Matka před porodem vypsána z ÚP, mateřská přes otce

sladkatalaska
7. kvě 2014

Děkuji za rozkliknutí a snad budete pro mě někdo mít odpověď, nejlépe nějakou pozitivní 🙂. Před otěhotněním jsem se registrovala na UP, tou dobou jsem se zrovna vdávala a zapomněla jsem přijít na domluvenou návštěvu. Okamžitě jsem byla vypsána z UP, což znamená, že 6měsíců se na UP nemůžu registrovat. Těch 6 měsíců budu muset platit minimální zdravotní pojištění. První otázka - budu se moct na zbylé tři těhotenské měsíce na UP? Je to nelogické, registrovat se v 6. měsíci těhotenství... to by ale znamenalo, že bych si musela platit zdravotní až do porodu? Byla by pro mě "řešením" neschopenka? Pokud bych byla na neschopence, zdravotní bych podle mě platit nemusela... (?) Po porodu budu mít 6 týdnů neschopenku určitě, že ano? Po šesti týdnech plánujeme, že by manžel nastoupil oficiálně na mateřskou, aby se vypočítala z jeho příjmu, protože já po posledním divokém roce samozřejmě mít nárok nebudu. Tzn. že by se sepsal papír předání do péče, manžel na týden nastoupí na mateřskou, a potom uzavře v práci novou pracovní smlouvu. V tento okamžik on opět předává dítě do péče matky a na mateřskou nastupuju já? Nebo dítě zústává stále v péči otce a matka co? Co potom bude s mým zdravotním pojištěním, pokud bude muset otec zůstat na mateřské? Budu si ho muset platit až do doby, kdy nastoupím na rodičovskou? Děkuji za odpověď na kteroukoli z mých otázek a přeju Vám všem krásný den 😉.

bajana
7. kvě 2014

ahoj, no ja budem mat podobny problem.....mam ZL a neplatim si nemocenske, takze nemam narok na matersku...podla mojich info ja pojdem na pracak, budem mat nejaku podporu a po porode prejdem na rodicak....tiez zvazujeme alternativu, ze mm pojde oficialne na matersku....
k tvojim otazkam - najlepsia rada je ist na socku/pracak a opytat sa ich, ale za mna:
1. ano, mozes sa registrovat aj v 6.mesiaci, na UP ich to nezaujima.....ked sa budes registrovat, bude za teba platene zdravotne poistenie, takze nebudes ho musiet platiti ty (toto viem na 100%, pytala som sa priamo na UP)
2. naopak ak nie si zamestnana a nie si na UP, kto by na teba platil PN a z coho by sa pocitala? mne sa to zda nelogicke, ale radsej sa o tom informuj na socialke....mozno plati nejaka ochtranna lehota z min. zamestnania
3. a zase podla zdraveho rozumu - materska je nahrada platu pre tvojho manzela, nie pre teba....tzn. ak on bude dalej pracovat na inu zmluvu a ty budes doma s tym, ze budete dostavat matersku na neho od statu a jeho plat od zamestnavatela, v tomto ty podla mna nijako nefigurujes a budes musiet byt na UP, aby si nemusela platit zdravku....
ale opakujem, mozem sa vo vsetko mylit, takze obrat sa na prislusne urady....

somalicats
7. kvě 2014

@sladkatalaska Ahoj, k Tvým dotazům: na ÚP se můžeš registrovat i těhotná. Neschopenka se vystavuje pouze zaměstnancům nebo OSVČ, kteří si platí nemocenské poj., takže na nemocenskou nemáš nárok. Stejně tak nemáš nárok na peněžitou pomoc v mateřství, můžeš dostat pouze rodičovský příspěvek, přesnou výši Ti řeknou na pracáku, ale mám pocit, že do nějakých 9-10 měsíců věku dítěte je to něco přes 7tis a pak něco přes 3 tis. V tu chvíli za Tebe platí zdrav.poj.stát. Manžel může jít na mateřskou po Tvém šestinedělí, ale v takovém případě nemůže zároveň pracovat, respektive může, ale ne u stejného zaměstnavatele na stejnou prac.smlouvu a může si vydělat max do 10tis.měsíčně, jinak o peněžitou pomoc v mateřství přijde. Rozhodně bych ve Tvém případě muže na mateřskou neposílala, dostane v každém případě míň než to, kolik vydělává (ledaže by vydělával hodně málo a měli jste pak nárok na dávky).

