Od kdy mám přejít z neschopenky na mateřskou?

luucca
16. zář 2011

Ahoj,chtela bych se zeptat- Jsem ted 33 tyden,cekam dvojcatka,takze jsem na rizikovym tehu,od kdy mam nastoupit na materskou?Pripadne jak o to zadat kam s tim a tak?? 😕 Jo a jestli se mi pak doplati ten mesic(nebo dny) co mi nedaj papir na penize,jako ty dny do nastupu matersky? Doufam ze jsem to napsala srozumitelne 😅

picasso
12. říj 2012

@luucca právě včera jsem se na to ptala kamarádky, která už mimi má a ona říkala, že pokud nechodíš do práce a netlačí tě to (jsi na neschopence), je lepší jít až těch 6 týdnů před porodem, protože pak jinak nastupuješ do práce o těch 8 týdnů dřív.

j.a.n.i
12. říj 2012

@tebra
Ano, těch 28 týdnů je mateřská, ale zaměstnavatel ji neplatí, platí ji OSSZ (nebo tedy vyjímečně ji platí zaměstnavatel, ale jen ti speciální, třeba policie, celní správa). A rodičák pak platí úřad práce.
Protože rodičovská dovolená je to volno z práce, pokud o ni nepožádáš, tak bys měla po těch 28 týdnech mateřské nastoupit zpět do práce a pokud nenastoupíš, tak to teoreticky může zaměstnavatel brát jako neomluvenou absenci, to, že to zaměstnavatel většinou neřeší a bere automaticky, žes jakoby žádala je věc druhá, ale striktně podle zákona by měl na ta áčka právo.

j.a.n.i
12. říj 2012

@picasso Tak z finančního hlediska je výhodnější jít těch 6 týdnů před TP, ale to, že by člověk nastupoval do práce o 8 týdnů dřív je naprostá blbost.

picasso
13. říj 2012

@j.a.n.i. říkala mi to kamarádka, takže spíš tlumočím. Kdyžtak se ještě pozeptám 🙂

radusberus
13. říj 2012

Máš 28týdnů co ti platí OSSZ. a jestli si vyberes 6 týdnů před porodem zůstane ti po porodu 22týdnů. pokud si vybereš už 8 týdnů tak ti pak zbude po porodu jen 20 týdnů. Pokud pobíráš neschopenku, šla bych až 6 týdnů před porodem, protož ty dva týdny si ušetříš po porodu a oto se ti zkrátí doba ktrou budeš čerpat z rodičáku....

radusberus
13. říj 2012

@picasso to je blbost, nenastupujes do prace o zadnxch 8 týdnů dříve, po mateřské nastupuješ na rodičovský příspěvk snad!!!! a ne do práce

j.a.n.i
13. říj 2012

@radusberus A hlavně i kdyby člověk nastupovat po MD zpět do práce (taky to jde) tak nastupuje dříve o 2 týdny a ne o 8 týdnů 🙂

radusberus
13. říj 2012

@j.a.n.i más prostě těch 28týdnů a je na človéku jstli si vybeze z toho 8 nebo 6 týdnů před porodem a zbytk mu zůstane po porodu.... těch 28 si vyčerpáš tak i tak, neošidíš se vlastně o nic ....

j.a.n.i
13. říj 2012

@radusberus Já vím, člověk se "ošidí" pouze o ty 2 týdny platu či neschopenky, pokud jde 8 týdnů před.

tebra
13. říj 2012

A ze na UP musim pozadat o rodicak??Co ten s tim ma spolecnyho?Ja sem fakt uplne mimo..to vubec nevim tohle..A jako kde presne tam mam o to zadat,co k tomu potrebuju nevis🙂 ?Takze ja si sama musim hlidat tech 28 tydnu matersky a pak jit na UP pozadat o RD?A zamestnavateli nic nehlasim nebo jak?Dyt i jemu bych mela hlasit ze koncim materskou a nastupuju na RD ne?Ja nevim,kazdej rika neco jinyho uz sem z toho fakt zblbla..ale diky za info🙂

radusberus
13. říj 2012

nehlasis nic zamestnavateli, a o rodicak si jdes zadat na urad prace, po porodu tam zajdes s rodnym listem a vypises tam nejake papiry, zvolis si jak dlouho chces byt doma (popripade kolik chces pobirat mesicne, kazda maminka ma 220tis) a pak jak ti uplyne tech 28tydnu materske tak se ti to samo automaticky predela na rodicak a ten budes pobirat tak dlouho jak sis nastavila....

j.a.n.i
13. říj 2012

@tebra Ano, chvíli před koncem těch 28 týdnů vyřídíš na UP rodičovský příspěvek a zaměstnavatele požádáš jednak o čerpání dovolené (při tvém termínu porodu budeš mít nárok na celou za rok 2013) a po vyčerpání dovolené žádáš zaměstnavatele o rodičovskou dovolenou.

j.a.n.i
13. říj 2012

@radusberus Není pravda, že se zaměstnavateli nic nehlásí, RD není automatická, dle zákoníku práce musí zaměstnanec požádat, jinak by se měl po těch 28 týdnech vrátit do práce. To, že to někteří zaměstnavatele berou tak nějak automaticky je jejich věc, ale rozhodně nemusí.

