Mohu dávát půlročnímu dítěti piškoty?

terka2018
9. říj 2018

Holky jen tak pro zajímavost,

mam synka pul roku, davam mu bily jogurt selsky nebo Hollandia a na doporuceni mudr piskotky (obycejne, 2 piskoty tydne) Je to opravdz takovy problem? 😀 jedma maminka na fb mi rikala jaka je to hruza, s kamarádkou nam to prislo usmevne. Malej ji kruti, kureci, hovezi, teleci a ze by nezvládl 2 piskotky tydne, ikdyz je tam neco malo czkru navic? 😀 prijde mi ze nektre maminy uz z toho trochu šílí co jo a co ne a ten typ *biomatek* snad nejvice 😀

ilonne
13. říj 2018

@klea81 Pises nesmysly a jeste je vydas za dogma. Ve skolni jidelne musi plnit vyzivove hodnoty pro deti a soucasne spotrebni kosik. A bylo by dobre si uvedomit, ze zadny extrem neni optimalni.

alcar
13. říj 2018

@klea81 no ja se s polovinou toho, co pise absolutne neztotoznuji. Ja volim zlatou stredni cestu. Moje deti dostanou jeden den klidne kecup a spagety (psenicne) a druhy den neco lepsiho. Mam pocit, ze jsi vylozene extrem, ktery tady v diskuzi (jediny) hodne couha. A i samotnou diskuzi zbytecne vyostrujes.

marketa11112
13. říj 2018

@klea81 ja nepsala nic o umelych sladidlech..ta opravdu nepouzivam,nevidim duvod..
@licorice1

marketa11112
13. říj 2018

@klea81 moje deti jedi take bily jogurt i tvaroh v zakladnim stavu..ale do kolacu opravdu vzdy prisladim..

vendelinka08
13. říj 2018

@terka2018 ja si rikam ze na jednoduchou otazku se tady az moc diskutuje. Piskoty jsem davala a to co pises si myslim je uplne v pohode. Vsak to nema denne. Je fajn do jidelnicku zarazovat tak nejak vse. Libi se mi vedecke studie vedcu...ktere se kazdou chvili meni...at uz jsou to tuky..kdysi zatracovane maslo a reklamovane margarin....pit kafe s mlekem nebo bez mleka...jist cukr nebo ne....ja si myslim ze kazda tady na to ma jiny pohled a je v poradku ze kdyz je o tom presvedcena..ze to ma tak zavedene doma. Ale presvedcovat ostatni? Kazdy se k tomu svemu co mu vyhovuje dopracuje sam. At uz tim..ze ma nejake zdrav.problemy nebo je moc hubenynebo tlusty. Tady to chce pouzivat svuj selsky rozum...vadi mi jak kazdy presvedcuje a vnucuje svuj pohled na vec. Drive patrily piskoty mezi malo sladkosti pro deti. Davam si je i detem kdyz mame strevni potize a nic jinoho do sebe nedostaneme.

klea81
13. říj 2018

@vendelinka08 dcera má 11 let a ještě nikdy střevní potíže neměla 😜

terka2018
autor
13. říj 2018

@klea81 vazne nemusi byt teply obed vzdy? V lete chapu, ale zbytek roku? 😀

ilonne
13. říj 2018

@klea81 tak ma dcera jednoduse stesti. Kamaradka ma dve deti, obe zivi stejne a stejne k nim pristupuje - voli asi jako vetsina z nas zlatou stredni cestu. Dcera je snad atomova - nechytne vubec nic a nevi co je strevni chripka, je ji 8 let, syn 4 roky je porad "na hromade", chytne uplne vse, i tx strevni viry. Takze tvou extremni stravou to s nejvetsi pravdepodobnosti nebude

vendelinka08
13. říj 2018

@klea81 no ja je poprve mela ve 27letech

vendelinka08
13. říj 2018

@klea81 hele..pokud tobe a cele basi rodine piskoty nechutnaji..tak je nejezte...me je totiz uplne jedno..kdo co ji a co mu chuti...o tom sebubecnebudu zady dohadovat. Psala jsem autorce teto diskuze..ani nevim co tady pises nebo ne....dle nekterych prispevku asi zase nejaky extrem. Neprocitam to. Strevni chripku kluci chytnou 1 za x let...bohuzel kdyz to nekde radi. Dcera ma stesti ze je tak odolna...jak rikam do 27 let jsem nevedela ze neco takoveho je.

vendelinka08
13. říj 2018

@terka2018 myslim ze se vubec nemusis obhajovat...jak to delas...u techto temat se to vzdy zvrhne a kazda mou svou pravdu. Ridila bych se sama sebou ne radami ostatnich.

klea81
13. říj 2018

@ilonne jsme zdravá celá rodina, takže to stravou asi trochu bude 😉ale vy si svoje nemoci nechte, evidentně se jich zbavit nechcete 😉

klea81
13. říj 2018

@terka2018 to jsou starosti s teplým obědem pro cizí děti 😅dcera má školu skoro u domu, tak může zajít na teplý, aby nestradala 😉

terka2018
autor
13. říj 2018

@klea81 no, jeste ze to vidim jinak nez vy 🙂 !!!

alcar
13. říj 2018

@klea81 ty jsi fakt neco sileneho 😂

linee
13. říj 2018

@klea81 to,ze to mas tak ty neznamena,ze to maji tak vsichni a vsichni maji takove moznosti.Nekdo chodi do prace,deti maji odpoledni vyucovani a krouzek, a tak je jedina moznost skolni jidelna. Pokud potrebujes mit pocit,ze jsi dokonala matka,prosim,ja ti to neberu,ale pocit dokonale matky muzou byt i prispevatelky,ktere piskot davaji.
Osobne by mne zajimalo,jak vypada jidelnicek(priklad za jeden den) u tvych deti?Treba pro inspiraci.Diky

hojda
13. říj 2018

Tak jsem ze zvědavosti nakoukla do tématu, které už pro mě není nějaký ten pátek aktuální a jak vidím, tak na MK stále vše při starém🙂.

