Nástup na mateřskou na nemocenské 8 týdnů před porodem

eva.konczynova
8. dub 2008

Holky, potřebuji se poradit. Jsem na neschopence a zaměstnavatel tvrdí, že bych na mateřskou tím pádem měla nastoupit 8 týdnů před porodem, nikoliv 6. Ptala jsem se na to sestry u gynekologa, a ta mi řekla že klidně můžu 6 týdnů, že to bude pro mně lepší. Tak tedy vůbec nevím... vypisoval vám doktor mateřskou automaticky, nebo jste si to hlídaly samy? Díky za rady

vilibalda
3. zář 2013

@cacenka_d Není nic jednoduššiho, než si v práci prodloužit rodičovskou dovolenou o těch 14 dní, co ti chybí a nemusíš na neschopenku 😉 Do 3 let věku ti to zaměstnavatel musí umožnit (a sám bude rád, že ti nebude muset platit neschopenku).

blahova_andrea
3. zář 2013

Mě lékař řekl to rozpětí dat, kdy můžu odejít na mateřskou a jelikož jsem také byla na nemocenské, tak jsem nastoupila až nejposlednější den z možných, tudíž přesně 6 týdnů. To jsem ještě nevěděla, že budu rodit o měsíc dřív 😀 Každopádně se zaměstnavatelem jsem se o tom vůbec nebavila. Ti myslí vždy jen na to, co je dobré pro ně.

cacenka_d
3. zář 2013

@vilibalda tak super to jsem potrebovala vedet 🙂

vertina
19. lis 2013

Ahojky..Prosim Vas o radu..som na nemocenske a sestricka mi dala na vyber,ci chcem ist na matersku 6 alebo 8 tyzdnov pred porodom,ze sa mam rozhodnut...aky je v tom rozdiel?..ja uzavujem o tych 8 tyzdnoch,kedze ta nemocenska je financne o nicom,z materskej by som mala dostavat viac penazi...diky

jessy89
20. lis 2013

ahoj jsem v koncích dnes jsem byla u doktorky a ptala jsem se jí na mateřskou že chci nastoupit těch 8 týdnů před porodem tak řekla sestře aby to spočítala a ta spočítala že 18.12. mám nastoupit a termín mám 29.1: ale jak počítám jak chci tak mi to vychází že je to 6 týdnů před porodem nebo se pletu ? když si to spočítám tak bych měla nastoupit 4.12. na mateřskou to je 8 týdnů před porodem ne? poraďte prosím už nevím zda neumím já počítat nebo ta sestřička v ordinaci ?

jessy89
20. lis 2013

@vertina není v tom žádný rozdíl v podstatě je to jedno kdy nastoupíš mateřská trvá i tak stejně dlouho a je jedno jestli to bude 6 nebo 8 týdnů před porodem je to jen na tobě já si vybrala 8 týdnů protože nemocenská je almužna to nejsou ani peníze a přece jenom mateřská je vyšší 🙂

zanet93
17. pro 2013

Holky potřebuji taky poradit jsem ve 24tt a chci se zeptat kdy je pravý čas vyřizovat papíry, jsem na rizikovém 🙂 děkuji za rady 🙂 !

dajda28
11. únor 2014

ahojky,já jsem taky na nemocenský a na md nastupuju 6 týdnů před.Osobně si myslím,že těch 6 týdnů je lepší-když jste stejně doma,protože aspoň vám pak zaměstnavatel bude platim mateřskou o 2 týdny déle.Já mám termín 15.5. a md nastupuju 1.4.což je těch 6 týdnů a mám to taky po s pracovnicí na sociálce.
Tak přeju všem hodně štěstí 🙂

chris_n
11. únor 2014

@dajda28 materskou neplati zamestnavatel

dajda28
11. únor 2014

@chris_n Když jsem byla se synem doma,tak mi těch 28 týdnů,což je ten první půlrok,platil zaměstnavatel a až pak zbývající část rodičovské mi platila sociálka
Mateřská je 28 týdnů a rodičovská je ten zbytek do 2,3,4let

chris_n
11. únor 2014

@dajda28 ja vim, ale materska chodi od pracaku myskim. ne id zamestnavatele

kathy.skal
11. únor 2014

@dajda28 Ahoj. A není to tak, že když jsi na nemocenské, musíš na MD automaticky nastoupit 8 týdnů před?

