Na MD mám nárok na dovolenou, jako bych pracovala?

tygrous
17. zář 2009

Ahojky, našla jsem tady:http://www.vyplata.cz/vyplatamzdy/materskaarodicovskad... , ze "Doba čerpání mateřské dovolené se pro účely dovolené na zotavenou posuzuje jako výkon práce; znamená to, že tato doba se také započítává do dnů podmiňujících vznik nároku na dovolenou." Chápu to dobře, že mám nárok na dovolenou, jako bych chodila normálně do práce???? Naše účetní mi totiž řekla, že se mi dovolená pro letošek zkrátí o poměrnou část (vychází to o 3,5 dne), když na mateřskou nastoupím v listopadu... Nerada bych o ty dny přišla 😉

kacka.va
17. zář 2009

tygrous: přesně jak píšeš, za dobu co jsi na mateřské ti normálně vzniká nárok na řádnou dovolenou.

ojo
17. zář 2009

tygrous, jestli si byla na nemocenské kvůli rizikovému těhu, tak se ti dovolená krátí...

jak píše kačka.va tak pak, když nastoupíš na mateřskou, tak ti během ní vzniká nárok na další dovolenou - defakto jako bys pracovala...

kukni na toto, paní má stejný dotaz jako ty...

http://www.mzdovapraxe.cz/mp/cs/diskuse/vypis-p...

tygrous
autor
18. zář 2009

ojo: kdys jsi na nemocenske, tak se ti dovolena nekrati!! A je jedno, kvuli cemu tu nemocenskou mas... Ja budu na nemocenske celkem 2 mesice a dovolenou mam, jako bych chodila do prace.
Jde mi ted o materskou... takze tu dovolenou, co mi na ni teprve vznikne narok, si pak vyberu mezi materskou a rodicovskou, jestli to dobre chapu...???

nika
18. zář 2009

holky k dovolené ještě jeden postřech, ano opravdu čerpání peněžité podpory v mateřství je dobou která se počítá jako doba zaměstnání pro nárok na dovolenou. a pokud ji čerpáte alespoň 60 pracovních dní v novém roce, vzniká vám nárok na plnou dovolenou i za příští rok. (příklad můj, abych měla nárok na dovolenou za příští kal. rok celou mám to takto - od 2.9. na PPM do 16.3.2010 pak si vyčerpám 10 dní staré dovolené (kterou jsem tvrdě letos ušetřila) tím splním nárok více jak 60 dní pracovního poměru a bud mít nárok na plné dny, a ne jen na dvě dvanáctiny které by mi náležely za leden a unor.)

dovolená se krátí za poměrou část za nemocenskou a to tak, že za prvních 100 dní o 1/12 a pak za dalších 20 o další. (dny jsou pracovní).

vše upravuje zákoník práce.

vybírání dovolené po ukončení ppm - mateřské - pro pobírání rodičovského příspěvku není překážkou vybírání dovolené ze zaměstnání, takže je to tak že např. já od 17.3. si požádám o čerpnání dovolené svého zaměstnavatele a současně od 17.3 budu čerpat rodičák.

tygrous
autor
18. zář 2009

Tak pardon, byla jsem spatne informovana, uz jsem to dohnala😉 Tak dovolena se na nemocenske krati za prvnich 100 dni o 1/12... Uz to resim se svou ucetni, rekli mi to predtim nejak zmatene... Ale tady mi fakt slo o tu materskou, to me tesi, kazda korunka i za dovolenou se pak hodi, ze? 😉

nika
18. zář 2009

tygrus v poho, uvidíte budete překvapené že dostanete ještě dovolenou z apříští rok v plné výši, jak vidím vaše týdny těhu tak je to jasné.

tygrous
autor
18. zář 2009

No tak ted jste mi udelaly jeste vetsi radost, ze bych mela mit narok na celych 20dni za pristi rok😉 Jen jestli to vi i ty nase zmatene ucetni😉 Ja bych mela byt na meterske tak do pulky kvetna, takze 60 dnu "odpracovanych" mam jistych. To je super.

nika
18. zář 2009

tygrous je to tak, klidně se na to zeptej. mi to poradila naše účetní. já si musela sice v mém případě ušetřit dovolenou z letoška. ale šlo to, chodial jsem sice do práce do konce tj. šest týdnů předem jsem šla na ppm. ale naštěstí jsem to zvládla.

zeptej se uvidíš.

tygrous
autor
18. zář 2009

nika: to ti vyslo fakt suprove, a taky mas dobrou ucetni...tem nasim musim kolikrat neco pripomenout ja...

