Na neschopence, jak se pak počítá mateřská?

melme
6. led 2014

Ahoj holky, chci se zeptat. Jsem od května 2012 zaměstnaná, takže nárok na mateřskou mám. Nicméně smlouva mi vyprší 30.4. 2014 a termín mám až 28.5. 2014. Jak je to pak s mateřskou? Mám stále nárok?. A ještě. Přestávám se cítit dobře a v souhře několika okolností v práci, přemýšlím o neschopence. Jak se pak počítá mateřská? Vím že se počítá z průměrného hrubého příjmu za posledních 12 měsíců. Když ale budu z toho 3 měsíce na neschopence? Počítají se mi ty tři měsíce jako s nulovým příjmem (čímž by mi roční průměr prudce poklesl) a nebo se mi ten rodičák počítá jen z těch zbývajících 9ti měsíců? A nebo z 12ti měsíců před nástupem na neschopenku? Tedy vycházím správně z předpokladu, že neschopenka nemá vliv na výši mateřské? Jsem z toho trošku tumpachová.

beruska2014
12. zář 2014

Ahojky holky, potřebuju poradit.
V 11.2.2014 jsem nastoupila do zaměstnání a shodou okolností už jsem byla těhotná, ale nevěděla jsem o tom...
Zjistila jsem to ke konci měsíce, kdy mě dr. dal ihned na rizikové těhotenství z důvodu předešlého potratu a lednové operaci krvavé cysty...
Teď k dotazu - pracovala jsem tedy pár dní. Od konce února do 7.9. jsem byla na nemocenské...
Z důvodu, že jsem splnila všechny podmínky pro výplatu mateřské (více jak 270 dní účasti na nemocenském pojištění), jsem 8.9. nastoupila 6.týdnů před TP na mateřskou. A dotaz zní, z čeho si mám vypočítat výši mateřské, když jsem za celou dobu neměla plat, jen výplatu nemocenské a před tímto zaměstnáním jsem studovala a úspěšně dostudovala školu? Vím, že se mateřská nepočítá z nemocenské, ale z čeho si jí teda mám spočítat? Jsem z toho docela vedle... než půjdu na úřad zařizovat věci a ptát se tam, tak bych se chtěla zeptat Vás....
Předem moc děkuji za odpověď 🙂

tereza_brabcova
8. říj 2014

Dobrý den, taky byh se chtěla zeptat. Byla jsem poprvé zaměstnaná od června 2013, a v červnu 2014 jsem šla na neschopenku od 6tt a budu na ní až do porodu .. Mám tedy nárok na mateřskou, a jestli ano, jak mi to budou vypočítávát? z jakých měsíců? Díky mo za odpovědi 🙂)

lucous9
14. kvě 2015

Ahojky, holky mám veliký problém, je mi to i trapne psát, jsem v 7t a musela jsem na neschopenku.Problém je že nemam odpracovaný ani rok. Nastoupila jsem 13.1.2015 a smlouva mi končí 13.7.2015 + z minuleho zamestnaní mám 3 měsíce ale jen půl uvazek Jak to chodí nevím co mam dělat bydlím sama, tak potřebuji pomoct. :( . na Mateřskou asi nebudu mít narok že?

bara_doc
28. kvě 2015

Do odpracovaných let se počítá i úspěšně zakončené studium.

Kdy máš termín?

david123456789
24. únor 2016

Dobrý den chtěla jsem se zeptat jsem na mateřské dovolené a chodím btigadne pracovat ale ted me čeká operace mam i přesto ze jsem na mateřské narok na neschopenku děkuji

luciereh41
29. únor 2016

ahoj,chtela bych se zeptat jsem momentalne zanestnana,ale kvuli memu stavu budu muset na neschopenku,...Nicmene jsem zamestnana od 10.2. a smlouvu mam na 3mesice,...KTerou mi nemusi a samozrejme urcite neprodlouzi,...Chci se zeptat jak to bude s materskou dovolenou,...popripade zda mam na ni vubec narok,..nebo uz automaticky po porodu nastoupim na rodicovsky prispevek,... 😕

