Mohou nám na sociálce lhát?

sariel
23. kvě 2012

Ahoj holky,
dnes jsme byli s přítelem na sociálce, zeptat se, jaký máme nárok na PPM. Přítel pracuje 7 let. Já jsem včera úspěšně dodělala nástavbu s maturitou. TP mám za 6 týdnů. Pokud vím, tak když je pojištěnec jeden z rodičů, tak nárok na PPM máme. Pokud by totiž přítel na mateřskou na minimálně 7 dní nastoupil. Toto jsme jí řekli, ale paní na sociálce nám řekla, že na PPM nárok nemáme. Tak buď nám lže a tají PPM, nebo vše, co se dočítám na internetu, chápu špatně. 😨

Je možné, že by nám lhala? Že mají nařízeno, aby občanům co nejméně pomáhali a tím stát přicházel o méně peněz?

A dále jsem se chtěla zeptat, když náš společný příjem do dnešního dne byl jen přítelův plat (17.000Kč) máme nárok na porodné?

Moc děkuji za odpověď. Snad jsem to napsala trochu srozumitelně. 😅

j.a.n.i
23. kvě 2012

@djn Tak pakárna to je, jsem zvědavá, jestli si to úřady budou někdy schopny předat mezi sebou... jako je jasný, že DVZ nikdo jiný nespočítá, údaje mají oni, ale mohli by si to poslat mezi sebou a ne aby tam člověk lítal s papírem.

schnek
23. kvě 2012

@j.a.n.i aha, já myslela, že si je to rovný 😉

sariel
autor
23. kvě 2012

@j.a.n.i Tak už jsem to pochopila. Ještě mě napadla jedna možnost. V loňkém roce (2011) jsem byla zaměstnaná od dubna do května na DPČ a od května do listopadu na DPP. Při ukončení DPP jsem již byla v sedmém týdnu těhotenství. Myslíte, že by na základě toho mohli nárok na PPM uznat? Ikdyž zamětnání nebylo po ukončení studia, ale během něj. Nevím přesně, jestli by se nedala nějak uplatnit ta ochranná lhůta.
Děkuji

j.a.n.i
23. kvě 2012

@sariel Ne to stačit nebude, protože je to už moc dlouho od skončení té DPČ.

nibiru
24. kvě 2012

@j.a.n.i nam sa na slovensku rata materske tuším momentalne 60% s hruheho(brutto) priemerneho platu za prechadzajuci kalendarny rok čiže v poctate ja som nemala taky zavratny rozdielmedzi predchadzajucim platom a vyškou materskeho takže ak sa to tak rata aj u vas z hrubeho platu ja som pochopila že 17 OOOkč mal v čistom na učte nemal by to bit až taky finančny rozdiel aj keby ostal priatel doma na tej materskej a nemohol by pracovat.

j.a.n.i
24. kvě 2012

@nibiru Tak velký rozdíl to asi není, ale ono je tam zas u vyšších platů určité krácení, že pak už člověk nedostává těch 70%, ale méně, těch 17000 čistého bude někde na téhle hraně, možná lehce pod ní, přesně nevím, já to umím z hrubého. Ale spíš jde o to, že po tu dobu nedostává partnerka rodičák, takže to ten rozdíl udělá

vilma25
24. kvě 2012

můžou, mám s tím zkušenosti....

nibiru
24. kvě 2012

@j.a.n.i tak jasne to ma nenapadlo že vlastne ty nič brat nebudeš a ty po tu dobu nemožes poberat daku davku?

j.a.n.i
24. kvě 2012

@nibiru Ne, protože PPM a rodičák nejdou pobírat zároveň a to ani v případě 2 lidí v rodině. A žádnou jinou dávku taky ne, neb na všechny ostatní se dokládá příjem za minimálně 3 měsíce zpětně, takže to zas s partnerovo příjmem s velkou pravděpodobností nevyjde.

nibiru
24. kvě 2012

@j.a.n.i to som myslela že tym že on bude všetko poberat a ty si ukončila studium tak nijaku ako nezamestnana ....ja stale nechapem na zaklade čoho romom kurna vyplacaju take vysoke davky kedže ked ideš bud študujuca,pracujuca,slobodna na nič nemaš narok ja som len raz šla ziadat ked ostal priatel bz prace prvy krat v živote a tiež bez uspechu div že ma nezožrali že čo tam chcem 🙄 🙄 e

j.a.n.i
24. kvě 2012

@nibiru Většinou na základě toho, že na určení životního minima není omezen počet dětí, které se započítají (což já bych omezila, prostě ať si 3 a více dětí pořizují jen ti, kdo je uživí bez dávek hmotné nouze), pak hodně může dělat příspěvek na bydlení... ale hlavně je to o počtu členů domácnosti.

marecek4
24. čer 2012

@j.a.n.i ono je to ale všecko složitější,než to vypadá,takže s těmi dávkami bych je jednorázově nerušila,ale spíš podle případů-já sama teď momentálně přemýšlím co dál,dostávám se do podle mě neřešitelné situace,ne že by jsem sama nezvládla všecky děti,ale díky BM a jeho exekucím na baráku jsem se ho víceméně vzdala,jako milion a kdoví kolik navíc fakt za něj už platit nehodlám,s přítelem to máme doma už nějak moc na ostří nože-on nechce nic řešit a já nehodlám žít s alkoholikem,který se z něj pomalu klube,takže hledám nějaký podnájem,nájem-i na azylový dům jsem už nakukovala,ale bohužel vše je o penězích,jako za energie nás asi nikdo bydlet nenechá-a to prosím ten azylák vychází nejdráž,nemluvě o tom,že mám práci s kterou bych asi nedovedla skloubit časově domovní řád azyláku a nájem bez nějakého příspěvku nezvládnu ☹,protože nemůžu počítat ani s výživným od BM-platí jak chce a od OSVČ je výživné nevymožitelné,od přítele zatím snad ano,ale pokud si vezme z BM příklad,tak by mi na měsíc z výplaty po zaplacení všeho zůstalo necelých 500,- za což si teda nedovedu představit přežívat-a pozor,při mém příjmu na příspěvek na bydlení nemám nárok,nanejvýš na přídavky

klababa
6. říj 2013

V Brně není tajemství že se k tmavějším občanům chovají jinak jak k nělochům,nám počítali manželovku výplytu půl roku jako by ji stále bral,a edostávali jsme skoro nic,za tu dobu jsme se akorát zadlužili,pač těch pár tisícovek a Mateřská nebyla ani na nájem,jednorázovka to je problém na půl roku,romáči ji dostanou hned na ruku,a navíc na kolišti s paní za stolem občas tahne rum a čaj,ty jejich tabulky jsou jiné pro romáky a obyčejné lidi.za toho půl roku jsme v........hrozí nám exekuce,logika počítat poslední výplatu jako by jsme ji pořád brali.lžou ztrácejí okopírované papíry a krejou si záda,modlíme se za to aby je potkalo ty rádoby ožralky s ůřadu to samé!!!!!!