ojo
18. zář 2009

já právě byla na nemocenské už od 6tt, takže se mi stará dovolená zkrátila o pár dní 😅 ale k tomu se mi přičetlo ještě těch 20 za PPM 🙂 takže já teď od 12.10. začínám vybírat veškerou dovolenou co mám u zaměstnavatele a pak nastoupim na rodičovskou dovču 🙂

tygrou, já právě myslela, jestli ti to zaměstnavatel taky nezkrátil jako mě 😅 tak dobrý, že už jste si to s účetní vyjasnili 😉 🙂

tygrous
autor
18. zář 2009

No tak ted mi ucetni napsala, ze kdyz marodim jen dva mesice, tak mi dovolenou kratit nebudou... tak to jsem z toho teda jelen 😒 Jinak s materskou jsme si to vyjasnily, dovcu mi proplati, jen jeste nevi, jestli tu za rok 2010 mi proplati hned mezi materskou a rodicakem nebo az ten dalsi rok jako nevybranou...To je slozite... Ale hlavne si to clovek musi ohlidat, blbe je, kdyz nevi, jak to presne je...

tygrous
autor
18. zář 2009

Hodila jsem dotaz na ten odkaz nahore (www.mzdovapraxe...) a odpovedeli mi tam, ze za tu mou 2-mesicni nemocenskou se mi opravdu dovolena nekrati...

ojo
18. zář 2009

tygrous...zajímavý 😕 a to ti zaměstnavatel dovolenou proplácí??? 😕

mě řekli že už to ze zákona nejde, jen ve výjimečných případech, tak na ní musím jako nastoupit...takže jak jsem psala, od 12.10. nastoupim na zbytek dovolený z práce a po ní hned na rodičovskou, ale o čerpání příspěvku můžu zažádat hned po PPm, takže za 10.měsíc dostanu rodičák 7600,- a část za vybranou dovču od zaměstnavatele 🙂
a myslím, že dovča se musí vybrat do konce 10měsíce, jinak se na ní od 1.11. automaticky nastupuje, takhle mi to bylo vysvětleno a funguje to tak u nás (možná si jen pletu datumy 😅 )

právě proto mi nedochází, kdyby to stejně fungovalo i u vás, že by si jako ten další rok přerušila rodičák, kvůli nevybrané dovolené 😕 😕 😕 to je přeci lepší, si jí vybrat hned celou po PPM a pak už na to nemusíš ani myslet 😉

a myslím, že pro výpočet pro náhrady se berou měsíce před tím, než jsi nastoupila na nemocenskou...

kacka.va
18. zář 2009

u nás taky neproplácej.
ojo, dovolenou můžeš čerpat současně s rodičákem. to, že se automaticky nastupuje na dovolenou u nás platilo, jen pokud neměl člověk vybraných mám dojem 20 dní v roce.

tygrous
autor
18. zář 2009

ojo: jojo, mas pravdu. Ja si myslim, ze ucetni to proplaceni myslela tak, ze si ji jako vyberu...jen ji to musim pred koncem materske pripomenout a nahlasit to. Nebo teda pozadat o cerpani, jak to tady pisete... Chtela jsem propocitat, jestli se mi vic vyplati vzit si letosni dovcu jeste letos nebo az po materske, ale kdyz pises, ze pro vypocet pro nahrady bere to, co jsem mela pred nemocenskou, tak je to vlastne jedno...

ojo
18. zář 2009

kacka.va...u nás asi taky, že když tam bylo moc dovolený, tak se automaticky nastoupilo...zas tak často to lidi nemaj 😀 😀 no jasně, že může čerpat dovolené současně, ale přijde mi blbý, že se takhle na to musí pořád myslet...

tygrous
autor
18. zář 2009

Tak uz vim, jak je to s nahradou mzdy za dovcu, kdyz ji budu cerpat po materske. Pokud za minule kalendarni ctvrtleti neodpracuju aspon 21 dni, tak se pro vypocet bere "pravdepodobny vydelek" (muj plat dle smlouvy nebo nekoho jineho ve stejne funkci...), takze ne podle mesicu pred nemocenskou...

ojo
18. zář 2009

tygrous...aha...tak aspoň že víme 🙂 🙂 to jsem zvědavá, co mi tam vypočítaj 😀

petule777
19. zář 2009

Niko, nárok na dovolenou ti v příštím roce vznikne, ale bude se ti krátit o dobu čerpání rodičovské dovolené, protože: Doba čerpání rodičovské dovolené se pro účely dovolené na zotavenou jako výkon práce neposuzuje a započítává se do dnů podmiňujících krácení dovolené na zotavenou. Takže asi tak... Je to hnus, já jsem to řešila před rokem a opravdu mi proplatili jen 9,5 dne.

ojo
20. zář 2009

petule, to znamená, že mi ji zkrátí předem?? 😕 😕 já teď po PPM nastoupim na dovču z práce a chci si jí vybrat celou (i starou)...

tygrous
autor
20. zář 2009

Holky, tady máte vycuc z toho, co mi odpověděl pán na http://www.mzdovapraxe.cz/mp/cs/diskuse/vypis-p...

