Na neschopence, jak se pak počítá mateřská?

melme
6. led 2014

Ahoj holky, chci se zeptat. Jsem od května 2012 zaměstnaná, takže nárok na mateřskou mám. Nicméně smlouva mi vyprší 30.4. 2014 a termín mám až 28.5. 2014. Jak je to pak s mateřskou? Mám stále nárok?. A ještě. Přestávám se cítit dobře a v souhře několika okolností v práci, přemýšlím o neschopence. Jak se pak počítá mateřská? Vím že se počítá z průměrného hrubého příjmu za posledních 12 měsíců. Když ale budu z toho 3 měsíce na neschopence? Počítají se mi ty tři měsíce jako s nulovým příjmem (čímž by mi roční průměr prudce poklesl) a nebo se mi ten rodičák počítá jen z těch zbývajících 9ti měsíců? A nebo z 12ti měsíců před nástupem na neschopenku? Tedy vycházím správně z předpokladu, že neschopenka nemá vliv na výši mateřské? Jsem z toho trošku tumpachová.

vilibalda
23. kvě 2016

@monikzbt Pokud jsi na neschopence a nastoupíš na mateřskou 8 týdnů před termínem porodu, prijdeš o peníze za 2 týdny neschopenky.
@anomisv Neschopenka Ti nesníží mateřskou. Nastup na neschopenku a budeš na ní až do nástupu na mateřskou někdy v září. To, že končí pracovní poměr, v tvém případě nebude vadit, protože se vlezeš do ochranné lhůty a mateřskou mít budeš.

moli13
23. kvě 2016

Ahoj všechny snažilky i těhulky 🙂 Chtěla bych vás požádat o nestranný pohled a názor, jsem teď v prekérní situaci a nevím, co dělat. Netýká se to přímo snažení atd., ale musím se zeptat. Takže…s přítelem se už několik měsíců snažíme o mimi. Nejdřív byl problémem můj dost vysoký tlak, ten už mám jakž takž v normě, ale kvůli pracovní neschopnosti (bylo mi pořád blbě a tlak nešel snížit) jsem přišla o zaměstnání. Jsem tedy, po skončení nemocenské, vedena na ÚP, teprve pár dní. Ale proč píši…přítele čeká dost náročná operace nohy a dlouhá léčba, kdy se o něj budu muset postarat a pomáhat mu, takže práci, zatím, nehledám. Zajímalo by mě, jak to u mě bude s příspěvky od soc. v případě, že bych otěhotněla, náhodou…protože v této situaci se vehementně snažit mi přijde nemožné, neužili bychom si mé těhu ani jeden. Momentálně pobírám příspěvek ny bydlení, jelikož jsem se svými desetiletými dvojčaty žila sama. Nyní by se přítel přistěhoval úplně, i když do této doby tu byl často. Jen bych chtěla vědět, jestli bych měla nárok na nemocenskou v případě rizikového těhotenství, které bych kvůli dávnému potratu a porodu dvojčat, prý, měla. Kdo by mi platil nemocenskou a jak bych pak postupovala s mateřskou? Přítel je v částečném invalidním důchodu po úrazu a po operaci bude mít trvalé následky s nohou. Abych to nějak zkrátila, protože to píši dost pomotaně, zajímala by mě moje situace v případě otěhotnění, mé evidence na ÚP a přítelově pooperačním stavu. Měla bych vůbec nárok na mateřskou a nebo na mateřský příspěvek (který se dává na až čtyři roky). Samozřejmě se, v tomto případě, do těhotenství nehrnu, jen se mi nelíbí, že ten věk tak utíká…je mi 42 let. Vždy jsem šla poctivě ze zaměstnání na mateřskou, vše, jak má být, ale tentokrát se mi to celé nějak zamotalo ☹
Moc všem předem děkuji za názory a přeji krásný večer 🙂

nelam
23. kvě 2016

@moli13 jestlize jste na UP,pak narok na nemocenskou nemate,to byste musela byt zamestnana. Nedostala byste nic,narok mate do vyprseni na prispevky z pracaku. A dale byste pravdepodobne nemela narok na materskou,rovnou byste dostavala rodicak. Vzhledem vypadku prijmu pritele,bych do toho za sebe vazne nesla.

moli13
25. kvě 2016

@nelam Dobré ráno,děkuji za radu i názor, opravdu raději počkám, až na tom budeme lépe zdravotně i finančně. Přeji krásný den.

