Nástup na mateřskou na nemocenské 8 týdnů před porodem

eva.konczynova
8. dub 2008

Holky, potřebuji se poradit. Jsem na neschopence a zaměstnavatel tvrdí, že bych na mateřskou tím pádem měla nastoupit 8 týdnů před porodem, nikoliv 6. Ptala jsem se na to sestry u gynekologa, a ta mi řekla že klidně můžu 6 týdnů, že to bude pro mně lepší. Tak tedy vůbec nevím... vypisoval vám doktor mateřskou automaticky, nebo jste si to hlídaly samy? Díky za rady

michaelacizmarova
19. črc 2015

a když pracuji od 2:ledna 2015 a termín porodu mam někdy v pulce ledna 2016 vyjd emi to na mateřský příspěvek ?

rendyshek
20. črc 2015

Zdravím Vás 🙂 chtěla bych se zeptat, jaký je teda rozdíl v tom jestli nastoupit na materskou 6 nebo 8 tydnu pred porodem a co je vyhodnejsi? Ja jsem na nemocenske, ale v srpnu bych si mela jit vyridit materskou a jsem z toho celkem zmatena, z tech papiru co mi da doktor a ty musim zanest sve ucetni do prace a ona mi to posle na socialku? nebo musim sama nekde to jit vyridit? dekuji ;)

xpila
20. črc 2015

@rendyshek Pro tebe je určitě výhodnější jít 6. týdnů před, v celkovém součtu by ses jinak připravila o ty dva týdny nemocenské. Papíry dostaneš od doktora, vyplníš a předáš do práce, kde je doplní a pošlou na sociálku.

xpila
20. črc 2015

@michaelacizmarova Vyjde, k datu nástupu na MD musíš být nemocensky pojištěn alespoň 270 dní za poslední dva roky, takže to splníš.

rendyshek
20. črc 2015

@xpila Aha, tak děkuji za radu ;) Jsem prvorodička a jsem zmatená z toho papírovaní a vyřizování všeho 😀

lola88
21. črc 2015

Holky a kdy asi tak dává doktor ty papíry k vyplnění k nástupu na mateřskou, prosím? 🙂

j.a.n.i
22. črc 2015

@lola88 Až těsně k datu nástupu, abys náhodou neporodila v době od vypsání papírů do nástupu na mateřskou.

nellyses
9. lis 2015

ahoj maminky mam otazku, spekuluju nad tim koho potkam nevim si rady..Jsem ted na neschopence, termin mam 6.2. Cekam dvojcatka..nastoupit na materskou bych mela cca 28.12...jelikoz mi konci smlouva na urcito 22.12. A mam jeste 13 dni dovolene..nevim jestli dostanu porodne jeste k tomu kdyz jsou dvojcata,kdy se mi bude pocitat prumer ciste mzdy za rijen, listopad, prosinec..me a pritele ktery ma 17000 a ja 7500..bojim se ze mi vyplati dovolenou a narusi nam to prumer a nedostanu porodne..myslite ze se da nastoupit na materskou az 4.-5.tydnem pred porodem abych o penize za dovolenou kterou by mi v tom pripade vyplatili az dalsi mesic a o porodne..? Zalezi to na domluvě s gynekologem ze by mi treba o tyden posunul termin nebo ja nevim co? ☹ dekuju za rady

xpila
9. lis 2015

@nellyses Smlouva ti skončí bez ohledu na to, kdy nastoupíš na mateřskou, tedy nevyčerpanou dovolenou budeš mít vyplacenou v prosincové výplatě, tedy v lednu. A u porodného se počítá to, co přišlo ve sledovaném období na účet, takže ta tvoje proplacená dovolená se v tom tak jako tak neprojeví.
Kdybys na mateřskou nastoupila později než je 6 týdnů před TP, tak by se ti krátila.

nellyses
9. lis 2015

@xpila takze se mi ta dovolena pocitat do toho nebude? protoze jestli jo tak prijdu o porodne..vim ze mi smlouva konci tak i tak ale dokud jim nedonesu do prace neschopenku ze ukoncuji tak by mi tu dovolenou nemeli jeste vyplacet ne? Ja sem z toho jelen.. ☹

nellyses
9. lis 2015

Nevite kde se da zpocitat po pravdě porodne? Na jedne strance mi to pise ze na nej nemam narok, na druhe ze mam..achjoo ☹

xpila
9. lis 2015

@nellyses Příjem vás obou musí být nižší než 25515 Kč.

