Od kdy mám přejít z neschopenky na mateřskou?

luucca
16. zář 2011

Ahoj,chtela bych se zeptat- Jsem ted 33 tyden,cekam dvojcatka,takze jsem na rizikovym tehu,od kdy mam nastoupit na materskou?Pripadne jak o to zadat kam s tim a tak?? 😕 Jo a jestli se mi pak doplati ten mesic(nebo dny) co mi nedaj papir na penize,jako ty dny do nastupu matersky? Doufam ze jsem to napsala srozumitelne 😅

vojtisek2007
16. zář 2011

@luucca
na mateřskou nastpoupíš 6-8týdnů před porodem - vzhledem k tomu, že mateřské je vyšší, tak se z neschopenky nastupuju těch 8týdnů před...žádost o mateřskou ti vystaví tvůj gynekolog a neschopenku ti k tomu datu ukončí....s těma dnama do nastupu a papirem na penize jsem to nějak nepochopila 🤐 ????

choco
16. zář 2011

ahoj Lucca, proplatí Ti to automaticky, místo papíru na peníze budeš mít ten papír o nástupu na mateřskou. Ověřovala jsem si to přímo na sociálce.

luucca
autor
16. zář 2011

aha aha,diiky no me prave daly na gynde ten ruzovy papir(neschopenky)asi o ukoceni a ze se ma uz starat porodnice v Podoli ze uz me predavaji tam..tak do toho Podoli asi teda radsi zajedu...Protoze to uz bych mela nastoupit ted nekdy teda

tygrous
16. led 2012

Muj dr. mi nechce napsat materskou 8 tydnu pred TP, kdyz jsem na neschopence - pry s tim socialka dela problemy a uz to musel nekolikrat prepisovat na tech 6 tydnu...musim se zeptat primo na socialce u nas, abych to mela cerne na bilem...

crca
16. led 2012

Taky jsem šla z neschopenky na mateřskou s dvojčátkama,ale šla jsem normálně 6 týdnů,ukončil mě neschopenku,dal papír na mateřskou,to jsem mám dojem posílala do práce a víc už jsem se nestarala 😉 papír mě vystavil gynekolog 😉 Je to už 3 roky tak nevím jestli to není jinak 😅 Automaticky mě začala chodit místo neschopenky mateřská,nebyl s tím problém 😉

evabelk
16. led 2012

@tygrous teď taky řeším přechod z PN na MD, ale až v březnu. Mám právnicky ověřené, že je jedno, zda maminy nastoupí 6 (v 34.týdnu) nebo 8týdnů (v 32.týdnu) před termínem porodu. O to si pak vybere méně po porodu. Celkem to musí dát 28týdnů. Buď 8 a 20 nebo 6 a 22. Ale gynekologa jsem se neptala ☹ zda s tím bude mít problémy. Tak doufám, že ne...já to právě taky potřebuju napsat už v 32. týdnu. Budu přecházet z RD na 5dnů na PN, pak hned na MD.

evabelk
16. led 2012

@tygrous ještě mě taky napadá, že teď od ledna se už nechodí na sociálku, ale na pracovní úřad! já mám navíc rizikovou graviditu, tak snad mi to napíše už v 32.týden...

cacenka_d
16. led 2012

@evabelk Me rikal ted doktor mezi 32.-34. tt se ma nastoupit, takze mi to ukoncil o kontrolu v 33. tt

pavcza
16. led 2012

Já nastupovala na md z neschopenky 6 týdnů před termínem porodu, neschopenka ukončená přesně den před nástupem na md, dostala jsem papíry u svého gyndr. a odnesla do práce, kde to účetní poslala na sociálku. Zaplaceno jsem měla vše

evabelk
16. led 2012

@cacenka_d Tak děkuji za pozitivní zprávičku 🙂 snad mi nebudou taky dělat problémy. Jde mi o to, že 21 dní PN hradí zaměstanavatel, a já tam teď 3,5roku nebyla, tak nechci aby mi to platil zaměstanavatel. Jen tak pro svůj dobrý pocit 🙂tak chci co nejdřív na mateřskou.

cacenka_d
16. led 2012

@evabelk nevidela bych v tom problem, stejne se musi treft i s kontrolama mezi tenhle termin

evabelk
16. led 2012

@cacenka_d Já ale věřím, že někdo problémy dělá, jak se vším. Fakt záleží na doktorovi a jací jsou úředníci, se kterými je on v kontaktu. Ono se všude pracuje totiž trochu jinak 😝

cacenka_d
16. led 2012

@evabelk V tuhle dobu mas mit kontrolu po 2. tydnech, takze pokud prijdes ke konci nebo v prubehu 32. tt neni zaruka, ze by ti to jinak stihl napsat v predepsane dobe 🙂

tygrous
16. led 2012

@evabelk Psala jsem dnes na socialku a odpovedeli mi, ze muzu nastoupit z neschopenky kdykoliv v rozmezi 6-8 tydnu pred porodem😉

audi1986
11. zář 2012

nevím, jestli mi tu někdo odpoví, ale přeci jen to alespon zkusím - včera jsme s doktorkou řešili přechod z PN na MD, který by mi pro 8. týdnů před porodem vycházel na 11.10. s tím, že mi doktorka řekla, že si to musím prvně než mi ukončí PN nechat schválit zaměstnavatelem...jak jste tohle řešili (písemně nebo nějak jinak? ) díky

eficenka
11. zář 2012

@audi1986
no já přecházela na mateřskou minulej týden...
mohla sem si vybrta, kdy chci jít.... TAkže jen u doktora mi ukončili neschopenku, vypsali papír na mateřskou a ten sem odnesla do práce... žádnej problém s ničám nebyl....

