Na neschopence, jak se pak počítá mateřská?

melme
6. led 2014

Ahoj holky, chci se zeptat. Jsem od května 2012 zaměstnaná, takže nárok na mateřskou mám. Nicméně smlouva mi vyprší 30.4. 2014 a termín mám až 28.5. 2014. Jak je to pak s mateřskou? Mám stále nárok?. A ještě. Přestávám se cítit dobře a v souhře několika okolností v práci, přemýšlím o neschopence. Jak se pak počítá mateřská? Vím že se počítá z průměrného hrubého příjmu za posledních 12 měsíců. Když ale budu z toho 3 měsíce na neschopence? Počítají se mi ty tři měsíce jako s nulovým příjmem (čímž by mi roční průměr prudce poklesl) a nebo se mi ten rodičák počítá jen z těch zbývajících 9ti měsíců? A nebo z 12ti měsíců před nástupem na neschopenku? Tedy vycházím správně z předpokladu, že neschopenka nemá vliv na výši mateřské? Jsem z toho trošku tumpachová.

j.a.n.i
30. črc 2016

@dadaamstaff Protože OSSZ sice ví, že pracuješ, ale fakt neví, že jsi těhotná, kdy máš termín porodu a od kdy chceš jít na mateřskou... a pak tedy ještě neví, jak vysoký máš plat, takže to k tomu doplňuje zaměstnavatel.

goldie90
14. srp 2016

Ahoj holky..chtěla bych se poradit..pracuji od 2.11.2015 do současnosti. .mám spočítané dny na nárok na mateřskou a to 271..to je asi v pohodě. .jen bych potřebovala vědět, jak je to s tou ochrannou lhůtou? Mám to teď v práci docela ostré a uvažuji, že půjdu na nemocenskou..snažím se otěhotnět. .pokud bych na nemocenskou šla a během otěhotněla, budu mít nárok na mateřskou nebo ne? Diiiky

nelam
14. srp 2016

@goldie90 ono si lze naplanovat odchod na nemocenskou,kdyz je to v praci "vostre"? To jsem zas v soku ja,myslela jsem,ze pro nemocenskou je potreba byti zdravotne prace neschopen 😀 a ochranna lhuta se pokud vim vztahuje na ty,kterym prace skoncila,o tom nic nepises. Proste bys byla na PN a pak presla na materskou,ne?

goldie90
15. srp 2016

@nelam mam roztroušenou sklerózu..takže s tím stresem co teď v práci mám je pro mě nemocenská nej řešení 🙂 jj přesně tak..

dadaamstaff
2. zář 2016

Jja bych mela dotaz, nevim, zda to nekdo bude vedet, ale.....Neodpracovala jsem pozadovane dny pro narok MD...Nyni jsem na pracovni neschopnosti. Spravne bych mela jit 7.10. na MD, ptam se, kdyz na ni nemam narok automaticky mi ji zamitnou, jaky budu mit prijem ten mesic? A nebo neschopnost nebude k tomu 7.10. ukoncena? Snad to pochopite...🙂) Děkuji

j.a.n.i
2. zář 2016

@dadaamstaff Musíš požádat doktora, aby ti tu neschopenku neukončoval, že nemáš nárok na mateřskou... ale nevím, zda mu to bude stačit jen per huba nebo jestli budeš muset od OSSZ donést papír, že nárok nemáš, můžeš pak být na neschopence až do konce šestinedělí.

tulikiss
2. zář 2016

@dadaamstaff neschopenku budes mit az do konce sestinedeli a pak pujdes pobirat rodicak

dadaamstaff
2. zář 2016

No, ja jsem byla v praci pod agenturou, tam mi rekli, ze u nich budu do doby nez porodim a papir na narok MD mi take potvrdi pry oni, neb ted si nejsem jista jaky je to papir, ale na Socialnim zabezpeceni mi rekla, ze zadost o MD musim dodat, ze mi ji zamitnou a s tim uz pak musim pak jit zadat o RP...Zas uz bych se rada zbavila tech vychazek :/ A tak jsem si dneska rikala, ze pokud mi to ukonci k tomu 7.10. co pak budu delat :(

dadaamstaff
2. zář 2016

@tulikiss Takze vychazky budu mit az do toho sestinedeli? :/

j.a.n.i
2. zář 2016

@dadaamstaff Můžeš si požádat na OSSZ o vycházky bez určení času (reálně tedy neomezené, jen se tomu říká jinak), od toho 7.10 by ti je měli bez problémů schválit, jelikož se jedná s speciální neschopenku, která je náhradou za mateřskou a při ni tak žádné vycházky nejsou.

