OSVČ, nemocenskou neplatím. Mám nárok na mateřskou?

kostaci
11. črc 2013

Dobrý den všem, ráda bych se informovala ohledně mateřské (rodičovské) dovolené. Jsem OSVČ, můj měsíční příjem je hrubého 25.000 Kč. Žádné nemocenské si neplatím (jen zdravotní a sociální). Budu mít nárok na mateřskou? Moc děkuji za odpověďi

kamhajek
11. črc 2013

Jestli si k sociálce neplatíš nemocenskou tak na mateřskou nárok nemáš, myslím tu mateřskou na kterou nastupuješ před porodem a je na půl roku. A teď si nejsem jistá, ale i pak nebudeš moc volit délku rodičáku a budeš rovnou na tu nejdelší možnost, ale to nevím na 100%.

kostaci
autor
11. črc 2013

A mám nárok vůbec na něco? Mám jít na pracák?

evaviki
11. črc 2013

@kostaci na ppm narok nemas, na rp ano.. Pracak ti nepomuze.. http://finexpert.e15.cz/osvc-jste-zena-samostat...

kostaci
autor
12. črc 2013

Díky za odkaz, ale stejně mi to moc neřeklo. Problém je, že manžel nevydělává tolik, že by nás to uživilo. Rádi bychom prachy někde získali. Platíme daně, sociální, zdravotní a pak se na ženskou OSVČ vykašlou? Stejně budu pozastavovat živnostenský list, tak se o mě snad stát nějak postará, když mu člověk už tolik let platí daně a vše kolem...

blahova_andrea
12. črc 2013

@kostaci to máš hodně naivní představu o světě, když čekáš, že se o tebe někdo postará ☹ dostaneš pár drobných jako rodičák a víc se s tebou nikdo bavit nebude. záleží tedy i na tom kolik vydělává manžel, kde bydlíte atd. ... třeba by jste měli nárok na nějaké dávky ze ssp.

garfie
12. črc 2013

@kostaci No mateřská je nemocenská dávka-pokud si neplatíš nemocenskou (a to neplatíš), tak na ni logicky nemáš nárok, ne? Platit sis ji mohla-zvlášť, když jsi věděla, že chceš otěhotnět.....
Takhle máš nárok na rodičovskou-a to ode dne porodu.

kostaci
autor
12. črc 2013

Je to těžké, chci otěhotnět 15 let... Teď se to povedlo, nikdy jsem nad tímto nepřemýšlela, že je to takový problém... Tak aspoň něco, rodičovská má nějakou výši? Prosím, prosím... Pak tedy musím na sociálku a tam to asi se mnou vyřeší, co?

blahova_andrea
12. črc 2013

@kostaci rodičovská má limit 220 000,- a do jisté míry je na tobě kolik budeš pobírat a jak dlouho. nevím jak je to u osvč, ale pokud bys ty neměla právo si vybírat, tak lze ještě nově k výpočtům použít plat manžela, ale zase to má své podmínky. na sociálce ti poradí, když kápneš na dobrou úřednici. každopádně je to velký skok dolů z toho, na co jsi byla zvyklá a o hlavu doma víc 😉 ono je rozdíl mít nějaký příjem ročně sama pro sebe a mít to samé na tři roky a s dítětem na krku. ale těch faktorů je vážně hodně a my o tobě takto nic nevíme, tak se těžko radí nějak blíž k těm dávkám.

kostaci
autor
12. črc 2013

Super, jste všichni zlatí, že radíte... Moc děkuji. O té částce jsem teď rozvna něco četla. Asi budu muset na pracák a sociálku a vše zjistit. Je to o tom, že člověk má "vedlejší" příjem, takže se to dá zvládat, ale ráda bych také dostala něco od státu, když už dostává tak moc od nás... Opravdu děkuji za rady...

blahova_andrea
12. črc 2013

@kostaci tak pokud máš pracujícího muže a do toho budeš mít k rodičáku nějaký ten vedlejší příjem, tak asi na nic jiného už nedosáhneš. jen těch 220 000,- co dostane každá mamča.

