Mohou nám na sociálce lhát?

sariel
23. kvě 2012

Ahoj holky,
dnes jsme byli s přítelem na sociálce, zeptat se, jaký máme nárok na PPM. Přítel pracuje 7 let. Já jsem včera úspěšně dodělala nástavbu s maturitou. TP mám za 6 týdnů. Pokud vím, tak když je pojištěnec jeden z rodičů, tak nárok na PPM máme. Pokud by totiž přítel na mateřskou na minimálně 7 dní nastoupil. Toto jsme jí řekli, ale paní na sociálce nám řekla, že na PPM nárok nemáme. Tak buď nám lže a tají PPM, nebo vše, co se dočítám na internetu, chápu špatně. 😨

Je možné, že by nám lhala? Že mají nařízeno, aby občanům co nejméně pomáhali a tím stát přicházel o méně peněz?

A dále jsem se chtěla zeptat, když náš společný příjem do dnešního dne byl jen přítelův plat (17.000Kč) máme nárok na porodné?

Moc děkuji za odpověď. Snad jsem to napsala trochu srozumitelně. 😅

nibiru
23. kvě 2012

baby a vam sa v čechach nerata tych 70% z hrubeho platu? lebo tu na sk ja som mala na koruny plat v hrubom cca 16500sk (547€ )a materska mi vyšla 378€ normalne mi v čistom chodilo na učet ako kedy 400-430€ takže taky zavratny rozdiel to nebol a to bola materska este 55% s platu.teraz by som možno dostala to čo som zarabala.

nibiru
23. kvě 2012

400-430 bola moja normalna mesačna mzda.

j.a.n.i
23. kvě 2012

@schnek Ne, právě že není, to je pouze pro případ, že po ukončení školy nastoupí do práce, ale nestihne odpracovat těch 270 dní, tak se započítá i to studium, ale bez toho nástupu do práce není k čemu to studium připočítat.

j.a.n.i
23. kvě 2012

@neu.sona Ten rodičák by se rozpočítával na dobu o 22 týdnů delší, takže by byl o něco menší, ale zas k tomu pořád bude ten partnerův plat.

j.a.n.i
23. kvě 2012

@nibiru Přiznám se, že nějak nechápu smysl otázky.

j.a.n.i
23. kvě 2012

@sariel A jak ti to pomůže, když bude partner 22 týdnů doma a nebude brát plat, ale mateřskou? Tedy krom toho, že si užije, dítka, to je jistě správné, ale druhá věc je také jak se to bude dívat zaměstnavatel, oficiálně na to nesmí nic říct, ale není to tu moc obvyklé. Já tě nechci odrazovat, to v žádném případě, jen mi přijde, že nám pocit, že přítel bude na PPM jen týden a pak ji převede na tebe, což je přesně to, co nelze.

andy80
23. kvě 2012

Přesně, jak píší holky. Pokud přítel nastoupí na PPM bude muset zůstat doma a nepracovat, tudíž nebude mít z práce výplatu a budete mít jen 70% jeho platu. Navíc nevím, kde pracuje, ale asi by se jim to tam moc nelíbilo, kdyby si odskočil na PPM. Nejrozumnější je opravdu jen doložit, že teoreticky na PPM nárok máte, to je rozhodné pro volbu rodičáku, ty hned po porodu nastoupíš na rodičák a zvolíš si částku, kterou potřebuješ pobírat. Podle toho se určí, jaká délka je pro tebe nejpřijatelnější.

macinka84
23. kvě 2012

Já přidám svoji zkušenost....vzhledem k tomu,že jsem prechazela z jednoho RodP na druhý,tak jsem si diky tomu, že jsem přes nástupem na mateřskou byla zamestnana mohla zvolit tříletou variantu rodicaku. Vyplácí mi měsíčně 6000,- což odpovídá délce tri let. Pokud ti jde o to,aby jsi byla doma 3 roky,tak si budeš tuto variantu moct zvolit diky tomu,že je partner zaměstnaný a vznikal by mu nárok na PPM, bylo mi řečeno,že by manžel musel a týden na mateřskou nastoupit, ale musi k tomu byt svolny zaměstnavatel,což jak jsem pochopila z příspěvků musi...rozhodně si myslím,že nástup partnera na celou materskou se moc nevyplatí, ale je to určitě vase vec 😉

