Otec bude měsíc na MD a pak se převede na mě

mancovka
2. črc 2008

Ahoj maminkky já nemám nárok na md,protože jsem během rodičovské dovolené dostala výpověd,ta mi běží momentálně čtvrtým rokem.Prý je možné aby šel otec dítěte alespoň na měsíc na md a pak se to převede na mě,je to kvůli tomu abych mohla být tři roky doma za 7600 jinak bych si nemohla vybrat a automaticky bych šla na rodičovskou dovolenou na čtyři roky což bych nechtěla.Máte s tím některá zkušenost poraďte prosím

mikca
26. lis 2008

janey ne nejde to uz je to nemenne, kdyz uz jsi zadost o rodicak odevzdala tak ut to vzit zpet nejde..je to nemenne bohuzel ☹ ...vem si to kdyby to takle delal kzdej... 🙂

janeyzelvicka
27. lis 2008

mikca dík 😉 zas až tak mi to neva 🙂

kacabaja
27. lis 2008

Ahoj,

zajímalo by mě, jak je to s placením zdravotního pojištění...

matka nemá nárok na PPM, tudíž byl rodičovský příspěvek vyplněn na manžela, a to od narození dítěte...teď by tedy matka měla zajít na zdrav. pojišťovnu a nahlásit, že již nepobírá rodičovský příspěvek a bude si platit sama zdravotní pojištění???, nebo to za ní bude stále hradit stát???...trošku tomu nerozumín a pokud by stále platit stát, tak mi to připadá i dost nefér vůči ostatním...ještě dodávám, že není a asi ani nebude vedená na ÚP. Díky

vojtisek2007
27. lis 2008

stát hradí pojištění za osobu, která řádně a celodenně pečuje o dítě do 4 let věku (7let věku při postižení dítěte) jestli byl rodičák na manžela, tak manželka měla jít na svojí zdravotní pojiš´tovnu, nahlásit se jako bez příjmů a hradit si sama minimální pojistné....

kacabaja
27. lis 2008

díky

jedná se o příbuznou, když vyřizovali rodičák, tak jim tam řekli, že prý nemusí platit zdravotní pojištění, že to za ní bude platit stát...já tomu teda moc nevěřila...

kacabaja
27. lis 2008

ještě jsem se koukala na internet a našla jsem tohle...

Stát je plátcem pojistného prostřednictvím státního rozpočtu za tyto pojištěnce:
.
.
l)osoby celodenně osobně a řádně pečující alespoň o jedno dítě do sedmi let věku nebo nejméně o dvě děti do 15 let věku, nejdeli o osoby uvedené v písmenu c) nebo d). Podmínka celodenní péče se považuje za splněnou i tehdy, jeli dítě předškolního věku umístěno v jeslích (mateřské škole), popřípadě v obdobném zařízení na dobu, která nepřevyšuje čtyři hodiny denně, a jdeli o dítě plnící povinnou školní docházku, po dobu návštěvy školy, s výjimkou umístění v zařízení s týdenním či celoročním pobytem. Za takové osoby se považuje vždy pouze jedna osoba, a to buď otec nebo matka dítěte, nebo osoba, která převzala dítě do trvalé péče nahrazující péči rodičů,16) pokud nemají příjmy ze zaměstnání nebo ze samostatné výdělečné činnosti,

takže jestli to dobře chápu, tak to za ní zaplatí stát, prohlásí jen, že o dítě pečuje

sonica
28. lis 2008

holky koukam ze vsechny tady mate uz dite, plati to i kdyz budu mit prvni? mam totiz na hrane nastup na MD, mozna na ni nebudu mit kvuli par dnum narok...tak se chci zeptat, jestli by i tady mohl nastoupit manzel a pak to prevest na me... rozhodne nechci byt doma 4 roky... 😖