kostaci
autor
12. črc 2013

Ještě zkusím jednu otázku... mám kámošku a ta letos nemá žádný příjem, je osvč. Loni měla asi 35.000 hrubého a letos nevydělala ani kačku. Platí jen zdravotní a sociální. Má také nárok na rodičovskou? Je z toho špatná, ale manžel je tak nějak uživí - nemají hypo, takže to se žije 😀 z jednoho platu. 🙂

blahova_andrea
12. črc 2013

@kostaci na rodičovskou má nárok každá žena (nebo dnes i muž, když se tak domluví doma 😀), jen je rozdíl v tom čerpání. to už je pak podle těch příjmů - výběr kolik a jak dlouho bude kdo pobírat. jen jako ty, nebude mít mateřskou. jinak bych nehodnotila jak se komu žije podle toho jestli má hypotéku. ono v nájemních bytech často lidé platí stejně vysokou nebo i vyšší částku než si hypotékáři platí do svého. spíš vidím rozdíl v tom jestli je tedy někdo v nájmu, má hypo a nebo bydlí u rodičů či něco zdědil 😉

kostaci
autor
12. črc 2013

Určitě bych nehodnotila někoho, koho neznám... Je to moje kamarádka. Mají svůj dům, tak proto jsem tam psala ty smajlíky. Bohužel vím, jak to v životě chodí. Jen jsem si neporadilo s mateřskou či rodičovskou. O tom nevím nic, nemyslela jsem si, že to kdy budu potřebovat, tak jsem nic nezjišťovala. Teď když jsem to tak nějak pročítala, tak jsem v tom měla zmatek. Tak jsem ráda za vaše rady porady. Díky

blahova_andrea
12. črc 2013

@kostaci tak to mám stejnou kamarádku. ona i manžel jsou tak chytří a šikovní lidi, že mají obří barák, který si sami nově postavili a nemají žádné dluhy. no klobouk dolů před takovými!
že jsi to nezjišťovala předem je jasný. to jsou věci, který člověk řeší až se ho týkají a hlavně se to stejně věčně mění, tak když u toho nepracuješ, tak proč se učit každou novelu 😉

kostaci
autor
12. črc 2013

Jojo, přesně tak. Ale ještě jednou díky za rady, jsem za každý řádek vděčná... Díky

garfie
12. črc 2013

@kostaci Rodičovská nemá nic společného s daněmi, je to vlastně sociální dávka, která se vypočítává právě ze sociálního pojištění (které si jako OSVČ) musíš platit povinně. Přijde mi, že v tom máš trochu chaos, představ si to zjednodušeně, že daně, které z příjmu platíš jdou na to, aby kolem tebe věci fungovaly (silnice, policie, soudy, MHD atd...), zatímco sociální a zdravotní jsou na tvé případné potřeby (lékaři, nezaměstnanost a tak...).
Takže i kamarádka, která se dostala do mínusu a daně neplatila má národ na lékařskou a sociální péči.
Jinak jako OSVČ budeš mít možnost klidně pracovat dál-a mít neomezený příjem, takže pokud jsi šikovná, můžeš to krásně zvládnout 🙂

kostaci
autor
13. črc 2013

Děkuji... je fakt, že jsme se o to nikdy nezajímala. Nemarodím, od státu jsem nic nechtěla... tak to fakt neznám... Díky a krásný den

nininka23
13. črc 2013

Ahoj, bohužel na klasickou mateřskou nárok nemáš - dostaneš jen rodičovský příspěvek ve výši 220 000 tis., který musíš ze zákona jako osvč pobírat 4 roky.

garfie
13. črc 2013

@nininka23 Jenom detail, ale pokud vím, tak si i jako OSVČ může vybrat délku, záleží to na výšece příjmů....

nininka23
13. črc 2013

@garfie No pokud by to tak šlo, tak bych byla jako osvč moc ráda, protože stejně budu pracovat, tak bych si to zkrátila jen třeba na dva roky.

garfie
13. črc 2013

@nininka23 No to ale musíš přiznat adekvátní příjem, což je zase nevýhodné kvůli daním. Teď ale můžeš při mateřské pracovat a vydělat si neomezeně-nevím v jakém oboru děláš, ale pokud by šla práce dělat při mateřské, máš to ideální.

nininka23
14. črc 2013

@garfie Já bohužel dělám v cestovním ruchu a jsem i plátce dph, takže příjem musím přiznat veškerý...je to zrovna obor, kde načerno nic neuděláš :( Musím se na to poptat na sociálce - hele náhodou nevíš když pobírám rodičovský příspěvek, jak je to se zálohama...někde jsem četla, že zdravotní platí stát, ale nevím, jak sociální.

bilbery
14. črc 2013

@nininka23 jsem osvč, pobírám jen rodičák a platím si zdravotní i sociální pojištění podle výšky příjmu a podnikání jsem nepozastavila.

garfie
14. črc 2013

@nininka23 To nevím, asi to zkus hodit na nějakou účetní 🙂 Já to mám jako @bilbery, vlastně platím všechno jako dřív, je k tomu dostávám rodičák...