Návrat do Čech a nárok na mateřskou. Poradíte?

zuzula01
20. lis 2011

Ahojte holky,
našla by se tady některá, která má přehled o tom, jak to chodí doma s mateřskou a přispěvkami od státu? Budeme se nejspíš stěhovat po 6ti letech zpět do Čech z Anglie v době mateřské a mám pocit, že asi ani nebudu mí nárok na mateřskou v Čechách... nemá některá z vás zkušenosti? Nebo aspoň odkaz na nějaké stránky, kde najdu odpovědi :o))) Děkuji moc xxx

moodymare
20. lis 2011

Ahoj zuzula.
Nevim jestli ti poradim, jsem v trochu jine situaci.
Na jare jsme se vratili z UK v rannem stadiu tehotenstvi. Nahlasila jsem se na pracaku (rizikove tehotenstvi na zacatku a pak zadna sance pro tehotnou sehnat praci) po dolozeni vsech formularu atd mi priznali 5 mesicni podporu, ktera ted byla ukoncena. Dal jsem u nich registrovana a dal mi plati zdravotni pojisteni. Posledni schuzku s nima mam v unoru, 2 mesice po porodu. Protoze, jsem tu nepracovala, mam narok na rodicovskou dovolenou od data porodu, zadny vyber,ale dostanu tu 4 letou. Od porodu mne ma prebrat socialka. Urcite bych se poptala na uradu prace socialni odbor v miste trvaleho bydliste. Urcite ti poradi. Myslim, ze oproti Uk to nebude zadny med.
Drzim palce, snad nekdo jiny poradi lepe. Dej vedet jak to dopadlo. 🙂
Musim priznat, ze mi stale UK chybi a nevim, jestli jsem udelala dobre s tim navratem. Ale na druhou stranu jsem cele tehotenstvi perfektne hlidana a s mimcem se blizime snad ke zdarnemu konci, nevim jak by to dopadlo v UK. Jestli chces, napis mi SZ, rada pokecam s nekym o UK atd.

Mej se hezky. 🙂

katka_brno
25. lis 2011

@zuzula01 teď ti asi nikdo neporadí, od nového roku platí nový "sociální zákon" a je tam dost změn, pak se zeptej, ideální je platit si tu zdravotní a sociální (nebo nechat si ho platit pracákem), záleží kdy budeš rodit, nebo pokud si ho platíš v UK zeptat se zda to nejde doložit, stejně jako daně, ale pokud máš čas počkej po novém roce

zuzula01
autor
28. lis 2011

dekuji holky :o) .
Na Vanoce jedeme do Cech tak se zkusim pozeptat a nebo si pockam na ten Novy rok, to bude asi lepsi... jinak dekuji 😉