"...Jestliže Vám bude mateřská dovolená trvat do půlky května 2010, pak jejím čerpáním "odpracujete" 60 dnů a pokud Vám bude trvat pracovní poměr celý kalendářní rok 2010, budete mít zase právo na celou výměru. Doporučuji ale, abyste využila svého práva dle § 217 odst. 5 zákoníku práce a před skončením mateřské dovolené požádala zaměstnavatele o bezprostřední čerpání této dovolené (před případným nástupem na rodičovskou dovolenou). Jednak Vám musí vyhovět, jednak se Vám už nebude moci krátit v důsledku směn zameškaných rodičovskou dovolenou. Hned po mateřské dovolené byste si mohla vyčerpat i dovolenou z roku 2009, poku by zaměstnavatel Vaší žádosti v říjnu nevyhověl. Podtrženo sečteno byste po skončení mateřské čerpala celkem 30 dnů dovolené (10 starých z 2009 + 20). A hlavně ať všechno dobře dopadne a narodí se Vám krásné zdravé děťátko! To je nade vší dovolenou...."

Myslím, že to je všeříkající😉

tygrous
autor
20. zář 2009

kdybyste chtely videt cely muj dotaz a jeho odpovedi, tak je to na te strance, co jsem dala odkaz, uplne na konci...

ojo
20. zář 2009

tygrous...já to četla už předtím 😉 a teď si vzpomínám, když jsem se ptala na proplácení dovči, tak i naše personalistka mi říkala, že mi ji neproplatí, ale pokud o ni nechci přijít, tak ji musím hned vyčerpat po PPM 🙂 🙂

oni holt někteří zaměstnavatelé chtějí ušetřit, tak se ani nezmíní o tom, co je pro tebe nejvýhodnějsí 🙄

petule777
21. zář 2009

Tak jak vidíte, tak se mnou teda pěkně vy....... Opravdu mi proplatili z celkového nároku jen půlku, ikdyž jsem žádala ještě před skončením PPM o poskytnutí dovolené. Ale teď už se s nima hádat nebudu, nestojí mi za to a tehdy jsem ještě kojila, ještě jsem mohla kvůli kreténům ztratit mlíko 😠 Alespoň ponaučení pro ostatní 😉

konsa
18. říj 2009

holky, to je super! já vůbec netušila, že budu mít i příští rok nárok na plnou dovolenou 🙂 Jen se chci zeptat, jestli nevíte z čeho se ta dovolená vypočítává? Z plné výše (před nástupem na PPM) nebo pak z toho zkráceného, co budu pobírat na PPM?

tygrous
autor
18. říj 2009

konsa: Pocita se to z tveho normalniho prumerneho mesicniho platu nebo z platu nekoho, kdo zastava stejnou pozici jako ty...

konsa
18. říj 2009

jak někoho, kdo zastává stejnou pozici? to podle nějakých tabulek? podle čeho se rozhoduje, jestli můj plat, nebo ten "tabulkový"?

ojo
19. říj 2009

konsa, já jsem třeba finanční účetní a ve firmě jsme 2 holky, takže se mi to může počítat buď z mého průměr. platu před nástupem na neschopenku nebo z kolegyni měsíčního průměrného platu...což by bylo lepší, páč loni na zimu, zase zvedali 😀 ...a to já už jsem byla na neschopence...

no jsem zvědavá, už od 12.10. vybírám dovolenou, takže mi příští měsíc přijdou peníze, tak pak musím proštudovat vyplatní pásku z čeho to počítali 🙂

marecek4
21. říj 2009

to je zajímavý,já myslela že to počítají z mojí výplaty,ale teď nevím-ppm mi bude končit,tak si mám nahlásit,že si dovolenou vyberu,nebo ať mi ji proplatí-co je lepší?A když mi to teď počítají jako odpracovaný mám nárok i na třináctý plat?pracovala jsem do konce-pravda i když jsem nesměla,že to není pro těhotnou,ale tak nějak to vyšlo,že i když jsem někoho zaučila tak to vzdal,jo a kdy ty penízky přijdou-končím v půlce prosince tak asi až v lednu že?

tygrous
autor
21. říj 2009

marecek: Dovolenou si musis"vybrat" - proste na ni nastoupit. Dneska se neproplaci (jen vyjimecne, kdyz odchazis z firmy atak). A musis to udelat fakt hned tesne po materske, jinak se ti pak letosni dovolena bude kratit... S tim 13.platem nevim, to neznam 😀