Na MD mám nárok na dovolenou, jako bych pracovala?

tygrous
17. zář 2009

Ahojky, našla jsem tady:http://www.vyplata.cz/vyplatamzdy/materskaarodicovskad... , ze "Doba čerpání mateřské dovolené se pro účely dovolené na zotavenou posuzuje jako výkon práce; znamená to, že tato doba se také započítává do dnů podmiňujících vznik nároku na dovolenou." Chápu to dobře, že mám nárok na dovolenou, jako bych chodila normálně do práce???? Naše účetní mi totiž řekla, že se mi dovolená pro letošek zkrátí o poměrnou část (vychází to o 3,5 dne), když na mateřskou nastoupím v listopadu... Nerada bych o ty dny přišla 😉

susik77
30. říj 2009

Ahoj, muzete mi poradit? Na kolik dni dovolene mam narok, kdyz jsem nastoupila na MD 16.7.2009?Na celou dovolenou za rok 2009 nebo jen pomerna cast za toho zhruba pul roku co jsem byla na MD? Je to moje 2.MD, na kterou jsem nastoupila z RD, primo mi to navazovalo a pracovni pomer trva. Dekuji 🙂

poupe
30. říj 2009

To se me bude tykat taky,tak jsem zvedava jestli nekdo odpovi,ze ano a nejlepe celou 🙂

j.a.n.i
2. lis 2009

nechce se mi to počítat, ale v principu máš nárok na celou dovolenou, tahle dovolená se za prvních 100 zmeškaných dní (tou předchozí RD) krátí o 1/12 a za každých dalších zmeškaných 21 o další 1/12, takže odhadem přijdeš o 2/12 nebo 3/12...

susik77
3. lis 2009

diky🙂 A je pravda, ze pocas cerpani dovolene nejsem v ochranne lhute a ze by me mohl zamestnavatel vyhodit kdyby chtel? A mela by jsem narok na odstupne?

j.a.n.i
3. lis 2009

jojo, je to pravda, může ti dát výpověď, na odstupné nárok máš

erian
3. lis 2009

Ahoj holky, docela by mě zajímalo jak to funguje v praxi s tou výpovědí po skončení MD v době čerpání dovolené, když přece je ze zákona dvouměsíční výpovědní lhůta, čili ti to zaměstnavatel musí oznámit dva měsíce předem, ale mimo tu ochrannou lhůtu přece nebudeme dva měsíce, ale max. 5 týdnů při plném čerpání. Moc tomu nerozumím, chápete to některá?

susik77
3. lis 2009

je to podle mne tak, ze ti zamestnav. da odstupne za 5 mesicu-kdybys pracovala, tak by to bylo 2 mesice vypoved. doba+ 3 platy.

erian
4. lis 2009

Ještě by mě zajímalo, z čeho se ta dovolená vypočítává, když normálně se počítá ze třech posledních měsíců - z mateřské?

jirinkas
4. lis 2009

Ahoj, jsem v tomhle hoooodně velkej analfabet, můžete prosím poradit?
6.12 mi končí MD, nastupuji na rodičkovskou. Zaměstnavatel mi poslal k vyplnění jakýsi canc, že nejdřív vyčerpám dovolenou a pak teprv nastoupím na rodičák. Není to blbost? Jestli jsem vás tu dobře pochopila,tak rodičák i dovolená se čerpá současně?
Ještě jedna stupidní otázka - pokud budu čerpat tu řádnou dovču, měla bych dostávat běžnou výplatu? ¨Díky moc 🙂

susik77
4. lis 2009

eian: z 3 poslednych platu pred nastupem na MD.
jirinkas: na netu jsem se docetla, ze se da soucasne cerpat rodic. prispevek+ dovolenou na zotavenou a po te dovolene nastoupit na rodic. dovolenou. teda ten rodic. prispevek asi uplne nesouvisi s rodic. dovolenou...

