Opravdu je mateřská "dovolená" tak náročná?

scvrcek
29. črc 2011

Ahoj všechny maminky, plánujeme začít se snažením o mimi, ale mě to pořád trochu děsí - hlavně i to, když tu v diskuzích a vůbec v článcích na netu všude čtu, jak je mateřství a mateřská "dovolená" náročná, že to není žádná "dovolená", ale opravdu zápřah, jak jste opravdu unavené atd..... Vím, co obnáší starat se o dítě, mám malého synovce a neteř, takže nemám nějaké iluze, že jsou všechny děti pořád jen hodné a spící 🙂 Ale přesto, když vidím ve městě maminy s kočárkama, jak si sedí na lavičkách a povídají, nebo v kavárně, chodí po procházkách, na hřiště a pískoviště, tak si říkám - vždyť je to paráda! Vím, že je to náročné, špatné noci, nedostatek spánku, děti se vztekají atd. - ale v práci jsou taky stresy, nestíhá se, problémy atd. - Tak prosím o radu a taky povzbuzení (ale i třeba odrazení 🙂) - Opravdu je pro vás mateřská tak náročná, nebo jsou i takové maminy, co si ji užívají a oproti shonu a stresu v práci je to pro ně relax a úleva??? díky za všechny postřehy!

terioza1
29. črc 2011

@veronikaka Taky dobry..... otoceny den s noci..... jeste tohle ty vado 😀

paolin
29. črc 2011

@veronikaka hm, tak to já teda taky...
@scvrcek neboj 😉 ono v těhu si tělo načerpá zásoby 🙂

zlatouch
29. črc 2011

@scvrcek neřeš to tolik 🙂 Nakonec budeš stejně ráda, že jsi do toho šla! Mě MD oproti práci vyhovuje naprosto, kdy se ti stane, žev podstatě celý den můžeš trávit na zahradě? Sice ne s nohama nahoře, ale i tak lepší než v kanclu 🙂 Jsou chvilky, kde tě dětičky budou doslova s..t, ale vždycky to přejde a za chvilku se na tebe budou smát. Na rozdíl od šéfa 😉
Na méně spánku se dá zvyknout - i když jsem tomu nikdy nevěřila, je to tak 😉
Rozhodně do toho jdi, jenom rozmysli jestli hned nebo za pár let třeba. I když nakonec to stejně vyjde nastejno, myslím.

scvrcek
autor
29. črc 2011

@pavlinka_zetko díky za reakci! Právě že i to, že je tady spousta mamin na netu, a některé opravdu často, tak si říkám, že asi čas mají 🙂

scvrcek
autor
29. črc 2011

@zlatouch tak je jasný, že do toho půjdu a že nakonec budu ráda...jen mě zajímaly názory, protože to, co vidím kolem sebe, že si tolik mamin tak užívá v parcích a na lavičkách, je v rozporu s tím, co se všude píše, jak je to šíleně náročné, kolik let bez spánku atd..... a některé zdejší diskuze mi taky nepřidávají, přiznávám, že mi přijde že některý ženský to až moc hrotí, ale možná že jsem jen naivní a budu taky taková 😀
Zatím mám v plánu zvládnout vše bez přebalovacího pultu (fakt ho nemám kam dát, přijde mi to jako kravina), vlhčených ubrousků (podle mě fakt humus), a dalších speciálních pomůcek, speciálního polštáře na kojení, speciálních lžiček, speciálních hrníčků.....no tak uvidíme 😀

maxi.smile
29. črc 2011

@scvrcek tak za mě říkám, že to dovolená je!!!! Mám náročnou práci, psychicky, byla jsem unavená, ubrečená, klepala se kolikrát, když jsem prošvihla termíny, práce nad hlavu, tajně jsem si jí nosila domů...Terezka je od narození hrozně hodná a vůbec..užívám si to!!!!Kamarádky mají taky mrňata, některé jsem našla i na prostřednictvím internetu, chodíme plavčit, tady na chalupě se vyplácneme na zahradu na deku, mrňata se koupají v bazénku...za mě říkám, že jsem si od práce a stresu odpočinula a mateřství je to nejhezčí, co mě potkalo. Absolutně bych neměnila! 🙂 🙂 🙂

