Nárok na MD + příspěvky. Poradíte, prosím?

misasss
1. srp 2019

Ahoj,
Je mi 20 let a jsem po střední škole. S přítelem plánujeme miminko, ale nevím, zda mám nárok na mateřskou dovolenou. Do práce nastupuji v září, takže by vše ohledně práce mělo být ok. Nemáte některá zkušenosti, nebo nesetkala se některá z Vás s tímto “případem”? Popř. na jaké příspěvky bych v téhle situaci měla nárok?
🙂

laka_lacenda
1. srp 2019

Nemáš. Mateřskou pobírají pouze ženy, které v posledních 2 letech odvadely nemocenské pojištění min. 270 dní (=pracovaly). UP ani studium se nepočítá. Pokud ti skonci smlouva a ty jsi těhotná a v době nástupu na MD neuplyne víc než 180 dní, spadas do ochranné lhůty a máš na ni nárok taky. Opět ale musí být splněny výše uvedené podmínky.
Ve tvém případě bys pobirala rovnou rodičovský příspěvek.

vaseli16
1. srp 2019

Jak pise @laka_lacenda.bohuzel jak se rikalo uz za nasich babicek bez prace nejsou kolace.

zelenaesmolda
1. srp 2019

@misasss
proc planujes dite hned po skole?co kdyz se s pritelem rozejdete?co budes delat?s malym ditetem se prace shani blbe,byt tebou tak jeste pockam,ono ti to nikam neutece.Takhle se uvazes na chlapa a budes na nem pristich nekolik let zavisla,to nejsou dobre vyhlidky.

pipi_puncocha
1. srp 2019

@laka_lacenda prosím tě, stydím se, že se ptám tak blbě, ale chci se jen ujistit pro klid duše... Do práce jsem nastoupila 8/2016, pracovala do 10/2018, poté jsem byla 2 měsíce na ÚP. Nyní jsem nastoupila od 1.1.2019 do nové práce se smlouvou na dobu určitou do 31.12.2019 (smlouva se prodlužovat samozřejmě nebude). Jsem od 4/2019 na rizikovém těhotenství doma. Termín porodu listopad. Dostanu normálně mateřskou, že ano?

laka_lacenda
1. srp 2019

@pipi_puncocha Jo, v pohodě. 🙂 Byla jsi bez práce během víc než 3 let před nástupem na mateřskou pouze 2 měsíce, takže máš splněnou tu podmínku 270 dní během 2 let...🙂

vaseli16
1. srp 2019

@zelenaesmolda ja te dnesni dobe moc nerozumim...je to tak jak to je co se prispevku od statu tyce a takovych "maminek" je cimdal vic...ja si nedovedu predstavit ze bych se kazdy mesic spolehala jen na cca 8tis.rodicaku...nedej buh partner prijdeo.praci nebo onemocni a co pak...z ceho poplatim najem atd...nehlede na to ze vybava neco stoji...ja bych do toho nesla nemit rezervu na ucte s kterou muzu pocitat kdyby se neco pos....

zelenaesmolda
1. srp 2019

@vaseli16
ja si nemuzu pomoct,ale me to proste podle stylu prispevku prijde,ze autorka chce honem dite aby si bud udrzela chlapa nebo aby nemusela jit pracovat.

vaseli16
1. srp 2019

@zelenaesmolda to nevim,to nemuzu soudit...ale proste chteji dnes vse honem a bohuzel ve vetsine pripadu pak placou nad vejdelkem....

hezz17
1. srp 2019

@vaseli16 tak přesně to jsem taky říkala. Nějak si něco asi představit, že bychom každý měsíc museli vycházet presne s tím jaký je příjem. Když jsem otehotnela, měla jsem cca 3 roky odpracováno, myslím že slušně našetřeno, máme koupený vybavený byt, auto. Někdy peníze za ten měsíc zbydou, někdy je to akorát, někdy beru z nasetrenych. Ale prostě představa že ke konci měsíce už nekoupím zeleninu, protože není za co...nevím no. Pak zjišťovat jestli mám nárok na nějaké dávky. Proč proboha, když do systému nepřispěje, tak proč by měla cerpat? Já jsem teda hrozná, ale zrušila bych celé pridavky, rodicaky a v další příspěvky a udělala bych pouze slevy na dani pro rodiče a prostě výhody pro pracujíci lidi. Kdo nemaka ať neji 🤷‍♀️

