Otec bude měsíc na MD a pak se převede na mě

mancovka
2. črc 2008

Ahoj maminkky já nemám nárok na md,protože jsem během rodičovské dovolené dostala výpověd,ta mi běží momentálně čtvrtým rokem.Prý je možné aby šel otec dítěte alespoň na měsíc na md a pak se to převede na mě,je to kvůli tomu abych mohla být tři roky doma za 7600 jinak bych si nemohla vybrat a automaticky bych šla na rodičovskou dovolenou na čtyři roky což bych nechtěla.Máte s tím některá zkušenost poraďte prosím

andelka
20. kvě 2009

Ovšem kdyby to pořád šlo, byla by to paráda.

eatygrenee
20. kvě 2009

já to mám zjištěné a přesně takhle to ted budem vyřizovat, jde to

vojtisek2007
21. kvě 2009

andělka - eatygrenee to má zjištěné správně - od 1.1.2009 platí nový zákon o nemoc. pojištění - ale jde to pořád, jenom od nového roku musí otec dítěte na tu mateřskou opravdu fyzicky nastoupit - nestačí už aby mu jenom na ní vznikl nárok - nastoupit na ní stačí na jeden jediný den, zvolí délku rodičáku a je to, nastoupit na mateřskou může nejdříve po 6ti nedělí a musí na ossz doložit dohodu s matkou o převzetí dítěte do péče - a podpisy na té dohodě musí být ověřené na matrice. Dřív stačilo aby otci nárok vznikl, nemusel mateřskou fyzicky čerpat....

andelka
21. kvě 2009

vojti: díky za vysvětlení, já už jsem z toho slovíčkaření úplně mimo. Vždyť tam jde jen o ten jeden den, tak nechápu o co jim jde? Mohla bys to ještě shrnout speciálně pro mě? Když nebudu mít nárok na PPM a chtěla bych mít rodičák na 3 roky, co přesně postupně musím udělat? Manžel normálně pracuje.

vojtisek2007
21. kvě 2009

andelka - tak ode dne porodu si zažádáš o rodičák (když nebudeš mít nárok na PPM) , po šestinedělí ho ukončíš (tiskopis hlášení změn a důvod bude nástup manžela na PPM), ten v práci zažádá o mateřskou (tiskopis se - žádost o mateřskou při převzetí dítěte) a doloží rodný list a dohodu s tebou o předání dítěte, z práce mu to pošlou na sociálku, pak zažádá o rodičák a udělá variantu roků, zkončí mateřskou a je to - jen ten jeden den bude muset být doma a ve výplatní pásce bude mít ten den vedený jako mateřskou.

vachovka
21. kvě 2009

Vojtisku plati to stejne ako pre Andelku aj pre mna?Len s tym rozdielom ze som momentalne na materskej s prvym dietatom?Takze ked sa mi narodi druhe tak ukoncim matersku na prve a postupujem podla toho co si popisovala vysie?

vachovka
21. kvě 2009

A este ma zaujima preco je tam podmienka ze az po sestinedeli?

leonik
21. kvě 2009

ahojky, já než jsem šla na první mateřskou, tak mně skončila v práci smlouva. Mohla jsem si vybrat délku rodičáku. Zvolila jsem si čtyři roky. Když jsme čekali druhé, byla jsem na sociálce ptát se, jestli je možné jít na 3 letý rodičák. Prvně říkali že to půjde, ale manžel jelikož je pracující by musel jít místo mě na měsíc na rodičák, a pak bych přešla já. Neměla jsem nárok na volbu, nepracovala jsem před druhým těhotenstvím. Po novém roce jsem byla na sociálce znova a řekli mně že už to bohužel nejde, že to změnili. Takže mám rodičák znova na čtyři roky.

vojtisek2007
21. kvě 2009

vachovka - jestli jsi stejný případ jako andělka, tak to platí i pro tebe - nemáš nárok na mateřskou a ode dne porodu by jsi měla nárok na rodičák v té 4leté verzi - ale to nechceš, tak po 6ti týdnech od narození miminka na mateřskou nastoupí otec - samozejmě nárok na mateřskou mu musí vzniknout stejně jako u matky - pak je na ní jeden den (opravdu není v práci a na vyplatní pásce má ten den psanou PPM), zažádá o rodičák a zvolí délku 3roky a je to, mateřskou ukončí, jde do práce a pobírá i rodičák - nebo se může rodičák převést na matku dítěte. A proč je tam ta podmínky 6ti týdnů nevím, ale je tam 😉