maxi.smile
29. črc 2011

@scvrcek náročné na psychiku je 6ti nedělí..myslela jsem si o sobě, že jsem normální a pak jsem sebe ani nepoznávala! Ale je to dáno prostě změnou hormonů po porodu..jak to odeznělo, jak si uděláš s prckem svůj řád, harmonogram, tak je to úžasný! Dokonce jsem i přespalá 😀 Malá chodí spát ve 21h, vstává v 8 h, pak jde spát kolem 10 hod do 12 hod, a pak v 17 h do 18 h....Jak si co nastavíš, takové to bude...jinak spousta věcí zbytečností je, nicméně já osobně si život bez vlhčených ubrousků nedovedu představit 😀 (přesnídávka na oblečení - mém, jejím, kočárku, pánovi, co sedí vedle), fousky od mlíka, sladký, upatlaný ruce, kakání až na zádech...miliony situací 😀 😀 😀 )

elvira
29. črc 2011

Tak na úvod bych chtěla říct, že jsem moc šťastná, že malého máme a neměnila bych....
Ale...šestinedělí byla pro mne neuvěřitelná hormonální smršť, pořád jsem byla dojatá, všechno se mne dotýkalo, všechno jsem řešila...
A jak už tu zaznělo - příchod miminka je obrovská změna. Ač mi bylo 30 a dítko vymodlené, tak zpočátku jsem si musela zvykat na to, že svět se točí jen a výhradně kolem miminka. Zkrátka jde o to si na tomiminko zvyknout, udělat si režim, dostat do rukou jistou zručnost.
A potom už to šlo.
Myslím, že toho stíhám hodně, jsem spokojená, užívám si s malým doma, ale přiznávám, že jsou dny, kdy jsem nevyspaná, malý prudí a těším se do práce - naštěstí je jich málo.

amallie
29. črc 2011

@scvrcek tak "odrazeni" se taky na MK asi nedockas, neb vsechny tady ty deti milujeme a nedaly bychom je za nic na svete 😵 😵 Dovolena to neni, to ne, ale to asi nikdo necekal, je to prace na 24/7, ale krasna 😉

elvira
29. črc 2011

Tak kojící polštář jsem neměla - díky tomu, že malý prso nechtěl, tak jsem trávila hodiny s odsavačkou u prsu...
Vlhčené ubrousky používám hodně, hlavně když jsme mimo domov. Sice je nejlepší umýt zadeček přímo pod vodou, ale když byl malý úplný drobec, tak jsem měla obavu ho štelovat do umývadla - bylo to pro mne jednodušší očistit ho ubrousky.

amallie
29. črc 2011

@scvrcek jinak do parku asi chodime vsechny, zpocatku se ale odchazi dve hodiny, coz ti ty maminy nereknou 😀

Nicmene, nevim, co bys pouzila misto vlhcenych ubrousku??? 😀 Mokrou zinku v mikrotenovem sacku, jako nase mamky? A co s tim, kdyz se ti dite pokadi a ty budes zrovna v tom parku s kamaradkama? Bez umyvadla? 😀 Vlhcene ubrousky jsou zaklad 😉

ia.
29. črc 2011

@scvrcek ahoj, tak za mě teda dovolená to není, ale je to pro mě určitý relax. Ano, jsi v zápřahu od rána do večera, ale tzn. s čistou hlavou. Z práce jsem chodila a ještě večer mi zvonil mobil, musela jsem po večerech dělat na noťasu statistiky, které jsem ve dne nestihla, končil měsíc a já už stresovala, jak splním plán na ten další (dělala jsem obchoďačku, 9 hodin denně v autě na cestách). Teď makám spíš fyzicky, je to honička kolem dítěte, ale mám čistou hlavu, večer usnu jak špalek, těším se na odpoledne, až přijede manža, těším se na víkendy....
už teď vím, že stresovat se prací je prkotina, že po mateřské budu chtít takovou práci, abych stíhala školku, abych měla čas na děti atd, prostě priority budou a jsou už jiné...

