Nástup na mateřskou na nemocenské 8 týdnů před porodem

eva.konczynova
8. dub 2008

Holky, potřebuji se poradit. Jsem na neschopence a zaměstnavatel tvrdí, že bych na mateřskou tím pádem měla nastoupit 8 týdnů před porodem, nikoliv 6. Ptala jsem se na to sestry u gynekologa, a ta mi řekla že klidně můžu 6 týdnů, že to bude pro mně lepší. Tak tedy vůbec nevím... vypisoval vám doktor mateřskou automaticky, nebo jste si to hlídaly samy? Díky za rady

apacheee
AMBASADORKA
11. únor 2014

@j.a.n.i Děkuju, tak to bude krásná výplata🙂

dajda28
11. únor 2014

@j.a.n.i v tom případě,jestli to jde ze sociálky přes velký podniky,tak to by konkrétně u mě souhlasilo,protože já pracuju v státním podniku-Český Rozhlas Praha
Sice nevím,co je UP,ale rodičák mi vyplácela čssz v Blovicích-pobočky Plzně jihu-to vím jistě 🙂

j.a.n.i
11. únor 2014

@dajda28 Šlo, do konce roku 2008, pak už ne, pak už to platila všem CSSZ a jinak UP je úřad práce a ten vyplácí rodičák, zas 100% od toku 2009 dřív nevím, ale od toho roku 2009 určitě ne CSSZ.

ija1
11. únor 2014

@chris_n pokud nastoupis na RD hned po MD, tak dovolenou si vybiras na konci RD........
pokud hned po MD, tk na rodicak nastupujes az po jejim vybrani............
mela jsem to tak i s Alenkou..........a vcera jsem si to vyhledavala na mpsv....
oboji najednou nejde........
http://www.mpsv.cz/cs/16352 - posledni tri odstavce........

ija1
11. únor 2014

@j.a.n.i dekuju, tim jsem si prave nebyla jista.......

j.a.n.i
11. únor 2014

@ija1 Ale jde, pleteš si rodičovskou dovolenou a rodičovský příspěvek...
NEJDE zároveň čerpat dovolenou a být na rodičovské dovolené ale
JDE čerpat dovolenou a zároveň pobírat rodičovský příspěvek.

ija1
11. únor 2014

@j.a.n.i tak to jsem netusila.... takze po MD si na UP pozadam o rodicovsky prispevek a zaroven u zamestnavatele o cerpani dovolene?

j.a.n.i
11. únor 2014

@ija1 Jojo, přesně tak 🙂

ija1
11. únor 2014

@j.a.n.i dekuju 🙂

dajda28
11. únor 2014

@j.a.n.i no to je fuk.vím,jak jsem to měla a taky jak mi to bylo řečeno a z čeho mi chodily papíry-necháme toho

elis_two
3. bře 2014

Prosím o radu. Termín porodu mám 13.4. Od února jsem na nemocenské. Byla jsem týden hospitalizovaná v nemocnici. Při propouštění a na následné kontrole v téže nemocnici jsem se zajímala o ukončení nemocenské a vypsání mateřské. Prý je na to čas. 6 týdnů před TP bylo včera. Na kontrolu do nemocnice půjdu ve čtvrtek. Proto se chci ujistit, jestli lze ukončit nemocenskou a vypsat mateřskou dodatečně? Jestli s tím nebude nějaký problém? V nemocnici mi přišlo, že sestra nemá moc času se se mnou vybavovat. Nerada bych něco zanedbala.

j.a.n.i
3. bře 2014

@elis_two No, jelikož je povinností lékaře ti neschopenku ukončit nejpozději 6 týdnů před TP, pokud máš nárok na meteřskou, tak to rozhodně půjde i zpětně. A jinak pokud si v té nemocnici byla kvůli riziku předčasného porodu, tak oni to moc nechtějí vypisovat dopředu, protože kdybys náhodou porodila před nástupem na MD, tak by to museli celé předělat - v tom případě se totiž na MD nastupuje dnem porodu.

elis_two
3. bře 2014

@j.a.n.i Tak to jsi mě uklidnila. Už jsem měla strach, že přijdu o penízky 😅 Stačí tedy, když mi ve čtvrtek dodatečně napíšou ukončení nemocenské v sobotu 1.3. a nástup na MD 2.3.?

j.a.n.i
3. bře 2014

@elis_two Jojo, stačí, maximálně se ti tím malinko zpozdí poslání peněz za tu nemocenskou, ale jinak v pohodě.

elis_two
3. bře 2014

@j.a.n.i Moc děkuju za vysvětlení! 🙂

lucynka46
10. bře 2014

@j.a.n.i Dobrý den, chtěla bych se zeptat. V roce 2009 jsem porodila prvního syna. Po návratu do práce v roce 2012 mi dali pro nadbytečnost výpověď. Byla jsem 5měsíců na ÚP a 12.7 2013 jsem nastoupila do práce na dobu určitou, kdy mi smlouva končí 30.6 2014. Pracovala jsem 6 měsíců, poté jsem šla na nemocenskou. Takže během dvou let, jsem byla jak na mateřské, tak v práci těch 6měsíců. Nevíte, jestli budu mít nárok na mateřský příspěvek a z čeho se bude vypočítávat? Počítá se do odpracovaných dnů i nemocenská? Pokud ano, tak i ten příjem z nemocenské se pak bude počítat do té mateřské (na vypočítání)? Snad mi budete rozumět :o)

j.a.n.i
10. bře 2014

@lucynka46 Nemocenská za trvání pracovního poměru se počítá, takže nárok na mateřskou vyjde. A mateřská se bude počítat z platu před neschopenkou.