sladkatalaska
autor
7. kvě 2014

@somalicats Opravdu nemůže u stejného zaměstnavatele? Mám zjištěno, že u stejného zaměstnavatele může, ale ne na stejnou pozici jako doteď. Tím pádem bychom měli mateřskou, bez toho by nebyla žádná. Takže pokud bude mít jinou smlouvu a vydělá do 10tisíc měsíčně, půjde to tak, že on bude normálně chodit do práce na druhou smlouvu a já budu na UP - ve skutečnosti doma s miminkem?

sladkatalaska
autor
7. kvě 2014

@somalicats A k té nechopence - je mi jasné, že nemám nárok na nemocenskou, ale když jsem byla OSVČ, bylo to tak, že jsem sice neměla nárok na nemocenskou, ale pokud jsem byla celý měsíc na neschopence, platil za mě zdravotní stát nebo pojišťovana (nevím přesně) - z toho důvodu se domnívám, že když budu na neschopence, nebudu muset platit nemocenské.

somalicats
7. kvě 2014

Může u stejného, ale na jinou prac.smlouvu a jinou činnost a se stropem 10tis. Pokud Ty budeš na ÚP oficiálně, ale v reálu se budeš starat o mrně, tak budeš mít první problém ve chvíli, kdyby Ti tam náhodou někdo nabídl práci. Jednodušší je, že Ty začneš hned po porodu brát ten rodičák, zdrav.poj.za Tebe v tu chvíli bude platit stát (a do doby porodu budeš na ÚP, takže totéž) a manžel bude chodit normálně do práce - pak si on může i kdekoli jinde nebo i u stejného zaměstnavatele přivydělat bez omezení a Ty si budeš moct taky přivydělat, když to půjde - u rodičáku už omezení na výdělky nejsou. Navíc on jako zaměstnanec si uplatní v daňovém odpočtu dítě i Tebe jako nepracující manželku.

somalicats
7. kvě 2014

Z principu nemůžeš být na neschopence, pokud sis jako OSVČ neplatila nemocenské. Zdravotní za Tebe myslím může platit stát, pokud jsi nemocná, ale nejsem si jistá, jestli tam není nějaké omezení - tohle jsem nikdy nezjišťovala, protože já jsem OSVČ na vedlejšák a hlavní činnost mám zaměstnaneckou, čili mě se tohle nikdy netýkalo.

somalicats
7. kvě 2014
martinahost
7. kvě 2014

Ještě by jsem dodala že paní nemusí brát rodičák do 9-10 měsícu těch 7-tisíc a potom 3 a něco tisíc do 4 let dítěte ne?.Mužete si požádat rodičák i přes manžela, manžel jenom doloží potvrzení že je nemocensky pojištění ( zaměstnaní) a denní vyměřovací základ a mužete si volit delku a výšku rodičáku jak budete chtít max. 11500kč anebo kolik....Rodičák bude normálně na vás, zdravotní vám bude platit stát, manžel bude normálně pracovat a vy si taky mužete vydělat kolik chcete k tomu rodičáku když budete chtít. Nevím, ale myslím si že si to děláte dost zložitě... 😉

sladkatalaska
autor
7. kvě 2014

@somalicats No, jednodušší to možná je, ale připravím se tím o mateřskou. Pokud bude prvních 5 měsíců mateřská přes manžela (který bude pracovat na novou smlouvu s ofic. výdělkem do 10000,-Kč), tak si nečerpám hned RP - a ono je pak rozdíl dostávat 3800,- (zrovna na rodičák bez mateřské) nebo 5100,- Kč (po 5 měsících mateřské) rodičovský příspěvek skoro čtyři roky... O ničem jiném než čtyřleté variantě neuvažuju.