dadaamstaff
22. čer 2016

Dobrý večer. Mám dotaz skrz nároku na mateřskou. V červnu 2015 jsem ukončila vzdělání. V září toho roku jsem nastoupila do zaměstnání s pracovní smlouvu. Avšak na konci listopadu mi dali výpověď. V prosinci roku 2015 jsem nastoupila do firmy na dohodu, kde mi v lednu již dali pracovní smlouvu do konce června tohoto roku 2016. Ale od února roku 2016 jsem v pracovní neschopnosti. Na mateřskou mám nástup 7.10.2016. Budu mít nárok na mateřskou? Děkuji za případné reakce ;)

micaella23
23. čer 2016

@dadaamstaff musis byt ucastnena na socialnim pojisteni za posledni 2roky 270dni.. Mit odpracovano, neschopenku mas od unora, takze socku platil stat... odpracovano tedy nemas... (Popravde ani jsem neguglovala zda do toho patri dohoda a zkusebka) Kazdopadne od doktora papiry o Ppm stejne dostanes, vyplni je i zamestnavatel, odevzdas na urad a tam ti to odmitnou=jdes po porodu s Rl, tvoji a pritelovou OP vyplnit papiry na rodicovsky prispevek, 4leta varianta. Jinak vse viz portal ministerstva prace a socialnich veci

dadaamstaff
23. čer 2016

@micaella23 moc děkuji. A da se při RP přivydělat na dohodu třeba? Pry to potom není moc finančně dobré.

jasmina44
23. čer 2016

Ahoj holky, taky bych poprosila za názor, zkoumala jsem to na všech možných stránkách a tady jsem to též nenašla, tak snad nebudu tolik otravovat....pracuji od r. 2012, takže nárok na mateřskou jistě mám...jen se mi stalo, že jsem nastoupila do nové práce, kde vydělávám o hodně více než v minulé práci, vyjde mi to, že tam budu 7 měsíců a někde na chytrých stránkách jsem se dočetla, že z nové práce se počítá 6 mesicu hruby vydelek a ne z 12 mesicu jak se všude uvádí, nemáte s tím zkušenost? Kvuli tomu jsem nesla ani na neschopenku, jinak bych klidne me praci mohla, ale počita se vše před neschopenkou, tak si radši vybirám dovolenou z nové práce, ale jsem sama popletená, ráda bych ze všeho vytěžila, co nejvíce, protože rodič. přísěvěk je pak směšný...děkuji za názory

micaella23
23. čer 2016

@dadaamstaff jojo pri RP muzes libovolne pracovat, je to prvnich 9m 7600,- pak zbyle 3roky 3800,- muzes dat i dite do jesli az bude vetsi ale je to omezene na hodiny🙂

dadaamstaff
23. čer 2016

@micaella23 uuuuf 3800 hezky :D 🙂 To já bych zas nešla na celých 8 hodin někam, zas abych se o mimi postarala 🙂 A ještě jsem se chtěla zeptat. Pokud bych dala dítě do školky ve 3 letech, tak nepřijdu o ten RP? Vůbec se v tom systému co a jak nevyznám, tak se omlouvám, zda nějak obtěžuji 🙂

micaella23
23. čer 2016

@jasmina44 ja byla za mestana 2,5 roku pak 2mesice na pracaku, pak 3mesice v nove praci - jeste zkusebka a vymeru pro Ppm vypocitavali z posledniho pul roku - takze brali plat z te zkusebky a jestli mi pocitali i prijem z pracaku? to uz sama netusim.... Ale rikala mi ucetni ze musim jit i za byvalym zamestnavatelem kvuli tomu prijmu z posledniho mesice, takze myslim ze to asi fakt berou jen z toho pul roku

micaella23
23. čer 2016

@dadaamstaff 3800,- je pecka no:D a co otec ditete? Ma vetsi prijem a pracoval? Ten rodicak by mohl byt napsan na nej. Podminky jsou stejne. Takze byste si i mohli zvolit variantu.. Jinak od roku 2012 - snad si dobre pamatuju - rodicak se neomezuje ani nestornuje kdyz date dite do jesli nebo skolky, jen u deti do 2let tedy nesmi prekrocit snad 46h mesicne v zarizeni...

dadaamstaff
23. čer 2016

@micaella23 ten ma fajn praci, myslim, ze bychom si spis uskodili :/ jelikoz me ted v komu cervnu nejspis vyhodi a pak neco hledat a zacinat zas na 12tis. se smlouvou na pul roku :/ Tak moc děkuji za odpovědi, to bude ještě dlouhá cesta oběhat vše možného :/ Snad mi i někde poradí a nebudou moc nepříjemní :D

jasmina44
23. čer 2016

@micaella23 díky, tak jsme to našla správně, ono to všude bylo malými písmeny a jinak všude napsáno, že je to z 12 měsíců, koncem června budu mít 7. měsíc odpracováno, ale už chodím jen dvakrát týdně a na červenec na to peču, MD mám mít v půlce července, ta půlka se předpokládám už nepočítá jako že přesně od např 13. dnes 6 měsíců mínus, já totiž od 6 měsíce dostala přidáno a brala bych navíc každý den 🙂 ale ono to asi bude jen pár kaček, jo a ještě jsme do toho měla jedno zamestnani na 0,1, ale to jsem hned musela skončit, když jsme zjistila, že jsem těhotná - rizikové pracoviště, takže mi to vychazí asi jen 2 měsíce během toho půl roku, jen nevím jestli ta účetní z meho noveho zamestnani to tam vubec bude posílat..

