Návrat do práce, umožnil zaměstnavatel zkrácený úvazek?

ladva
16. led 2014

Ahojte,chci se jen zeptat: V červnu bych měla nastoupit zpět do práce po RD. Teoreticky bych se měla kam vrátit,ale během mateřské jsem se přestěhovala a budu muset dojíždět přes hodinu a s dvěma malýma dětma bych to asi nezvládala,to bych byla celý den pryč. Tak bych chtěla zažádat o zkrácený úvazek. Třeba na 6 hodin denně. Umožnil vám to zaměstnavatel? No a pak mám ještě další problém: Malou mi snad od září vezmou do školky,syn půjde do školy. No ale do práce bych měla nastoupit už v červnu a vůbec si nějak nedovedu představit co s dětma. Sice manžel si dovolenou vzít může,ale já asi moct nebudu. Myslíte že je šance, že bych nastoupila až od toho září? Že by mi třeba zaměstnavatel dal neplacené volno? Je mi jasný že záleží na zaměstnavateli. Chci se mu co nejdřív ozvat ať vim co a jak. Ale chtěla jsem se zeptat jestli měl někdo podobný problém? Snad je to srozumitelný. Ale na mě to všechno tak strašně dolehlo. Byla jsem celkem šest let doma a vůbec si nedovedu představit jak od dětí odejdu.

iira
16. led 2014

ahojky ,jsem na tom stejne ,,kluk snad do skolky a holka do školy a nastup od června,ale to nedam ,nemam kam dat děti ,takže se chci dohodnout na nastupu až do zaři...jsem na to zvědava a neboj doleha to i na mě ,nejen ta prace a zařizovani co a jak ,ale i to že najednou bude vše uplně jinak ...a to jeste vim že mi v praci chtěji dat vypověd ,protože misto mě vzali nekoho komu plati meně a ja jsem draha .....neboj zvladly to jiny ,musime i my ....
zvyknem si 🙂 ...asi se nam bude styskat ale jinak to holt nejde ...

ladva
autor
16. led 2014

No jsem taky zvědavá jak to dopadne. Já bych se ještě potřebovala domluvit na zkráceným úvazku, protože takhle budu na cestě přes hodinu tam a přes hodinu zpátky. Ale přesně zvládly to ostatní,tak nám nic jinýho nezbyde. Nejhorší asi bude ten začátek,pak už to snad nějak půjde. Ale nějak si to vůbec nedovedu představit. Těch šest uteklo jako voda, život se od základu změnil.

blahova_andrea
16. led 2014

já myslím, že tento problém řeší skoro každá, ale fakt záleží na zaměstnavateli na čem všem je ochotný se domluvit, jak moc jsi nepostradatelná jako pracovnice, aby ti dělal ústupky a vycházel vstříc. já toto ve své práci bohužel podle dosavadních zkušeností moc nepočítám. dneska to bohužel všude chodí tak, že zařiď se jak umíš. tady jsou pravidla a když je nezvládáš dodržovat, za dveřmi jsou další, co na tvé místo čekají ☹
ideální by bylo, kdyby jsi dostala na prázdniny neplacené volno a poté ti umožnili ten zkrácený úvazek, ale to si fakt musíš zajít udělat průzkum do práce a nebo po kolegyních, které to taky řešily 😉

ladva
autor
16. led 2014

jasný záleží na každém zaměstnavateli,jen jsem chtěla vědět jestli vůbec někomu takhle vyšli vstříc. Jestli je to vůbec reálný 🙂

pisisvori
16. led 2014

Když už se máš v červnu vracet tak bych na nic nečekala a zavolala buď přímému nadřízenému a nebo nějaké HR...Určitě víš, jak to v oboru co děláš chodí, jetsli u vás ve firmě někdo zkrácený má nebo ne...Obecně bohužel ty zkrácené nechtějí.., ale jsou vyjímky🙂. Nástup v září asi problém není, ale záleží asi hodně na momentální situaci, jestli někoho urgentně potřebují...nebo naopak uvítají, že tě mohou vzít později.....
Já jsme nastupovala místo v červenci už v lednu na 1/2 úvazek s možností 2 dnů práce z domova. O prázdninách dcera chodí do soukromé školky kam chodila od 2,5 do 3 než šla do státní, protože v Parze fungují vždy 3 školky z daného okresu a děti jsou 14 tam a pak 14 jinde....což by dcera těžko snášela.

martiska36
16. led 2014

@ladva a není lepší to řešit se zaměstnavatelem než na foru ?

ladva
autor
17. led 2014

jasně že jo,jen jsem chtěla vědět, jestli někomu takhle zaměstnavatel vyhověl

ava
6. čer 2016

@ladva ahoj, zajímalo by mě, jak se situace vyvinula, pokud jsi tady ještě aktivní a tohle si přečteš 🙂

ladva
autor
7. čer 2016

Dopadlo to tak, že jsem nastoupila od června na zkrácený úvazek, na šest hodin. Tak jsem stíhala děti dát do školky a na autobus do školy a odpoledne je vyzvednout. Původně jsem měla ten zkrácený úvazek jen na půl roku, pak mi to vedoucí prodloužila na další půl rok. Nakonec jsem tam byla rok a 4 měsíce, pak se mi naskytla práce přímo u nás ve vesnici, tak jsem ji samozřejmě využila a všechno taky zvládáme. 🙂

texetka
7. čer 2016

@ladva Ze zákona ti musí vyhovět pokud to neohrozí chod firmy. Takže bych prostě zašla za zaměstnavatelem a řekla, že žádáš o částečný úvazek na který máš ze zákona právo.
Také to mám v plánu po rodičáku udělat. Nechci být mimo domov 10 hodin a nestíhat ani malou ani domácnost . Právo na to máme , tak proč toho nevyužít.

zuzineckah
7. čer 2016

@ladva Zažádej si písemně, uveď od kdy do kdy žádáš o zkrácený úvazek a navrhni jak si to představuješ (jestli stlačený prac.týden do několika dnů, nebo kratší pracovní doba každý den). Klidně si o tom se zaměstnavatelem předem promluv, je to celé otázkou dohody. Žádost ale odešli písemně a taky žádej písemné vyjádření, zejména pokud by mělo být zamítavé. Ale jestli tvoje práce není nijak specifická a vázána přímo na tebe, tak v podstatě není důvod, proč by ti neměl vyhovět. Udělá se pak dohoda k pracovní smlouvě, kde se zkrácený úvazek vymezí.
Zaměstnavatel sice nemá lhůtu, do kdy se musí vyjádřit, ale pokud mu v tom nebrání "vážné provozní důvody", tak by tak měl učinit neprodleně.

leneee
22. srp 2016

@texetka hezky den,dle jakeho zakona je to prosim dane?