montyjack
14. říj 2018

@alcar z ceho tak usuzujete? Je dana denni kosikova gramaz pro urcitou obecnou potravinu, obvykle podle veku, pokud by nekdo resil vyzivove hodnoty, buchticky s kremem by davno padly. Krome toho to, ze neco v jidelne podavaji jeste neznamena, ze to dite sni.

alcar
14. říj 2018

@montyjack ja neusuzuji! Ja to vim! A jidlo neni jen o vyzivovych hodnotach. Je jasne, ze kdyz maji deti sladke knedliky, tak to vyzivovou hodnotu (krome toho ovoce) nema. Ale detem chutna, tak proc jim jednou za cas nedoprat. Stejne tak buchticky s kremem. Tohle maji treba na obed a odpoledne na svacinu kvalitni zitny chleb s cizrnovou nebo rybi pomazankou. Vsimam si a sleduji, co maji deti ve skolce (v pripade naseho mesta plati pro skolu stejny jidelnicek, jen vetsi porce jidla) a vidim, ze tam opravdu nemaji zadne hruzy. Kvalitni pecivo, sunka, syry, jogurty, jednou tydne ryba, minimalne jednou tydne hovezi maso, zdrave pomazanky. A ano, samozrejme jednou za cas jim dopreji i koblihu nebo croisant. To je v poradku.
A z ceho usuzujes ty, ze se nesleduji vyzivove hodnoty jidla, ktere se podava ve skolkovych a skolnich jidelnach? Opravdu jsem jeste od zadnych svych kamaradek neslysela, ze by deti meli na obed jen buchticky s kremem nebo 5x tydne kolinka. Naopak, pestre jidelnicky jsou dneska uz standart.
A to, ze diteti nechutnaji zelene fazolky na smetane, je uplne normalni, ze to proste nesni. Je mi jasne, ze pokud rodice doma vtloukaji decku do hlavy, ze rohlik je jed, tak ho nesni ani ve skolce.

montyjack
14. říj 2018

@klea81 rada bych ti vyjadrila podporu, prakticky s tebou souhlasim a nelibi se mi, jak tu do tebe lidi co na prvni pohled vypadaji, ze nerozeznaji sacharidy od rafinovaneho cukru ryjou. Proste kvalitni jidlo je zaklad vseho, ale nikdo nechce slyset, ze stravovani obecne brane jako normalni je neco hrozneho a rohliky ani knedliky nejsou to prave. Kdo chce vedet ten vi a zbytek at si k tomu dojde sam 🙂

alcar
14. říj 2018

@montyjack no ja osobne si myslim, ze pokud zastavas tento nazor, tak v diskuzi o piskotech nemas asi co delat. A pokud jsi tady vlezla, tak je jasne, za jakym ucelem...totez plati pro odbornici na vyzivu klea81...ta si tu vylozene prisla pohonit ego.

montyjack
14. říj 2018

@alcar absolutne netvrdim, ze vsechny jidelny jsou spatne, treba mate zrovna stesti, ale nejsem ze skoly moc dlouho a pamatuji si, co jsme mivali, s vyvazenou stravou to moc spolecneho nemelo. A to byla dobra(bohata) skola s vyberem ze 3 jidel.

alcar
14. říj 2018

@montyjack navic koukam, ze nemas jeste zadne skolkove dite...tak to je fakt bezpredmetna diskuze, pokud nemas primou zkusenost, jak se stravuji deti ve skolkach.
A snad ses v te vasi jidelne nestravovala 6x denne, abys mohla rict, ze to s vyvazenou stravou nema noc spolecneho. To soudis podle jednoho jidla denne?

klea81
14. říj 2018

@linee no tak já se vzdala kariéry a jsem doma s dětmi, možnosti mají všichni stejné...

alcar
14. říj 2018

@klea81 tak to je vtip roku 😂😂😂

montyjack
14. říj 2018

@alcar hej myslim, ze to je asi moje vec, do ktere diskuze chci vstupovat. Proc na vsechny, co maji jiny nazor, hned utocis?

montyjack
14. říj 2018

@alcar mala ma na skolku jeste cas, vybrala jsem predbezne takovou, kde jsem se slozenim jidelnicku spokojena. Mam okolo sebe skolkove deti, kazde to ma ve skolce s jidlem jinak.

alcar
14. říj 2018

@montyjack nejak se ti to pomotalo s tim utocenim, ne? 😃 A hle...tvuj posledni prispevek tady vlastne vyvraci vse, co jsi tady napsala o vyzivovych hodnotach jidel v jidelnach. Ty jsi tedy nasla jidelnu (resp. skolku), se kterou jsi spokojena, takze asi nejake vyzivove hodnoty tam jidla maji... To mi staci. 😊

ai30
14. říj 2018

@montyjack Mne prijde vtipne, ze clovek v 28 napise 'nejsem ze skoly moc dlouho' :D Hele, predpokladam, ze jsi dokoncila stredni nekdy pred 10 lety, ne minuly rok. A ono tech 10 let je fakt dlouha doba na to, aby clovek neco soudil soucasneho podle toho, jak to bylo tehda...

montyjack
14. říj 2018

@alcar ja na tebe snad utocim? To by me zajimalo kdy?? Prijde mi, ze porad kolem sebe jen kopes a hledas, co bys u koho zpochybnila co :D to ze jsem si vybrala skolku neznamena, ze si nestojim za tim, co jsem napsala. Je soukroma a tomu odpovida i jidelnicek.