Nástup na mateřskou na nemocenské 8 týdnů před porodem

eva.konczynova
8. dub 2008

Holky, potřebuji se poradit. Jsem na neschopence a zaměstnavatel tvrdí, že bych na mateřskou tím pádem měla nastoupit 8 týdnů před porodem, nikoliv 6. Ptala jsem se na to sestry u gynekologa, a ta mi řekla že klidně můžu 6 týdnů, že to bude pro mně lepší. Tak tedy vůbec nevím... vypisoval vám doktor mateřskou automaticky, nebo jste si to hlídaly samy? Díky za rady

womanone1
8. pro 2015

@xpila -Děkuji moc.

pepina02
8. pro 2015

Ahoj holky, chtěla jsem se zeptat jsem na neschopence a v lednu bych měla nastoupit na mateřskou. Doktorka se mě dneska ptala jestli chci nastoupit 8týdnů nebo 6 týdnu předem. Já sem si do teď myslela, že pokud jsem na neschopence, tak je automaticky nástup už 8 týdnů. Je tedy nějaká změna nebo se lékařka spletla?

xpila
8. pro 2015

@pepina02 Žádná změna nebyla, takhle to bylo vždycky, že nástup na MD si určuješ ty sama.

pepina02
8. pro 2015

@xpila Ikdyž jsem na neschopence?

xpila
8. pro 2015

@pepina02 Ano, to je úplně jedno.

womanone1
4. led 2016

muzu mit jeste posledni otazku ,ten narok mam ikdyz pritel pracuje? to asi ne ze?☹ @xpila

lindaaax
4. led 2016

@pepina02 Řešila to kamoška a z neschopenky musela jít 6 týdnů před termínem porodu. Řekli jí, že jediná možnost by byla, kdyby se posunul termín porodu, ale to se nestalo, tak nastupovala na MD těch 6 týdnů. Kdo jde z práce, může si vybrat, kdy chce jít (8 nebo 6). Toto řešila v roce 2015, takže čerstvá zkušenost.

xpila
4. led 2016

@womanone1 Ano, to s tím nesouvisí.

@lindaaax Není to pravda, vybrat si můžeš vždy, ať pracuješ nebo jsi na PN.

lindaaax
4. led 2016

@xpila Tak nevím, zda jen narazila na neinformovanou doktorku, ale byla dlouhodobě na PN z důvodu rizikového těhu a nechtěla jí napsat nástup 8 týdnů s tím, že fakt musí 6 týdnů. Vím to jistě, protože kamošce se to takhle nehodilo a byla z toho dost špatná, řešilo se tam i posunutí termínu porodu, aby jí to vyšlo jinak, ale nakonec šla těch 6 týdnů...Co to je teda za doktorku? 😒

xpila
4. led 2016

@lindaaax Většina doktorů spíš nutí jít už 8 týdnů před. Je to prostě neinformovanost, bohužel.

lindaaax
4. led 2016

@xpila Ano, ona právě počítala, že půjde 8 týdnů před. A doktorka ji postavila před hotovou věc, že 6 týdnů... Tak to je síla. A je tak info na 100 %?

xpila
4. led 2016

@lindaaax Ano, na 100 %. Každá si může nástup vybrat kdykoliv mezi 8.-6. týdnem před TP. Je to dané zákonem, žádná výjimka tam není.

lindaaax
4. led 2016

@xpila Díky. Tak z toho mého příspěvku, který je tedy špatný a bohužel nejde smazat, si mohou vzít všechny těhu ponaučení, že kdyby jim mudr. tvrdil něco takového, tak to není pravda 😎

markyska88
4. led 2016

@lindaaax můžu potvrdit, že je to opravdu tak, jak si dotyčná sama zvolí. Šla jsem na MD (resp. nástup mám zítra, jupí 🙂 ) z PN a sestra na gyndě se mě ptala , který datum chci nastoupit, že si můžu vybrat já sama kterékoliv datum v rozmezí těch 6.-8.týdnů.

hrosatko87
4. led 2016

Ahoj holky...já to mohu taky potvrdit. Nastupovala jsem z PN na MD a sama si řekla, kdy 😉

marumarun
25. dub 2016

A proc je vlastne vyhodnejsi jit z nemocenske 6 tydnu pred porodem? Mne ted take doktorka rika, ze z nemocenske musim jit 8 tydnu pred.

xpila
25. dub 2016

@marumarun Nemusíš, termín nástupu si vybíráš ty sama a ne doktor. V celkovém součtu (za nemocenskou a mateřskou) budeš mít víc peněz právě za ty dva týdny nemocenské.

zuzineckah
25. dub 2016

@marumarun doktorka ti to rozhodně určit nemá, z titulu čeho by měla?? Taky jsem u druhého dítěte šla na MD z nemocenské a moje mudr se mě ptala, kdy chci jít. Takže tu samotnou volbu nechala na mě.

hanica83
3. kvě 2016

@xpila Tak já mám od včera neschopenku a počítala jsem s tím, že bych šla na MD těch 8 týdnů předem. Přijde mi to výhodnější, i když tomu úplně nerozumím... Nemocenská je pár korun, ale mateřskou budu mít pěknou, když jsem téměř celou dobu pracovala, ne? A navíc mi doktor taky řekl, že z neschopenky jedině 6 týdnů před, tak já už jsem z toho jelen 🙂

hhranolka
3. kvě 2016

@hanica83 výhodnější to není ppm je vyčíslena na týdny...takže když jdeš 6tydnu před porodem, tak mas navíc 2 týdny nemocenské... A jinak nemocenska i ppm se počítá ze stejného základu, jen vyšší procento.. Takže bude vyšší, ale rozhodne ne nějak zasadne

hanica83
3. kvě 2016

@hhranolka Díky 🙂

xpila
3. kvě 2016

@hanica83 Doktor o datu nástupu na mateřskou nerozhoduje, o tom rozhoduješ ty 😉 A výhodnější je opravdu až těch 6 týdnů před.

hanica83
3. kvě 2016

@xpila Děkuju 🙂

wercs
6. kvě 2016

Asi hloupa otazka, ale chtela bych se zeptat, v teh.prukazce mam napsany termin nasrupu na MD 6tydnu pred porodem dle posledni menstruace. Ted jsem ale byla na screeningu a dle ult mi doktorka rekla porod o dva tydny driv. Bude tedy nastup na MD podle terminu porodu dle ult nebo dle posledni menstruace? Mockrat dekuju

hhranolka
6. kvě 2016

@wercs melo by to byt dle prukazky - dle MS

hanica83
6. kvě 2016

@wercs Nejsem si úplně jistá, ale myslím, že by to mělo být dle ultrazvuku v prvním trimestru. To by mělo být nejpřesnější. Tak mi to aspoň říkali na genetice.

dadusha30
7. čer 2016

@wercs Ahoj, já měla kdysi rozdíl víc než tři týdny kvůli nepravidelným cyklům a bralo se to podle UTZ ve 12tt 😉

hhranolka
7. čer 2016

@hanica83
@dadusha30 holky mam pocit, ze to zalizi na doktorovi,.. ten muj bere jako hlavni termin dle MS a dle toho pocita i nastup na materskou

j.a.n.i
7. čer 2016

@hhranolka Máš správný pocit, záleží na doktorovi jaký vyplní termín porodu do toho papíru na PPM.

kulihrasekzeleny
24. led 2017

Je to tu jeste aktualni? Mam dotaz ohledne listku na penize