nellyses
9. lis 2015

@xpila to jsem si zjistila taky ja mivam nemocenskou 7500 a muj pritel 17000, ale když mi tam prave daji do prosincove vyplaty tu dovolenou tak se mi zvysi prumer když tedy dostanu 7500+tech 13 dni dovolene..potrebuju vedet jestli sdm to teda pocita nebo ne do toho prumero jestli jo tak na to nedosahnu ☹

xpila
9. lis 2015

@nellyses Prosincovou výplatu ale dostaneš až v lednu, takže to na to nebude mít vliv.

nellyses
10. lis 2015

@xpila to nechapu..tak jak to tedy bude? Kdyz se mi maj pocitat vyplaty za rijen,listopad,prosinec?. Sak rijnovou dostanu v listopadu, listopadovou v prosinci a prosincovou v lednu tak se to tam snad pocitat bude ne?

xpila
10. lis 2015

@nellyses Ne, vždyť píšu, že se počítá to, co v daných měsících dostaneš na účet.

nellyses
10. lis 2015

@xpila takze se jakoby pocita zarijova vyplata v rijnu, rijnova v listopadu a listopadova v prosinci..? Uz to chapu zpravne?

xpila
10. lis 2015

@nellyses Ano.

vd26
27. lis 2015

Dobry den, muzu se zeptat, od ktereho data porodu se pocita tech 6-8 tydnu na nastup? Myslim jestli od toho prvniho tzn.podle menstruace,nebo podle toho ultrazvukoveho toho druheho? Dekuji 🙂

nov.tere
27. lis 2015

@vd26 záleží na gynekologovi mě počítal dle termínu z UTZ který byl o 3 dny déle než ten dle MS

j.a.n.i
27. lis 2015

@vd26 Podle toho, který doktor napíše do papíru na PPM.

womanone1
27. lis 2015

Prosim poradi mi tu nekdo?Mám dítě kterému budou v lednu tři roky.V květnu čekáme druhé miminko.První dítko přišlo hned po skončení mé střední školy.Tudíž nemám nic odpracováno.6.1.2016 budu mít svůj poslední rodičovský příspěvek.A do narození druhého dítěte budu asi bez peněz že?Vím že nejspíš nemám na nic nárok.Snad nejsem jediná na světě a někdo to má či měl stejně.Děkuju za rady.

vd26
27. lis 2015

@nov.tere aha, dekuji, ptz mi jde o to ze mi nastup vychazi 18.12. A jelikoz jsem ucitelka a zamestnavatel je skola,tudiz mame uz od 19.12. pak vanocni prazdniny,tak aby to tam pak stihli nejak vyridit to papirovani,kdyz jsou svatky

j.a.n.i
27. lis 2015

@womanone1 Pokud se přihlásíš na UP, tak budeš mít nárok na podporu, nic extra, ale nějakých 3500,- to bude.

womanone1
28. lis 2015

@j.a.n.i - moc děkuji, to jste mě celkem i potěšila. Já myslela, že nemám nárok na nic. Znáte to dítě furt něco potřebuje, do toho školka. Tak ještě jednou moc dekuji

kasli
8. pro 2015

Ahoj, prosim o radu. Nastoupila jsem 11.11. na MD. Ted mi přišla vyplata od zaměstnavatele a vypadá to že mi přišly penize jen za těch 11 dni. Kdy tedy přijde MD za zbytek měsíce? Já myslela,že to přijde najednou. Dik za info

xpila
8. pro 2015

@kasli Přijít najednou to nemůže, když zaměstnavatel mateřskou nevyplácí.

kasli
8. pro 2015

Jo to mi teď taky došlo. A nevite někdo jak dlouho jim to trvá? Jestli mi prachy pošlou až v lednu (podle toho co tu čtu) tak to budou opravdu šťastné a veselé

womanone1
8. pro 2015

@j.a.n.i --- jste si jistá?někdo mi ted říkal,že nemám odpracovaný rok,takže nemám nárok na nic☹☹

xpila
8. pro 2015

@womanone1 Započítává se ti péče o dítě do 4 let jako náhradní doba zaměstnání, takže nárok máš.

@kasli Podle toho, kdy jsi zaměstnavateli dala žádost o PPM a hlavně kdy to on poslal na sociálku.