Nemám nárok na mateřskou, co teď? Jak se to řeší?

verry
13. led 2013

holky prosím jak to řešit dál. přišel mi papír - cituji- že nemám narok na mateřskou, vzhledem k tomu, že jsem měla ukončen prac.poměr, ochranná lhůta pro nastup na peněžitou pomoc v mateřství 180 dnů ode dne ukončení pracovního poměru. V takových případech je možné dle paragrafu..... vystavit ošetřujícím lékařem dočasnou pracovní neschopnost od počátku šestého týdne před porodem.

co mám ted dělat??? zajet na gyndu aby mi vystavil neschopenku?? nebo jak se to řeší???? poradte prosímmm

blahova_andrea
13. led 2013

tak to záleží také na tom, kdy jsi ukončila ten pracovní poměr...jestli uplynulo už těch 180 dnů. pokud splňuješ těch 6týdnů před porodem, tak bych si na gyndu zavolala a domluvila se. pokud ti ani toto nepomůže nebo to nějak prošvihneš, tak to jistí rodičák 😅

verry
autor
13. led 2013

@blahova_andrea smlouvu jsem měla do konce dubna, a ja začla marodit nekdy od půli dubna... vůbec nevím jak to chodí.

lucinka_jirackova
13. led 2013

já byla na pracáku dokud jsem nenastoupila 6 týdnů před porodem na mateřskou, ale žádnou jsem nepobírala, až po porodu rodičovský příspěvek...ráda bych pomohla ale bohužel já nepracovala...☹

danw7
14. led 2013

ahoj tak kdyz nemas narok na materskou tak dostanes jen rodicovskou a daj ti to na ctyri roky a nemuzes to zmenit

alenka83
14. led 2013

ahoj, já taky neměla nárok na mateřskou vzhledem k neodpracovaných 270 dnem, (chybělo mi posledních 10 dní, abych nárok měla, což naštve), ale k věci. Dr mi vypsal neschopenku, kterou jsem čerpala do konce 6ti nedělí a pak nastoupila na rodičák. Takže pokud toto můžeš, zažádej si o neschopenku, ale pozor. Musela bys ještě žádat o neomezené vycházky, abys nemusela hnít celé 6ti nedělí doma s vycházkama. CSSZ mi je udělil avyjímku.

aideen
14. led 2013

@danw7 tak tohle není pravda. Pokud manžel/přítel pracuje, tak může použít jeho denní vyměřovací základ a samozřejmě si může zvolit, jak dlouho bude pobírat a rozpočítat si těch 220tis.

misickaf
14. led 2013

@aideen má pravdu, je to po novu, nevím jak dlouho to již platí ale hlavní je že to platí. 😀

aideen
14. led 2013

@misickaf teď nevím, jestli myslíš mou odpověď nebo kterou 😀 Ale ta má je teda pravdivá 😀

teerka
14. led 2013

Já bych řekla, že pokud již teď není na naschopence v té 180 ti denní ochranné době, tak nezbyde nic jiného, než nastoupit na rodičák dnem porodu a rozpočítat si těch 220000. Ale o to bude muset žádat přítel, jinak sama, by se ocitla v 4leté variantě. Alespoň myslím.

zelvatko
14. led 2013

jj, pokud nemáš nárok, tak to jde napsat na otce dítěte.. ale stejně peníze dostaneš až porodíš.. na mateřskou nárok nemáš, ale na rodičovský příspěvek už ano.. zajdi na sociálku.

verry
autor
14. led 2013

@zelvatko
@teerka
@aideen
@misickaf
@aideen
@alenka83
@danw7
@lucinka_jirackova ahoj holky, tak dneska jsem volala na socialku a paní mi vysvětlila že o penízky nepřijdu. A že se tohle řešit dá i zpětně-pokračovat v neschopence. Takže až pojedu ve čt na gyndu,tak ten dopis mam vzít panu doktorovi, on prej musí zažádat u nich na socialce o zpětnou neschopnost u mě z důvodu toho že mi zanikl nárok na mateřskou, a vystaví znovu neschopenku a to zpětně od toho 17.12. a budu ji mít až do 6.nedělí, pak prý budu přecházet na rodičák. Jen teda něco říkala v tom smyslu,že rodičák si nebudu moct vybrat...ale to že ted řešit nebudeme, na to je ještě čas...-nevíte jak to je holky????

