OSVČ po RD znovu těhotná, mám nárok na mateřskou?

angelina987
2. črc 2013

Prosím o radu. Byla jsem OSVČ - nyní živnosťák pořád mám - podávám nulové přiznání. Dne 1.7 mi zanikl nárok na rodičovský příspěvek, jsem těhotná po druhé, ale rodím až za 6 týdnů. Mám nárok na mateřskou - kterou jsem si před první rodičovskou doplatila do maxima a měla jsem nárok, nebo mám nastoupit na UP, abych nemusela platit zdr. a soc. pojištění?¨Děkuji moc - mám v tom guláš

j.a.n.i
3. črc 2013

Nárok na mateřskou nemáš a na UP se nahlásit můžeš nebo stačí na ŽP.

xxmarypetxx
2. srp 2013

Řeším podobnou situaci, byla jsem též OSVČ , v roce 2010 jsem nastoupila na nemocenskou a následně na mateřskou (měla jsem nejvyšší mateřskou) 26. března 2011 se mi narodil syn a zhruba od 9.3. 2011 jsem ŽL pozastavila.Nyní jsem na RD a čekáme druhé dítě, které by se mělo narodit asi 5. března 2014. Budu mít nárok na mateřskou? Asi ne,co? Děkuji za odpověď

j.a.n.i
2. srp 2013

Ne, nárok na mateřskou mít nebudeš, budeš mít rovnou od porodu rodičák.
@xxmarypetxx

manicka26
2. srp 2013

Prosím o radu, jsem na MD, a čekáme druhé mimi, ale ještě budu rok na MD s prvním miminkem a druhé čekáme 27.12.2013 tak se chci zeptat jak to bude s mateřskou jestli dostanu jen jednu na to první dítě nebo i na to druhé de

j.a.n.i
2. srp 2013

@manicka26 No, za prvé předpokládám, že na MD už nejsi, ta je cca do 5 měsíců věku dítka... a pak je otázkou zda si OSVČ nebo zaměstnanec a pokud OSVČ, tak zda si stále platíš sociální a nemocenské nebo ne.

manicka26
3. srp 2013

j.a.n.i Já jsem ještě na MD s dvouletým klukem. A druhé čekáme v prosinci a zaměstnaná jsem byla a ještě sem

j.a.n.i
3. srp 2013

@manicka26 Na MD, nejsi, MD je jen 28 týdnů... ale pokud si stále zaměstnaná, tak na další MD máš nárok a bude se počítat ze stejného platu jako ta první.

manicka26
3. srp 2013

tak na RD. Ale já se ptala jak je to s druhou

j.a.n.i
4. srp 2013

@manicka26 Jak je to s druhou MD jsem ti odpověděla.