eatygrenee
21. kvě 2009

vojtisku: Asi z důvodu šestinedělí předpokládám, je tím matka chráněna

andelka
21. kvě 2009

vojti: Děkuju moc, uložím si to, kdyby to bylo potřeba. Já zatím těhu nejsem, ale končím VŠ, nevím jak to bude s prací a nevím jestli víc jak rok bez mimča vydržím (a kdykoliv se může stát "náhoda"). Pár dní doma by manžela nezabilo (stejně by určitě chtěl být s náma nějakou dobu, kromě toho prvního týdne) a já opravdu nechci rodičák na 4 roky (potřebujem stálý příjem a mám hlídací babičku, tak o školku nejde). Doufám, že se to ještě nezmění, to by mě naštvali.
Já myslím, že šestinedělí je taková klasická doba, kdy se má o mimčo starat matka a je i chráněná (ani do práce nesmí pokud vím), tak asi proto.

vachovka
21. kvě 2009

Je Vojtisku dakujem velmi pekne.Ja uz mala hrozne predstavy o tom co bude za 2 roky az budem brat almuznu na 2 deti.Ale takto sa mi ulavilo.Uz len to vsetko vybavit a vybehat.

xxxjaninkaxxx
22. kvě 2009

Ahoj Vojtisku. Určitě mi také poradíš. Teď pobírám rodičovský příspěvek a v červenci čekáme druhé mimčo. Jelikož jsem ani při prvním dítěti neměla nárok na PPM (byla jsem na ÚP), tak nebudu mít nárok ani teď. Bude mi ten rodičák z prvního dítěte automaticky převeden na to druhé nebo budu muset zase žádat na OSSZ? Teď mi ten rodičovský přspěvek vyplácí ÚP......A jestli o něj budu muset žádat, bude to těch 6 týdnů před porodem nebo až po narození miminka?Děkuju moc.

vojtisek2007
23. kvě 2009

xxxjaninkaxxx - rodičák na první miminko ukončíš ke dni narození toho druhého a zároveň si žažádáš o rodičák na druhé....pořád na úp

xxxjaninkaxxx
24. kvě 2009

Vojtíšku, děkuju. A ještě jsem se chtěla zeptat: Jelikož si chceme vybrat tříletou variantu čerpání a já nemám nárok si vybrat, musíme tedy postupovat, jak jsi to popisovala andelce. Ale nějak nevím, jak to bude s penězma, když já po šestinedělí ten rodičák ukončím, pak tedy přítel nastoupí na ten jeden den na PPM a on si pak ihned může zvolit tu délku čerpání? A peníze budou zasílat jemu? A nebude tam nějaké velké prodlení než ty vyplněné papíry pošlou z práce, než to vyřídí na sociálce apod.? A může ten rodičák po tom, co zvolí tu délku čerpání, ihned převést na mě? Děkuju moc, mám z toho hlavu jak pátrací balón.

xuan
24. kvě 2009

AHOJTE TAK JA TO TAKY ŘEŠILA ŽE BY ŠEL TATINEK NA MATEŘSKOU ALE MUSEL BY BYT DOMA PO CELOU DOBU NE JEN 1 MĚSIC TO JE UŽ ZRUŠENE PROTOŽE TOHO LIDI HODNĚ VYUŽIVALI

xxxjaninkaxxx
24. kvě 2009

Xuan, nestraš mě.Vždyť 36OO je úplná almužna..... Na předešlé sránce úplně dole, píše eatygrenee, že si to zjišťovala na ústředí ČSSZ v Praze. Že to lze takto udělat, jak se popisuje výše. Akorát nějak nechápu, že bych po porodu nebyla na rodičáku, ale na neschopence. Už jsem zvědavá, jak mi budou na úřadu ochotní poradit.

xuan
24. kvě 2009

XXXJANINKAXXX ja tě opravdu nestrašim jen řikam co řekli mě tady u nas v bystřici na uřadě pokusim se najit na ně telef.čislo a napišu ti ho ani neviš jake mam nervy ja z toho a ještě ty dluhy!!!!hruza

xuan
24. kvě 2009

a chtela jsem ti ještě řist že to platilo v roce 2008 ne už 2009 tady jsem našla to čislo na ně tak se mužeš zeptat 573 378 090 573 379 277

xxxjaninkaxxx
24. kvě 2009

Xuan, děkuju za ta čísla. Tak to je něco. To chtějí matky, které byly v těhotenství nebo před ním na ÚP takhle donutit, aby šly už ve 2 letech věku dítěte pracovat? Když to teď vidím u malé - teď jí byly dva- tak si to nedokážu představit, že bych šla někam na plný úvazek a viděla jí až ve 4 odpoledne. Ach jo, kdyby ti blbci ve sněmovně vůbec tušili, co se dá za tři a půl tisíce koupit když máš dítě, natož pak dvě a někdo i víc.....