veri25
14. led 2013

budeš pobírat rovnou rodičovský příspěvek, já to měla taky tak

verry
autor
14. led 2013

@veri25 jo, nejdřív nemocenskou do 6.nedělí a pak rodičák... jen jak je to s těma variantama-budu si moct vybrat nebo ne na kolik let budu na rodičáku???

teerka
14. led 2013

To s nemocenskou asi jde, potom by jsi byla asi vedená dále jako zaměstnaná a vešla se i do ochranné lhůty a mohla pobírat i peněžitou pomoc v mateřství. O to asi hlavně jde. To je dost vysoká částka a to bych si zjistila. Záleží jestli se ta neschopenka počítá do ochnanný lhůty.

zuzik24
14. led 2013

@verry Ahojky, byla jsem v podobné situaci, v dubnu mi končil rodičák, ale v práci mi řekli, že už mě nepotřebujou, tak jsem podepsala dohodu a jelikož jsem na mateřskou nastupovala až v září, byla jsem v té ochranné lhůtě 180ti dní. A ještě, že tak, protože můj gyndař mi odmítl vystavit na neschopenku, což samozřejmě není jeho povinnost, ale tenkrát mě docela rozhodil, když jsem mu řekla ty důvody ☹ Docela solidně mě tenkrát odbyl, takže držím palce, ať je tvůj lékař jiného názoru 🙂

zuzik24
14. led 2013

A jinak @j.a.n.i se v tomhle hodně vyzná, třeba pomůže 😉

veri25
14. led 2013

@verry pokud si byla zaměstnaná nebo manžel může doložit výši denního vyměřovacího základu když se miminko narodilo, tak si můžeš vybrat a měnit si to po třech měsích, jinak jako já, jelikož jsem nedoložila DVZ tak mi dali automaticky na čtyři roky a měsíčně mi chodí ta nejnižší částka 7600 + přídavek na dítě

j.a.n.i
14. led 2013

@verry Rodičák budeš moct vybírat až do 7600,- díky té neschopence 🙂

marcelka287
14. led 2013

@verry
@veri25
@teerka
@zuzik24
@j.a.n.i

Ahoj holky, zrovna dneska jsme to s manželem řešili, jak to je, protože mě skončí pracovní poměr v těhotenství a druhé mimi asi do ochranné lhůty nestihneme, takže mateřská mě mine, ale o rodičáku jsem četla, že pokud se jeden z rodičů podílí na sociálním pojištění a může mu být vypočítán ten denní vyměřovací základ, tak si rodičovskou dovolenou může rodič zvolit a to i v případě že na rodičovské je žena a na sociálním pojištění se podílí otec dítěte. Bylo to na stránkách ministerstva. Tady je to všechno hezky vysvětleno. Otázkou je, jestli se to od roku 2013 zase nějak nezměnilo, to jsem nenašla.
http://socialnireforma.mpsv.cz/cs/4

veri25
14. led 2013

@marcelka287 tak takhle jak sis to pěkně napsala, tak přesně takhle to je, ale nemluvili nikde že by proběhla opět po roce nějaká nová reforma, to by rychle zase změnily, však to funguje rok, ale rozumím, v tomhle státě se může stát všechno ...takže no stress penízky budou!!! 🙂

terezaa20
24. únor 2020

Dobrý den, nemám ukončenou školu s maturitou a bohužel ani dostatečně odpracované dny, tím pádem nemám nárok na mateřskou. Můj gynekolog mi ukončil nespochopenku s tím, že až bude mít od socialky papír že na to nemám nárok zpětně mi vystaví neschopenku. Zajímá mě, jak to tedy teď budu mít s penězi? Mám počítat že teď budu měsíc třeba bez peněz?