micaella23
23. čer 2016

@dadaamstaff no hlavne bys to mela tip top uplne az do porodu se nekde zamestnat..jde o to kdy jsi v tom zari mela uz smlouvu, zkus to vypocitat presne sama na dny, treba bys tech 270 dni dala... Zacinat s 12ti neni spatny, protoze Ppm snad neni vic nez 13500,- a rodicak 11500,- takze V tuhle chvili bys ani vic nepotrebovala, mela bys pak vse kolem 9tis.. Neboj vsude sou hodny na uradech a pokud nebudes dal na neschopence, budes muset chodit na pracak, pokud bys chtel mit zaplaceno ZP a nejakou podporu, hledali by ti praci co bys mohla zvladnout.. kdybys Rp dala na pritele tak si muzes zvolit treba 7600 na 3roky.. Ale je to fuk, stejne je to 220tis tak jako tak. Ja treba chodim od jejich 7m do prace, 4h na vecer po-ct jako recepcni, pritel hlida a clovek si pekne vydela a odpocine. Takze vsechno se da nejak zmaknout🙂)

micaella23
23. čer 2016

@jasmina44 ahaa tak takhle to delaj rafinovane.. Tak uz to taky chapu, no ten prijem z druhe prace tam nebude dulezity pokud slo o 2mesice, kdyz ma nekdo 2zamestnani tak podminky jsou stejne, co jsem cetla, tech 270dni, pak se to ruzne lisi jestli hpp, dpp ale davat to tam asi nemusis. Ja bych rekla ze tu vymeru budou brat od data posledniho dne v zamestnani minus 6mesicu, at to koukaj spocitat s prasulema navic :D

jasmina44
23. čer 2016

@micaella23 Myslím, že pro každého výše MD je docela překvápko nakonec 🙂 ještě mi i zbyde nějaká dovolená, tak ta se myslím vyplácí po těch 28 týdnech, nevím jestli pro mě není už lepší jít třeba na PN, ale zase ty vycházky jsou na houby a já jsem stále někde 🙂

dadaamstaff
23. čer 2016

Jojo vycházky jsou šílené. Mě sestra řekla, že max do 7 hod.večer. Máme zahrádku kousek od domova a takhle v létě je příjemně po té 6té-7mé večer. A já se v 6 sbalim a musím odejít kvůli kontrole :/ Mohly by být neomezené. Zas do půlnoci bych tam netrčela :(

malanikova
6. črc 2016

Chtěla bych se zeptat.do prace sem nastoupila 1.12.2014.a 2.12.2015 sem otěhotněla musela sem na neschopenku.a 23.6.2016sem nastoupila na mateřskou ale moje pracovní smlouva skončila 30,5.2016.myslyte ze mužu mýt nárok na tu mateřskou nebo ne.moje účetní my ktomu papíru co sem ji dávala nic neřekla.tak nevym..

lenoulinkaa
6. črc 2016

@malanikova na mateřskou máte nárok. Nastup byl v ochranné lhůtě. Jestli odeslala, tak je konci července by měly přijít první peníze.

ruzicka25
26. črc 2016

Ahoj, mám nějaké problémy a jsem od července na neschopence, ( Jsem v pracovním poměru,odpracované mam 4 roky ale od července a nevím ještě na jak dlouho jsem na neschopence )nevím zda mi můj zdravotní stav dovolí vrátit do práce. Jde mi ale o to, že se pokoušíme o miminko a kdyby se to zadařilo, z čeho se mi bude počítat mateřská? Z té nemocenské? Moc děkuji za radu a pomoc.

xpila
26. črc 2016

@ruzicka25 Mateřská se nikdy z nemocenské nepočítá. Bude se počítat z příjmu před mateřskou.

tofife
26. črc 2016

Byla jsem na nemocenské před mateřskou. Nemocenská se do příjmů nepočítá, počítá se příjem před nemocenskou, když jsi ještě normálně pracovala.

veruncii
29. črc 2016

Dobrý den,planujeme mimnko,ale dělám jen samé noční a zaměstnavatel mi neumožní dělat denní takže automaticky musím ne neschopenku.Ovlivní tedy moje národní výši mateřské?

andreaandrejka
29. črc 2016

@veruncii Neovlivní. Máš to tu napsané X krát.

twinka89
29. črc 2016

@veruncii měl by to umožnit pokud ne tak máš nárok na 100% mzdy ikdyž budeš doma

j.a.n.i
29. črc 2016

@veruncii Na nemocenskou automaticky nemas zadny narok, pokud ti nic neni, tak ti taky doktor muze rict, ze ti ji proste nenapise. Prerazeni na denni se starosti zamestnavatele, nikoliv doktora toto resit.

dadaamstaff
30. črc 2016

Kdyz se dava papir na materkou zamestnavateli, je tam nekde k dopsani kde jsem pracovala jeste pred nim? Kdyz je to za posledni dva roky a u toho stavajiciho 2 roky nepracuji? Nebo budu muset aj k tomu predeslemu? Dekuji

j.a.n.i
30. črc 2016

@dadaamstaff Nikam se to nedopisuje a nikam ani nemusíš, to, že jsi pracovala na OSSZ vědí, zaměstnavatel tam vždy posílá jak přihlášku, tak odhlášku k a z pojištění.

dadaamstaff
30. črc 2016

@j.a.n.i Tak k cemu pak je papir od gynekologa na materkou, ktera se dava zamestnavateli? :/