radusberus
13. říj 2012

tak ja nikomu nic nehlasila

picasso
15. říj 2012

@j.a.n.i., radusberus: No, jo, já se upsala holky, pak na tu mateřskou, ale dobře 🙂, protože jsem zrovna četla i nástup do práce po mateřské a zarazilo mě, že by se mělo nastupovat den, po narozeninách dítěte, podle délky, kterou sis zvolila :-P

smudlinka2019
15. říj 2012

tak já jsem teď taky na neschopence a na mateřskou můžu jít jen těch 6 týdnů před porodem.8 týdnů to prý jde pouze tehdy,pokud bych nemarodila 🙂

krasnasima
7. led 2013

dobry den chci se zeptat byla sem uz na matersky a zase musim spatky na neschopenku ze sem mela hodne hodin v praci odpracovanich nesetkali ste se stim nikdo chci poradit

krasnasima
7. led 2013

@krasnasima
@smudlinka2019 tak to mate jako ja ja sem to nevedela dozvedela sem se to dneska kdyz mi volali ze socialky ze musim zase pro neschopenku a kam nosite papir na penize

j.a.n.i
7. led 2013

@krasnasima Není pravda, že by se z neschopenky nemohlo jít na mateřskou 8 týdnů před porodem, normálně to jde. Ale podle toho co píšeš (i když malinko zmateně) bych spíše tipla, že nemáš těch 270 odpracovaných dní za poslední 2 roky a tedy nemáš na mateřskou nárok.

smudlinka2019
7. led 2013

@krasnasima tak dokud jsem marodila,tak jsem papír nosila na sociálku.V práci mi tehdy řekli,ať si to tam nosím.Pak už jsem odnesla jenom papír o ukončení neschopenky a že přecházím na mateřskou a tím to zkončilo 🙂

jika10
7. led 2013

Ja sla z neschopenky na materskou 8 tydnu pred porodem uz kvuli tomu, ze mi to vychazelo na svatky a ja se nechtela bat kontroly ze socialky pres svatky.

krasnasima
8. led 2013

aha zajmavi no ja musim si jit zase pro neschopenku a musim marodit az do 6 tydne porodu to mi volali ze socialky jinak bych nemela narok na podporu v materstvi tak kuli tomu se ptam
@smudlinka2019

j.a.n.i
9. led 2013

@krasnasima No, tak tam bude pravděpodobně zádrhel v tom, že ti těch 270 dní bude vycházet hodně přesně. Tedy např. že 6 týdnů před TP budeš mít 275 dní, ale tím pádem 8 týdnů před TP máš pouze 261 dní a tudíž ještě nárok na PPM nevznikl a tedy na ní nemůžeš nastoupit, ale za ty 2 týdny už ano 🙂

agne
29. bře 2013

Protože mám termín porodu rozdílný o bezmála tři týdny a MUDr. mě chce vzít ten pozdější a v práci už to nedávám, potřebovala bych zůstat ten rozdíl na neschopence (abych ho nemusela vykrývat dovolenou). Ovšem z neschopenky bych chtěla přejít pouze 6 týdnů před porodem, což by neměl být problém.
Ovšem jak se postupuje v případě, že porodím podle toho prvotního dřívějšího termínu 😀 . Pokud se nastoupí později jak 6 týdnů před očekávaným porodem tak se prý nějak procentuálně krátí mzda. No tak velkou ji zase nemám, ale přece. Týká se to i jakoby "předčasných" porodů, byť budu oficiálně v termínu, ale jen podle toho, který můj MUDr. neuznává 😅 ... Díky za zkušenosti 😉

j.a.n.i
29. bře 2013

@agne Podstatné je, abys šla na mateřskou nejpozději 6 týdnů před tím termínem, který ti doktor napíše do žádosti o mateřskou, kdy skutečně porodíš je naprosto fuk.

agne
29. bře 2013

@j.a.n.i díky moc, přesně tohle jsem potřebovala vědět 😕 .
Říkala jsem si, jak to pak mají ty mamky, které opravdu porodí předčasně, mimi v inkubátoru a ještě finanční postih...
V ten moment je to sice nedůležitý, ale zase každá korunka se hodí... 😔
No, alespoň že je to vesměs na přírodě... 😀

ivcacekb
2. kvě 2013

Ahoj holky,
potřebovala bych poradit. Jsem na neschopence (odpracováno mám bez problémů), nástup na mateřskou mám od 12.5.(6 týdnů před porodem), nevíte, kdy dostanu peníze?Do 11.5. bych dle OSSZ měla dostat normálně proplacenou nemocenskou, ale zbytek mateřský v tom měsíci, když je to zrovna v polovině?Vím, že když tam účetní donese papír o PPM, tak mají nějaký čas na zpracování....., aby mi vůbec peníze dorazily v červnu......díky za odpověď

j.a.n.i
3. kvě 2013

@ivcacekb Jo, dorazí, pokud se s tím nebude účetní flákat 14 dní.

ivcacekb
3. kvě 2013

@j.a.n.i díky 🙂