je 69% denniho vymerovaciho zakladu. A rodicovsky prispevek je 220 000 kc, vic ani koruna a zalezi na tobe,jak dlouho ho budes cerpat (2,3,4 roky).

leni84
27. kvě 2014

@petrasipkova1 Souhlasím s tím, co bylo řečeno výše..Na PPM (mateřskou) mají nárok ženy, které byly alespoň 270 dní před porodem nemocensky pojištěny a dávka se vyplácí po dobu 28 týdnů (v případě narození jednoho dítěte). Dále..Je rozhodující jaký má žena denní vyměřovací základ, který se vypočítá z jejího platu (tuto částku pak dostává na kalendářní den). Do určité hranice denního vyměřovacího základu má žena nárok na 100%, tudíž pak je možné, že se výše mateřské víceméně neliší od původního platu (já jsem se do hranice 100% ještě vešla a brala jsem o pár stovek méně, než plat v zaměstnání). Pak od určité částky má žena nárok "jen" na 70% denního vyměřovacího základu a je stanovená horní hranice částky denního vyměřovacího základu, kterou žena může maximálně dostat tzn. tratí na tom ženy, které braly nadstandardní nebo vysoce nadstandardní příjmy. Řekla bych, že pokud žena bere cca do 35 tisíc hrubého měsíčně, tak se do 100% sazby vejde, částku negarantuju, jen odhaduju podle sebe..Po mateřské se nastupuje na rodičovskou, která je stanovena státem na výši 220 tisíc a pokud splníš podmínky, tak si můžeš zvolit dobu čerpání ve 2,3, nebo 4-leté variantě, popř. si zvolit konkrétní částku, kterou chceš měsíčně dostávat a ta se dá každé 3 měsíce měnit. Horní hranice té částky je 11500 Kč. Toto je podle mě dobré pro ty, které plánují mít další dítě brzy cca za 2 roky po prvním..Myslím si ale, že ty, které neměly nárok na PPM (mateřskou), tak si dobu trvání rodičovské zvolit nemůžou a automaticky jdou do 4leté varianty.