dadaamstaff
2. zář 2016

@j.a.n.i tak to jste me uklidnila 🙂 moc dekuji 🙂

kuceriskovas
6. zář 2016

Ahoj holky, chtěla bych se zeptat, jestli budu mít nárok na mateřskou. Rozepíšu, jak jsem pracovala..

září 2013 - 30.listopad 2014 = HPP
celý prosinec 2014 = evidence na ÚP
leden 2015 - 28.listopad 2015 = pobyt v Anglii (nepočítá se do opracovaných dní)
11.prosinec - současnost = práce na HPP

Na mateřskou mám nastoupit 17. října 2016 a ode dneška jsem na neschopence - až do 17.10.

Budu mít nárok na mateřskou?

Když počítám čistě odpracované měsíce, dělá mi to asi 10 a půl měsíce..

Co myslíte?

j.a.n.i
6. zář 2016

@kuceriskovas Jo, to ti vyjde.

tekbasova
8. lis 2016

Ahoj holky, prosím víte některá jak se mi bude počítat mateřská...Pracuji od 1.6.2016 na smlouvu na dob určitou do 31.12.2016, smlouvu budou prodlužovat. Měla bych pracovat mininálně do konce února abych měla nárok na mateřskou (předtím jsem byla dva roky na UP). Chtěla bych vědět když mi prodlouží smlouvu, zda můžu jít třeba v lednu na nemocenskou až do porodu a bude se mi to počítat do odpracovaných dní, či nikoliv. Paní doktorka už by mě chtěla nechat doma, ale já do té práce prakticky musím, právě vůli mateřské...Děkuji za info.

j.a.n.i
8. lis 2016

@tekbasova Ano, nemocenská v době trvání pracovního poměru se počítá.

tekbasova
8. lis 2016

@j.a.n.i takže když ted pracuji od června, tj sedm měsíců, a prodlouží-li mi smlouvu, např zase na půl roku, a já bych v lednu šla na nemocenskou, bude to bráno, jako bych pracovala?? a jak se bude tedy počítat průměr kvůli mateřské?

j.a.n.i
8. lis 2016

@tekbasova Ano, a průměr se bude počítat jen z těch reálně odpracovaných.

tekbasova
9. lis 2016

@j.a.n.i moc děkuji za info

demikett
9. lis 2016

Ahoj holky, mám taky dotaz ohledně mateřské.
Od 20. 5. 2015 pracuji na HPP a musi byt odpracovano 270 dni, 9 mesicu. S tim by u me nebyl vubec problem, ale ted si musim kvuli druhe praci zalozit zivnostensky list a tam clovek musi pracovat 180 dni za posledni rok a za posledni dva roky 270.

Ty dny na OSVČ se počítají právě z OSVČ a nebo i z toho, že jsem byla zaměstnaná a mám dny odpracované?

Snad mě pochopíte 😄

j.a.n.i
10. lis 2016

@demikett Těch 180 dní vždy jen jako OSVČ, těch 270 záleží na tom, zda to zaměstnání bude souběžně pokračovat nebo ne.