scvrcek
autor
29. črc 2011

@amallie tak já nevím, co budu používat místo nich, ale otírat pokaděnej zadek navoněným ubrouskem, kterej je napuštěnej bůhví čím, se mi fakt příčí, mám k tomu dost odpor, nejhorší, když vidím, jak tím mamina utírá dítěti ruce, pak mu do tý ruky strčí nějaký jídlo a dítě si začne cucat prsty....prostě mi to přijde jako si namazat špinavý ruce krémem a pak je olíznout....nevím, namočit papírovej kapesník vodou? Fakt nevím, vím, že to používá každej, ale mě se to fakt hnusí... ale to je jiné téma 🙂

@ia. díky za reakci, takhle jsem to myslela - je mi jasný, že je to náročné, ale přece zas na druhou stranu to musí být určitý "relax", je na tobě, co budeš dělat, jak si uspořádáš režim, můžeš být na zahradě....

monapink
29. črc 2011

@scvrcek Materstvi je fajn,ale je to zaprah na 24 hodin,starat se musis ve dne,v noci..Mame doma nespavce,nespala ve dne,jen par minutek a nebo za jizdy v kocarku-narodila se v listopadu a celou zimu v mrazu i za vydatneho snezeni jsme kocarkovali-nespala moc v noci..nevyspala jsem se sedm mesicu,ted uz se to zlepsilo..Clovek musi neustale neco resit,spani,plac,stravu,nemoce!a ten prcek Ti to nepovi,proc breci,atd.Od porodu do sedmeho mesice jsem se nevyspala,byly dny kdy jsem padala na pusu,ale nevzdala jsem se a vyhrala jsem,konecne mam aspon chvilkama ,,dovolenou,, 😉
Nemenila bych,materstvi je nepopsatelny pocit..clovek na to nikdy nebude pripraveny,nelze se pripravit,vplujes do toho nepripravena,i kdyz ted nasbiras informace,at uz tady od ostatnich,nebo si prectes knizky,vse bude jinak 😀 ...Materstvi pro Tebe i pro partnera bude obrovska zmena..Ja uz si to nedokazu bez male predstavit a nemenila bych 😵

ffiinnkkaa
29. črc 2011

@scvrcek Tak kdyby bylo na mě - vstávala bych si kolem osmé (Dominiček vstává v šest) - pokud jsem chodila do práce mohla jsem alespoň spát v kuse, s malým jsem vstávala cca 10x za noc,
pak bych se v klidu nasnídala kde chci -a né se schovávat aby mě malý neviděl aby neplakal, že chce jíst taky, po snídani bych šla na zahradu, ale dítě je nemocné a musíme být doma, večer chci jít spát ale malý né tak čekám kdy usne atd atd.
Práce byla makačka a stresy, ale přišla jsem domů a kdykoliv se mi něco nechtělo nemusela jsem to dělat, tady to nehrozí, víkendy byly jen moje.
Ano nemohla jsem v noci spát - stresy v práci - zda mi zase někdo neřekne že je něco špatně - teď bych spala ale zase nemůžu - musím stávat k malému 🙂 🙂
ALE!! Vše mi za to stojí - výsledek - usměvavé dítě co ti říká mami je stokrát lepší než pochvala od šéfové 🙂

