Otec bude měsíc na MD a pak se převede na mě

mancovka
2. črc 2008

Ahoj maminkky já nemám nárok na md,protože jsem během rodičovské dovolené dostala výpověd,ta mi běží momentálně čtvrtým rokem.Prý je možné aby šel otec dítěte alespoň na měsíc na md a pak se to převede na mě,je to kvůli tomu abych mohla být tři roky doma za 7600 jinak bych si nemohla vybrat a automaticky bych šla na rodičovskou dovolenou na čtyři roky což bych nechtěla.Máte s tím některá zkušenost poraďte prosím

lazzymae
27. pro 2010

@andelka a vsechny formulare byli k dostani na te socialce tak si hned napisu ty barvy at vim .. to se mate my tu v Třinci trpíme na fúrie

andelka
27. pro 2010

@lazzymae jasně, někdy jsou tam volně a člověk si vezme, já jsem šla přímo k pracovnici, řekla jsem jí o co mi jde a papíry jsem dostala. No jako u nás je to taky někdy na palici, třeba když jsem potřebovala potvrzení kvůli sociálnímu stipku do školy, tak jsem tam strávila hodinu, byla ve třech kancelářích a na mém požadavku dělaly asi čtyři paní, bo jedna nevěděla co to je, druhá to nemohla najít v počítači...no mazec. Ale v tomto nebyl problém.

vojtisek2007
27. pro 2010

@petkula to záleží na tom, na základě jaké smlouvy pracuje - jestli na klasickou prac.smlouvu jen se sníženým prac.úvazkem - tak mu z toho plyne pojištění, tudíž by měl mít normálně na mateřskou nárok....stejně tak pokud pracuje na dohodu o pracovní činnosti - jen pokud by pracoval na dohodu o provedení práce, tak z ní nevzniká nárok na žádnou dávku z nemoc. pojištění ☹

petkula
27. pro 2010

@vojtisek2007 děkuji za odpověď, má klasickou prac. smlouvu, jen se sníženým úvazkem...takže myslíš, že bychom taky měli šanci na tu tříletou? Ale to budu zařizovat asi až po porodu, že?

vojtisek2007
27. pro 2010

@petkula jestli má klasickou prac.smlouvu a zam.mu strhává sociální pojištění (to pozná na výpl.pásce) tak mu vznikne nárok na mateřskou, a vyřizuje se to až po skončení 6ti nedělí 🙂takže máte čas.

petkula
27. pro 2010

@vojtisek2007 díky moc, tak snad se nám to pak podaří změnit 😉

petkula
27. pro 2010

@vojtisek2007 ještě jsem zapomněla napsat, že manžel je i OSVČ. Kdyby byl ten jeden den na mateřské, to by asi musel přerušit činnost, že? Při čerpání rodičovského příspěvku by to už ale nemělo vadit nebo ano?

lazzymae
27. pro 2010

@andelka tak aspoň že byli ochotné vyjít vstříct u nás nejsou něčeho takového schopné jako by se bály že když to obejdem takhle s manželem že by to šlo z jejich kapsy a to mě dost štve myslela jsem že budou víc chápavějši a ochotni pomoc jak je vidět tak jsem se krutě spletla 😒

andelka
28. pro 2010

@lazzymae no, mně ta jedna mladá říkala, že je dobře že to tak jde, že právě třeba těhulky hned po škole s normálně prycujícím manželem toho můžou využít. Přece jen to bylo mířeno na jaksi jiný druh obyvatelstva. A taky mi řekla, že oni sami tu možnost nemůžou nabídnout - že bez problémů poradí, pokud někdo přijde, že tu tak obejít chce, ale samy ze své iniciativy mu nemůžou tohle poradit. 😠

lazzymae
28. pro 2010

@andelka no já jsem před otěhotnění taky chodila na výšku ale už jsem se viděla v jiné roli tak jsem výšky nechala a šla pracovat ale mimi si pospíšilo takže jsem dala přednost mateřství ale na mateřksou jsem šla normalně 6 tydnu pred porode do te doby jsem me smlouvu o prac. činnosti a proto že jsem tam byla 5 měsícu takže mi to nevyjde ☹ a pak jsem se dozvěděla o tomhle způsobu s manželem a ta možnost se nám oboum libila 🙂 tak urcite nam to nenabidnou ale aspon poradit by mohli 😒