vojtisek2007
24. kvě 2009

xxxjaninkaxxx - bud v pohodě, xuan to opravdu řekli špatně...s prominutím - novelou zákona od 1.1.2009 to jde stále - v roce 2008 to šlo tak, že stačilo, aby otec dítěte měl pouze nárok na PPM a stačilo to, od 1.1.2009 musí mít nejenom nárok, ale právě že musí opravdu na minimálně ten jeden den na PPM nastoupit...prodleva tam určitě bude, to víš, než to úřednice všechno vyřídí a tak, prostě to trvá, navíc i normální mateřské mají třeba dva měsíce zpozdění, na OSSZ toho mají dost, vyplácí se později občas i nemocenská.
A takhle to opravdu je - stím otcem na PPM - už jsem tenhle rok takhle několik mateřských posílala....a jde to,ne že ne.

xuan
24. kvě 2009

tak proč mi uřednice řekla že to nejde????mužu o to požadat ještě po zpatku???když mi jednou řekla že to nejde???pokud si si jista tak hned zitra tam zajdu!!!

xxxjaninkaxxx
24. kvě 2009

Vojtíšku, děkuju moc, to jsi mě uklidnila, aspoň trochu. Akorát se teda těším na to lítání po úřadech ☹ .....Díky. Tak lepší je, když se to zpozdí, než abych měla čtyřletou variantu.

vojtisek2007
24. kvě 2009

xuan -nevím, proč ti vaše úřednice tohle řekla, zeptej se jí.... 😉jen se obávám, že tahle hodně zpátky už to nepůjde....

xxxjaninkaxxx - jo je to byrokracie 😒

marci65
29. kvě 2009

Hezký večer, tak mě řekla úřednice to samé, co Xuan. Vyřizovali jsme to na poslední chvíli v prosinci 2008, protože nás na to upozornila, tak jsme to stihli. Od ledna 2009 už to prý nejde. 😕

marci65
29. kvě 2009

Manžel by musel opravdu nastoupit, ale nejen na jeden den, ale na celou dobu MD.(podle úřednice)

sherrie
12. čer 2009

Ahoj vojtisku2007. Můžu se Tě zeptat, jak to víš? Ty pracuješ přímo na úřadě, který vyřizuje ty mateřské? U nás pro změnu úřednice vůbec neví, jak tuhle situaci řešit. 😠 Tak jsem si poslala dotaz přímo na MPSV a odpověděli mi, že stačí, když otec nastoupí alespoň na jeden den, ale v zákoně jsem to nikde nenašla.

vojtisek2007
12. čer 2009

sherrie - jsem soukromá účetní a už jsem několik mateřských takhle vyřídila a v zákoně to je 😉 opravdu stačí, aby otec nastoupil na jeden mateřskou a pak nastoupí na rodičák udělá délku volby a je to....

eatygrenee
13. čer 2009

marci65. ne ne, stačí opravdu na jeden den. Kamarádka to tak taky měla. a vyplývá to i ze zákona

xxxjaninkaxxx
13. čer 2009

Vojtíšku, ještě jsem se chtěla zeptat : Teď beru rodičák na první dítko a až se narodí druhé, mám prý rovnou zažádat ode dne porodu o rodičák na druhé dítko. Ale to bych si už rovnou vybrala tu 4-letou variantu, ne? Takže můžu ještě těch šest týdnů po porodu (než přítel nastoupí ten jeden den na MD) pobírat rodičák stále na první dítě? A pak lze ihned po tom jednom dni, co by byl přítel na MD, zažádat ihned o rodičovskou dovolenou? A ještě něco. Přítel je zaměstnán v jiném městě než bydlíme. Bude se to vše vyřizovat na sociálce tam? A jen tak pro pobavení. Samozřejmě, že mi na sociálce řekli, že takováhle varianta, že by šel otec na jeden den na MD, nelze provést. Že se to zneužívalo a teď už to nelze. Takže jsem moc zvědavá, jak nám vyjdou vstříc. Děkuju moc.