Na neschopence, jak se pak počítá mateřská?

melme
6. led 2014

Ahoj holky, chci se zeptat. Jsem od května 2012 zaměstnaná, takže nárok na mateřskou mám. Nicméně smlouva mi vyprší 30.4. 2014 a termín mám až 28.5. 2014. Jak je to pak s mateřskou? Mám stále nárok?. A ještě. Přestávám se cítit dobře a v souhře několika okolností v práci, přemýšlím o neschopence. Jak se pak počítá mateřská? Vím že se počítá z průměrného hrubého příjmu za posledních 12 měsíců. Když ale budu z toho 3 měsíce na neschopence? Počítají se mi ty tři měsíce jako s nulovým příjmem (čímž by mi roční průměr prudce poklesl) a nebo se mi ten rodičák počítá jen z těch zbývajících 9ti měsíců? A nebo z 12ti měsíců před nástupem na neschopenku? Tedy vycházím správně z předpokladu, že neschopenka nemá vliv na výši mateřské? Jsem z toho trošku tumpachová.

mysicka_lb
6. led 2014

Ahojky, neschopenka nemá vliv na výši mateřské, počítá se to jen z odpracovaných měsíců. A na mateřskou budeš mít nárok v každém případě, práce Ti skončí v ochranné lhůtě.

fykyska
6. led 2014

Na PPM nárok máš i když ti skončí smlouva- ve tvém případě Ochranná lhůta u žen, jejichž pojištění skončilo v době těhotenství, činí 180 kalendářních dnů ode dne zániku pojištění. Na PPM se nastupuje 6-8týdnů před porodem což ty stihneš. Mateřskou na druhé dítě DO BUDOUCNA ovšem už nedostaneš protože zaměstnána nebudeš..
Peněžitá pomoc na mateřské se počítá z redukce denního vyměřovacího základu ve výši 70 % 🙂
Do vyměřovacího základu pro výpočet nemocenské dávky se počítá souhrn hrubých příjmů za posledních 12 měsíců, z kterých zaměstnanec/OSVČ odváděl nemocenské pojištění v ČR.
A neschopenka se do odpracovaného nezapočítává takže ty mateřskou dostaneš bude se ti počítat z toho co si za pposledních 12měsíců odpracovala takže ano neschopenka nemá vliv na výši mateřské 🙂 já osobně byla na neschopence od 7tt do porodu 🙂
A rodičovský příspěvek je rozdělen na 220 000korun max. do 4 narozenin dítěte - maximálně však výše rodičovského příspěvku může činit 11 500 Kč měsíčně 🙂 a pakliže máš nárok na PPM tak si sama určíš na jak dlouho a nebo jakou částku budeš pobírat 🙂

dadushe
6. led 2014

@melme Já jen dodávám informaci (dneska zrovna ověřenou 😉 ), že Žádost o pobírání peněžité pomoci v mateřství, kterou ti dá gynekolog, si pak beztak poneseš do bývalého zaměstnání a bude to řešit jejich úřednice. Na sociálku lítat vůbec nemusíš (huráá), oni si to potom vyřídí mezi sebou a dávky ti bude vyplácet sama sociálka.

blahova_andrea
6. led 2014

já tedy pokud dobře čtu a počítám, tak mám pocit, že ty nastoupíš na mateřskou ještě na poslední chvíli jako zaměstnaná, takže nemusíš řešit ani tu ochrannou lhůtu.

