Můžu být na mateřské a pracovat z domu?

anysek85
4. lis 2010

Ahoj holky,

prosím o radu. Čekáme mimi a jsme teprve na začátku, nicméně mám úžasnou práci, která mě hrozně baví a nemám bohužel zatím ani moc odpracováno. Bydlíme s manželem v domě rodičů a maminka je dětská zdravotní sestra, 59 let a zrovna jde do důchodu - a mimina se samozřejmě nemůže dočkat 🙂.
Navíc se dá moje práce dělat klidně z domu, nemusím sedět 8,5 hodiny v kanclu. Nicméně nevyznám se v paragrafech a potřebovala bych radu.

Co když bych byla doma skutečně jen na mateřské dovolené (pár týdnů) a pak začla zvolna pracovat z domu. Vylučuje se to? Přišla bych o rodičovský příspěvek, nebo si to nijak nevadí a mohu brát rodičák a k tomu plat?

Děkuji moc za rady 🙂.

vojtisek2007
4. lis 2010

na mateřské budeš 28týdnů (6-8týdnů před porodem,zbyttek po porodu) a po tu dobu nesmíš vykonávat činnost, ze které mateřskou pobíráš, potom při rodičáku je to neomezený, můžeš pracovat z domu a brát rodičák i plat k tomu 🙂

j.a.n.u.s.
10. lis 2010

Ano, ale pozor na zmenu pri skrtech.Zatím to prošlo jenom prvním čtením, tak snad to do ledna nestihnou.

Od 1.1.2011 bude zrusena moznost privydelku pri rodicovskem prispevku, pri podpore v nezamestnanosti.

Kdyz tak kouknete tady http://aktualne.centrum.cz/finance/grafika/2010...

terak
10. lis 2010

A kdyz pobiras rodicak, tak musis prokazat, ze jsi schopna zajistit celodenni peci o dite, pricemz treba do jeslicek nebo v nejake podobne instituci muze byt max. dni v mesici.

hape
10. lis 2010

Teda úplně mě zarazila odpověď od J.a.n.u.s., že nebude možné si přivydělávat při rodičovském příspěvku. Hledala jsem pod uvedeným odkazem, ale o rodičovském příspěvku a nemožnosti přivydělku jsem nic nenašla. Můžeš mi to prosím, když tak hodit do IP?
Jsem těhotná a také uvažuji o možnosti přivýdělku na rodičáku cca 1 den v týdnu - práce z domu. Tak to by se mi potom vůbec nevyplatilo 🙄

kaleilah
10. lis 2010

taky jsem na rodičáku a chodím do práce a o ničem zatím nevím.

veruska007
10. lis 2010

Tak ja to tam nenasla. Pri materske se privydelavat nesmi u Tveho zamestnavatele, ale pri rodicovske to vzdycky slo. Prijde mi zbytecne toto rusit, stat to zadne finance nestoji a zvysuje to sanci maminek vratit se po RD zpet do prace.

