Nechci na mateřskou dovolenou, na co mám/nemám nárok?

nahradnimamka
29. srp 2013

Ahojky
Nechci jít na mateřskou dovolenou (osobní důvody). Na co mám a na co nemám nárok. Musím jít opravdu před porodem na neschopenku? Jak je to po porodu, když se chci vrátit co nejdřív do práce?? Jak dlouhou musím být doma? Jak je to s rodičovským příspěvkem, budu ho hned pobírat? Něco jsem našla na netu, ale moc moudrá z toho nejsem.. Dík

katchi
29. srp 2013

Pred porodem nepujdes na neschopenku, ale na materskou, je to 6 tydnu pred planovanym datem porodu a pak musis byt doma dalsich 6 tydnu. Rodicak se pobira az po materske, tedy pokud na ni vznikne narok.

lindafr
29. srp 2013

Na mateřskou můžeš jít až dnem porodu a 6 týdnů být doma MUSÍŠ, pak můžeš zpět do práce (v případě, že bude mateřskou pobírat a o dítě se ti bude starat třeba babička, tak na jinou prac. smlouvu, než ze které čerpáš PPM, ale to určitě víš). Rodičák budeš pobírat po ukončení pobírání PPM.

@katchi na mateřskou vůbec nemusí jít 6 týdnů před porodem, ale klidně dnem porodu.

luciebx
29. srp 2013

ty chces jit co nejdrive do prace.. a dite das jako kam??? 😨 😕

ja osobne chodila do prace snad 3 tydny pred porodem... nikdo te nemuze nutit jak dlouho budes doma..

hojda
29. srp 2013

Nevím, jaké máš důvody, ale každopádně minimálně šestinedělí bych doma zůstala, když ne pro mimčo, tak pro sebe, protože ono je to tělo po porodu opravdu hodně vysílené.....jít hned do práce je dost velký hazard se zdravím. Nehledě na rozhašené hormony, myslím, že by z tebe v práci neměli radost.

olasek
29. srp 2013

dle tvého nicku chápu, že jako náhradní maminka asi nechceš přijít o finance tím, že budeš mimo pracovní proces...na mateřskou nastoupit ale musíš a to min. dnem porodu. Pak ze zákona musíš mít šestinedělí. To není pro miminko, ale hlavně pro ženu, aby zvládla poporodní změny..... Na peněžitou pomoc v mateřství máš nárok pokud odvádíš nemocenské pojištění resp.pokud jsi zaměstnaná ( konkrétně mrkni http://www.nicm.cz/penezita-pomoc-v-materstvi )

baraka1
29. srp 2013

Jak píše Olasek, těch šest týdnů po porodu musíš zůstat doma v této době tě zaměstnavatel ani zaměstnat nemůže.

andy80
29. srp 2013

Na mateřskou se nechodí dnem porodu:

Mateřská dovolená souvisí s porodem a péčí o narozené dítě. Délka mateřské dovolené je 28 týdnů. Narodily-li se dvě a více dětí, trvá 37 týdnů.

Mateřskou dovolenou nastupuje těhotná žena 6 – 8 týdnů před termínem porodu. Nastane-li porod dříve, než určil lékař a žena (zaměstnankyně) tak vyčerpá méně než 6 týdnů mateřské dovolené, náleží jí mateřská dovolená ode dne jejího nástupu až do uplynutí 28 týdnů. Ale, vyčerpá-li zaměstnankyně z mateřské dovolené méně než 6 týdnů z jiného důvodu, náleží jí mateřská dovolená ode dne porodu pouze do uplynutí 22 týdnů (v případě narození dvou a více dětí 37 týdnů).

jenny.kay
29. srp 2013

Dle § 195 odst. 5 zákona č. 262/2006 Sb., zákoník práce, ve znění pozdějších předpisů, nesmí být mateřská dovolená nikdy kratší než 14 týdnů a nemůže v žádném případě skončit ani být přerušena (§ 198 odst. 2) před uplynutím 6 týdnů ode dne porodu. Podle výkladu k tomuto ustanovení zaměstnavatel nesmí před uplynutím 6 týdnů po porodu umožnit zaměstnankyni výkon práce. Jedná se o omezení z důvodu ochrany Vašeho zdraví. Toto mi dnes přišlo z OSSZ, kde jsem to řešila v souvislosti s mojí pracovní smlouvou.

aneriska
29. srp 2013

V práci jsem zažila jednu, co byla přpojená na prac. počítač i v porodnici, rodila a za 10 dní už byla v práci... Asi nějak načerno.. Moc by mě zajímaly ty osobní důvody.. Je to zde anonymní, zvlášť když máš anonymní profil. Je to každého věc, jak zde píší těch 6 týdnů je fyziologických. Já si třeba po druhém porodu připadala jak superman (woman), bylo mi dobře, ale tím, jak jsem moc neodpočívala a lítala po domě jsem si asi způsobila 3x nepříjemný zánět v prsu, horečku atd. nebylo to nic příjemného. Nebo ji dle nicku náhradní matka, tj. děťátko někomu předáš? Omlouvám se za dotěrné dotazy.. Nemám moc společenské vyžití 🙂

werumka
29. srp 2013

Prosím vás, přečtěte si NICK UŽIVATELKY než zčnete moraloizovat o opuštěných dětech. Ona se naopak odhodlala donosit dítě někoho jiného, tak prosím odpovídejte k věci. Dík.