melme
autor
6. led 2014

@fykyska Oooo. Díky. Spadnul mi kámen ze srdce. Jsem ráda, že jsem to vyrozuměla dobře. S tím rodičákem vím, ale tady s tou neschopenkou a mateřskou jsem si nebyla jistá. Všude mě straší jak když půjdu na neschopenku jak nebudu mít žádnou mateřskou a já nevím co. Počítám že max měsíc to v práci ještě vydržím, ale dýl už ani omylem. Opravdu moc děkuju.
@dadushe Tak to je paráda. Běhání po úřadech mi pomalu začíná nahánět hrůzu. Vlastně zatím ani nevím co mě čeká a už se toho děsím🙂 Musím ještě pozjišťovat 🙂

fykyska
6. led 2014

@melme klidně můžeš na neschopenku už teď pokud Ti není dobře 🙂 Protože pokud jsi zaměstnaná od května 2012 tak už dávno to 270dní bylo takže Adiééé 🙂 Šla bych na neshcopenku ..... 8-6 týdnů před porodem ukončila neschopenku další den nastoupila na mateřskou tu odnesla zaměstnavateli a nazdar :-P 🙂 jediné co je na prd je že peníze z neschopenky jsou skromné oproti platu 🙂 ale těch pár týdnů by se to stejně dalo zmáknout - první 3 dny nedostaneš nic dalších 21 dní ti zaplatí zaměstnavatel takže to není od platu takový rozdíl 🙂 a pak sociálka a potom už bny stejně byl nástup na PPM takže bys měla ,,malý peníz" jen něco přes měsíc a to se dá 😉

Ať tak nebo tak nároky máš a já ti držím palce 🙂

xpila
6. led 2014

@fykyska Zaměstnavatel platí už jen 14 dní, od nového roku je změna 😉

fykyska
6. led 2014

@xpila óóó ZRADA - OMLOUVÁM SE ZA ŠPATNÉ INFO 🙂

melme
autor
7. led 2014

@fykyska Na tu neschopenku jsem už koukala, že je to teď jen 14 dní od zaměstnavatele. Takže to vím. Bohužel minulý měsíc jsem si před Vánoci vzala po domluvě na personálním a s vedoucí o jeden den víc dovolené než kolik mi zbývalo. Takže jsem v mínusu 8hod a budou mi to strhávat zpětně až teď v lednu, takže musím ještě vydržet do příštího měsíce. Pak to balím. Odkládala jsem to kvůli penězům a vycházkám-jak píšeš neschopenka je dost skromná, ale tady ty dva případné měsíce už nejsou taková hrůza.

ligeja
13. bře 2014

Ahoj kočky 🙂
Mám dotaz. Jsem cca v 8T a začala sem špinit, takže sem musela od 11.3. na neschopenku a uvidí se, zda se z ní ještě dostanu do práce :-/ Jde mi o to, jak by se vypočítávala mateřská, kdybych ještě do práce nastoupila, nebo nenastoupila. V současné práci jsem 2 roky a předtím sem také furt pracovala (10 let minimálně), takže odpracováno mám. Když už do práce nenastoupím, tak se mi bude mateřská vypočítávat z odpracovaných 12měsíců před nastoupením na naschopenku (tedy 12m před 11.3)? Když se nechám uschopnit (třeba od začátku dubna) a budu až do porodu pracovat, tak se mi budou počítat ty měsíce po ukončení neschopenky (od dubna do srpna...porod má být na konci října), tedy 4 měsíce po ukončení neschopenky a 8 měsíců před nastoupením na neschopenku (tedy 8měsíců před 11.3)? Nějak se v tom nevyznám 🙂 tak vás moc prosím o vysvětlení 🙂 Díky a přeju nám všem hlavně zdraví!!!! To potřebujeme! 🙂

martina_z
13. bře 2014

@ligeja Ja ji dostala v plne vysi, i dovolenou mi proplatili. Byla jsem na neschopence od 7tt az do konce...

ligeja
13. bře 2014

@martina_z mě jde spíš o to, z jakých měsíců se mi bude mateřská vypočítávat, když ještě nastoupím do práce a z jakých když nenastoupím.

mat_ova
13. bře 2014

@ligeja když nenastoupíš, tak z těch měsíců před nemocenskou. Tak to budu mít já, jsme na rizikovce od týdne před početím 😀 (IVF) a budu až do porodu.