mondulka21
8. kvě 2014

@sladkatalaska udělat to tak sice asi jde, je to složité a dost na hraně zákona a navíc ty se budeš muset nahlásit na up hned po skončení šestinedělí a pokud ti nabídnou práci a ty jí odmítneš, tak tě můžou opět vyloučit z evidence...
nechopenka nemá s placením pojištění nic společného, takže dokud nebudeš registrovaná na up (nenajdeš si práci) tak si ho platit budeš muset. Otázka je jak to bude v období 6 nedělí, to myslím že na up asi nebudeš moct bejt hlášená a pokud nebudeš pobírat rodičák, tak si asi taky budeš muset platit pojištění (ale tohle fakt nemám podložený, to si jen myslím).
Koukám že těhu ještě nejsi, tak nejlepší by bylo se snažit najít práci.....

suzanna123
8. kvě 2014

@sladkatalaska možná je to hloupý nápad, ale co si místo vymýšlení neschopenek a přehazování mateřské a UP najít práci???

somalicats
8. kvě 2014

Já mám pocit, že se dá na zdrav.pojišťovně nahlásit, že pečuje o dítě do věku nevímkolika let, a pak za ni platí zdrav.poj. stát. Jenže to nepůjde, pokud zároveň půjde manžel na mateřskou.
Zakladatelka by si měla nejdřív dobře spočítat, kolik peněz bere manžel teď, kolik dostane, pokud půjde na mateřskou (je to míň než čistá mzda), kolik dostane na přivýdělek a hlavně jestli to bude dohoda o provedení práce nebo klasický prac.úvazek (na DPP do 10 tis se od letoška uplatňuje srážková daň a tímpádem přijde o daňové bonusy na dítě na rozdíl od daně zálohové, kde se podepsáním růžového Prohlášení zaměstnance dají uplatnit slevy na dani - to by bylo u klasické prac.smlouvy, jenže tam nastupuje ještě zdrav.a soc.poj. a tímpádem je čistá mzda nižší) - tohle všechno je totiž pro to, kolik ve finále donesete domů, rozhodující! I bez výpočtu si troufnu odhadnout, že líp na tom budete s tou normální variantou, tedy rodičák pro matku a normální příjem pro otce.

somalicats
8. kvě 2014

@sladkatalaska To, co teď napíšu, bude znít asi dost tvrdě,ale o mateřskou ses připravila sama. Tohle si musí každá rozmyslet, jestli bude těhotnět hned, a pak nebude mít nárok prakticky na nic kromě toho rodičáku, a nebo jestli půjde alespoň na minimální dobu dělat, třeba i hůř placenou práci, ale bude mít nárok jak na mateřskou, tak na rodičák, v tom případě s volitelnou výší. A vymejšlet pak, jak to obejít - co budeš dělat ve chvíli, kdy budeš opět registrovaná na pracáku, mrněti bude pár měsíců, tam Ti někdo nabídne práci, Ty ji odmítneš a z ÚP Tě v tu chvíli opět vyřadí? V tu ránu budeš ve stejné situaci jako teď, akorát s tím rozdílem, že budeš mít podstatně vyšší výdaje a to zdravotko si budeš muset platit do chvíle, než nastoupíš na rodičák.

sladkatalaska
autor
8. kvě 2014

@somalicats No, zatím se mi s tím moc nechce lámat hlava, ale to, co píšeš, zní rozumně, resp. hlavně, že víš, o čem mluvíš.

