Nerezident ČR, ktoré kolonky vyplnit v daňovom priznaní?

meryenes
23. bře 2013

Ahojte, potrebujem poradiť s daňovým priznaním. Môj brat pracoval 6 mesiacov v ČR a musí podať daňové priznanie ČR ako nerezident. Prosím vás, ktoré kolónky musí vyplniť, keď má v ČR prechodný pobyt? Mám potvrdenie o zdaniteľných príjmoch. Môže si uplatniť zľavu 24840 CZK? Aké prílohy má doložiť? ďakujem za každú radu

yvetta
23. bře 2013

@meryenes - ahoj a na SR si podava z celosvetovych prijmov? moze si v CR podat z CR prijmov vratia mu nieco, kedze si uplatni celu slevu na poplatnika 24840. Vyplnuje: uhrn prijmov r. 31 a poistenie r.32 (to je z potvrdenia o prijme) potom uz dalej pokracuje podla riadkov. Vypocita si zo zakladu dane dan ktora je 15% r. 57, potom si uvedie celu slevu na poplatnika a este zalohy na dani, ktore zaplatil r. 84 (zalohy ktore platil ma na potvrdeni). Z toho si vypocita kolko mu vratia r. 91 🙂
prilohu doklada potvrdenie o prijme z CR

meryenes
autor
23. bře 2013

@yvetta áno na SR podáva z celosvetových. Finančný úrad mám uviesť podľa prechodného pobytu alebo sídla zamestnávateľa? sú rôzne. A treba vyplniť celú adresu? A to prechodné bydlisko mám uviesť na riadky 12 alebo až na 23, keď je nerezident?

yvetta
23. bře 2013

@meryenes - podla prechodneho - aj keby to poslal na iny urad oni si to podla prechodneho preposlu 😉 ako celu adresu myslis? no na 12 - ak bol v CR tak tu adresu a potom 23 to neviem presne, lebo v pouceni pisu - údaje vyplňte pouze tehdy, nemáte-li bydliště (trvalý pobyt) na území České republiky, ale obvykle se zde zdržujete. (Týká se těch poplatníků, kteří pobývají na území České republiky alespoň 183 dní ve zdaňovacím období, a to souvisle nebo v několika obdobích. Do tohoto období se započítává každý započatý den pobytu tzn. i soboty, neděle a svátky). Číslo domu uveďte ve tvaru: číslo popisné lomeno číslo orientační.
podla mna ak je nerezident nevypisuje - minuly rok som sa na to pytala na 2 roznych FU a kazdy mi tvrdil nieco ine, ale ked nevypise tak v najhorsom by ho zavolali to dopisat 😉 teraz som robila kamoske nerezidentke a nevypisovala som jej to ...

meryenes
autor
23. bře 2013

@yvetta lebo on nemá trvalý pobyt v ČR, preto som myslela, že či nestačí práve vyplniť 23

meryenes
autor
23. bře 2013

@yvetta treba vyplňať aj rodné číslo?
Kolónky, ktoré sa nevyplňajú mám nechať prázdne alebo prečiarknuť alebo uviesť nuly?
a ešte riadok 29a, tam mám prepočítať hrubé príjmy zo Slovenska v eurách na české? a mám doložiť aj doklad o príjmoch zo SR?

yvetta
23. bře 2013

@meryenes - a on je uz na SR teraz? mne minuly rok vraveli z danoveho, ze na riadku 12 pises nie trvaly pobyt, ale miesto pobytu cize ak sa zdrzoval v CR tak CR ak v SR tak SR potom r. 19 iba ak sa lisi od 12 a potom r. 23 podla mna nevyplnuje , lebo sa zdrzoval v SR viac ako 183 dni.. 😉

yvetta
23. bře 2013

@meryenes - rodne cislo ano..kolonky nechaj prazdne neviem presne ake priznanie vyplnujes ci na nete nejake online,ale ak online tak to nechaj tak ako ti predvyplni, ale ak rucne tak nic nedavaj 🙂 29a to sa vyplnuje len ked si uplatnuje nezdanitelne casti zakladu dane, alebo ine slevy ako slevu na poplatnika ...- uplatnuje si nieco dalsie?
ak si nerezident a zdanujes len prijmy z CR ziaden doklad zo SR nemusis

meryenes
autor
23. bře 2013

@yvetta ďakujem za radu, vyplním to podľa teba, dám riadok 12, sedím nad tým tlačivom už dva týždne a stále som si nie istá niekorými kolónkami.
Takže úrhn príjmov r.31 62548, r. 32 úhrn poistného 21268, r.34, r.36, r. 36a., r. 42, r. 45, r. 55 je 83816, potom r. 56 83800, r. 57, r. 58, r. 60 je 12570, r. 64 a r. 70 je 24840, potom r. 84 a r. 91 je 255, čo mu vrátia, je to takto dobre?