martek
10. lis 2010

Sociální opatření:
*Nárok na porodné bude mít jen rodina s příjmem nižším než 2,4násobek životního minima (stejně jako u přídavku na dítě). Navíc ho dostanou pouze na první dítě. Výše porodného se nemění – na jedno dítě zůstává ve výši 13 000 Kč, na dvojčata (a více dětí) činí 19 500 Kč. Rodiče dostanou porodné jen v případě, že dohromady nemají měsíčně vyšší čistý příjem než 17 000 Kč. Pro matku-samoživitelku je hranicí 10 700 Kč. Nyní má na porodné nárok každá rodina.
*Rodičovský příspěvek se zhruba o pětinu sníží pro toho, kdo zůstane s dítětem doma čtyři roky a nejdříve pobíral mateřskou, z maximálních 224 200 na 216 000 Kč. Při čtyřleté variantě rodiče dostanou měsíčně 7600 Kč pouze do devátého měsíce věku dítěte. Od desátého měsíce věku pak jen 3800 Kč (nyní berou 7600 Kč až do 21. měsíce věku dítěte, 3800 korun až od 22. měsíce). Rodiče se čtyřletou variantou příspěvku si tak pohorší až o 45 600 Kč. Dvou a tříletá varianta zůstávají beze změny.
*Čtyřletý rodičovský příspěvek, kdy rodič nepobíral nejdříve mateřskou a rodičovský příspěvek, dostával hned od narození dítěte, což se týká např. studentek nebo nezaměstnaných, se snižuje z maximálních až 262 200 na 216 000 Kč.
*Lhůta pro volbu tříleté varianty se zkrátí z nynějšího 21. měsíce věku dítěte na devátý měsíc. Kdo si ji včas nezvolí, jako by si vybral čtyřletou variantu.
*Okruh případů, kdy nezaměstnaný získá menší nebo dokonce nulovou podporu v nezaměstnanosti, se zvětšuje. Od ledna ji nedostane člověk, který při odchodu z předchozí práce dostal odstupné. Dostane-li např. tříměsíční odstupné, bude pobírat podporu až od čtvrtého měsíce své evidence na úřadu práce. Když ovšem zaměstnanec sám podá výpověď nebo odejde z práce dohodou, aniž k tomu měl vážné důvody, podpora se mu sníží (jen na 45 procent předchozího výdělku). Nezaměstnaný si už nebude moci k podpoře přivydělat 4000 Kč. Uchazeč o práci, který se rozhodne podnikat, dostane nově od státu jednorázový příspěvek až na pět měsíců ve výši 6000 Kč měsíčně.
*Příspěvek na péči pro lidi s nejlehčím stupněm postižení klesne z 2000 na 800 Kč.
*Strop na odvody sociálního a zdravotního pojištění neklesne, nadále zůstane na šestinásobku průměrné mzdy.

Taky jsem nikde nenasla, ze by nesmelo na rodicovske dovolene privydelavat.... 😕

vycu
10. lis 2010

Taky pracuji při rodičáku a o rušení možnosti přivýdělku nevím.

editah222
10. lis 2010

Hledám kde se dá a taky jsem nikde nenašla, že by se měla nějak omezovat možnost privydělku na RD. Doufám, že je to blbost, protože i já pracuju při RD.
Pokud to některá najde tak prosím dejte odkaz.

misa.ottovka
2. pro 2010

Je to tak, že při mateřské dovolené si přivydělávat nemůžeš, po dobu rodičovské dovolené si můžeš vydělat neomezeně, tzn.chodit do práce, byť i na plný úvazek. Podmínkou ovšem je, že dítěti bude zajištěna péče jiné dospělé osoby, čili nesmí se dávat do institucí typu jesle atp.Do jeslí se dítě může dát, ale na max. 5 dní v měsíci.
Já sama nastupuji do práce za 2 měsíce, na plný úvazek, péči přebírá babička, bez problémů. Toto se nezměnilo i po řádění nové vlády.

j.a.n.i
2. pro 2010

Není pravda, že by se při mateřské dovolené nesmělo přivydělávat, jen nesmíš pracovat na tu smlouvu, ze které čerpáš mateřskou, na jinou ano.

marmazel
4. pro 2010

Já pobírám RP a taky si přivydělávám, ale bylo mi řečeno , že od nového roku už nebudu moc, že si to mám zjistit, tak nevím. Ví někdo jak to bude s přivýdělkem k pobírání rodičovského přízpěvku od ledna 2011?

neu.sona
27. pro 2010

Holky, taky by mě to zajímalo, jak to je. Bude teda ten RD dál dávat, když si budu přividělávat, nebo ne? Můžete mi to některá hodit do IP. Děkuji moc.

k.jolanka
27. pro 2010

Ahoj holky, řeším úplně tu samou otázku...jestli jsem to dobře pochopila a pokud se nic nezmění, tak na MD si přivydělat nelze, ale budu si teda na RD moci přivydělat i u svého zaměstnance na jakýkoli pracovní poměr i např. jako brigádnice?