Nevíte, jak lze prodloužit rodičovskou dovolenou?

makkyna2
8. únor 2013

Maminky,
nevíte některá, zda nějak prodoužit rodičovskou? měla jsem rodičák na dva roky, ale jelikož nemá pro malého školku nemůžu nastoupit do práce. Lze nějak prodloužit rodičovskou bez nároku na peníze?? prosím o radu. děkuji.

absintka19
13. bře 2017

@xpila diky, uz jsem mu napsala zda se neprepsal 🙂 jsi moc hodna. Jsem rada, ze srdicka nepadaji zbytecne ❤

victress
13. bře 2017

@xpila tak to je pro mě novinka...díky za info...

gabkaw
13. bře 2017

Zdravim, mám dotaz. Mám rodičák na 3 roky, který bude končit v červnu, ale vzhledem k uzavření školky na prázdniny budu potřebovat prodloužit rodičák do konce prázdnin. Takže je potřeba se v práci domluvit na pozdějším nástupu a na pracáku vyřídit rozložení vyplaceni příspěvku. Ještě někde musim něco oblítat?

stuplakova
13. bře 2017

Stačí změnit výši rodičovského příspěvku, což jde udělat co tři měsíce na úřadu práce, který dávku vyplácí. Tím jde prodloužit doba trvání rp, ale je třeba oznámit i v práce, že se doba prodlužuje, ať vám podrží místo, pokud jste nahlásila jen dva roky.

kamste
14. bře 2017

@gabkaw určitě písemně zažádat zaměstnavatele o neplacené volno (a tedy pozdější nástup do zaměstnání)
na úřad práce nemusíte - klidně můžete vyčerpat RP dříve a pak být doma "zadarmo"

niki76
18. dub 2017

@mony81 Dobrý den, zkouším, jestli po té době mám šanci na odpověď... kde jste se prosím byla přesně zeptat? Na ÚP mě odvolávají jen na benevolenci zaměstnavatele...ale myslím, že to tak úplně nebude ... budu moc ráda za jakoukoli pomoc..alespon se nasměruju, samozřejmě uvidím, jak to teď bude aktuální. Předem děkuji. s pozdravem. veronika

mony81
18. dub 2017

@niki76 Dobrý den. Je určitě potřeba se zeptat zaměstnavatele, zda prodloužení rodičovské dovolené akceptuje. Ale nevím o nikom, kdo by s tím měl problém.. Jen se musí v zaměstnání podepsat papír o prodloužení uvolnění ze zaměstnání (z důvodu rodičovské). Ale informace, co jsem zde uvedla tenkrát, jsem dostala na ÚP.

womanone1
9. led 2018

Hezký večer ženský, měla bych dotaz.
Mám RD s dcerou na tři roky. Potřebovala bych si to změnit na 4 roky. Nyní má dcera rok a půl. RP pobírám měsíčně 6000,- před dětmi jsem nepracovala.
Mohu tedy zajít na ÚP a zažádat o prodloužení ze tří let na čtyři roky? A třeba teď příspěvek snížit? Děkuji.

eviknufik
9. led 2018

Hezký večer, chtěla bych se zeptat jak dlouho je povinnen zaměstnavatel držet pozici, když jsem po skončení RD nastoupila ihned na md a půjdu na další RD. Všude čtu, že drží místo tři roky ( tedy první RD), ale nevím jak je to u druhe RD. Co mi nabídne po ukončení druhé RD? Stejnou pozici, nebo jinou? Diky

eviknufik
9. led 2018

A ještě kdybych si u zaměstnavatele zažádala o prodloužení RD na 4 roky a on mi to nedal, může mne vyhodit? Nebo jsem stále v ochranné lhůtě?

blahova_andrea
10. led 2018

@womanone1 pokud jsi před tím nepracovala, tak jak je možné, že ji máš na tři roky? každopádně snížit částku a natáhnout dobu pobírání na 4 roky můžeš. je to jednoduchý formulář, který dostaneš, vyplníš, podepíšeš a jdeš 😉

blahova_andrea
10. led 2018

@eviknufik RD je max. na tři roky, pokud chceš být doma 4, musíš si zažádat v práci o neplacené volno. to ti může a nemusí schválit a pokud ti ho schválí, tak tě v jeho průběhu vyhodit může. většinou se to ale nedělá. pokud ti kývne na neplacené volno, počítá s tebou do budoucna, že nastoupíš, pokud se tě bude chtít zbavit, tak ti na něj nekývne a řekne ti, ať nastoupíš nebo podáš výpověĎ.

eviknufik
10. led 2018

@blahova_andrea tak to by byla spíše možnost c 2. Buď vPoved nebo nástup, a jak je to s tím držením pozice ,když jsem na druhé RD? Drží mi stejnou pozici, nebo v případě nástupu by mi dal nějakou jinou pozici ve firmě i v jiném místě a za nižší plat?

blahova_andrea
10. led 2018

@eviknufik s tou pozicí si nejsem úplně jistá, tak ti nechci kecat, kdybych se pletla, ale mám pocit, že to samé místo už pak dostat nemusíš.

womanone1
10. led 2018

@blahova_andrea - nepracovala a vůbec teď nevím? Neudělali mi to nějak díky partnerovi? Fakt netuším. A děkuji... A ještě,je jedno kdy si to změním? Nebo to musí být do nějakého věku?

kamste
10. led 2018

@womanone1 tak mám dojem, že je potřeba si něco ujasnit:
RODIČOVSKÁ DOVOLENÁ = uvolnění ze zaměstnání (max do 3 let věku dítěte)
RODIČOVSKÝ PŘÍSPĚVEK = peníze z ÚP (celkem 220tis., rozpočítává se na měsíční částky podle zvolené doby čerpání, max do 4 let věku dítěte)
Tedy: pokud před narozením dítka matka nepracovala, tak je "žena v domácnosti" a pobírá RP (ale není na RD)
"Mám RD s dcerou na tři roky. Potřebovala bych si to změnit na 4 roky. Nyní má dcera rok a půl." Délku pobírání RP lze měnit na ÚP. Spočítají, kolik z těch 220tis. bylo již vyplaceno, a zbývající sumu rozpočítají na měsíční částky až do těch 4 let dítěte.

ckei
10. led 2018

@eviknufik to samé místo 6mesicu, místo ve firmě do tří let věku dítěte.

eviknufik
11. led 2018

@ckei takže do tří let věku dítěte prvního. Když nastoupim po 6 letech do práce, tak mi ale musi nabídnout místo ale na jiné pozici a za stejný peníz?

blahova_andrea
11. led 2018

@womanone1 přes příjem partnera to samozřejmě lze, ale není to tak dávno...ty si to nepamatuješ? 😉 měnit můžeš kdykoliv. v podstatě každé tři měsíce

ckei
11. led 2018

@eviknufik přesně tak.

bekyc
20. srp 2018

Prosimvás, existuje nějaký formulář ke stažení na rozložení rodičovského příspěvku? Ať jim to můžu poslat poštou a nemusím na pracák osobně, nebo tam musím zajít a vyřídím to tam? Měl by mi skončit v listopadu, potřebuju to trochu ale protáhnout.

blahova_andrea
20. srp 2018

@bekyc myslím, že formulář stáhnout jde, ale vyřizovat se to musí osobně. případně datovkou?