Místo tří let, čtyři roky na RD. Je to možné?

legoland
14. srp 2008

Ahoj, chci se zeptat, jestli je možnost být na mateřské déle než jsem si určila do papírů na soc.úřadě, když je moje dítě ročník 2005. CHtěla bych zůstat o rok déle a nevím jestli budu mít nárok dostávat mateřskou.Odpoví mi někdo? Děkuji Legoland 🙂

mikca
14. srp 2008

jestliže je tvé dítě narrzené v roce 2005 tak si nikde volbu délky rodičáku nedělala šla ti automaticky do tříl 7600 a od třech let ti půjde rodičák 3800kč(jedině jsi to mohla uvádět u zaněstnavatele)..takže doma zůstat můžeš za 3800kč, ale v zaměstnání ti už nejsou povinni držet místo teda poku jsi se nedomluvila s nima jinak....tím že bylo tvoje dítě starší 21 měsíců v roice 2008 leden, tak jsi automaticky byla zařazena do tohoto čerpání...a nemusel jsi nikde dělat závaznou volbu délky rodičáku 🙂

marselina
14. srp 2008

ahoj moje dítě je také ročník 2005 v září a mateřakou jsem dostala automaticky na 4roky,nikdo se mě neptal zda chci být doma 3 nebo 4roky.pokud sis tam ale uvedla sama třeba tři roky,tak myslím že ten čtvtý by ti určitě rodičovskou neplatili.

martule20
6. lis 2013

Obnovuji diskuzi a prosím o radu, na soc. úřadě jsem si mateřskou na syna nar.2011 zadala na
tři roky. Jsem zaměstnanec, ale mám živnosťák na vedlejší činnost. Chtěla bych zůstat se synkem
doma do jeho čtyř let (vypadá to, že stejně nedostaneme školku) a nevím : můžu zažádat o neplacené
volno u zaměstnavatele? Co to potom znamená? Kdo za mě platí pojištění a můžu si na živnosťák nějaké
minimum přivydělat?

Známý mi radil dát výpověď nebo ji dostat a jít na pracák, ale se sousedkou se tam prý vůbec nebavili
když řekla, že nemá školku ani hlídání a nic jí nedali...

Taky netuším, jestli by mě na pracáku vůbec vzali, když mám živnosťák....

ivett25
6. lis 2013

Taky tohle řeším! Sice nepracuji při RD na ŽL, ale na dohodu o proved. práce. Neplatím SP, ZP a daň při výdělku do 10 tis.
Výpověď bych určitě nedávala. Zajdi za zaměstnavatelem a požádej ho (nejlépe písemně) o prodloužení rodičovské dovolené na 4 roky. Měl by ti vyjít vstříc (ale není to jeho povinnost). Pokud vstříc vyjde, pak zajít na soc. a tam oznámit to prodloužení na 4 roky. Rodičovský příspěvek ti už čtvrtý rok nebudou zasílat, ale SP a ZP za tebe platí stát.
Já to mám trošku komplikovanější. Můj zaměstnavatel zkrachoval a je v insolvenčním řízení. Tudíž, já se musím domluvit s insolvenční správkyní na prodloužení rod. dovolené. Bohužel na mě zatím nemá čas a obávám se, že bude chtít mít naši "bývalou" firmu brzo z krku a nebude mě chtít mít již ve stavu zaměstnanců. Do března 2014 to musím vyřešit. 😖
Kdyby ses dozvěděla další info, prosím, dej mi vědět!
@martule20

damada
6. lis 2013

@martule20 na 4 letý rodičák máš nárok, záleží na zaměstnavateli, jestli přijme tvoji žádost o neplacené volno (to se žádá na dobu od 3 let věku do 4 let, zaměstnavatel může, ale nemusí vyhovět, pak záleží na tobě, jestli dáš výpověď). ZP za tebe platí stát do 7 let věku dítěte, pokud je v celodenní péči (může chodit na 4 hodiny do školky).

vera_vila
7. lis 2013

@martule20 přivydělat si na živnosťák můžeš kolik chceš, každopádně na úřadě práce tě se ŽL nevezmou, musela bys pozastavit činnost. Rozhodně je lepší požádat zaměstnavatele o neplacené volno a vyřešit to tak, než dávat výpověď. Otázkou je, jestli Ti vyhoví, ale za zeptání nic nedáš...

martule20
7. lis 2013

Holky moc děkuju
@vera_vila
@damada
@ivett25 Já to zkusím všechno nějak oběhat a uvidím co s tím provedem....

blanka.k
7. lis 2013

@martule20 rodičovská dovolená může být jen 3 roky, 4 roky se může pobírat rod.příspěvek. Já si takto prodloužila pobírání RP právě ze 3 na 4 roky, ale v práci jsem musela dát ke 3.naroz. syna výpověď, bylo mi řečeno, že by za mě ten rok museli platit nějaké pojistné , nebo bych si musela zažádat o péči o dítě do 7 let, ale u toho se nesmí přivydělávat na ŽL (který mám). Takže pracuju na živnost, díky tomu,že pobírám RP to mám jako "vedlejšák" = žádné min.odvody

llllucka
28. led 2014

Holky,řeším momentálně tento problém.Potřebuji přejít z tříleté varianty na 4 letou.Pokud by mi to zaměstnavatel neumožnil,tak to funguje jak?Musím dát výpověď nebo mi ji dá on.Pokud mi ji dá on,mám nárok na odstupné?

j.a.n.i
28. led 2014

@llllucka Logicky ji musíš dát ty, když si to ty, kdo nemůže nastoupit do práce.

llllucka
29. led 2014

@j.a.n.i :díky,taky mi to už došlo.