Můžu si změnit délku trvání rodičovské ze 4 na 3 roky?

jeudi
9. led 2012

chtela bych se zeptat zda kdyz mam 4 letou variantu u syna( vybirat jsem si nemohla) jestli ted od noveho roku si to muzu zmenit a zkratit na tri roky.jde mi o to ze v cervenci se nam narodi miminko a kdybych si to mohla zmenit ted na triletou variantu tak by mi v cervenci materska koncila a zaroven zacinala nova.poradi mi nekdo? dekuji

katfan
4. pro 2013

@jankaj mě řekli že to jde,akorát že mi nebudou posílat žádné peníze.a ve VZP mi řekli to samý.jeeee,to je ale byrokracie,v tom aby se čert vyznal

jankaj
4. pro 2013

@katfan Mě právě řekla ta první, že pokud vyčerpám peníze, tak tradáá a už nás nezajímáte! To už budete osoba pečující o dítě, ale ne na rodičovské dovolené. Ale já mám ještě čas, tak snad se do té doby dozvím jestli to půjde nebo ne. Protože pochybuju, že ve 3 letech dostanu dítko do školky.

katfan
4. pro 2013

@jankaj aha,no tak to mam v tom teda pěknej bordel.já to budun řešit někdy příští týden,tak uvidím

blahova_andrea
4. pro 2013

@katfan
@jankaj holky musíte rozlišovat rodičovskou dovolenou a délku pobírání rodičovského příspěvku 😉 dovolená se domlouvá v práci se zaměstnavatelem a je ze zákona opravdu prý jen na tři roky. doma můžete být déle, ale zaměstnavatel už vám pak nemusí držet místo. jedna možnost je, že budete na pojišťovně nahlášené jako matky v domácnosti pečující o dítě a budete mít jen hrazené zdravotní pojištění státem a druhá možnost je snížit si částku, kterou pobíráte jako rodičovský příspěvek a tím si dobu doma protáhnout. to už záleží jak se komu chce, co vyřizovat, jestli mu ještě zbývá dost nevybraných peněz z RP, jak se dohodne se zaměstnavatelem atd.

jankaj
4. pro 2013

@blahova_andrea Ale to by mě musel zaměstnavatel propustit, když už nebudu na rodičovské dovolené ne? Nebo bych musela mít neplacené volno? Mám v tom fakt hooooodně velkej bordel.

katfan
4. pro 2013

@blahova_andrea já mám info,že když mi zaměstnavatel ponechá prac.smlouvu a bude mi držet místo,tak si prodlužuju rod.dov.na 4 roky bez nároku na příspěvek.když mi smlouvu držet nebude a dá mi výpověď,tak budu matka domacnosti...tak mi to bylo vysvětleno

jankaj
4. pro 2013

@katfan Jestli je to tak, tak je to super!

eliska10
4. pro 2013

@katfan Prosim te a to info mas od koho?

katfan
4. pro 2013

@eliska10 volala jsem na socialku a pak jsem volala do VZP.proč?řekli mi něco špatně?jestli jo,tak se vůbec nebudu divit

blahova_andrea
4. pro 2013

@jankaj já myslím, že to právě záleží na tvé dohodě se zaměstnavatelem. mě teda logika vyhazuje pár možností:
1. dostaneš neplacené volno
2. vyhodí tě jakmile nastoupíš po rodičovské do práce
3. do práce nastoupíš, ale dá tě klidně na jinou pozici, protože tvoji už ti držet nemusí

blahova_andrea
4. pro 2013

@katfan tak pokud budeš matka v domácnosti, tak taky žádný příspěvek nedostaneš. matky v domácnosti mají pouze státem hrazené zdravotní pojištění, jinak ani korunu.

katfan
4. pro 2013

@blahova_andrea ano,rozdíl je ale v tom,že když zůstaneš na rodičáku,tak se ti ten4. rok počítá do důchodu,ale jako matce v domacnosti ne.jinak mezi tím žádný rozdíl není.jenom doufám,že mám správné informace,abych někoho nemátla

blahova_andrea
4. pro 2013

@katfan aha, tak tento rozdíl já vůbec neřeším, protože na důchod pro naši generaci dávno nevěřím 😀 když jsem náhodou někdy neměla práci a okolo mě pořád řešili, že nebudu mít jednou důchod, protože nebudu mít odpracováno (jako bych neměla ještě dost času to dohnat 😀), tak mi to přišlo fakt směšné. no jsem o 10 let starší a v tomto se můj názor na svět tedy nezměnil. důchod prostě neřeším.