j.a.n.i
4. lis 2009

jirinkas: přesně jak píše susik77, rodičák a rodičovská dovolená jsou 2 nesouvisející věci, rodičák = penízky od státu, rodičovská dovolená = omluvená nepřítomnost v práci. A pokud čerpáš řádnou dovolenou, tak dostáváš náhradu za dovolenou, tj. možná i o něco víc než řádnou výplatu a zárověň i rodičák od státu. Jen na tu rodičovskou dovolenou nastupuješ až pak - nejde mít 2 dovolené zároveň.

baca
14. lis 2009

jirinkas, já to mám podobně, mně končí MD 9. prosince a taky tápu, jak s dovolenou, v právi mi nebyli schopní říct, jestli si tu dovolenou mám vybrat nebo požádat o proplacení (i když sekretářka, která tam už není, říkala, že lepší je vybrat)
Hlavně mi není jasné, jak se nastupuje na tu rodičovskou dovolenou. To mám v práci nějak nahlásit nebo je na to nějaké lejstro?
Papíry na ty dávky od státu už nějaké mám.

sejkorka
29. lis 2009

😉

sejkorka1
29. lis 2009

🙂

j.a.n.i
30. lis 2009

baca: dovolená proplatit nejde, musí se vyčerpat, jediné kdy se dovolená proplácí je při ukončení pracovního poměru. Takže buď si ji můžeš od 10.12. vyčerpat nebo na tebe bude čekat až do návratu z rodičovské. Pokud ji budeš čerpat, tak si spočítej kolik dní máš a rodičovskou nahlaš od následujícího data. Lejstro na to není, ale je lepší to do práce dát písemně, ať máš něco v ruce kdyby cokoliv.

tygrous
autor
30. lis 2009

Dovolená se musí vyčerpat hned po mateřské těsně před nástupem na rodičovskou (nebo teda na rodičovskou můžu nastoupit, ale o tu dovču si musím zažádat čerpat hned následující den, co mi ukončí mateřskou), jinak se pak dovolená krátí...

baca
2. pro 2009

Tak jsem se ptala, jestli mám nějak v práci žádat o tu rpodičovskou dovolenou a naše účetní, co nám dělá mzdy, říkala, že ne.
Ale není mi jasné, jetsli teda nastoupím na dovolenou (peníze od zaměstnavatele) a zároven budu brát rodičovský příspěvěk. Nebo ten rodičovský budu dostávat až po dovolené. Ale asi to bude souběžně. V práci to neví, myslí se, že až apk. Já si zas myslím, že souběžně. Na souciálce mi v červenci, když jsme is vyzvedávala porodné, říkali, že to spolu nesouvisí.

jutule
2. pro 2009

Ahoj Baca, kdyz jsem z MD nastupovala v lednu na RD, tak jsem pisemne pozadala o dovolenou zamestnavatele a cerpala jsem dovolenou a i dostala RD. Je to soubezne. Jelikoz Ti RD nevyplaci zamestnavatel (a letos uz ani MD), tak ho pozadej o dovolenou. To jestli Ti urad posle i RD resit zamestnavatel nemusi.

j.a.n.i
2. pro 2009

baca: jojo jde to souběžně, co se žádosti o rodičovskou dovolenou týká, pokud je to u vás v práci v klidu, tak žádat nemusíš a bere se to tak nějak automaticky... ale dle zákoníku práce bys žádat měla

jutule: v principu jo, jen pozor na zaměňování RP = penízky od úřadu, zaměstnavatele nezajímá, RD = omluvená nepřítomnost v prácí, žádá se zaměstnavatele (tedy spíše formálně neb ti to povolit musí)

baca
2. pro 2009

Já jsem učitelka. A předpokládám, že už by mi ředitel řekl, že si mám o tu RD zažádat písmeně, protože mi říkal, že si mám písmeně zažádat o čerpání řádné dovolené. Jen se mě ptal, jak to plánuju, tak jsme mu řekla, že teď tři rokya že chci určitě ještě jedno jedním vrzem 🙂 . Tak mi jen poděkoval za informaci. Co mi taky může.. 🙂