luciereh41
29. únor 2016

ahoj,chtela bych se zeptat jsem momentalne zanestnana,ale kvuli memu stavu budu muset na neschopenku,...Nicmene jsem zamestnana od 10.2. a smlouvu mam na 3mesice,...KTerou mi nemusi a samozrejme urcite neprodlouzi,...Chci se zeptat jak to bude s materskou dovolenou,...popripade zda mam na ni vubec narok,..nebo uz automaticky po porodu nastoupim na rodicovsky prispevek,... emoticon

laskypa
15. bře 2016

Ahoj holky mam jen dotaz. Jsem na neschopence..3 tydny plati zamestnavatel a pak socialka ze? Zajimalo by me kdy asi prijdou penize od socialky. Nekdo rikal zr muzu klidne 2 mesice cekat nez mi neco prijde...to jako budu bez penez? Diky za radu

nelam
15. bře 2016

@laskypa zamestnavatel plati jen 14 dni. Me od 4. ledna vyjma penez od zamestnavatele neprislo jeste nic,tedy ano,tri mesice jsem bez penez. Ale bylo to dano nejakou nesrovnalosti,haprovali mi 3 dny v min.roce,ucetni mi je dala jako do olenou a ja mela vystavenou neschopenku. Ale na vsechno vyrizovani maji 30 dni, na opravu taktez 39 dni,tak nikoho netankuje. Nemit nasetreno,tak zeru travu a nikoho to nezajima.

laskypa
15. bře 2016

@nelam hm pekna svinarna teda. Clovek aby se bal neco si koupit. :-/ to bude muzskej nadsenej az mu to reknu. Joo urady maji na vsechno cas koukam..

luckylee
15. bře 2016

@laskypa socialka na to ma 30dni.Kdyz uz cekas na nemocenskou,tak si tam zavolej na infolinku a oni ti reknou v jake fazi to je.🙂

nelam
15. bře 2016

@luckylee ja tam prave volala,tam mi rekli,ze na to maji 30 dni,pokud to neni OK (coz tedy nebylo),tak po oprave maji opet 30 dni. Tak ja cekam,jestli to ted prijde spolecne s tou unorovou.

nelam
15. bře 2016

@laskypa no,opravdu si neumim predstavit,ze bych byla treba samozivitelka bez uspor ☹

luckylee
15. bře 2016

@nelam aha.No tak to je na prd.Ja s tim problem nemela nikdy a to jsem byla v PN pres 6mesicu.Jen ta prvni mi prisla po 27dnech.☺No nikoho nezajima ze clovek nema treba z ceho zaplatit najem.

ruzenkas
15. bře 2016

@laskypa Záleží i na tom, jakého máš zaměstnavatele. Já jsem takhle jednou nedostala dva měsíce a když jsem volala na sociálku, tak mi řekli, že jim zaměstnavatel neposlal lístek na peníze, který já jsem ale poslala ve správný termín. Pak jsme se na sociálce domluvili, že budu posílat lístek na peníze přímo jim a zaměstnavateli jen kopii. Jsou to teda ale více jak dva roky, tak se mohlo něco změnit. Jinak na nemocenské jsem, žel, celkem často (tak 3x do roka :-/) a peníze chodí naprosto v pohodě.

laskypa
15. bře 2016

@ruzenkas, @nelam, @luckylee tak to jsem na to zvedava..myslim ze snad ze strany zamestnavatele ( nemocnice) by nemel byt problem. Ted mi za unor prisla posledni vyplata a pak jsem sla na PN od konce unora. Tak uvidime. Listek na penize se posilal 7.3. To jsou starosti kolrm vseho.

luciereh41
8. dub 2016

Ahoj,chci se zeptat....
V únoru jsem nastoupila do práce...nicméně jsme zjistili ze jsem těhotná a od března jsem na neschopence...smlouvu mám na rok,z čeho se pocita materska?a platí ji zaměstnavatel nebo socialka?

martinka8338
12. dub 2016

Ahojte,chtěla jsem se poptat,když je žena na PN od ledna 2016 a na mateřskou nastupuje v květnu....MS narok na dovolenou za tu dobu,kdy je na PN?

xpila
12. dub 2016

@luciereh41 A to tě zaměstnavatel v práci i přes to nechá?