andelka
28. pro 2010

@lazzymae já jsem otěhotněla dva měsíce po státnicích, na pracáku jsem byla dva měsíce, když jsem zjistial těhu, no tak to pak hledání práce skončilo, že. Sice jsem měla smlouvu o pracovní činnosti, ale nebylo z toho to pojištění a stejně taky pak už skončila. Manžel dělá 3 roky, takže jsme toho využili. 🙂 Ale poradit by mohli, to jo. Ony to znají třeba ty starší, ale když člověk padne na nějakou novou, tak to dopadne blbě. My jsme právě novou měli, koukala jak z jara, ale naštěstí ji napadlo se zeptat zkušenější a pak si dělala poznámky, aby to příště už věděla 🙂

naty
28. pro 2010

@lazzymae tak já nevím, ale nám to tak ted v prosinci prošlo...a říkali nám, že nejsme první a určitě ne ani poslední, dokonce ten víkend nám poradili tam... 😕

vojtisek2007
28. pro 2010

@petkula nemusel by přerušit živnost, protože z ní tu mateřskou čerpat nebude 🙂 a i kdyby jí čerpal i z OSVČ, tak stačí na ossz podepsat čestné prohlášení že po dobu mateřské nebude činnost vykonávat osobně -což u dvoudenní mateřské není vůbec žádný problém....

lazzymae
28. pro 2010

@naty aha a v praci to manzelovi taky uznali jak to oduvodnil co tam rekl v te praci ze na co to potrebuje potvrdit a do prace veme jenom zadost o ppm pri predani do pece a jeste neco k tomu ?

naty
29. pro 2010

@lazzymae no, on to má možná jednodušší v tom, že je jednatel firmy, takže se nikomu zpovídat nemusel... 🙂 ...nevím, jak u kterýho úvazku, ale s náma byla na sociálce jejich účetní a musela vyplňovat nějaký lejstra - jestli je ještě navíc student, pobírá nějaký dávky atd., a to jim tam taky nechávala...prostě domlouval to s účetní, nevím, jak to má tvůj muž, to by se musel poptat, ale jedna z přispívajících říkala, že její muž dělá ve státní sféře a tam mu to nechtěli povolit...

j.a.n.i
29. pro 2010

@lazzymae Zaměstnavatel do toho nemá co kecat, podle zákoníku práce to umožnit musí a není třeba mu to nijak zdůvodňovat. Jak je to u lidí, kterých se ZP netýká a jedou třeba podle služebního zákona, to nevím, ten neumím.

pavlinka_zetko
29. pro 2010

Holky Vy jste geniální!!!! Já jsem OSVČ a po změně nemocenského pojištění k 1.1.2011 bude prakticky nereálný dostat slušnou mateřskou, protože bych na pojištění zaplatila víc, než bych ve finále na tý mateřský dostala. Zjistila jsem to včera a mám z toho pěknou depku, už tady dělám krizový rodinný rozpočet. Naštěstí jdu na MD už v březnu, takže první MD je v pohodě. Ale během rodičáku bych chtěla otěhotnět a mít druhý mimčo. No a pak už bych měla smolíka a pokud se nezměněj podmínky, tak bych s mateřskou na druhý mimčo pěkně utřela. Ale tohle je naprosto geniální varianta. Manžel je zaměstnanec se slušným příjmem, takže jednodenní mateřská je super. A to se fakt bude počítat z jeho výplaty? Geniální!!!

j.a.n.i
29. pro 2010

@pavlinka_zetko No, počkej, ale z jeho výplaty se bude počítat jen ten jeden den, víc ne... ta výměna je jen proto, aby se dala zvolit délka rodičáku, mateřskou na tebe převést nemůže.

benjik
29. pro 2010

@pavlinka_zetko ano roidčák se počítá z příjmů žadatele.