katfan
4. pro 2013

@blahova_andrea jojo,pravda pravdoucí,naše generace si musí na důchod našetřit,to je bez debaty

j.a.n.i
4. pro 2013

@katfan Nemáš správné informace, na důchod se počítá péče o dítě do 4 let a je úplně jedno zda při tom člověk bere rodičák nebo ne.

katfan
4. pro 2013

@j.a.n.i aha?takže v tom teda není žádný rozdíl?jestli zustanu na rodičáku anebo jako matka pečující...?

eliska10
4. pro 2013

@katfan No, dceři byly 3 roky teď v srpnu. Rodičák mi končil taky v srpnu a já jsem s ní zůstala doma, že pečuji o dítě mladší 4 let. Nedostávám, žádné peníze, pouze jsem se nahlásila ve VZP a stát za mě platí zdravotní. Ale pochopila jsem to tak, že i tato doba se počítá do důchodu. Taky mi drží v práci místo, ale to si myslím, že je jedno, jestli ti ho drží, nebo ne. Proto jsem se divila. Každopádně se myslím, že ta náhradní doba jako zápočet na důchod se počítá ať jsi doma bez peněz, že už máš vybraný rodičák, ale pečuješ o dítě mladší 4let, nebo jsi na rodičáku 4roky. Takže tak 🙂.

j.a.n.i
4. pro 2013

@katfan No, jeden rozdíl je pokud by sis chtěla přivydělávat na ŽL, ten aby se bral jako vedlejší činnost, tak je potřeba pobírat rodičák. A pak je druhý rozdíl, že při rodičáku smí dítko nad 2 roky neomezeně do školky, ale při péči o dítě maximálně na 4 hodiny denně. Žádný další rozdíl mě nenapadá 🙂

katfan
5. pro 2013

@eliska10 takže jsi jenom šla na VZP s rozhodnutím o ukončení a řekla jsi,že chceš být doma do 4 let dítěte?nic jiného nepotřebuju?

eliska10
5. pro 2013

@katfan Zadne papiry nepotrebujes, do pojistovny jsem prisla mysli jen s rodnym listem ditete a vyplnila tam nejake papiry. Jen dcera diky tomu muze chodit jen na 4h. do skolky. Kdybych byla na 4letem rodicaku, tak by mňhla chodit na cely den.

katfan
5. pro 2013

@eliska10 jo aha,takže v tom bude teda ten rozdíl.už to chápu.a dík za info

petulkavikulka
10. pro 2013

@blahova_andrea vidím, že tomu určitě rozumíš, tak jsem se chtěla zeptat jak je to s tím rodičákem přes manžela? Jsem na úřadu práce a bohužel mi chybí asi 2 měsíce do těch 270 dní. To se vyřizují papíry na sociálce přes manžela a pak si můžeme vybrat variantu jakou chceme nebo budu muset jít automaticky na tu 4 letou? Jsem z toho vážně jelen a budu ráda za každou radu 🙂 Děkuju...

blahova_andrea
10. pro 2013

@petulkavikulka pokud doložíš manželův vyměřovací základ a on podle něj bude mít nárok na mateřskou, tak si pak můžete výši RP vybírat. na ssp ti dají formuláře a manžel nechá v práci vyplnit 😉

petulkavikulka
11. pro 2013

@blahova_andrea manžel ale nemusí nastoupit na rodičák nebo si pak nechat psát novou prac. smlouvu ne? Doma s malým budu já a on bude dál chodit do zaměstnání.

blahova_andrea
11. pro 2013

@petulkavikulka musíš rozlišovat rodičák a mateřskou. na to, aby sis volila délku rodičáku musíš doložit svůj nebo manželův nárok na mateřskou. s jejím nastoupením to nemá nic společného. pokud bys chtěla dostávat mateřskou a ne rovnou rodičák, pak by na ni musel manžel buď nastoupit a nebo mít právě u zaměstnavatele tu jinou smlouvu, dál by pracoval a doma bys byla ty.

petulkavikulka
11. pro 2013

@blahova_andrea jsi skvělá, už tomu konečně rozumím. Moc děkuju 🙂

blahova_andrea
11. pro 2013

@petulkavikulka není zač. snad jsem to sama nepopletla, ale tuším, že jsem to napsala dobře.