ffiinnkkaa
29. črc 2011

@monapink Ty teď píšeš o mém dítěti? 🙂 🙂

dlabinecka
29. črc 2011

@scvrcek dovolenou si sice představuju trošku jinak. Dovolená je u v tomhle případě zcestn pojem. Ale je to rozhodně nejkrásnější doba v našich životech. jsme s našimi andílky, někdy je hůř, někdy líp. někdy zlobí, jindy jsou hodné. Náročné to je, to zcela určitě, ale ve zcela jiném smyslu, než práce atd... Moje maličká prvního půl roku probrečela, spala minimálně, s kočárkem bys mě jistě nikde neviděla, protože ho prostě nesnášela, ale i tak na to ted vzpomínám s láskou a těším se, že brzy porodím druhé miminko a pojedeme na novo. Takže ne, dovolenou bych to nenazvala, ale že by se to nedalo přežít to určitě ne. Začátky bývají těžké, ale příroda je moudrá a novopečené maminky vybavila takovým přílivem hormonů, že únava přichází mnohem mnohem později 😉

jancule79
29. črc 2011

@scrvcek Ahoj, tak já taky přidám svoji zkušenost. Mám 2 kluky s věkovým rozdílem 18 měsíců a dovolenou bych to teda úplně nenazvala. 🙂 Celkem zvládáme (samozřejmě že je to větší či menší hoňka, jak kdy). Oba kluci jsou docela aktivní, žádné děti, které někam posadím a ony tam zůstanou. Takže pořád je o zábavu postaráno. 🙂 Ale rozhodně bych neměnila - 2 krásní zdaví kluci, co víc si přát. Po narození druhého syna jsem opravdu pochopila rčení jedno dítě = žádné dítě. S jedním dítětem (pokud je normálně zdravé, nevyžaduje nějakou specifickou péči) by se tomu i dalo říkat dovolená.
Jinak souhlasím s Tebou, že dnešní maminky si hrozně stěžují, jak nestíhají (a to mají třeba 1 dítě, veškerý komfort - paní na úklid, paní na hlídání, hlídací babičky) a na druhé straně vysedávají po kavárnách a ob den vyrážejí s dítětem na kroužky (protože přece 6 měsíční dítě hrozně potřebuje kolektiv). 🙂))))))

dlabinecka
29. črc 2011

@jancule79 😅 jej, tak to mě teda děsíš. já budu mít holčičky s věkovým rozdílem 16měsíců a doted jsem zrovna moc nerelaxovala. Ale je pravda, že moje liška měla po komplikovaném porodu zpočátku docela velké nároky na naší péči (tzn., že nespala jinde, než v náručí, či v šátku 😅), takže doufám, že podruhé to bude trochu lepší. Ale znám i holky, které měly první dítě uřvánka a když se narodilo druhé a první bylo už starší, tak měly pohodičku 🙂

ffiinnkkaa
29. črc 2011

@dlabinecka taky znám takový případ - já a ségra - v dospělosti je to teď naopak 🙂 🙂 🙂

saminomimino
29. črc 2011

za mě,je to náročné,dovča to tedy není,ale jsou i dny,dokonce i teď s mimčem,kdy mám vše hotovo a "není" co dělat,pro mě chození do práce je daleko méně snesitelné,nejsem ambiciozní,děti jsou má jediná ambice a dávají mi vše,má to smysl a vidět jak ti drobci rostou,z malých myšek do šikovných mluvících a chodících bytostí je k nezaplacení,rozhodně radím do toho jít,mimi zákonitě neznamená probdělé noci a únava,mé děti jsou toho důkazem,vše s nimi stojí za to i když nervy taky někdy rupnou ale kde ne..... 😉 .