Z některých příspěvků mám pocit, že mě soudí jako sociální případ nefakčenka, najít si práci je samozřejmě nejrozumější a už se mi i něco rýsuje, ale pochybuju, že jako těhotnou mě teď přijmou. Kdyby ano, myslím, že i kdybych pracovala až do porodu, stejně by mi nárok na mateřskou nevznikl. Byla jsem 2 roky OSVČ a když jsme začali uvažovat o miminku, ukončila jsem podnikání, protože jsem nevydělala dost peněz a bylo pro mě rozumnější nechat se zaměstnat, abych získala nárok na mateřskou. Hledala jsem si práci s tím, že mimi se jen těžko podaří (zdravotní problémy), takže než otěhotním, dostatečně dlouhou dobu budu mít dávno odpracovanou. Miminko se podařilo skoro okamžitě - trochu mě to překvapilo, ale považuju to za štěstí, obrovské štěstí, takže to, že bude míň peněz, je teď vedlejší. Přesto mě samozřejmě zajímá, jak tuto situaci vyřešit nejlíp, koho by to nezajímalo...

somalicats
8. kvě 2014

@sladkatalaska Tak za zeptání se nic nedáš, ale v tuhle chvíli už je pozdě na to, aby Ti ze zaměstnání vznikl nárok na mateřskou... Spíš to zkus směrovat tak, jestli bys mohla pracovat po porodu na nějaký zkrácený úvazek - k rodičáku si přivydělat můžeš bez omezení. Pak budeš brát rodičák a nějaká ta kačka navíc se hodí vždycky. Zdravotní budeš mít pokryto tak jako tak a pokud bys nedělala na DPP, ale měla bys klasickou prac.smlouvu, tak i když děláš na částečný úvazek, už se to počítá jak pro nemocenskou, tak případně pro mateřskou, pokud by se vám časem zadařilo další.

somalicats
8. kvě 2014

@sladkatalaska Jinak nic si z toho nedělej. Já když čekala první dceru, tak to bylo naprosto neplánovaně, byla jsem v nové práci půl roku, kdybych nedělala během studia, tak bych bývala neměla nárok na nic. Sice jsem nebrala moc díky tomu, že jsem během studia pracovala za minimální mzdu (a před 11 lety to fakt nebylo 8500 jako teď), ale aspoň něco, navíc rodičák byl tehdy 3500 Kč bez ohledu na to, jestli jsi předtím byla zaměstnaná nebo ne, a přivydělat se prakticky nedalo. Teď je to mnohem jednodušší 🙂.

martinahost
8. kvě 2014

Mužu se taky na něco zeptat? 🙂 Taky v nejbližší době plánujeme miminko, ale jsem nezaměstnanáa já ještě těhotná nejsem, tak proto by jsem chtěla do práce i když musíme proto něco obětovat, máme to zložitejší... Taky se mi něco rysuje ale na dobu určitou. Tak kdyby jsem otěhotnělaa šla na neschopenku ( až po zkušební době samozřejmě), ale v době neschopenky mi skončí pracovní poměr, kdo mi v takovém případě platí zdravotku, když už vlastně budu nezaměstnaná? Potom ještě vím že, když mi skončí ten pracovní poměr tak budu mít 180 dní ochranní lhutu a do té doby musím stihnout nastoupit na mateřskou, ale započítava se do toho i zkušební doba, anebo se to počíta až po zkušební době?
Děkuji jestli mi něko odpoví...

