Nezaměstnaná v těhotenství, mám nárok na MD? Jaký typ RD?

pafca4
3. led 2014

Prosím, potřebuji poradit. Vůbec se v tom nevyznám. S manželem jsme začali uvažovat o miminku. Chtěli bysme se začít snažit na jaře. V září 2013 jsem úspěšně ukončila vysokou školu. Už v červnu při škole jsem měsíc byla zaměstnaná. Poté jsem zjistila,že mě od září vezmou do zaměstnání v místě bydliště, tak jsem odešla ve zkušební lhůtě. Od září jsem zaměstnaná na dobu určitou a od února bych měla dostat ve stejném zaměstnání novou smlouvu na lepší pozici. Tato smlouva je ale pouze na dobu určitou,tj. do června 2014, poté mi ji zaměstnavatel s největší pravděpodobností neprodlouží, protože bude mít plný stav. Jak to budu mít s mateřskou dovolenou/rodičovskou dovolenou, když bych řekněme otěhotněla v dubnu 2014, v červnu by mi skončila smlouva a já bych byla během těhotenství nezaměstaná? Budu mít nárok na mateřskou, jaký typ rodičovské bych měla dostat (někde jsem slyšela o povinných 4 letech?) a co, kdybych musela jít na rizikové- tj. na nemocenskou, co by se stalo,až by mi byl pracovní poměr v červnu ukončen? Mám v tom naprostý zmatek. ☹ Ale zase mimiko chceme, zvlášt, když nebudu mít práci a vidina na nějakou jinou, zvláště v oboru (učitelka) je mizivá. Lépe se mi bude shánět, když už budu mít děti a nebude hrozit, že zas pláchnu na mateřskou.

pear
3. led 2014

Nárok na mateřskou vzniká, když je za tebe odváděno pojistné za alespoň 270 kalendářních dní v posledních dvou letech před nástupem na mateřskou.
V případě, že ti skončí smlouva a ty odejdeš na mateřskou maximálně do 180 dnů od skončení smlouvy, tak ti stále mateřská náleží (je to tzv. ochranná lhůta).
V případě nemocenské - pokud odejdeš na nemocenskou a v tom období ti skončí smlouva, tak se nic neděje - stále jsi účastna na pojistném, tudíž ikdyž už oficiálně zaměstnaná nejsi, tak máš nárok na mateřskou dovolenou (musíš ovšem dodržovat podmínky, které platí na nemocenské dovolené - mimo vycházek musíš být pořád doma).
Rodičovská ti náleží po mateřské (pokud vznikl nárok) a nebo rovnou při narození dítěte (pokud na mateřskou nárok nevznikl). Vybrat variantu si můžeš v případě, že ty nebo tvůj manžel se podílel na nemocenském pojištění. Pokud toto ani jeden z vás nesplňuje (byli jste nezaměstnaní, nebo jste jen studovali), tak by byla přiřazena automaticky varianta 4 roky.

verca222
3. led 2014

Baby ako to budem mat ja? Skusím to strucne.
Som slovenka a tu zatial nemam trvaly ani prechodny pobyt (tento mesiac planujem prechodny pobyt) pracovala som cez agenturu na dohodu o prac.cinnosti asi 3 mesiace potom som 1.8.2013 nastupila normalne do prace na dobu neurcitu. Problem je v tom ze neviem ci mi agentura odvadzala to nemocenske a ak nie materska mi tym padom nevide. Co potom nebudem mat narok na nic? Na urade som bola ale mam v tom totalny chaos :( povedala ze o matersku si mam ist poziadat v březnu a uvidime ci mi to vide. A ako to je potom s rodicakom.? Mam narok?priatela mam niesme manzelia a on je zivnostnik. Ovplyvni to moju situaciu nejak?dakujem za pomoc a prosim neposielajte mi linky na diskusie stare 4 roky to uz nieje aktualne. Dakujem