chris_n
11. únor 2014

@dajda28 tak sociálka to vyplaci ted. je to tak od 2009 pry

chris_n
11. únor 2014

@kathy.skal Já zas cela ze při neschopence musíš Automaticky az tech 6 týdnů

dajda28
11. únor 2014

@chris_n vždyt jsem psala-bohužel se v těch názvech dělá rozdíl-mateřská,která trvá těch 28 týdnů a poté následuje rodičovský příspěvek a ten vyplácí ČSSZ

dajda28
11. únor 2014

@kathy.skal osobně jsem se na to byla zeptat na ČSSZ,protože se za poslední 4 roky něco změnilo,co jsem byla doma se synem-ale paní mi řekla,že můžu 6 týdnů před termínem a papír pro zaměstnavatele mi musí dr. vystavit

dajda28
11. únor 2014

@chris_n já nastupovala MD se synem od 29.11.2009 a bylo to přesně,tak jak jsem tu právě psala

Ale je fakt,že tenkrát ještě byla částka na 2,3 a 4 roky určená-dneska je to sjednocený a každá si může zvolit,co je pro ní nejlepší

chris_n
11. únor 2014

@dajda28 ja vim, co je co 🙂 ale podle mych informaci ti nic z toho zaměstnavatel neplati 🙂 ale tak to je jedno.

rozzaarka
11. únor 2014

@chris_n behem materske ti akorat nabiha narok na dovolenou jsem ted zjistila 🙂 takze pak ti zamestnavatel zaplati dovolenou za pul roku 🙂 🙂

chris_n
11. únor 2014

@rozzaarka jojo, to vim 🙂 ja bych letos mela mit narok na celou dovcu. Ale jinak to fakt neplati :D

rozzaarka
11. únor 2014

@chris_n ja cumela, vubec jsem to nevedela. ucetni se me ptala, jestli si ji pak budu vybirat ci co, ale podle me tim padem ti ji musi proplatit, ne? nevim moc, jak to funguje. byla tak ochotna, ze jsem se v tom radsi nestourala 🙂

chris_n
11. únor 2014

@rozzaarka ty si ji vybiras hned po tom co skonci materska. pak jsi na radny dovoleny (pritom uz pobiras rodicak) a pak teprve po vyceroani dovolene v oraci nastupujes na rodicovskou dovolenou.

rozzaarka
11. únor 2014

@chris_n tak nejak jsem to pochopila taky, dik 🙂 celkem fajn zjisteni, ze z toho kapne nejaka ta kacka navic 🙂 bude se hodit 🙂

dajda28
11. únor 2014

@chris_n tak to nevím,ale jen říkám,jak jsem to měla já.ale ve finále je to jedno,hlavně když tu almužnu při mimču dostanem 🙂
přeju hodně štěstí!

j.a.n.i
11. únor 2014

@dajda28 Mateřská je těch 28 týdnů, to souhlas, ale neplatí ji zaměstnavatel ale ČSSZ a bylo to tak vždycky, pouze do roku 2009 to u velkých firem šlo "přes zaměstnavatele" ale peníze to byli z ČSSZ, u malých zaměstnavatelů to šlo rovnou lidem. Od roku 2009 to platí lidem římo ČSSZ u všech, krom "speciálních podniků" typu policie, armáda apod.
A rodičák platí UP a ne ČSSZ.

ija1
11. únor 2014

@chris_n pri te radne dovolene se jeste rodicak nepobira ne? az po jejim vycerpani..........
a dalsi vychytavka........ pri vybirani teto radne dovolene bohuzel neplati ochrana matky jako pri MD a RD a bohuzel muze v teto dobe dostat padaka........sice pomer skonci az na konci rodicaku ale je to dost neprijemne zjisteni, pekna "dirka" v zakone.........
co by me zajimalo, jestli se da nechat ta dovolene jakoby proplatit, pac ze zakona mi vyplyva jen to ze bud se vybere hned po MD, nebo se necha az po vycerpani celeho rodicaku..........

chris_n
11. únor 2014

@ija1 uz pri radne dovolene

apacheee
AMBASADORKA
11. únor 2014

Já mám pracovní smlouvu na dobu určitou a ta mi skončí ke 30. 6. , na MD chci nastupovat až 6 týdnů před porodem, tudíž to krásně vyjde na konec školního roku. Zůstane mi však cca 20 dní nevybrané dovolené, kterou by mi měl zaměstnavatel proplatit. Neví někdo, kdy se v takovém případě, peníze vyplácí?

j.a.n.i
11. únor 2014

@ija1 Zákoník práce proplacení dovolené neumožňuje, tedy to nejde, krom případu, kdy končí pracovní poměr.

j.a.n.i
11. únor 2014

@apacheee V tomhle případě společně se mzdou za červen.