@somalicats Nevíte mi taky poradit 😉

somalicats
8. kvě 2014

@martinahost Vše je tady: http://portal.gov.cz/portal/obcan/situace/191/1...
Ve zkratce: abyste dostala mateřskou, musíte odpracovat alespoň 270 dnů během posledních 2 let. Pokud tuto podmínku nesplňujete, mateřskou nedostanete. V době neschopenky platí zdravotku stát. Zkušební doba se započítává.

suzanna123
8. kvě 2014

@sladkatalaska ve "vizitce" máš, že se snažíte otěhotnět a je rozdíl, když tuhle otázku napíše těhotná nebo někdo, kdo se snaží.... Chápu, že jako těhotná bys měla hledání práce poněkud (dost) obtížnější.

petkula
8. kvě 2014

@sladkatalaska nejjednodušší je pro tebe opravdu hned po porodu nastoupit na RD přes manžela - můžeš si přece zvolit 3 letou variantu a tím pádem dostaneš měsíčně kolem 7 tisíc. S tou mateřskou bys to měla dost komplikované. Taky jsem OSVČ a před narozením prvního dítěte jsem byla pár měsíců na ÚP ale o mateřské jsem ani neuvažovala, rovnou jsem šla na RD. Při druhém dítěti jsem čerpala RD přes manžela, měla jsem těch 7500,-
Opravdu se nemůžeš na ÚP nějak domluvit, aby tě tam vzali zpět? Zkoušela jsi jim to vysvětlit nebo třeba sepsat žádost?

sladkatalaska
autor
9. kvě 2014

@somalicats Moc děkuji za odpovědi, moc mi pomáháš!

@petkula Bohužel, mám tam dokonce kamarádku, takže vím stoprocentně, že to nejde. Na UP se můžu hlásit nejdřív za půl roku.

mondulka21
9. kvě 2014

@somalicats já jsem si to teda počítala u nás jak by to eventuelně vycházelo (teď půjdu na mateřskou ze svého platu), ale kdybysme měli třeba pak druhé, tak už nárok mít nebudu, protože mám na dobu určitou...) a u nás by to teda na 100% vycházelo líp kdyby šel na mateřskou manžel (teď má čm 20 000 z toho je mateřská cca 17000, kdyby ho v práci zaměstnali na jinou pozici měl by kolem 15000 čistého já bych se po 6nedělí nahlásila na úp, takže kolem 3000.... celkem tedy 35000 a kdyby chodil do práce a já měla mateřskou tak to bude "jen" kolem 27000 takže rozdíl tam je a pro mě teda dost velkej i za cenu že bych si platila pár měsíců pojištění.... navíc by se "ušetřili" peníze z rodičáku a mohla bych pak brát po manželově mateřské víc....

somalicats
9. kvě 2014

@mondulka21 Jenomže pokud bude mít manžel při mateřské víc jak 10tis hrubého, tak o mateřskou přijde.

mondulka21
9. kvě 2014

@somalicats no tak co jsem se všude dočetla tak žádnej limit není... můžte mi ukázat kde jste se to dočetla?

somalicats
9. kvě 2014

Pozor, neplést to s rodičovskou, tam skutečně limit není. Při peněžité pomoci v mateřství ale doporučuju ověřit si to na sociálce (ne na pracáku, PPM má na starosti sociálka). Ještě loni ten limit byl, pokud by ho zrušili, bylo by to jedině dobře.

mondulka21
9. kvě 2014

nepletu si to s rodičákem, opravdu všude píšou že u mateřské je jen omezení že nesmíš pracovat u téhož zaměstnavatele na téže pozici ze které plyne mateřská a že omezení co do výše výdělku není.... 🙂

somalicats
9. kvě 2014

@mondulka21 Tak mi to nedalo a na tu sociálku jsem zavolala. Takže opravuji se - finanční strop tam není, jen je od letoška rozdíl u DPP. Tak pardon za mystifikaci.

magdam33
7. pro 2014

Dobrý den, mam dotaz. Už delší dobu pracuji v zahraničí a čekame miminko. Planujeme odjet zpět do ČR asi v třetím měsíci těhotenství. Chci se zeptat jestli budu mít narok na mateřskou dovolenou i rodičovsky příspěvek. Po celou dobu jsem pojistěna v ČR. Mám se pak hlasit na Uřad prace? děkuji.