Nárok na PPM, musím odpracovat 270 dní?

markyska82
16. únor 2014

Potřebuji poradit. Jsem na rodičáku do 19.3.2014. (synovi budou 3 roky).
Volila jsem si 3 letou variantu, zaměstnavatele stále mám, smlouva na dobu neurčitou, nárok na PPM jsem měla.
Chceme druhé dítko, ale stále těhotná nejsem a do nástupu do práce to nestihnu.
Mám pár dotazů. 1)pokud nastoupím od 20.3 do práce a otěhotním třeba za 1–3 měsíce(tudíš porod do 4 let věku prvního dítěte),budu muset odpracovat 270 dní abych měla nárok na PPM? Jak by to bylo, pokud bych hned po otěhotnění šla na neschopenku?

2)kdybych porodila až potom co budou prvnímu dítěti 4 roky, tak bych musela odpracovat těch 270 dní, abych měla PPM, že?

3.Všude se píše, že pro nárok na PPM musím mít zaměstnavatele a účast na nem.poj.270 dní za poslední 2 roky před nástupem na mateřskou. Počítá se do toho i nemocenská, rodičák?

deenyska
20. led 2016

@xpila Ano, Zákoník práce upravuje vztahy mezi zaměstnancem a zaměstnavatelem,čímž rodičovská dovolená je.O tom se nehadam.Dala jsem jasne na jevo,kdy je trba pozadat a vim,jaka doba je ze zákona povinna zaměstnavatelem poskytnout.Víc jsem o tom nemluvila.Že jsem výše uvedla,že pokud je zaměstnavatel ochoten poskstnout RD delší jen v podobě nepl. volna,byla to odpověď v návaznosti na dotaz maminky,že jí to takto umožní zaměstnal.Takže jsme si rozuměly,že neslučuji dva pojmy,bylo jasné,že 3 roky rodičovská pak půl roku neplaceného volna.Moje chyba,měla jsem to dát do uvozovek,nenapadlo mě,že mě bude někdo chytat za slov.Víc o tom nevímani jsem netvrdila opak.Mluvila jsem o dávkách státní sociální podpory,čímž je rodičák.

Jinak děkuji za informaci,konečně první,která mi k něčemu byla.Jak jsem psala,lecos se změnilo od doby,kdyjsem to dělala.Beru na vědomí,příště budu vědět.Nicméně myslím,že jsem tazatelce nepsala,že musí mít PPM.Jen jsem napsala,že pokud bude mít nárok na PPM,jakože bude,může volit.Takže v tomto nic chybného nevidím.

Kdy se nesmí pobírat rodičák při práci?Nárok na RP má rodič,který celodenně a řádně pečuje o dítě.....atd.A pak jsou situace,kdy se tato podmínka považuje za splněnou,jestliže je dítě ve školce či jeslích.Souvisí to s hodinama strávených v těchto zařízeních.Přesně ti to teď nenapíšu,můžeš si to zjistit v zákoně o SSP.

Jinak už toho mám dost.Končím s tímto dohadováním.Podle mě vznillo zbytečným chytáním mě za slovo.Nemám potřebu někomu něco dokazovat.Co vím,o to se podělím,co nevím,přiznám,což jsem udělala.Ale uráží mě,když ze mě někdo dělá tupce,proto jsem se ohradila. Rozhodně nemám v úmyslu se s někým přetahovat o tom,co kdo z nás ví.Nemám patent na rozum,ale blbá nejsem. Tím to pro mě končí.

xpila
20. led 2016

@deenyska Tohle se poslední dobou opravdu neměnilo, platí to už hodně dlouho.
A co se týče toho pobírání RPs prací - tak bohužel nemáš pravdu. Pokud péči o dítě zajistíš někým jiným, tak si klidně můžeš vydělat kolik chceš. A to, že dítě chodí do školky nebo jeslí, přece nemá s přivýdělkem/prací absolutně nic společného. Takže při pobírání RP neexistuje žádné omezení na práci/přivýdělek.

deenyska
20. led 2016

@xpila Jsem mimo tento obor víc než pět let,to jest v době přes novelou tohota zákona,takže prosím,neshazuj mě neustále jako neznalce své práce.Upozornila jsem,že jsem dlouho mimo.

Jinak k RP-přečti si můj poslední příspěvek ještě jednou.Uvedla jsem,že jsou v zákoně stanoveny situace,kdy se podmínka celodenní péče považuje za splněnou a tyto si můžeš najít v zákoně.Zajištění hlídání třetí osobou,třebaže školkou,není jediná podmínka.Je to omezeno dobou,resp.hodinami,které může dítě v těchto zařízeních pobývat.Splňuje-li toto docházka,splňuje rodič podmínku celodenní péče,tudíž má nárok na RP.A je jedno,co rodič v době,kdy je o dítě postaráno dělá.A s přivýdělkem to má společné to,že pokud chodí rodič do práce a nesplňuje zákonem stanovené podmínky celodenní péče,nemá právo pobírat současně RP.Do školek chodí kontroly.
Předpokládám,že mi zase něco vyvrátíš,ale já už se v tom fakt patlat nehodlám.Vidím,že jistý přehled máš,ostatně dala jsem ti v několika věcech za pravdu,nevyvracím tvoji sečtělost.To ale neznamená,že víš všechno a já nic.Tvoje první reakce na mou odpověď tazatelce nebyla ani tak věcná jako spíš učelová ze mě udělat blbce,viz.že na sociálce se RP nevyřizuje,když o to v dotazu vůbec nešlo.Užila jsem pouze řečnický výraz.Kdyby se maminka ptala na úřad,kde dávku vyřídit,odovím jasně.Nezlob se,ale toto mi opravdu přišlo jako vyložené hledání chyb,abys ukázala,co všechno ty víš.Jasně jsem napsala,že v současných předpisech se nepohybuji a doporučuji si vše ověřit.

