Musí OSVČ podat daňové přiznání a pak žádat o porodné?

leejlaa
20. led 2014

mám ze všeho papírování hlavu jak balón, a ještě musím myslet za přítele, který je OSVČ, a má v tom neskutečný bordel, a jelikož já tomu taky vůbec nerozumím, co OSVČ má za povinnosti, tak je to velmi těžké:( když on neví vůbec nic..nechápu... Jako OSVČ začal pracovat asi v květnu (živnosťák má od února), byl jen na živnostenském úřadě. Na finančák mu řekli, že stačí zajít až si bude podávat daň. přiznání příští rok (tj. letos 2014). Na zdravotní pojišťovně má velký dluh, jelikož neplatil pravidelně měsíčně 1748,- jako OSVČ, tudíž tam má už i penále, a prostě tam dluží momentálně odhadem přes 10 000,-, na OSSZ nebyl vůbec, tvrdil, že mu řekli, že OSVČ platit zálohy na důchodové nemusí, takže na OSSZ vůbec nešel, a tudíž nezaplatil ani jedinou zálohu za žádný měsíc. A já se ptám, co teď dál? Do kdy musí být vyrovnáno zdravotní pojištění - dřív, než podá daň. přiznání? Co s těmi zálohami a vůbec s tou OSSZ? Má si tam co nejdřív zajít a nějak to řešit (to je asi jasný), nebude to problém kvůli tomu daň. přiznání? A kam na OSSZ má vůbec jít? Trvalé bydliště má v Praze, kde už asi 9 let nežije, bydlíme v Mladé Boleslavi, tak to musí je na místo trvalého pobytu, nebo to může vyřídit tady v MB? A platí to i pro finančák? A dokud nebude vyrovnáno zdravotní a sociální pojištění, můžeme si vůbec zažádat o porodné? Dítě se narodí v únoru, o porodné se žádá po narození, tak kdy o něj mám požádat, když on tohle všechno vůbec nemá v pořádku? A je vůbec důležité, aby to v pořádku měl? K porodnému chtějí doklad o výši čtrtl. příjmu, a paní ještě říkala, že když je OSVČ, tak k tomu má ještě přiložit obě potvrzení ze zdravotní poj. a ze sociálky o výši zaplacených záloh za r. 2012 - nechápu ale, proč za rok 2012? Nespletla se? Nemyslela 2013? Proč by měl nosit potvrzení z předloňska vlastně, to ještě OSVČ nebyl. Kdyby to bylo tedy za r. 2013, tak asi nejspíš bude muset ty zálohy doplatit, jelikož je stejně neplatil? Nevíte to někdo? Já už sem ze všeho zoufalá, všechno abych zjišťovala já, on neví vůbec nic!!!

leejlaa
autor
20. led 2014

Omlouvám se , že jsem to sem vložila ještě jednou, ale potřebuju na to reagovat a klást doplňující otázky, nejprve jsem to zadala jako otázku, sem moc zbrklá ..

Ještě doplňuju, že adresu podnikání má přítel uvedenou v Ml. Boleslavi, né v místě trv. pobytu, jesti to k něčemu pomůže...

j.a.n.i
20. led 2014

@leejlaa No, budu asi umět odpovědět pouze na část... kam spadá netuším, ale řídila bych se podle toho, kde byl na tom živnostenském odboru.
Jinak pro podání DP není nezaplacené sociální a zdravotní překážkou, vždy se jako první podává DP a pak do měsíce (doufám že si ten měsíc pamatuju správně) se odevzdává přehled na OSSZ a ZP a i se platí. Tedy pokud to srovná s tím jak odevzdá přehled, tak by to mělo být relativně OK, ale je otázkou, zda na to bude mít dostatek financí...
Ad porodné, kolik máš průměrný příjem ty za říjen - prosinec?

leejlaa
autor
21. led 2014

@j.a.n.i Já mám průměr říjen - prosinec asi 5 000,-, a přítel má jen jednu fakturu na asi 33 000,-

leejlaa
autor
21. led 2014

a na živnostenském byl v Boleslavi, tak právě nevíme, jestli to tak funguje i u ostatních institucí právě jako socka a finančák, myslela jsem , že by mohli být propojené , ale ono to je asi jak který úřad...

leejlaa
autor
21. led 2014

@j.a.n.i A s těmi zálohami na sociální nevíte jak to je? Jestli to je opravdu tak, že je to povinné, což všude čtu, tak nechápu, jak mu mohla účetní říct, že není. Já už ničemu vůbec nerozumím :(

j.a.n.i
21. led 2014

@leejlaa Ano, je to povinné, ale dříve nebylo, tak účetní možná ještě nezaznamenala změnu, i když tedy už to pár let platí.
No, tak to by vám porodné možná vyjít mohlo, i když tedy, to že má jen jednu fakturu nikoho nazajímá, u OSVČ se počítá minimum něco přes 11 tis. (pokud se to nezvedalo).

leejlaa
autor
21. led 2014

mělo by to vyjít 🙂 hmm tak paní účetní asi lehce zaspala, tak teď abysme sháněli peníze na pojištění (stejně to nedáme) děkuju za rady :D