sariel
autor
23. kvě 2012

@j.a.n.i
@andy80
@macinka84

Přečetla jsem si vás jen letmo, tak snad jsem vás dobře pochopila.
Přítel by na mateřské nebyl 22 týdnů, ale jen týden, což je minimální doba, kterou na mateřské musí být, aby jí mohl pobírat. Zbytek mateřské bych doma byla já a přítel zase pracoval a měl plat.
Jestli jsem ale něco pochopila špatně, tak se omlouvám.

j.a.n.i
23. kvě 2012

@sariel No, ale to je právě to, co nejde, ty nemůžeš pobírat jeho mateřskou.

andy80
23. kvě 2012

Pochopila si to špatně, přítel nemůže být na PPM jen týden a ty dalších 21 týdnů. Pokud na ní nastoupí, bude muset být 22 týdnů doma. Nejlepší je opravdu jen dokázat teoretický nárok na PPM a tím pádem si zvolit délku rodičovské dovolené.

sariel
autor
23. kvě 2012

@j.a.n.i Pobíral by jí přítel, ale já bych na ní byla. Kromě toho jednoho týdne.

-Toto je úryvek z jednoho článku: Pokud matka dítěte uzavře písemnou dohodu s jiným pojištěncem (otcem dítěte nebo manželem) o tom, že tato osoba přebírá dítě do péče, bude mít tato osoba nárok na výplatu dávek peněžité pomoci v mateřství. (pozn.: doba převzetí dítě do péče musí být minimálně 7 kalendářních dnů).

Jsem hodně unavená, tak možná mi to nemyslí dobře a proto vás nechápu. 😅

macinka84
23. kvě 2012

To je doba na kterou musi nastouoit, aby měl nárok na to provést volbu délky a částky rodicaku! @sariel Pokud si dobre vzpomínám,tak od tohoto roku není jen fiktivní dolozeni nároků na PPM,ale že musi opravdu na týden na PPM nastoupit, ale to nevím 100% rozhodně na tebe nemůže převést PPM, jde jen o to, aby jste mohl zvolit rodicak!

macinka84
23. kvě 2012

Nikdo nemůže byt zároveň na PPM a v zaměstnání!

j.a.n.i
23. kvě 2012

@macinka84 Ne, právě že od letošního roku není třeba na PPM vůbec nastoupit a i přesto je možno rodičák volit, pokud partner má na PPM nárok. Na PPM bylo třeba nastoupit do konce loňského roku, pak se to změnilo.

j.a.n.i
23. kvě 2012

@sariel No, ale to je právě to co nejde, mateřskou nemůže pobírat přítel a ty na ní být, on ji může pobírat jen po tu dobu co nepracuje, nástupem zpět do práce mu končí, takže po tom týdnu by skončila a ty bys normálně od té chvíle už pobírala rodičák.

djn
23. kvě 2012

@macinka84 může, ale na základě jiné smlouvy, např. PPM plynoucí z pracovní smlouvy a zaměstnání na základě dohody

djn
23. kvě 2012

@j.a.n.i ty pracuješ na ÚP, oddělení nepojistných dávek?

macinka84
23. kvě 2012

No děkuju za info, já to řešila podle te své PPM, já totiz kdyz jsem pracovala na socialce, tak jsme to právě dělali fiktivne, jenze už jsem 3,5 roku z práce pryč, tak ztrácím přehled... 😀 @j.a.n.i

djn
23. kvě 2012

rodičák doporučuji od data narození dítěte (bude přiděleno 7600 do 9. měsíce věku dítě, a pak 3800 do 4 let věku dítěte), po šestinedělí vyřídit nárok na PPM otce dítěte (ale jen těch minimálních 7 dní); v měsíci, kdy vznikne nárok otce dítěte na PPM, se rodičák vyplatí pouze ve výši rozdílu mezi těmito dvěma dávkama, a pak vesele zvolit výši rodičáku dle potřeb
při rodičáku může být žadatelka zaměstnána, OSVČ nebo cokoli jiného výdělečně činného, výdělečná činnost ani výdělek se neoznamují, plátce rodičáku to nezajímá
a nově pro rodičáky dle novely od 1.1.2012 nemá při věku dítěte nad 2 rok vliv ani docházka do mateřské školy

macinka84
23. kvě 2012

@djn tak to jo, jsem hned chytřejší, ale to je asi při dvou zamestnanich, pokud je ale partner zadatelky zamestany a z ttéto otázky pro me vyplývá,že klasický, tak nemůže,ne?