Kde všade to má podpísať?

meryenes
autor
23. bře 2013

@yvetta no on si uplatňuje na poplatíka tých 24840, ak môže teda, Takže riadok 29a by výplňal len vtedy, ak by si uplatňoval tretí oddiel v priznaní - nezdaniteľné časti? A to ako nerezident si môže uplatniť?
Prepáč, dúfam, že ťa mojimi otázkami nezaťažujem

meryenes
autor
23. bře 2013

@yvetta na nete som našla nejakú daňovú kalkulačku a vyplňujem to ručne,

meryenes
autor
23. bře 2013

V pokynoch je uvedené r. 11, že ak ste nerezident, vyplnťe číslo pasu. Brat nemá pas, ja neviem, čo s tým, Do Čiech už predsa netreba pas. Mám tam dať číslo občianskeho?

yvetta
23. bře 2013

@meryenes - inak zabudla si R. 71 tam ide 60-70 = 0 potom R.74 = 0 a R. 84 - kolko zaplatil na daniach v CR ma na potvrdeni o prijme z CR a potom R. 94 je 74 - 84...tych 255 mi pride strasne malo odkial mas tu sumu? no zavisi ake casti nezdanitelne chces uplatnit a aj slevy nepisala si, ze nieco chce ine???

yvetta
23. bře 2013

@meryenes - ak nema pas dava cislo OP

meryenes
autor
23. bře 2013

@yvetta 255 má uvedené v potvrdení, že skutečne sražená záloha na daň,
hore v priznaníí je že podepsal priholášení na mecia 6 až 12. Môže to súvisieť?

meryenes
autor
23. bře 2013

@yvetta ja mám asi zlé tlačivo, nemám tu riadok 94 ☹

evaviki
23. bře 2013

@meryenes neviem, ci som to pochopila spravne (tvoju otazku myslim), ale danove podava bud v SR alebo v CR.. ak sa zdrziaval minimalne 183 v CR a mal tu prijmy, tak je automaticky povazovany za danoveho rezidenta.. pises, ze v CR pracoval 6 mesiacov.. co dalsich 6 mesiacov?

meryenes
autor
23. bře 2013

@yvetta ja len chcem aby mu vrátili tých 255, lebo to som pochopila, že je záloha na daň a keďže si môže teda uplatniť zľavu na seba tých 24840, tak už iné nezdaniteľné časti nepotrebuje, či?

meryenes
autor
23. bře 2013

@evaviki pracoval na SR, má tu trvalý pobyt aj stredisko životných záujmov, takže je rezident SR

yvetta
23. bře 2013

preklep r. 91 nie 94, a vratia mu tych 255 aha ja som myslela, ze mal ten prijem vyssi... no preplatok vracaju od 100 kc vyssie takze mu vratia tu sumu

yvetta
23. bře 2013

@meryenes - nepotrebuje

evaviki
23. bře 2013

@meryenes v SR podava z celosvetovych prijmov, alebo iba z prijmu, ktory mal v SR?

meryenes
autor
23. bře 2013

@evaviki v SR z celosvetových, české som mu vyňala

evaviki
23. bře 2013

@meryenes ok, ja som myslela, ze tie ceske uvadza v slovenskom danovom priznani.. otazka je, ci sa mu to oplati.. ale asi ano,inak by si to tu neriesila 🙂 uff, som rada, ze som rezident, aj tak je to des..

meryenes
autor
23. bře 2013

@yvetta Veľmi pekne ti ďakujem, strašne si mi pomohla

yvetta
23. bře 2013

neni zac tak nech mu to vratia 😉

meryenes
autor
23. bře 2013

@evaviki Zíde sa mu každá koruna, 255 korún je pekný peniaz, na Slovensku mu vrátia nejakých 25 Eur z tých slovenských príjmov, tak bude rád. Slovenské priznanie mi tiež dalo zabrať, kvôli českej superbruttomzde. 🙂 Kým som sa dopátrala k tomu, koľko odviedol na zdravotnom a sociálnom poistení, to mi trvalo teda. 🙂

meryenes
autor
23. bře 2013

@yvetta prosím ťa, ešte k tomu riadku 29a Výška celosvetových príjmu, v pokynoch je uvedené, že pokiaľ uplatňuje NČ alebo slevu podľa !35ba odst 1 psím b)až e), tak ich musí uviesť.
Keď si uplatňuje len na seba, čiže písmeno a), tak nemusí
Je to tak?

yvetta
23. bře 2013

@meryenes - a ako si to robila lebo ja som to robila kamoske a tam sa uvadza ten zaklad dane aspon ja som to tak dala (v podstate superhruba mzda, lebo poistenie za zamestnanca na potvrdeni o prijme nie je) - v pondelok volam na FU do SR kvoli inej veci tak sa na to tiez chcem opytat, ale oni nevedia ani na FU 😀 hlavne, ze si to vynala a ziadas si dobry preplatok ostatne je podla mna jedno 😀 kamos to minuly rok uplne napisal blbo tie zahranicne prijmy potom ich vynal a preplatok mu sedel OK tak vobec im to nevadilo takze kto vie ako to konroluju 😀

yvetta
23. bře 2013

@meryenes - jj tam nic nepis do 29a

meryenes
autor
23. bře 2013

@yvetta no ja som volala tomu človeku, čo to vyhotovil to potvrdenie, a on mi emailom poslal doplnené to potvrdenie aj so sumou poistného (na potvrdení to bol riadok 18). Ale potom som zistila, že kvôli slovenskému tlačivu to potrebujem rozdeliť na zdravotné a sociálne odvody. Tak som volala znovu a poslali mi jeho mzdový list. Tam to bolo krásne všetko rozdelené. A z toho mzdového listu som potom odpísala všetky potrebné údaje.