Návrat do práce po šestinedělí a manžel na mateřské

dreana
22. črc 2012

Ahoj, chtěla jsem se zeptat, je možný návrat do práce hned po šestinedělí a aby šel na mateřskou manžel?

Děkuji

j.a.n.i
22. črc 2012

Ano je, pokud tedy manžel má odpracováno těch 270 dní, aby měl na mateřskou nárok a ke dni nástupu na ní musí být zaměstnaný.

monika6e
22. črc 2012

záleží, jak to máš. Já pobírám normálně mateřskou od zaměstnavatele, kde jsem "kdysi" dělala. U každého dítěte jsem začala pracovat v 5ti týdnech. Pravda, na IČO. Ale naprosto bez problémů. Pokud vím, tak během mateřské můžeš pracovat pro kohokoli jiného, jen ne pro svého zaměstnavatele, od kterého pobíráš příspěvek. U rodičovské je to pak úplně jedno. Alespoň ještě loni to takhle bylo... Takže by mělo být teoreticky jedno, kdo je na mateřské...

j.a.n.i
22. črc 2012

@monika6e Jojo, to máš pravdu, nicméně pokud se chce @dreana vrátit do své původní práce na původní pozici, tak současně mateřskou brát nemůže.

hakanka
19. zář 2012

@j.a.n.i můžu mít dotaz pro odbornici? mám známou nemá nárok na PPM (studentka), její přítel pracuje, ale práci si potřebuje udržet. Šlo by udělat, že by na nějakou dobu před porodem event. po porodu změnil pracovní pozici - tj. např ze svářeče skladník. a na pozici, kde je uveden tato smlouva zažádal o výplatu PPM, načež by se do práce vrátil na svou původní pozici? O dítě by se starala jeho partnerka.
Vím, je to na hraně (etiky, zákona), ale oni jsou v dost špatné fin. situaci.
A pokud by to šlo, tak by potřeboval smlouvu na "náhradní, novou" pozici na co nejkratší dobu, měl by zažádat před porodem, po porodu (pokud to vůbec jde).
díky moc za odpověď.

j.a.n.i
19. zář 2012

@hakanka No, teoreticky to obejít jde, ale prakticky bývá jeden zásadní problém - musí to mít nějaký přínos pro zaměstnavatele, aby do toho šel, protože on s tím má nejvíc starostí, musí řešit 2 paralelní smlouvy a ještě to řešit s ČSSZ.

hakanka
19. zář 2012

@j.a.n.i díky moc za odpověď, to je mi jasné, že pro zaměstnavatele je to práce navíc, ale prý by byl ochoten (budoucí tatínek je dobrý pracovník, tak jako, že za odměnu), ale vzhledem k tomu, že pracuje na pozici, kde je lidí málo by potřeboval převést na jinou práci na co nejméně dní. Tak by mně zajímalo, na jak dlouho by musel být převeden na jinou práci a jestli by se pak mohl vrátit k té původní. Příklad: do 20.12. by pracoval jako kovoobráběč, od 21.12. by pracoval jako skladník, dítě se narodilo 20.12. zažádá o PPM a 1.1. by se vrátil do práce jako kovoobráběč. Je to reálné? PPM by vlastně byla z větší části vyplácena z 1. pozice. A někde jsme tuším četla, že otec může na MD nastoupit až po 6-nedělí, je to tak? Stačil by třeba týden na nové pozici? A mohl by po dobu, co bude na této pozici čerpat i dovolenou? To spíš asi logicky ne, že ano?

j.a.n.i
19. zář 2012

@hakanka Ne, takhle to reálné není, on musí celou dobu, co pobírá PPM pracovat na jinou smlouvu a tudíž na jiné pozici, než má normálně. Takže celého půl roku.

hakanka
19. zář 2012

@j.a.n.i No já právě myslela, jestli by to šlo, že by pracovní náplň změnil před žádostí o PPM tj. šel by žádat jako skladník a poté by se vrátil ke své původní práci. Tj. nyní pracuje (prac. náplň 1), před žádostí o PPM by náplň na nějaký čas změnil (prac. náplň 2) a po přiznání PPM by se vrátil ke své původní náplni (1).
Vím, bylo by to takové čachrování, pro mně na hraně přijatelnosti, ale oni jsou nezaviněně v hodně špatné fin.situaci a snaží se jí řešit, tak bych jim ráda pomohla, věřím, že v budoucnu budou pracovat oba a peníze do systému vrátí.

j.a.n.i
19. zář 2012

@hakanka Ale tam nejde o změnu pozice, tam musí mít po celou dobu ty pozice dvě a dvě samostatné smlouvy.

renulka25
1. kvě 2014

Dobrý den, chtěla bych se někoho zeptat a poradit, umřelo nám miminko u porodu a teď po 6 nedělí se mám vracet do práce musím tak ale zrušit mateřskou, zařizuje si to zaměstnavatel sám nebo mám jít někam na sociálku že se vracím, doktorka která mě vydávala papír na mateřskou mě řekla že ona mě ju neukončí nevím tak kam mám jít. Moc vám děkuju za Radu. Renča

j.a.n.i
2. kvě 2014

@renulka25 Mám pocit, že by to měl s OSSZ vyřídit zaměstnavatel... akorát tedy co si tak pamatuju (ale ještě si to na OSSZ ověř), tak by mateřská měla trvat v tomhle případě 14 týdnů, tedy pokud si šla 6 týdnů před porodem, tak by končila až po 8 týdnech po porodu. A jinak je mi líto, co vás potkalo ☹

mondulka21
5. kvě 2014

@hakanka podle mě pokud teď dělá kovoobráběče, tak tu smlouvu by musel ukončit ještě před nástupem na mateřskou (asi nejlíp dohodou).A pak by pracoval jako skladník a z této pozice by mu pak byla vypočtena mateřská (on by mohl nastoupit na mateřskou nejdřív po skončení 6nedělí). pak když už by byl na mateřské by mohl nastoupit na nové prac. místo (kovoobráběč) s tím že by měl zároveň dvě smlouvy. Ale matka dítěte by musela po skončení 6 neděllí (v den kdy by na mateřskou nastoupil otec) jít buď na úřad práce, do práce nebo si minimálně platit pojištění.... aspoň takhle myslím že by to šlo, ale 100% to nevím...Je to takový fak na hraně, ale taky jsem o tom uvažovala, kdybysme pak měli druhého prcka a já už bych neměla nárok na mateřskou jestli by to šlo.....