benjik
29. črc 2011

@scvrcek Ahoj,no pro mě první týdny byly opravdu dovolená. Dcerak byla po nov. žloutence první tři měsíce docela spící a celkově to bylo zlaté dítě,vážně za odměnu. Dokonce jsem hned po šestinedělí začala s brigádou-roznosem letáků. No pak přišlo batolecí období,vztekání se,růst zoubky a byly dny,že jsem si říkala,že už toho mám vážně dost. Ale zas pak když se druhý den malá smála celý dne na celé kolo,tak si člověk říká,že by toho cvrčka nevyměnil za nic na světě.Víceméně až na ty dny,kdy jí něco bolí nebo se špatně vyspí,což naštěstí není tak často,je to pro mě dovolená. jsme většinu dne venku,když spí stihnu být i na netu nebo si přečíst něco. navíc díky malý mnohem víc cestujeme a celkově žijeme víc kulturně.Ted čekáme druhého špunta a já jen doufám,že bude stejně zlatý jako Nelča.

jasekd
29. črc 2011

@scvrcek 1.dite narocne co se tyka zdravotniho stavu, ale hezky spinkal. 6tinedeli hrozne, pak uz bylo lip, no a jak bylo lip, tak jsme si nahodou zadelali na druhe dite 😀 Pozitivni test jsem obrecela a rozhodne ne radosti jako ten prvni. Deti mam od sebe 1 rok a 20 dnu presne. Holka je tak hodna, ze ji mame z aodmenu, je zdrava, pohodova, rada si hraje s nami i sama, ma 3 mesice a tolik radosti, co projevi, kdyz k ni prijdes a hrajes si s ni, to je parada, u prvniho to nebylo tak silne, prece jen mel asi nejaky svoje trapeni a venovali jsme se vic tomu, aby nejak prospival, s malou je to cista radost. Druhe 6tinedeli bylo az na par obvyklych trablu jako unava, problemy s kojenim atd krasne obdobi. Po porodu najedou hormony a tech 6 tydnu te pri zivote udrzi, ted mala uz spi hezky (v 6tinedeli i po hodine vzhuru) a ja jsem cim dal unavenejsi 😀 Jsem venku dopoledne i odpoledne, varim a zehlim holt do noci, bordel tu mam veliky, ale toi proto, ze ted, kdyz decka maji odpoledni siestu, sedim na kompu, jiste by se dalo treba vytrit 😀 I vyluxovat, decka spej tvrde.
Ad ubrousky, zdaleka to neni takova nezbytnost jak tu nekdo pise. Ja obe deti latkuju, jednorazovky temer nepouzivam. Ubrousky jsem koupila, pouzivala a protoze se daji v pohode vyprat s plinkama, tak je vyperu, namocim ve vode, strcim do PUL tasticky na latkove plenky a takto chodime k Dr i ven, zadna zinka v mikrotenaku, neboj 😉 Pouzite dam do druhe tasticky, ty nejspinavejsi treba i vyhodim, zbytek vyperu a jedu znova, vydrzej fakt hodne. On kdo nezkusil nic jinyho nez jednorazovy veci, neumi si to predstavit. Ja rozhodne nejsem nejaka ujeta prirodni zena s chlupatejma nohama, co v hrnci vyvaruje pliny, jsem normalni spis lina holka, a tohle mi fakt nedela problem, cili do budoucna treba pro tebe tip 😉

jancule79
29. črc 2011

@dlabinecka No zezačátku to byl teda mazec, to je fakt. Ale ono i hrozně záleží na těch dětech. Když se mladší narodil, tak starší byl v tom 1,5 roce neřízená střela. Nebylo možný ho nechat někde osamotě a nevědět co dělá, pro lumpárnu nešel daleko. 🙂 Teď je to teda taky rošťák, ale přece jenom je strašně znát, že je mu o těch 15 měsíců víc. 🙂 Sice je to lumpík, ale na mladšího brášku si zvykl dobře a je na něj hodný. Takže to jsem ráda. Alespoň holčičky nejsou tak ztřeštěný jako ti kluci. Jasně, taky jsou aktivní holky, ale ty holky tak nějak mají hranice, více se bojí, jsou opatrnější (to potvrzuje ve svým knihách i Prof. Matějček). Ti kluci jdou do všeho po hlavě.