pear
3. led 2014

@verca222 Nárok na mateřskou dovolenou - tam musíš splnit těch 270 kalendářních dnů, kdy se odvádělo pojistné (jelikož se jedná o pracovní smlouvu, odvádět pojištění by za tebe měli, ale musíš pracovat delší dobu než 270 kalendářních dnů, co se týče dohody o pracovní činnosti - tak pokud příjem je menší než 2500 Kč měsíčně, tak se pojištění neodvádí (pokud ovšem je smlouva sepsána na měsíční částku třeba 5000 Kč a ty jakožto zaměstnanec v jednom měsíci této výše nedosáhneš, z jakýchkoliv důvodu, a budeš mít příjem například 2000 Kč tak se pojištění odvádí - protože ve smlouvě je jasně daná měsíční výše, která přesahuje tu hranici pro odvod pojištění) - tudíž to nelze připočítat do odpracovaných dnů).
Co se týče rodičovské, tak tam nezáleží na tom, zda si platila nemocenské pojištění nebo ne - tam v tvém případě záleží na trvalém pobytu. cituji: "Jako cizinka nebo cizinec máte nárok, pokud jste hlášená k pobytu v ČR déle než 1 rok a Vy i Vaše dítě máte v ČR platný pobyt." U rodičovské se to ale týká obou rodičů, takže stačí, aby muž splňoval tyto podmínky.
A co se týče výše rodičovského příspěvku, tam se opět vracíme k nemocenskému pojištění - pokud byl jeden z rodičů účasten na nemocenském pojištění (OSVČ to nemá povinné, takže tam záleží, jestli si manžel platil dobrovolně sám pojištění), tak si můžeš zvolit variantu 2,3,4 roky, pokud ani jeden z vás nemocenské pojištění neplatil, tak vám je automaticky přidělena varianta 4 roky.
Snad to takhle zhruba je, když tak mě někdo poupraví.
Dobrá stránka je: http://www.cicpraha.org/cs/socialni-poradenstvi...

verca222
3. led 2014

@pear dakujem za vysvetlenie ako tak sa do toho zacinam dostavat. A mam este otazku. Moze sa stat ze ostanem tak povediac ,,s holou ritou,,? Toho sa najviac obavam pretoze moj chlap nezaraba tolko aby to zvladol :(

pear
3. led 2014

@verca222 No pokud je tvůj muž Čech, nebo je přihlášen v ČR k pobytu delší dobu než 1 rok, tak máte vždy nárok na rodičovský příspěvek (bez ohledu na to, zda si platil či neplatil nemocenské pojištění) - jen si nemůžete vybrat variantu a bude vám měsíční výše vypočítána a budete jí pobírat po 4 roky (v začátku více a ke konci méně). V případě, že si muž platil nemocenské pojištění a splňuje podmínku ohledně toho pobytu v ČR, tak si můžete vybrat variantu a měsíční výše se vypočítá z jeho platu.
Ale tahle problematika je pro mě hrozně zamotaná - vím, že tam jsou různé kličky a naopak skryté překážky - prostě co se týče peněz od státu, nikdy to není výhra, co si budeme povídat. Takže určitě radím, poradit se s někým zkušeným (ikdyby jen na internetu na nějakém webu, kde radí odborníci, nikoliv laici jako jsem já).
Tak přeji hodně štěstí!!!

verca222
3. led 2014

@pear dakujem este raz dufam ze to neak vybavime do května. Ked este aj na tych uradoch su tie pani take neochotne :(
V pondelok sa do toho pustim uz sa na to tesim

pear
3. led 2014

@verca222 To máš bohužel pravdu, stačilo mi zařizování občanky a řidičáku po svatbě :/. Tak držím pěsti a není zaco 🙂

verca222
3. led 2014

@pear a este ma napadlo. Ak bude ten rodicak vypocitany od otca tak ja sa automaticky musim prihlasit na trvaly pobyt tu v cr a prihlasit sa na urad prace aby som mala aspon zakladne poistenie? Chapem to dobre? Prepac ze som taka otravna ale ja naozaj neviem na koho sa v tuto chvilu obratit ☹

simina8
14. kvě 2014

Dobrý den,

chtěla jsem se zeptat, zda se těch 180 dní počítá do dne nástupu na mateřskou ( tedy 8-6 týdnů před porodem) nebo do předpokládaného dne porodu? A pokud tedy zjistím, že jsem těhotná a za měsíc mi končí pracovní smlouva, která bude dohodou ukončena, mam tedy jít na sociálku a na nemocenskou?A ta nemocenská se vypočte z mého platu?Těch 270 dní pojištění mam, pracuji tři roky.Díky za odpověď.