Otec bude měsíc na MD a pak se převede na mě

mancovka
2. črc 2008

Ahoj maminkky já nemám nárok na md,protože jsem během rodičovské dovolené dostala výpověd,ta mi běží momentálně čtvrtým rokem.Prý je možné aby šel otec dítěte alespoň na měsíc na md a pak se to převede na mě,je to kvůli tomu abych mohla být tři roky doma za 7600 jinak bych si nemohla vybrat a automaticky bych šla na rodičovskou dovolenou na čtyři roky což bych nechtěla.Máte s tím některá zkušenost poraďte prosím

ocicka
3. črc 2008

Ahoj zkusenosti osobni nemam al eje to mozne..Taky jsem o tom uvazovala.Dokonce je snad i mozne abys - pokud to manzelovi fin. vyjde ,sla na rodicovskou i na 2 roky. Pry se to dela tak, ze manzel pobira rod. pris. na sebe a ty se budesovsem o dite starat, tak za tebe stat plati soc. a zdravodtni pojisteni..

irenan
5. črc 2008

Ahoj, tak my to takhle mame. Nemela jsem narok na penezitou pomoc v materstvi, tak vzal manza potvrdit do prace papir ze socialky, kolik by bral penezitou pomoc, kdyby nastoupil on, to jsme donesli na socialku a diky tomu si mohl manza nastavit delku rodicovsky dovoleny, tak jsme si vybrali na 3 roky a po mesici se to prevedlo na me. Takze je to ok. Akorat si musis zajit do zdravotni pojistovny a nahlasit na ten mesic co to bude na manzu ze celodenne pecujes o dite a tam taky podepises papir a je to. 😉 Na socialce mi to nabidli sami, uplne jsem cumela. Ani se mi nechtelo verit ze by nam nekdo ze statnich zamestnancu takhle doporucil neco co je pro nas vyhodny. Protoze jinak bych brala 21 mesicu 7600 a pak by mi to spadlo na 3800kc a to by jsme se sli asi past. Takze takhle budem brat cele 3 roky 7600 a je to ok. Teda jestli to zase nejakej debil nezmeni.

hancule15
5. črc 2008

Ahoj Irenan, taktež bych to takhle rada udělala, ale pořád si nejsem jistá, jetli tomu dobře rozumím. To musí manžel zůstat s mimčem jeden měsíc doma a v práci nahlásit, že je na mateřské? A pak když se to přepíše na mne tak začě chodit do práce normálně? Děkuji H.

irenan
5. črc 2008

Ne. Dostane na socialce papir a tam necha v praci potvrdit kolik by bral kdyby nastoupil. Neznamena to ze nastoupi, jen se ty papiry na zacatku vyplni na nej aby si mohl vybrat tu variantu kterou chcete a pak ten dalsi mesic uz to bude na tebe. Do prace chodi manzel normalne dal a s mimcem jsi doma ty celou dobu. Prave proto si musis ten mesic co je to napsany na nej zaridit v ty zdravotni pojistovne ze celodenne pecujes o dite a plati za tebe zdravotni pojisteni stat. Ale na socialce by ti to meli taky vysvetlit, maji tam na to primo urceny formulare, kterej necha ten tvuj manza potvrdit v ty praci.

ilci
5. črc 2008

holky a bavíte se o mateřské nebo rodičovském příspěvku?

U MD je to takhle :

Může pobírat peněžitou pomoc v mateřství otec? Nebo nastupuje rovnou po porodu na rodičovskou dovolenou bez mateřské?