pavlinka_zetko
29. pro 2010

@benjik tak teď nevím j.a.n.i píše, že z mého příjmu, Ty píšeš, že z příjmu žadatele, tudíž manželova. To mi dává smysl spíš, protože pokud ženská nemá na MD nárok, tak ho mít nebude ani po tý výměně ne? No nic, radši to nechci vědět, zatím není na světě ani první miminko, tak se nebdu stresovat mateřskou u druhýho. Do tý doby to může být všechno stejně třikrát jinak.

naty
29. pro 2010

@pavlinka_zetko je to tak, že když nemáš nárok na mateřskou (která se vypočítává z tvého platu), nemůžeš zvolit délku rodičáku (tam je suma daná) - když ale zažádá manžel o mateřskou (kterou musí mít schválenou, aby si mohl zvolit délku rodičáku) a rodičák, vypočítává se ta mateřská z jeho platu samozřejmě a rodičák je pak zase daný podle vybraný varianty...jde o to, že manžel v těhle případech nechodí na mateřskou jako takovou, je to jen jakoby fligna a on jde třeba jen na ten jeden den, takže dostane tu mateřskou jen za ten jeden den a pak už běží zvolený rodičák...no a pokud půjdeš na druhý rodičák ještě z prvního, asi budeš mít nárok zas jen na tu 4letou, ale mělo by to jít udělat takhle znovu...ale kdo ví, co bude, no...

pavlinka_zetko
29. pro 2010

@naty Aha, tak díky. To jsem zajásala předčasně.

benjik
29. pro 2010

@pavlinka_zetko já ale psala o rodičáku,ale u mateřský je to to samý je dle příjmů žadatele.A ten rodičák jsem myslela,že dle výše jeho mzdy tedy přesněji denního vyměřovacího základu na mateřské si může zvolit délku čerpání.

pavlinka_zetko
29. pro 2010

@benjik jj už je mi to jasný. díky.

benjik
29. pro 2010

je to jak píše @naty,převádí se jen rodičák.

petkula
30. pro 2010

@vojtisek2007 děkuji a přeji hodně štěstí v novém roce 🙂

jiitkka
6. led 2011

ahojda, nám se v únoru narodí malej Kubík. Také musím na 4roky = nemám odpracovaný rok, jsem na UP. Díky financím by jsme chtěli s přítelem zvolit variantu na 3roky. Chápu "jakoby" postup,že se to převede na něj do 9měsíce malého, on vybere 3letou variantu a pak se to zas zruší a převede na mě... Ale nechápu přesný postup. Jaké papíry, zda mi na sociálce vůbec poradí, co má zařídit v práci přítel, jakse to dotknejeho zaměstnání, proč já pak musím na tu pojištovnu to nahlásit,apod...Prosím kdyby jste mi to někdo napsal -asi jak pro blbce,abych to pochopila. Díky moc!!

kesurka
26. led 2011

Ahoj holky, tak jsme si byli zažádat o manželovu mateřskou (viz popsaný postup výše), vše proběhlo ok, manžel "nastoupí" a skončí svou mateřskou prvního února. Jen mám otázku - až se převede vše na něj, musí se to zase nějak složitě přepapírovat na mě? nebo už je to automatika vyplývající z toho, že jeho mateřská je od-do? a musí se pak ještě v devíti měsících něco měnit? Díky moc za vysvětlení, jestli už si tím někdo prošel. Nerada bych něco zaspala a né všechny dámy na úřadech jsou ochotné mě nasměrovat a poradit..

k.ate
26. led 2011

@kesurka po tom konci mateřské si musí tvůj manžel zažádat o rodičovskej příspěvek, zvolit délku trvání rodičáku, ten tvůj se musí zrušit, měsíc bude na rodičáku manžel a po měsíci se přepíše rodičák (tří nebo dvouletej) zase zpátky na tebe 😀 papírování je hodně, někdy v září - říjnu nás to taky čeká, tak snad to bude OK, takže stačí mateřská taťky jen na jeden den? To by bylo super 😀

k.ate
26. led 2011

tady je to suprově popsaný - http://www.mimibazar.cz/navod.php?id=4705