mikca
28. lis 2008

sonica jakto ze nebudes mit narok na PPM..cekas mimco v dubnu..to je za 4 mesice....na materskou mas narok kdyz jsi ucastna na pojisteni 270 dni...takze to by jsi mela stihnout...pokud jsi na neschopence tak se to taky pocita...takze si myslim pokud mas zamestnavtele tak ti narok vznikne..ale je samozrejmne mozne aby o rodicak zazada manza i u rpvniho ditete je to jedno kolik mas deti 🙂

sonica
28. lis 2008

mikco ale ja to mam slozitejsi. 1.8. jsem nastoupila do noveho zamestnani a otehotnela jsem, nastoupila jsem na PN a zamestnavatel mi ve skusebce poslal vypoved...takze ted jsem v ochranne lhute ktera mi konci 22.2. 😖 no termin mam 11.4. takze to asi o par dnu nestihnu... 😖

mikca
28. lis 2008

aha hm tak to je pak jasny ☹ ...takze manza bude asi jedine reseni..tak drzim palce 🙂

ivulla
30. lis 2008

Soni, to bys ale měla stihnout... Nevím, jak to bude přesně přístí rok, ale snad pokud stihneš v ochranné lhůtě na mateřskou nastoupit, tak už s tím nikdo nic neudělá.. Zeptej se MuDr, odkdy Ti může napsat mateřskou.. Kdyby Ti to nevycházelo jen o pár dnů (např. do týdne), myslím, že by Ti pomohlo "pohnout" s termínem porodu... Za to nemůže nikdo nikomu nic říct, je to stejně jen orientační... Já mám termíny dva (podle pm a podle UTZ) a jsou skoro týden od sebe a to není žádná výjimka, často bývá rozdíl ještě větší 😉. A ještě si zavloje pro jistotu na sociálku a zeptej se jich, jak to bude... Že stihneš nastoupit na mateřskou těsně v ochranné lhůtě, tak jestli Ti vzniká nárok na celou mateřskou... a jestli si můžeš zvolit, kdy na mateřskou nastoupíš (6-8 týdnů před plánovaným porodem... - kdybys mohla 8, tak Ti to možná i vyjde, ne?). Já taky řeším kolem mateřské plno volovin a volám si kvůli tomu na sociálku často a vždy mi i vcelku ochotně odpoví 😉 Tak hodně štěstí!

evicka1
11. pro 2008

ahoj kocky
pootrebujem pomoct, lebo uz neviem ako dalej. som slovenka , zijem v cr ale nepracuem tam.pracovala som len na dpc alebo neako tak sa to vola. som student ale studujem dialkovo takze sa to za studenta ani nepovazuje. v cr nemam trvaly pobyt ale na slovensku. zdravotne pojistenie si platim na slovensku
v oktobri sa nam narodil syn. rosila som na slovensku.priatel je cech. ked som sla na slovensku socialku ziadat o porodne a o priplatok k porodnemu tak mi povedali ze v sr nemam narok na nic, ze ked je priatel cech ze o to vsetko mam ziadat v cr. ale v pardubiciach mi na urade povedali, ze nemam narok na nic, lebo niesom tu pojistena, nemam trvaly pobyt a ze si o to vsetko mam ziadat doma. no tak som z toho debil ... maly ma slovenske ale aj ceske obcianstvo.teraz cakame len na cesky rodny list. a netusim ako dalej postupovat. uz je to skoro tri mesiace a ja od nikial nepoberam ani rodicovsky prispevok. nevieme ako to riesit.
priatel podnika myslite, ze by si mohol on ziadat o rodicovsky a potom po mesiaci ho previest na mna alebo sa to neda?
moc diky vsetkym za radu.

alessi
30. led 2009

Dobré ráno dámy, můžete mi některá prosím říci, zda je možné, abychom se se ženou v průběhu MD ; žena je již tři měsíce na MD od narození Denisky; v této roli vyměnili, byť pouze na zbývající tři měsíce? Lze vůbec abych byl na MD, a nešoupli mne na RD? Poradíte mi prosím?