Ale jak je to v tom druhém případě, že se na pár měsíců vrátíš do práce, to teda netuším a taky to řeším. Já jsme doma od 13.1., a v prosinci jsme měla dva týdny nemocenskou kvůli zánětu průdušek, a vůbec nevím, jestli se mi bude ten prosinec (se sníženým platem) počítat do výpočtu mateřské, nebo jen plně odpracovaný měsíc.... ☹ Když to nebyla nemoceneská kvůli těhu... ?

martina_z
13. bře 2014

@ligeja Kdyz nastoupis zpet do prace, tak nevim. Asi 3/4 roku pred otehotnenim jsem byla doma s anginou a nevim, jak se mi to zapocitalo, ale materska mi docela sedela s vypoctem dle internetove kalkulacky. Pravda, moc jsem se po tom nepidila, kdyz mi poslali to co meli a byla jsem spokojena 😉 Hlavne at Ti vsechno dobre dopadne.

lucyanek
13. bře 2014

Prosím ještě o ověření 😵 Od 2/14 jsem na nemocenské. Do mateřské se mi tedy bude počítat příjem ze zaměstnání 2/13 - 1/14?

ligeja
13. bře 2014

@lucyanek jestli sem správně pochopila vše co je o výpočtu mateřské psáno, tak ano. 2/13 až 1/14 🙂

vilibalda
13. bře 2014

@ligeja Nic se neposouvá. 😉 Pokud na mateřskou nastoupíš např. 5/2014, bude se počítat mateřská z 5/2013-4/2014. Zjednodušeně řečeno: Celková častka, co jsi vydělala, se podělí 12 měsíci. Pokud jsi však byla 3/2014-4/2014 na neschopence, vezme se vlastně jen 5/2013-3/2014 a vydělí se to 10 měsíci, co jsi pracovala. Nebo pokud jsi byla na neshcopence 9/2013-4/2014, mateřská se bude počítat z měsíců 5/2013-8/2013 a vydělaná částka se podělí jen 4 měsíci. Peníze, co dostaneš na neschopence, se do výpočtu mateřské nepočítají, ale ta doba pro výpočet mateřské bude menší než rok a neposouvá se tak, aby to byl rok prěd neschopenkou. Počítá se to přesně na dny, takže teoreticky můžeš být 3 týdny doma, 2 týdny pracovat, pak být měsíc doma... Do výpočtu mateřské půjde jen ta odpracovaná doba rok zpátky od nástupu na mateřskou.

ligeja
13. bře 2014

@vilibalda Aha, takže jestli budu nastupovat na mateřskou 8/14, tak se mi bude vypočítávat mateřská 7/13-7/14 s tím, že se započítaj jen měsíce co jsem odpracovala. Takže jestli už do práce nenastoupím, tak se mi bude počítat 7/13 - 2/14 a vydělí se to 8.

ligeja
13. bře 2014

@lucyanek tak asi je to jinak, počítá se to 12 měsíců od nástupu na mateřskou s tím, že se nepočítají měsíce kdy jsi byla na neschopence. Takže nezáleží kdy jsi nastoupila na neschopenku, ale kdy nastoupíš na mateřskou....

lucyanek
14. bře 2014

@ligeja @vilibalda Tak to asi už chápu 😀 A je teda lepší jít na mateřskou 8 nebo 6 týdnů před porodem? Nebo je to jedno? 😀

vilibalda
14. bře 2014

@ligeja Jo, zhruba tak, oni si to na ůrǎdě napočítají přesně na dny.
@lucyanek lepší je jít na mateřskou až 6 týnů před porodem. Je to víc peněz, ale zase je člověk déle omezený vycházkama (pokud je na neschopence) nebo si před porodem tolik neodpočine (pokud pracuje)... Z hlediska financí však vychází líp těch 6 týdnů 😉

lucynka46
29. dub 2014

Ahoj holky. Chtěla bych se zeptat. Jsem na neschopence a pracovní smlouva mi končí 30.6 . a 13.7 jdu na mateřskou. Kdo mi těch 13dní bude platit sociální a zdravotní?