myskaatka
17. lis 2016

Holky prosim o radu. Jsem pul roku na neschopence. Z duvodu dlouh. nemoci, jsem dostala vypoved dohodou. Nezbylo mi nic nez souhlasit.
Nyni premyslim zda ukoncit PN, kterou mi vyplaci zamestnavatel a jit na UP.
Dnes se mi ukazal test //, samozrejme neplanovane, ikdyz sance byla mala. Chci bojovat a nechat si jej. Kdyz budu na UP nedostanu nic, ze? A kdyz zustanu na PN a prevezme si to gyndarka tezko me necha do materske na neschope. ( dalsich 7 mesicu) 😖 Nevim zda by bylo lepsi ukoncit nechat se zamestnanat a cekat na zkusebku nez si nekdo vsimne. Nemela jste nejaka podobny problem. Stat je nespravedlivy, jako by jsme se chteli za tu almuznu valet doma a jeste byt na stiru ze zdravim. Dekuju vse pomuze.

tekbasova
17. lis 2016

@myskaatka tohle jsem řešila i já... Končí mi smlouva v prosinci (více konec 5.mesice), jenže kdybych chtěla hledat práci jinde (kdyby mi smlouvu neprodloužili), musíš přijít lékařským vyšetřením a tam ti z moči poznají že jsi těhotná... Málokdo zaměstná těhotnou, aspoň o nikom nevím😞😞. Může za to spíš zaměstnavatel než stát bych řekla. Každý vidí v těhotné tu nejistotu právě, jestli nebude na nemocenské atd.

j.a.n.i
17. lis 2016

@tekbasova U nerizikove prace nemaji co tehotebstvi testovat, staci si vyzadat papir, ze s nim dojdes do laboratore a hned vidis, co se bude z krve a moci zjistovat...

tekbasova
17. lis 2016

@j.a.n.i no mě se to Teda stávalo běžně, i na blbou DPP...a pokud bych nesouhlasila, řeknou že mají zájemců plno😞

marketka888
Odpověď byla odstraněná
Zobraz
j.a.n.i
17. lis 2016

@tekbasova CO se ti stávalo běžně? Ano, k doktorovi tě pošlou, to je povinnost, ale doktor není oprávněn to těhotenství u běžné práce zjišťovat, takže pokud mu bude jasné, že vidíš, co se zjišťuje, tak to tam prostě neoznačí.

myskaatka
21. lis 2016

@tekbasova Moc ti dekuji za odpoved. Ikdyz koukam, ze v teto situaci je na to zencka sama. Patrnera mam v pohode, ale nikdy si clovek nemuze byt jisty. S praci to bude slozite, ale zkusim hledat. Pripravim se na vyraz sve Mudr. 😀

petta12
5. led 2017

Ahojte, chci se zeptat pracuji od 1.9.2016 bez zkusebni doby na HPP mam odpracovane 4 mesice do teto doby jsem studovala a behem unora planujeme zalozit rodinu budu mit tedy odpracovanych 6 mesicu. Kdyz by se vse povedlo a nahodou se stalo ze bych musela na neschopenku behem dalsich 3 mesicu abych splna podminku - 270 dnu (9 mesicu) co je potreba mit placene nemocenske pojisteni mela bych narok na PPM? Nebo pouze v pripade, ze bych nemusela nastoupit na neschopenku? Dekuji trochu se v tom vsem ztracim 🙂

lenoulinkaa
5. led 2017

@petta12 odpracováno bude i když bude nástup na nemocenskou. Ta se do doby pojištění počítá.

svobodka86
5. led 2017

Holky prosím mám dotaz..jsem na neschopence od 2.12...k 16.12 mi dali Potvrzení o trvání dočasné neschopnosti, které jsem donesla do práce (jestli to chápu dobře, slouží toto účetní, aby mi proplatil peníze zaměstnavatel)...teď po mně chce ale opět toto potvrzení - podle mně se jedná o lístek na peníze a k 31.12. Ale 28.12 jsem byla u Dr na krvi a nic mi nedali (podle mně na to zapomněli a já nevím že si o to mám říct - nikdy sem nestonala ani nikdo v mém okolí)...a te´d účetní toto potvrzení chce (nejspíš lístek na peníze)...ale jdu na kontrolu 11.1. tak mi ho hold dají zpětně..ale jestli to dobře chápu další tenhle papír potřebuji zase k 31.1.2017?? To mi ale asi těžko dají 11.1 takhle s předstihem...ale mám Dr cca 60 km a chodím většinou v polovině měsíce :(