Splňuje-li otec podmínky dané zákonem § 12a odst. 1 a 2 zákona č. 88/1968 Sb.:
(1) Peněžitá pomoc podle tohoto zákona se poskytuje svobodnému, ovdovělému, rozvedenému nebo z jiných vážných důvodů osamělému zaměstnanci, který nežije s družkou nebo v registrovaném partnerství, jestliže pečuje o dítě na základě rozhodnutí příslušného orgánu nebo o dítě, jehož matka zemřela.
(2) Peněžitá pomoc náleží také zaměstnanci, který pečuje o dítě, jestliže jeho manželce se neposkytuje peněžitá pomoc v mateřství a sama nemůže nebo nesmí podle lékařského posudku o dítě pečovat pro závažné dlouhodobé onemocnění.
(3) Podmínky pro nárok na peněžitou pomoc a způsob jejího stanovení se u zaměstnance uvedeného v odstavcích 1 a 2 posuzují podle stavu ke dni převzetí dítěte. Peněžitá pomoc se poskytuje ode dne převzetí dítěte po dobu, po kterou se zaměstnanec o dítě stará, nejdéle po dobu 31 týdnů, a v případě uvedeném v odstavci 2 po dobu 22 týdnů, ne však déle, než dítě dosáhne osmi měsíců věku.
(4) Pro přiznání, výši a poskytování peněžité pomoci zaměstnanci platí ostatní ustanovení tohoto zákona obdobně. O prodloužení mateřské dovolené, o dávkách v mateřství a o přídavcích na děti z nemocenského pojištění, ve znění pozdějších předpisů, dostane i PPM od svého zaměstnavatele a to v obvyklé výši.
Nesplňuje-li otec tyto podmínky nebo PPM čerpala matka dítěte, dostane ihned po převzetí dítěte do péče Rodičovský příspěvek.

edita_h
15. črc 2008

Zdravím Vás! Jsem v podobné situaci jako byla irenan a hancule15, ale nejsem si jistá jestli to můžu řešit stejným způsobem - aby si požádal o mateřskou můj přítel a pak se to převedlo na mě -nejsme totiž manželé! A další věc - přítel má teď 4 měsíce novou práci, smlouvu na dobu neurčitou už dostal.. nárok na MD by tedy měl?..já myslím,že ano,ale jestli mi to můžete prosím potvrdit.. TP máme 22. října 🙂

krista
16. črc 2008

Edita_h nárok na MD má jestliže splňuje alespoň 270 dní za poslední dva roky nem. a soc. poj., takže záleží jak dlouho dělá 😉

mata.mata
16. črc 2008

ahojte, prosim Vas, potebuju poradit... nemam narok na rod.prispevek (slovenka, zamestnana v CR jsem byla 4roky, pocas MD prac. pomer ukoncen- doba urcita 😠 , )... na socialke jsem byla, rekli mi ze jsem pritez statu a mam jit na Slovensko 😒 Na SR nic nedostanu, mala ma trvaly pobyt v CR a slovaci chteji slovensky rodni list ditete, bydlim v Praze s pritelem- tady studuju. No a taky premyslim, ze by prispevek pobiral pritel, platil by stat za "osobu pecujici o dite" soc. zdravotne poj., kdyz nemam trvaly pobyt na uzemi CR??? A jeste jedna vec: Rekli mi na socialke, ze se mam zamestnat a prijit se smlouvou zadat o porodne a rodic. prispevek... 😖 Mam moznost pracovat na DPP (dohoda o provedeni prace), jen nevim, jestli by to tym hnusnym, otravenym, znudenym ksichtum na soc.odd. stacilo. Moc dekuji za radu... 😉

edita_h
16. črc 2008

krista .. děkuju! To je dobrá zpráva 🙂 Jinak se omlouvám, včera jsem si až pozdě všimla,že už se tu o tom někdo zmiňoval 😅

bertica.h
17. črc 2008

babulky..ja to tak trocha nechápem 😅
Ja v prípade,že mi zamestn.nepredlži rodičák,budem musieť ist na UP.
Keby som otehotnela počas doby na UP..mala by som nárok na pomalé čerpanie Rp.
V prípade,že by to manžel papierovo zariadli na seba,mali by sme 3ročné čerpanie..ale čo ja?
už na UP nebudem vedená?
bude za mna naozaj platiť štát poistenie?
Nejako sa mi to nezdá..toby potom asi všetky ženy spravili takto a málokto by asi mal pomalé čerpanie..
😅

ivulla
27. srp 2008

Ahojte holky, já sice nárok na MD mít budu, ale ráda bych čerpala nejrychlejší variantu - na dva roky a na tu bohužel nejspíš nedosáhnu. Takže nás s manželem napadlo, že by nastoupil po mojí mateřské na rodičovskou on, zvolil 2 letou variantu a po měsíci bych na ni nastoupila já. Myslíte, že je to možný...? Setkali jste se s touto možností některá...? 🙂 Díky.