deenyska
20. led 2016

@xpila omlovám se,píšu přes mobil a nechtěně jsem odeslala dřív.
Ještě bych chtěla dodat,že v dalších příspěvcích od tebe už nešlo ani tak o to informovat ostatní jako o to,povýšit se nademě.Dost mě ponížila tvoje poznámka,že dělat na úp je jedna věc a rozumět tomudruhá.Pokud jsi někdy v tomto prostředí praxovala,mohla bys vědět,že bez znalosti zákona bych na tomto místě pracovat nemohla.A nejde jen o to si zákon našprtat,jde o to si ho umět správně vyložit a z toho jsou pracovníci úřadu zkoušeni.Takže opravdu vím,o čem mluvím.To,že proběhla novela zákona je běžná věc a já jsem tazatelce ve svém přísěpěvku dala najevo,že se můžu mýlit.To ovšem ze mě nedělá hned člověka,který vůbec neví o čem mluví.Jinak bych asi nevěděla,že vůbec nějaká novela proběhla.Toto se mě opravdu dotklo,proto jsem se začala bránit.
Pokud jde o mě,myslím,že jsi platnou členkou této diskuze a máš k tématu co říct,takže je dobře,že se účastníš.Jen bys mohla se svými oponenty jednat trošku pokorněji,žádný učený z nebe nespadl a předpokládám,že ani ty nejsi neomylná.Na další tvůj příspěvek už reagovat nebudu.Co mělo být zodpovězeno,zodpovězeno bylo a naše konverzace se svrhává spíš v osobní souboj,a přestože má jistou informační hodnotu,sem to nepatří.Děkuji ti za informaci,myslím teď tu,co pro mě měla význam a rozšířila mè obzory.Ostatním holkám se za naši při omlouvám a doufám,že informace z ní některá využije.

scruffy
27. zář 2017

Chci se zeptat, jako čerstvě těhotná jsem v srpnu přestala pobírat RP a nastoupila do nového zaměstnání, kde mám smlouvu na 3 roky, předtím jsem byla nezaměstnaná, termín porodu mám v únoru. Pokud to chápu správně na PPM nárok nemám, začnu pobírat rodičovský příspěvek až dnem narození dítěte. Ale kdy tedy nastoupím na "mateřskou", když na ní nemám nárok? Funguje to tak, že mi lékař vypíše 8 týdnů před porodem neschopenku?

ojo
27. zář 2017

@scruffy lékař vám sice může vypsat nástup na mateřskou 6 týdnů před termínem, můžete ji dát i do práce, aby ji poslali, ale ano, nesplňujtete tu podmínku 270dní pro nárok na peněžitou pomoc v mateřství...
takže nastoupíte na mateřskou dovolenou z práce 6 týdnů před termínem a budete doma zadarmo, protože na peněžitou pomoc v mateřství nemáte nárok, po narození byste měla jít na pracák/sociální dávky a tam zažádat o rodičovský příspěvěk ode dne narození dítěte....

j.a.n.i
27. zář 2017

@ojo To co píšeš je blbost, správně (skoro) je to co píše @scruffy - pokud není nárok na PPM, tak se 6 týdnů před termínem porodu vypíše neschopenka, je to speciální PN v souvislosti s porodem a na té bude až do konce šestinedělí a pak přejde na rodičák.

scruffy
27. zář 2017

@j.a.n.i Děkuji za odpověď, já si říkala, že jsem někde četla, že lékař mi před porodem vypíše neschopenku, jen jsem netušila, že bude trvat až do konce šestinedělí.

j.a.n.i
27. zář 2017

@scruffy Jo, akorát pozor na to, že někdy doktor potřebuje od OSSZ papír o tom, že nárok na PPM nemáš, tak to začni řešit včas.

ojo
28. zář 2017

@j.a.n.i fakt? protože letos, když moje kamarádka rodila druhé na začátku července, taky nesplňovala nárok na mateřskou a šla rovnou na rodičák...

ojo
28. zář 2017

ale teda tam byl rozdíl, že kámoška šla z rodičáku, nebyla zaměstnaná...

j.a.n.i
28. zář 2017

@ojo No, tak to je dost podstatný rozdíl... když nemá práci, tak těžko může mít nárok na nemocenskou.

ojo
28. zář 2017

@j.a.n.i ano, to máš pravdu...