j.a.n.i
23. kvě 2012

@djn Jojo, na základě jiné smlouvy pracovat může, ale co jsem to osobně zkoušela, tak je to pro většinu zaměstnavatelů dost neprůchozí, ať už z neznalosti zákona nebo z obavy, že by se to příslušné OSSZ nelíbilo.

j.a.n.i
23. kvě 2012

@djn Nepracuju, ale dost jsem to řešila, neb jsem při své první PPM potřebovala z domova pracovat.

djn
23. kvě 2012

@j.a.n.i
@macinka84 jj, může být i u stejného zaměstnavatele, ale na jinou smlouvu, měli jsme na úřadě jednu protivnou žadatelku, a tak jsem to zjišťovala po všech čertech, až jsme to měli ověřený i na OSSZ, tak nakonec narazila u zaměstnavatele, který nebyl ochoten s ní sepsat na dobu PPM jinou smlouvu

j.a.n.i
23. kvě 2012

@djn Jo a pro výběr rodičáku ani není nutné na PPM na těch 7 dní nastupovat, stačí jen na OSSZ vyřídit papír o DVZ a na základě toho už jde rovnou zvolit.

j.a.n.i
23. kvě 2012

@djn Jojo, taky jsem to zjišťovala a taky s tím měl problém zaměstnavatel 😀 na druhou stranu, já ho celkem chápu, protože zas dle zákoníku práce musí být druhá smlouva na jinou činnost a to zas může být problém.

djn
23. kvě 2012

@j.a.n.i ptám se proto, že jsi psala, že od letoška nemusí chlap na PPM nastoupit, a že stačí, že mu vznikne nárok...jistě, že se nárok musí posoudit a bez nároku to nejde, ale je blbost, když mu vznikne nárok, aby odmítl výplatu, páč z rodičáku se mu to stejně odečte - pro rodičák není rozhodné, jestli se PPM vyplatila, ale to, že vznikl nárok...takže radím, aby chlap požádal o PPM po šestinedělí, ale po 7 dnech aby požádal o odejmutí, resp. předal dítě zpět do péče matky, která na PPM nemá nárok...

djn
23. kvě 2012

@j.a.n.i jo, máš pravdu, stačí jen DVZ, "zjednodušili" to, aby neměli na OSSZ tolik práce...ale DVZ stejně musí potvrdit na OSSZ - ach ty paradoxy...

j.a.n.i
23. kvě 2012

@djn Nojo, ale zas za ten týden nedostane plat a bude muset na úřad podepisovat dohodu o převzetí dítěte do péče, pak to vyřizovat v práci, na OSSZ, pozastavovat rodičák, pak zase tu dohodu rušit... a pokud na PPM nenastoupí a žádná není vyplacená, tak se z rodičáku nic neodečte, takže mi naopak přijde zbytečné ten nástup na PPM řešit, nic moc se tím nezíská a je s tím papírování...
Něco jiného, pokud by si chtěli udělat rodinnou dovolenou, to pak smysl má.

sariel
autor
23. kvě 2012

Tak už jsem to pochopila. Ještě mě napadla jedna možnost. V loňkém roce (2011) jsem byla zaměstnaná od dubna do května na DPČ a od května do listopadu na DPP. Při ukončení DPP jsem již byla v sedmém týdnu těhotenství. Myslíte, že by na základě toho mohli nárok na PPM uznat? Ikdyž zamětnání nebylo po ukončení studia, ale během něj. Nevím přesně, jestli by se nedala nějak uplatnit ta ochranná lhůta.
Děkuji