benjik
29. črc 2011

jo a ještě musím říct,že pro mě je dítě i super dieta,je to takový živel,že jsem se z 60kg dostala za půl roku na 52

violeta5
29. črc 2011

Je to náročné a nádherné, jdi do toho 😵 😵

sussanah
29. črc 2011

Hodne podle me zalezi i na tom, jake ditko clovek "vyfasuje" 😉 Ja teda prvni pul rok mela priserny, pak se to zacalo zlepsovat a tak od roku maleho si to vylozene uzivam. Ze zacatku bych sla do prace v podstate okamzite, prace byla pro me oproti materstvi prochazka ruzovym sadem. Ale kdyz je ditko vetsi, da se uz ledas co domluvit, nekam jet, dite se da nejak zabavit, je uz mozne s nim i vymyslet ruzne hry apod. I kdyz znam par mamin, co to mely opacne, do pul roku meli veget, dite porad spalo a pak se zacalo hybat a neco chtit a byly z toho tak vyjukane, ze najednou nic nestihaly 😀
A hlavne jako ve vsem plati i to, ze jak si to udelas, tak to budes mit 🙂

mahulena
29. črc 2011

sussanah - souhlasim🙂, opravdu si taky myslim, ze je to o kazdem tom diteti, povaze, narocnosti, temperamentu, zadostivosti. A s jednim ditetem se toho opravdu da zvladnout hodne, neni to zadna "prekazka", pozdeji kdyz uz nastoupi nejaky rezim a clovek uz presne vi, kdy dite spi, ji atp., tak se da opravdu podniknout cokoli, bez omezeni na jakekoli strane. S dvema je to horsi, ale to je jina kapitola🙂

beruska24.9.
29. črc 2011

Kdysi mi naše známá řekla to, co ji před lety řekl primář v porodnici: ´´Děti jsou 99 procent starostí a jen 1 procento radostí. Ale je důležité, aby to 1 procento vyvážilo těch 99.´´ ...... postupem času s ní musím jen souhlasit 😉
Máme téměř dvouletou dcerku, do toho jsem těho, termín mám na přelomu srpna/září, tohle těho snáším hůř než první a kor poslední dobou a stejně si nedokáži představit, že bych to naše čírtě 😀 neměla. Je teď víc dnů, kdy padám na hubu, hlídání není (teď je malá s tatínkem venku - alespoň něco), vyhrabat se v noci z postele a připravit malé mlíčko když toho sama moc nenaspím.....prostě musím 😎 Je pravda, že někdy mě naštve tolik, že bych nejradši někam zalezla a měla klid 😔 ale pak ta malá potvůrka 😀 přijde, dá mi pusinku nebo se přitulí a najednou vím, že zase mám na nějakou dobu sílu zvládnout její ´´zlobení´´. Mateřství je něco, co tě změní, to se nedá popsat, to se musí zažít 😉

lucy222
29. črc 2011

Ahoj,
malinká je zlatíčko, takže pro mně to je oproti práci opravdu dovolená.
Od narození spinká celou noc jen s pauzami na krmení, kojení bez problémů, bříško nás trápilo jen první měsíc, očkování bez reakce, o tom, že rostou zoubky ani nevíme...Do toho je to opravdu smíšek. Na druhou stranu musím říct, že mám úžasného manžela, který se stará jak může - ať tím, že vypomáhá v domácnosti či tím, že si malou vezme a blbnou spolu. Občas nám vypomůžou i rodiče a to jedeme do kina či se věnujeme sobě 😵 😵 😵 Já se toho také bála protože děti nebyly zrovna mým životním snem, ale nakonec se vše vydařilo na 100% a my uvažujeme kdy druhé. Pokud máš tedy byť jen malou oporu v okolí, jdi do toho 😉