@martinka8338 Nárok na dovolenou má, ale až za ty dny na mateřské. Podle délky trvání PN se pak případně krátí (pokud je PN delší jak 100 dní).

martinka8338
12. dub 2016

@xpila aha DEKUJU moc za odpověď.

097
17. kvě 2016

Ahoj, čekáme miminko. Ale mám dotaz ohledně mateřské. V práci jsem od června loňského roku, ale na neschopence jsem už od března letošního roku. Do porodu, v září, budu už doma. Mam nárok na mateřskou? Děkuji za odpověď

anomisv
22. kvě 2016

Ahoj holky,resim teď skoro stejnou situaci jako autorka. Smlouvu mám už přes dva roky, konci mi 31.7.2016 smlouvu mi prodlouží s tím že pár dnů na to nastoupim na mateřskou. mám v říjnu.jenze ten v pátek mi našli kýlu a doporučuji rizikové. Tím pádem mi neprodlouží smlouvu takže nevím kde bych celý srpen (po ukončení smlouvy do nástupu na mateřskou)byla evidována a hlavně mám strach že by mi neschopenka snížila mateřskou ikdyz co jsem se dočetla tak by neměla. Jako pracovat chci i tu smlouvu ale zase nechci udělat nic co by ohrozilo malinkou. Nemám nárok na Porodné a ani žádné jiné příspěvky takže resim i peníze😑😐děkuji za vaše rady a názory.

anomisv
22. kvě 2016

@097 záleží kdy ti končí smlouva??

sipkovarose
22. kvě 2016

Holky chci se zeptat pokud změním práci a případně bych otěhotněla v 3měsíční záucni době,měla bych nárok na mateřskou? A pokud dám výpověď já osobně, jak dlouhá je ta ochranná lhůta,3měsíce to asi nebude že?😀

zuzkaa99
22. kvě 2016

Holky ,mela bych dotaz, chceme se s pritelem pokusit o miminko jenze jeste nemam odpracovanych tech 270 dni..sice si myslim nez se nam to podari a tak ze to da nejaky ten mesic ale bojim se ze kdyz se zadari hned ze budu muset na neschopenku jelikoz mam chronickou nemoc , tak by me zajimalo zda by se do odpracovanych dnu dala pripocitat i doba na neschopence ? Nemate nekdo zkusenost ?

monikzbt
22. kvě 2016

@vilibalda Jak velký je tam ten finanční rozdíl kdybych nastoupila 8 týdnů před termínem? Děkuji 🙂

monikzbt
22. kvě 2016

@anomisv Jsem na tom stejně a taky nevím co dělat, tak doufám, že se tu najde někdo kdo nám poradí 🙂

evoleta
22. kvě 2016

@zuzkaa99 Ahoj, já to tak taky měla, tak jsem zjišťovala info a tady na koníkovi jsem se dozvěděla, že: i ty dny, kdy jsi na neschopence, tak se ti započítávají do těch 270 potřebných dnů. Takže pohoda. A PPM se pak vypočítá pouze z těch měsíců, které jsi byla fyzicky přítomna v práci. Potvrdilo mi to tu víc holek. Takže na tom asi neco bude 😃

zuzkaa99
22. kvě 2016

@evoleta tak snad to tak je, dekuji 🙂

evoleta
22. kvě 2016

@zuzkaa99 Já myslím, že jo ;) Já budu mít 270 dnů oddělených k 1.9. a už jsem 14 dní na neschopence.