heduskak
27. kvě 2014

Ahojk holky, když nastoupím na nemocenskou koncem června budu v 10tt a budu doma, takže se mi bude počítat mateřská těch 12měsícu před tím než jsem nastoupila na mateřskou takže od června 2013 do června 2014? Děkuji 🙂 a když mi zustane dovolená musí mi jí zaměstnavatel proplatit? 🙂

mariii
27. kvě 2014

@heduskak Mateřská se Ti bude počítat z platu 12 měśiců od nástupu na mateřskou, ne od nástupu na nemocenskou. Dovolená se proplácí pouze když konči pracovní poměr. Nejvýhodnější je nastoupit a vyčerpat dovolenou mezi mateřskou a rodičovskou dovolenou (takže samozřejmě za ty dny dovolené zaplaceno dostaneš, ale to není proplacení, musíš ji čerpat).

marikura
1. čer 2014

Ahojky,tak já se také zeptám 🙂 Jsem v 5tt a vím ze určitě dostanu neschopenku kvůli práci,dojizdim dvě hodiny tam a dve zpátky,vstavam v 6 a vracím se po 23.Dělám v obchodním centru,takže furt s lidma ....chtěla jsem se zeptat...když mám novou smlouvu od 1.1.14,ale před tím jsem 4 roky pracovala nonstop....když bych ji dostala od července a termín porodu by byl 2.2.15 vejdu se do te ochranné lhůty nebo ne?Už jsem v tom nějak zamotana 🙂dekuji

saina
1. čer 2014

@marikura Myslíte, neschopenku od července ?? A jakou máte smlouvu ? na dobu určitou nebo neurčitou ?

marikura
1. čer 2014

@saina smlouvu mám do 31.1.15

saina
1. čer 2014

To můžete být úplně v klidu , nárok na peněžitou pomoc v mateřství budete mít 🙂 Ochranná lhůta je 180 dní od posledního zaměstnání a vy jste zaměstnaná do konce ledna , na mateřskou nastoupíte cca koncem prosince , takže vám to krásně vyjde.
Tím, že budete na neschopence se nic nemění , nemusíte mít ani strach , že si díky ní snížíte výši mateřské 😉

kachnivp
4. srp 2014

Taky bych se chtěla zeptat těch, které se v tom vyznají. Např. @saina nebo @vilibalda prosím. Měnila jsem teď od listopadu 2013 práci hned 2x ( poprvé mi ke 30.11.13 končila smlouva a nechtěla jsem být bez práce, vzala jsem co bylo a podruhé jsem prostě našla lépe ohodnocenou klidnější práci ) Jde o následující. V prvním zaměstnání od 1.7.2011 do 25.11.2013 jsem měla celkem vysoké příjmy, potom od 26.11.2013 do 30.4.2014 asi poloviční a nyní jsem téměř zpět na těch původních penězích od 5.5. 2014. Zjistila jsem, že jsem těhotná a asi budu i na nemocenské. Jak se mi bude počítat MD? Průměrem z posl. 12ti měsíců před nástupem na MD?Nebo z 12ti m. před neschopenkou,tzn. od všech 3 zaměstnavatelů? Nebo až z nynějšího zaměstnání? Vůbec se v tom nevyznám ☹ Předem moc děkuji za odpověď.

hejdy00
22. srp 2014

muzu se zeptat zasvecenych, kdyz jsem ted na RD s prvnim ditetem a po skonceni RD uz budu tehotna s druhym a do PPM budu na neschopence, naposledy jsem byla v praci 1/2013, jak se mi bude PPM pocitat, z toho co jsem odpracovala pred prvnim odchodem na PPM? tedy rok 2012? dekuji predem