jazizalova
1. srp 2019

@hezz17 To je sice hezký, co tady píšeš, ale ne vždycky se do toho ta ženská dostane sama. Já makám jako blbec od školy-19 let. S prvním manželem mám dvě děti, 15 a 17 let. Bohužel si manžel potřeboval strašně dokázat, že dokáže vybudovat velkou firmu, takže nás zadlužil do milionů. Rozvedla jsem se našla si jinýho, začli spolu žít, máme ted 2 letého kloučka a v září se nám narodí holčička, bohužel až pozdě jsem zjistila, že ho pracovat nedonutim a ještě začal pít. Takže já makala až do června s pupkem na brigádách ( jen pro úplnost mám VOŠ, a dobrou práci), lítám po úřadech a vyřizuji rozvod a nebýt těch dávek, které jsem v životě nepotřebovala a teď jsem ráda, že mi vůbec přiznali přídavky, nevím co bych dělala. Takže ne každej kdo pobírá jakékoliv dávky, je nemakačenko. Takže asi tak. Věřila jsem v životě jen dvěma chlapům a co z toho, taky jsem si to takhle nepředstavovala. A našetřeno jsme měli a rázem to bylo fuč.

laka_lacenda
1. srp 2019

@vaseli16 Já bych řekla, kazdyho věc....Zas to nemusí bejt pravidlo, že to špatně dopadne. Přijde mi, že se docela zas vrací trend mladých matek a pokud to s partnerem zvládnou, tak proč ne. Dřív to taky zvladali jiní...Obecně mi přijde, že teď se děti rodi buď hodne mladejm maminkam (20-23) nebo zas tem starším (34 a vic). Takovej ten pro mě osobně zlatej střed (26-28) moc není. 😀

josephin
1. srp 2019

@hezz17 pod to se doslova s dovolenim podepisuji taky.

zelenaesmolda
1. srp 2019

@jazizalova
jenze to je uplne odlisna situace od toho,ze autorka si chce udelat dite hned po skole a spolihat na davky,podle me dost nezodpovedny pristup

vaseli16
1. srp 2019

@laka_lacenda v poradku ja ti tvuj pohled na vec neberu a ani nerikam ze vam to spatne dopadne to v zadnem pripade,budiz vam to prano...jenze driv neni ted...driv mel kazdy druhy,neli kazdy hospodarstvi,policko,dobytek atd vicemene byla polovina naroda sobestacna...ted?ted vse stoji penize a ne male...proto si nedokazu predstavit takhle do toho skocit takrka bez niceho a pak premyslet zda mam co do huby...

jazizalova
1. srp 2019

@zelenaesmolda Ano, to asi jo, já jen reagovala na to, že by sebrala všechny dávky 🙂 V hlavním příspěvku to tak vypadá, i když jsou mladí, zamilovaní a chtějí být spolu, tak třeba jen zjišťuje, jak to všechno bude? Já byla ve dvaceti stejná 😀 hlavně pryč z domu, postavit se na vlastní nohy, zamilovamá a co nejdřív děti a rodinu...no dneska to samozřejmě vidím jinak 😎

laka_lacenda
1. srp 2019

@vaseli16 Tak já nemyslím zas až tak dřív. 😀 Ale třeba před 40 lety. 🙂 Jasně, každá doba má něco, ale nevidím nic spatnyho na tom, když jsou mladí a chtějí už založit rodinu. A nepřijde mi, že by každej musel hned využívat systém, jako vyloženě okradat. Však mateřskou by nedostala, jen rodicak. Zase proč si to nevzit, když na to má nárok a budou to mít i ostatní....Třeba pritel vydělává dost peněz...

(Já budu prvorodicka skoro v 34 letech, dítě bych si pořídila tak v 27-28, když jsem měla vlastní větší byt, nízkou hypo, peníze bokem a stálou práci...Jen chápu odlišnej pohled na věc.)

misasss
autor
1. srp 2019

Moc děkuji všem za názor, respektuji Vaše pohledy na situaci. Bohužel každý nevidí do mého života a otázka zněla jasně, to že si každý připsal svůj rýpavý pohled chápu, i já mám občas svoje názory. Nikde není psáno, že nemám nic, že do toho skáču bez ničeho a po hlavě, nikde není také psáno jak dlouho s přítelem jsem. Jen jsem se chtěla dozvědět více informací, toť vše. Moc Vám děkuji jak za negativní zprávy, tak za odpovědi na mou otázku 🙂) přeji všem krásný den ! 🙂)

miishaa
5. srp 2019

Ahoj, omlouvám se že sem hodím svůj dotaz. Od roku 2014 sem byla pořád zaměstnaná jen s pár neschopenkama.. Nyní jsem od 28.2.2019 na PN a v práci mi skončila smlouva 30.4.
Určitě jsem v ochranné lhůtě ale prý se může krátit, když není odpracovaný rok. Co jsem včera hledala v papírech tak sem byla zamestatnana 1.7.-22.10. 1.11.2018-30.4. 2019 dohromady mi to hodilo 294dni 😕 takže si myslím, že by to mělo být v pořádku