anehap
11. zář 2012

@audi1986 myslím, že dr. nemá pravdu - dělala jsem to jak píše @eficenka - dr. mi nejdřív ukončil neschopenku(domluvili jsme se, že půjdu 6 týdnů před porodem), vypsal papíry a já potom ukončenou neschopenku odnesla do práce a písemně oznámila zaměstnavateli, že nastupuji na mateřskou 😉

audi1986
11. zář 2012

@eficenka @anehap - no ona říkala, že pokud chci jít 8 týdnu před porodem, tak to musí být schválený, že když 6. týdnu tak asi ne (tohle přímo neříkala, ale vydedukovala jsem to z toho, že 6. týdnu před TP je to ze zákona, zatímco 8. týdnu před TP závisí na zaměstnavateli..

eficenka
11. zář 2012

@audi1986
nee, ze zákona můžeš jít 8-6 týdnů před TP na mateřskou.... Takže podle mě at Ti na gyndě ukončí neschopenku, vypíšou papír na mateřskou a to jen oznámíš v práci... teda tak si to myslím 🙂

audi1986
11. zář 2012

@eficenka ok, díky moc - já to ještě proberu přímo se mzdovkou, ale nechtělo se mi s tím jít rovnou za jednatelem firmy, tam bych asi mohla pohořet a jít na MD třeba taky týden před porodem (sranda -) ) 😎

audi1986
11. zář 2012

@eficenka a počítala sis, jestli ti vyjde ta dovolená za rok 2013? mně se to nechce počítat -)

eficenka
11. zář 2012

@audi1986
tak si tam jen zavolej, ale podle mě do tohodle zaměstnavatel mluvit nemůže... stejně mateřská trvá všem 28 týdnů a je jedno kdy ji začneš (8-6 t ořed porodem).... tak at to dobře dopadne 😉

eficenka
11. zář 2012

@audi1986
dovolená za 2013 vyjde myslím když budeš na mateřské 60 pracovních dnů nebo tak nějak.... mě to myslím o pár dní uteklo 🙂 ale Tobě by to už vyjít mohlo....

audi1986
11. zář 2012

@eficenka super, děkuju moc - snad to dobře dopadne... -) asi bych tak na ten nástup na MD nespěchala, ale už mě strašně štvou ty vycházky na PN -(

eficenka
11. zář 2012

@audi1986
já sem byla na nechospence od 9.2 do 1.9 a vycházky sem dodržovala jen první 2 týdny, fakt mě nebavilo se pořád stresovat... ale taky vím že bydlíme na horách a komu by se semka chtělo trmácet na kontroly 😀
však už to máte za pár a pak si to užijete 😉

audi1986
11. zář 2012

@eficenka no já jsem doma od května a ani jednou jsem vycházky neporušila - bydlím kousek od Brna, takže sem by někdo teoreticky přijet mohl...ale zatím nikdo

tebra
9. říj 2012

Ahoj holky.Ja bych se zas chtela zeptat jestli nekdo vite..jak je to s prechodem z matersky dovoleny na rodicovskou d. Myslim jestli si to musim sama hlidat tech 28 tydnu a pak jit do prace oznamit ze koncim materskou a nastupuju na rodic. nebo oni ni sami automaticky prestanou platit a prevedou to na socialku a zacnou mi hned platit oni..nebo co mam vlastne delat?Jak to funguje?Poradte prosim,diky🙂

j.a.n.i
9. říj 2012

@tebra Mateřskou platí OSSZ, nikoliv zaměstnavatel. A pak musíš jednak požádat na UP o rodičák a jednak zaměstnavatele o rodičovskou dovolenou, případně ještě předtím o čerpání dovolené, automaticky nikdo nic neudělá.

tebra
12. říj 2012

Kazdej mi ale tvrdi ze 28 tydnu je materska dovolena a plati ji zamestnavatel..az potom teprv OSSZ..tak ja uz fakt nevim.Proc teda mam zadat zamestnavatele o rodicovskou dovolenou kdyz oni mi ji stejne platit nebudou.Vim ze sem trochu natvrdla..ale tohle je na me moc slozity..

arinikac
12. říj 2012

@tebra máš pravdu, není to úplně jednoduché, taky zdaleka nevím všechno. Ale MD je opravdu 28 týdnů a vyplácí jí OSSZ - je ale třeba být zaměstnaná (přesně se účastnit 270 dní na nemocenském pojištění - ale to už možná taky neříkám přesně). Když nejsi zaměstnaná, tak Ti MD odpadá a jdeš rovnou RD.