mikca
31. led 2009

alessi MD neboli penezita pomoc v materstvi je nahrada mzdy kterou plati zamestnavatel svemu zamestnanci takze pokud by jsi nastoupil ty na MD tak ty nejsi zamestnannec a tobe by nikdo nic neplatil a navic pokud by se zena vratila do prace, tak by take uz PPM nedostavala...muzete se prohodit na RD , ale ne na materske..

xuan
12. únor 2009

Ja tomu nechapu vubec a ani jsem to nikdy neslysela tady na urade jsou zakerni a ani nechcou poradit!!!!mam 7 mesicni holcicku a taky jsem nepracovala a hned po skole jsem otehotnela s pritelem zijem spolu ale jako otec neni uznany myslite kdybych ho uznala tak bych taky mohla byt 3 roky doma i kdyz je zivnostnik a vse si plati jak ma?????????prosim poradte!!!!!moc dekuji

vojtisek2007
12. únor 2009

xuan - takže teď pobíráš na rodičovský příspěvek ??? Tam jde o to, že když žena nedostane nárok na mateřskou, která se pobírá 6-8týdnů před porodem a trvá celkem 28týdnů, tak ode dne porodu pobírá rovnou rodičovský příspěvek - ale nemůže si vybrat roky - dostane ho automaticky na čtyři roky....těm ženám, kterým to nevadí, to neřeší, ale když to nějaké vadí -chtěla by čerpat třeba jenom dva nebo tři, tak si o rodičák zažádá manžel - tzn. že ale musí splnit podmínku nároku na mateřskou - stejně jako kdyby byl žena - proto aby si mohl vybrat tu délku - tzn. že musí mít zaměstnavatele (nebo je živnsotník) a dva roky před nárokem musí splnit 280dnů účasti na nemoc.pojištění - musí si platit jako živnstník obě zálohy na OSSZ - jak důchodové tak nemocenské - když mu tenhle "nárok na mateřskou vznikne" - nechá si potvrdit na OSSZ kolik by dostával na den - a podle toho pak můžete volit délku rodičovského příspvěku - když bude mít potvrzeno víc než 380,-Kč na den, můžete volit dva roky, když bude mít potvrzeno míň než 380,-Kč na den můžete volit buďto tři nebo čtyři - tzn. že o rodičovský příspěvek by žádal manžel - ale nevím, jak by to teď bylo s vámi, když bys vlastně už rodičák pobírala - když má miminko už 7měsíců a na mateřský nejsi - jedině by jsi musela ty rodičák ukončit a požádal by otec dítěte - doložil by to potvrzení z OSSZ, zvolili by jste si třeba ty tři nebo dva roky - a pak další měsíc by se rodičák převdl na tebe....

xuan
12. únor 2009

Vojtisek 2007 takze muzu to udelat i kdyz jsem ted automaticky doma na 4 roky protoze jsem tohle vubec nevedela a na socialce vubec neporadi!!!!???kdyby sel ted semnou pritel na urad a zaridil to??? i kdyz jsem uz 7 mesicu doma????ja se tam pujdu zeptat a oni reknou uz to nejde nebo vas se to netyka jako vzdy jsou tam hrozniiiiiiiiiiiiiiiiiiii poradte prosimmmmmm

vojtisek2007
12. únor 2009

xuan - a už jste vyplňovali něco ohledně rodičovského příspěvku - žádost asi jo, to je jasný a pak se ještě vyplňuje papír o délce - ten jste vyplnili tedy na čtyři roky ? Přišlo vám z úřadu ohledně rodičovského příspvěku nějaj´ké rozhodnutí ? A kolik teď bereš ?

xuan
12. únor 2009

vojtisek2007 ona rekla na urade ze to mam automaticky na 4 roky protoze jsem nepracovala a ted do 21 mesicu nebo jak to je mam 7:600 a pak jen 3600 to je tak na elektriku mozna!!!!!!vubec mi nechtela poradit a ne jenom me i kamaradkam!!!!!