lucynka46
10. bře 2014

@j.a.n.i Mooooc děkuji za vysvětlení:o)

petrahlavnickova
17. kvě 2014

Holky já taky prosím o radu jsem těhotná termín mám v srpnu.S první dcerou jsem byla doma 3 roky pak nastoupila na pracák potom na půl roku do práce pak zase na pracák pak do práce v listopadu 2013 na dobu určitou,kterou mi po půl roce prodloužili tak jsem jí měla do listopadu 2014 to vychází rok že jsem byla zaměstnaná mezitím jsem otěhotněla a jsem na neschopence v listopadu mi skončila smlouva,ale já stále marodím,protože jsem v ochranné lhůtě..Jen nevím zda mám nárok na mateřskou nebo jestli rovnou půjdu na rodičák?Jdem mi o to jesti mi dá někdo vědět až budu posílat do zaměstnání papír,že nastupuju na mateřskou,jestli mi jí schválili nebo že si musim zažádat o rodičák.Nemáte někdo zkušenost?Děkuju...

cristynaxo
17. kvě 2014

taky bych porosila radu...jsem na neschopence, na materskou narok nemam...chybi mi 21 odprac.dni...jak to tedy je kdyz mam jit rovnou na rodicak?
moc děkuji

kvakrbila
30. zář 2014

Cristynaxo: myslím, že dnem porodu nastupuješ rovnou na rodičák a rovnou si určuješ na jak dlouho ho budeš pobírat..

j.a.n.i
30. zář 2014

@kvakrbila Ne, na neschopence bude do konce šestinedělí a pak teprve rodičák, ale z května už to asi není aktuální 🙂

kvakrbila
1. říj 2014

aha :D

jenny_
13. lis 2014

No já bych se taky ráda zeptala.
Co se mi víc vyplatí….
Odpracováno mám - nárok na mateřskou mít budu. Termín porodu mám 12.3.2015.
Od 5.1. chci být na neschopence, ale ne na rizikový těhu, ale na normální nemoc (to by prý měl být taky rozdíl, takže by to mělo jít prodloužit až na nástup 6 týdnů před porodem na mateřskou)
Neschopenku bych asi nechala běžet 14 dnů - dokud platí zaměstnavatel a pak to ukončila.
Dle nějaký kalkulačky na netu, bych na mateřskou (8 týdnů) mohla nastoupit už 14.1.
A teď, vyplatí se teda jít těch 8 týdnů před a nebo to protáhnout a být doma o týden či o dva dýl na neschopence a jít těch 6 týdnů před?
Do práce už bych se nevrátila - marodila bych třeba se zádama nebo tak….. Doufám, že jsem se dobře vyjádřila a je to z toho pochopitelný, jak to myslím 🙂 Děkuju moc za odpovědi.

mouckova
15. dub 2015

Hezké odpoledne jsem v 7 měsíci a potřebuji kdy pak se jde na Matřeskou dovolenou a ještě jsem na Úřadě práce děkuji za ODPOVĚĎ 🙂 ....???

j.a.n.i
15. dub 2015

@mouckova No, je otázka, zda máš vůbec na PPM nárok? Jak dlouho si na UP a co si dělala před registrací?

mouckova
15. dub 2015

Dělala jsem u Obecného Úřadu Vrbatův Kostelec v roce 2014 dělala jsem všechno možné....

avori
29. dub 2015

@mouckova
Délka mateřské dovolené je 28 týdnů. Narodily-li se dvě a více dětí, trvá 37 týdnů. Na mateřskou nastupuje těhotná žena 6 – 8 týdnů před termínem porodu. O datu nástupu na mateřskou rozhoduje gynekolog podle stanoveného termínu porodu. Nárok na mateřskou máte pokud jste v posledních dvou letech před nástupem byla alespoň 270 kalendářních dní nemocensky pojištěna.(Nárok nemají studentky,podnikatelky neplatící dobrovolné nemocenské pojištění,ženy pracující na základě dohody o provedení práce s odměnou pod 10 000 Kč měsíčně a nezaměstnané ženy). Pokud nesplňujete dané podmínky, pak budete mít nárok na rodičovskou dovolenou. Výše rodičovského příspěvku je 220 tisíc korun a jeho čerpání lze rozdělit až do tří let věku dítěte.

j.a.n.i
29. dub 2015

@avori Jen drobně opravím, o datu nástupu na PPM nerozhoduje gynekolog, ale pojištěnka...

avori
29. dub 2015

@j.a.n.i Zákoník práce (§ 195) Kdy přesně zaměstnankyně na mateřskou dovolenou nastoupí, je věcí pouze jejího osobního rozhodnutí, resp. věcí jejího vyrozumění o nástupu na mateřskou, které doručí zaměstnavateli.Pokud jde o ono vyrozumění, je na zaměstnankyni, jak ho učiní - většinou se uskuteční prostřednictvím žádosti o peněžitou pomoc v mateřství, o kterou zaměstnankyně žádá právě prostřednictvím svého zaměstnavatele.
Těhotná žena (event. žena, která porodila) podá "Žádost o peněžitou pomoc v mateřství", kterou jí vydá a potvrdí ošetřující lékař, u něhož je v péči (zpravidla příslušný gynekolog).