mooncaa
29. srp 2013

Znám holku co na mateřskou vůbec nenastoupila a hned pracovala. Pracovala z domova (administrativní práce), takže ani nikdo nevěděl, že je těhotná a porodila. Měla podporu rodiny, prarodiče pomáhali vozit kočárek a ona tu práci na celý úvazek zvládala bez problémů.

j.a.n.i
30. srp 2013

@jenny.kay To co píšeš je pravda, ale nikde není řečeno, že žena na mateřskou nastoupit MUSÍ (dokonce na to prý existuje judikát, ale to jistě nevím)... takže pokud na ni nenastoupí a na porod si vezme dovolenou, tak se to obejít dá...

Na druhou stranu bych to asi nehrotila, i když mi po obou porodech bylo naprosto dobře, ale na tu mateřskou bych nastoupila a domluvila se ze zaměstnavatelem, že pro něj po tu dobu budu dělat třeba na DPP.

blahova_andrea
30. srp 2013

Řekla bych, že většina už toho byla napsána, jen se nikdo nepozastavil nad tím, že pokud jde o náhradní matku a tudíž dítě někomu odevzdá a půjde do práce po šestinedělí, tak asi nebude pobírat RP, ne? Ten asi bude pobírat adoptivní maminka toho drobka, ne? Proč by rodičák pobírala žena, která se o dítě nestará a chodí do práce? Nebo proč by na jedno dítě měly pobírat rodičák dvě ženy zaráz? Možná jsem mimo, ale k tomuto tu nikdo nic nenapsal a mě to blesklo hlavou hned 😒

evaviki
30. srp 2013

Podle mne taky nemusis na materskou vubec.. proste porodis a vratis se do prace, kdy budes chtit.. muzes cerpat dovolenou.. (jestli je teda nick podle skutecnosti)

siebs
30. srp 2013

Jak se psalo již v jiné diskusi:

Mateřská dovolená se podle § 195 odst. 1 zákoníku práce poskytuje v souvislosti s porodem a péčí o narozené dítě a přísluší zaměstnankyni po dobu 28 týdnů (při narození 2 a více dětí 37 týdnů). Zaměstnankyně nastupuje na mateřskou dovolenou zpravidla od počátku šestého týdne před očekávaným termínem porodu, nejdříve však od počátku osmého týdne před tímto datem.

Podle zákoníku práce dále platí, že před narozením dítěte můžete vyčerpat méně než 6 týdnů mateřské dovolené, popřípadě před narozením dítěte nenastoupit na mateřskou vůbec. Jestliže pak před porodem vyčerpáte méně než 6 týdnů z důvodu, že porod nastal dříve, než určil lékař, je mateřská dovolená zachována v plném rozsahu 28 týdnů (počítáno ode dne nástupu na mateřskou dovolenou). Pokud by však k vyčerpání méně než 6 týdnů došlo z jiných důvodů (např. proto, že budete mít zájem co nejdéle pracovat), náleží ode dne porodu mateřská dovolená pouze v rozsahu 22 týdnů, a to bez ohledu na to, zda před porodem byla nějaká mateřská dovolená čerpána nebo nikoliv.

Podle ustanovení § 195 odst. 5 zákoníku práce nesmí být mateřská dovolená v souvislosti s porodem nikdy kratší než 14 týdnů a navíc nikdy nemůže skončit ani být přerušena před uplynutím 6 týdnů ode dne porodu. Oba dva tyto požadavky musí být vždy splněny. Nabízí se tedy několik variant. Např. pokud byste před očekávaným datem porodu na mateřskou dovolenou nenastoupila vůbec, musela byste na mateřské dovolené být nejméně 14 týdnů po porodu. Pokud byste před porodem strávila na mateřské 6 týdnů, mohla byste po narození dítěte mateřskou dovolenou ukončit nejdříve po 8 týdnech, atd.

Z uvedeného vyplývá, že minimální doba trvání mateřské dovolené po porodu je vždy 6 týdnů, přičemž konkrétní minimální doba vždy záleží na tom, zda, resp. jak dlouho byla mateřská dovolená čerpána před porodem.

To vše za předpokladu, že na mateřskou (Peněžitá pomoc v mateřství) máš nárok, podmínky si snadno najdeš na Googlu. Vzhledem k tomu, že o dítě se zřejmě starat nebudeš (?), tak na rodičovskou dovolenou nepůjdeš, tudíž na ní nárok nemáš.