vojtisek2007
12. únor 2009

já vím, že máš automaticky na čtyři roky, když ti nevznikl nárok na mateřskou - myslím, že teď už to převést nepůjde -tak jsem kvůli tomu volali i na úřad a teď od nového roku od 1.1.2009 už to bohužel nejde - kdyby žádal o rodičák manžel (otec) tak opravdu na ten rodičák musí nastoupit - tzn. že nemůže chodit do práce...do konce minulého roku to šlo - to co jsem popsala výš, ale teď už bohužel ne....je mi to líto - budete se muset smířit se 4letou verzí - ale zase si při rodičáku můžeš neomezeně vydělat

xuan
12. únor 2009

vojtisek2007 dekuji ti moc za ochotu to je hezle jake jsou urednice u nas mrchy!!!!hlavne ze jsem se ptala jestli to nejak nejde na 3 roky!!!!!!

vojtisek2007
12. únor 2009

xuan - šlo to, kdybyste o to zažádali při narození dcery - tedy v roce 2008, te´d už bohužel ne 😠

xuan
12. únor 2009

vojtisek2007 ja ani nevedela ze neco takove je a jde!!!!!!

eatygrenee
18. kvě 2009

ahoj, mám dotaz z podobného soudku. Nemám nárok na MD a proto jsme se po poradě s ČSSZ rozhodli, že by na MD nastoupil po okončení 6 nedělí manžel- prý stačí na jeden den a tím si pak bude moci zvolit i délku Rodičáku na 2,3, 4 roky. a ten se pak následně převede na mě, protože jednou zvolená varianat měnit nelze.Zajímalo by mě následující, když si event. zvolíme 2letou variantu, tak ty 2 roky se počíátají do 2 let věku dítěte a nebo 2 roky od té doby, co jsem zažádala a začala být dávka vyplácena?Je přeci rozdíl, když někdo nastoupí 2letou variantu po ukončení řádné MD- tedy po těch 22 týdnech od porodu nebo jak to je, nebo od ukončeného 6 nedělí pokud je na neschopence.

kacka.va
18. kvě 2009

já myslím, že teď už to nejde, ne? a mám dojem, že je to do dvou let dítěte.

andelka
18. kvě 2009

Taky myslím, že už to je zrušené. škoda.

amallie
18. kvě 2009

mateřská je logicky pro matku, otec matkou být nemůže 😉

a rodičák dvouletý je do dvou let věku dítěte

mikca
18. kvě 2009

od noveho roku je to zrusene..uz je tam podminka ze manzel na PPM nastoupit a ne ze mu jen narok vznikl...a to si myslim ze by mela pracovnice CSSZ vedet...takze nejspis ti nic jineho nezbyde, nez pobirat pomalou formu cerpani....a jak pisou holky rodicak se pobira do urciteho veku ditete podle zvolene varianty rodicaku...

eatygrenee
19. kvě 2009

ahoj, tak jsem si to dnes zjištovala v Praze na ústředí ČSSZ a je to jinak. Platí od ledna 2009 že na PPM může nastoupit matka i otec!Otec ale až po šestinedělí. Pokud tedy např. matka nemá nárok na PPM tak je do té doby na neschopence a pak může nastoupit otec. Stačí, aby nastoupil na jeden den a vybral si variantu čerpání rodičovské a tu následně převede na matku dítěte, kt. tato zvolená varianta zůstane. Takže i matka kt. nemá nárok na PPM může mít 3-letou nebo i 2- letou variantu rodičáku (2 letou v případě, že otec vydělává určit. z. stanovenou sumu). takž esuper 🙂

andelka
20. kvě 2009

No já nevím, mně se zdá, že tuhle "výměnu" už právě zrušili, že už nejde aby byl muž chvíli, vybral délku rodičáku a pak by byla doma žena. Dělalo to tak hodně lidí, kde žena neměla na PPM a výběr délky nárok, ale fakt mám pocit, že od letoška už to tak nejde. 😕