miselaniki
14. pro 2009

Ahoj holky, jak je to s čerpáním nebo proplácením dovolené od zaměstnavatele? Já jsem hned v těhu nastoupila na neschopenku a má za rok 2009 ještě 24 dní dovolené ( nikde na dovolené jsme nebyli). Termín porodu mám 24.4. 2010 a celou dobu budu na neschopence. Pak nastoupím na mateřskou. V práci mi řekli, že mi tu dovolenou za rok 2009 i 2010 proplatí mezi mateřskou a rodičovskou. Teď mi jedna holka napsala, že to nejde proplatit, že nemůžu brát dvoje peníze od zaměstnavatele a od státu, že mi pak nebude chodit rodičák. Tak jsem zmatená, můžete mi někdo poradit, jestli tedy si mám tu dovolenou vybrat před mateřskou nebo co vlastně dělat? díky

tygrous
autor
14. pro 2009

miselaniki: "neproplati" ti ji, ale vlastne na ni nastoupis a vyberes si ji a dostanes ji zaplacenou jako bys na ni nastoupila normalne behem prace. Ale musis hned, jak ti skonci materska a musis o to zamestnavatele pred koncem materske formalne pozadat. A zaroven pak muzes i cerpat rodicak... Precti si celou diskuzi, presne tohle jsem resila ja😉

miselaniki
14. pro 2009

A tygrous díky moc, přečtu si to.

dujinka
14. pro 2009

ahoj holky, chtěla jsem se zeptat zda nevíte, jak to funguje, když jsem nastoupila do nové práce a jsem tedy první měsíc ve zkušební době, pokud otěhotním. Zda budu mít nárok na mateřskou?

j.a.n.i
14. pro 2009

dujinka: to záleží na spoustě faktorech... ve zkušební době tě mohou propustit i jako těhotnou i na neschopence... a to bys pak nárok neměla, jinak když tak zůstaneš, tak nárok mít pravděpodobně budeš, musí se tedy splnit 270 dní účasti na nemocenském pojištění, ale pokud si už někde pracovala nebo se ti nepovede otěhotnět hned s nástupem, tak by to vyjít mělo.

kacka.va
18. pro 2009

miselaniky: dovolenou budeš jakoby čerpat současně s začátkem rodičovské dovolené, rodičák není závislý na tom, jestli máš peníze za dovolenou, takže tvoje kamarádka neměla pravdu.

j.a.n.i
18. pro 2009

kacka.va: dovolená se dá čerpat zároveň s rodičovským příspěvkem, ale ne s rodičovskou dovolenou, takže nejdříve vyčerpat dovolenou, pak se teprve nastupuje na rodičovskou dovolenou, rodičovský příspěvek se pobírá hned.

kacka.va
18. pro 2009

jani: no, jenže tím pádem by mi rodičovská dovolená neměla končit ve dvou letech dítěte, ale o měsíc déle, když jsem měla měsíc dovolené po mateřské, což se ale dít nebude. já myslím, že už běží i rodičovská dovolená, aspoň mě to tak udělali.

j.a.n.i
18. pro 2009

Rodičovská dovolená ti taky nemusí končit ve dvou letech dítěte, ta naprosto nezávisí na rodičovském příspěvku a lze ji čerpat nejdéle do třetích narozenin dítěte, takže ji klidně můžeš mít do dvou a půl nebo naopak zkrátit a nastoupit do práce třeba v roce. Stejně tak se dá zvolit pobírání RP na 2 roky, ale na rodičovské dovolené být až do tří let.

kacka.va
18. pro 2009

to vím, že není závislá na rodič. příspěvku. akorát pokud jsem si nahlásila rodičák v práci na dva roky, tak nastupuju poté do práce a nikdo mi teda nedal termín, že ještě k tomu připočítat čas, co jsem byla na řádné dovolené. to se mi nezdá.