Mohu ještě zvrátit mateřskou ze 4. let na 3. roky?

marti73
14. črc 2011

Velice Vás žádám o radu.. 😢
Stalo se mi, že jsem prošvihla volbu mateřské, kterou jsem chtěla na 3.roky o 2. úřední dny a dají mi jí teď automaticky na 4.roky.
Měla jsem tu možnost do konce června. 🙄
Paní na sociálce mi řekla, že mi přijde vyrozumění a pak snad mohu ještě podat odvolání. ☹
Je to pro nás moc důležité, máme hypotéku a s poloviční částkou z mateřské na 4.r. místo 7.600 na 3.r. opravdu nevím, co bych si počala.. ☹ ☹
Jsem z toho dost na nervy, je to hrozná situace.. ☹
Moc předem děkuji, za všechny Vaše příspěvky a rady.. 😔 Martina

apollo11
14. črc 2011

@marti73 Ahoj, tuším, že je to možné jen do 9 měsíců věku dítěte, což už je za vámi ☹ každopádně jediná možnost je podat odvolání co nejrychleji a doufat..

marti73
autor
14. črc 2011

@apollo11 To mi také řekla na sociálce.
Chtěla jsem to napsat hned, ale musím prý mít od nich nejdřív papír, že mi jí dávají na 4.roky, když jsem si to nestihla určit sama. 😒
Byl to hrozný omyl, měla jsem za to, že to mám vyřízené.. 🙄

vycu
15. črc 2011

Obávám se, že pokud bylo vše procesně správně (pokud jsi ten formulář opravdu neodevzdala), tak není šance na nápravu.

bufina
15. črc 2011

@marti73 Učitě podej to odvolání a pokud by to nevyšlo, tak myslím že se bude zase rodičovská měnit od ledna, že chcou sjednotit výše mateřské u všech tří možností a budeš moct třeba právě z té čtyřleté v pohodě přejít na tříletou.

elise
15. črc 2011

@marti73 ak je téma na slovenskom fore tak ti slovenky nepomôžu u nás nie je ten systém ako u vás, ale asi sa treba opýtať na uradoch, podľa mňa sa dá všetko zmeniť.

veronikaka
15. črc 2011

Viz.stránky MPSV: O klasické čerpání musí rodič požádat nejpozději v kalendářním měsíci, ve kterém nejmladší dítě dosáhne 9 měsíců věku. Pokud rodič nepožádá o rychlejší/2roky či klasické/3 roky čerpání rodičovského příspěvku, je mu po 9. měsíci věku dítěte vyplácen rodičovský příspěvek v režimu pomalejšího/4 roky/ čerpání, tzn. ve snížené výměře. Dobu a výši čerpání rodičovského příspěvku je možné zvolit pouze v rozhodných obdobích. Po učiněném rozhodnutí je vybraná možnost čerpání již nezměnitelná a nelze ji uplatňovat zpětně, a to ani při střídání rodičů v pobírání rodičovského příspěvku.

Podobná situace se stala mému kamarádovi, který přišel po rozhodnutí na 4 roky o práci a bohužel s tím nic taky neudělali ... Jednalo se o pár dnů.

Ale náhoda je blbec, určitě se odvolej = nebyl tam víkend nebo svátek?

vycu
15. črc 2011

Tady je obsáhlá odpověď
http://www.aperio.cz/poradna/21268

marti73
autor
15. črc 2011

@veronikaka Uteklo mi to o 2. úřední dny.

marti73
autor
15. črc 2011

@vycu Díky.. 🙂