Pokud to tu někde řešený, omlouvám se a pošlete mi pls na diskuzi odkaz. Díky

ambret
27. srp 2008

Zdravím všechny 😉
Chtěla jsem se zeptat, jak je to, když nastupuje na RD muž, ok kdy se vlastně začnou penízky čerpat. Ode dne porodu, nebo těch 6 týdnů před termínem porodu. Chtěli bychom si vybrat tu 3 letou variantu

lakme
27. srp 2008

Ivullo máme to podobně, jen já jsem neměla nárok na MD, takže o RP požádal manžel po porodu, zvolil variantu na tři roky a po měsíci se to přecedlo na mě. Varianta jak je jednou zvolená se nemění i když se "vystřídáte".

Ambret muž je čerpá až po porodu, leda bys byla snad nesvéprávná.

ambret
27. srp 2008

Lakme, díky za info, nesvéprávná nejsem 😀 😀 😀

ivulla
14. lis 2008

Hoj maminky a "čekatelky" 🙂

Mám zase dotaz: 😅 Nastupuji na mateřskou a následně na rodičovskou dovolenou. Zvolená varianta je na dva roky. Hned potom chci nastoupit znovu na materskou - rodicovskou... Zajímá mě, z čeho se mi bude mateřská vypočítávat... (je mi jeäsný, že to může být za dva roky jinak, ale jak by to bylo teď...?) Jestli je tam směrodatný předchozí plat...? 😕 A taky mám teď smlouvu na dobu určitou, nevím, jestli mi bude prodloužena... Teď to moji mateřskou neovlivní, ale příště bych tím pádem byla bez zaměstnání, takž to by mohlo taky hrát roli... Díky moc za info. 😎

cherub
14. lis 2008

Ahoj holky. Plánujeme navázat s dalším dítkem na konec první rodičovské, ale protože jsem bez práce nemám nárok si zvolit počet let další RD a musím jít na 4 roky.

Jestli chápu dobře, tak na mateřské dovolené budu ode dne porodu těch cca 24 týdnu a pak následuje rodičovská dovolená... terpve pak se volí její délka a to nastupuje do role můj manžel? Přijde si na sociálku pro papír, ten nechá potvrdit v práci, vrátí se na sociálku, zvolí si 3 roky a tím to končí???? Do práce bude chodit dál a já se nahlásím na pojišťovnu... Za měsíc se vyměníme....

Ale u nás je ten problém, že manžel je voják??? nevíte jak to u armády funguje? jestli může být měsíc na RD a přitom pracovat?

Díky 😉

cherub
14. lis 2008

a ještě mě tak napadlo, to ten měsíc co budu nahlášená na pojišťovně a manžel na RD vlastně nenastoupí budeme bez peněz???? 😕 Úplně v tom tápu, absolutně tomu nerozumím 😀

vojtisek2007
14. lis 2008

ivulla - kdyby se ti podařilo otěhotnět a nastoupit na další mateřskou ještě při rodičáku s prvním dítětem, tak ti spočtíají mateřskou a kdyby ti vyšla hůř než jsi brala na první, máš nárok na tu lepší variantu, to vše za předpokaldu, že tvoje zaměstnání bude trvat - jinak to ovšem bude, když ti smlouvu neprodlouží, to vlastně budeš bez zaměstnavatele, tudíž ti nevznikne nárok na mateřskou a ode dne porodu bys pobírala rovnou rodičák v pomalé verzi na 4roky.

cherub - jestliže jsi bez zaměstnavatele, žádný nárok na mateřskou ti nevznikne - dnem narození druhého miminka budeš rovnou pobírat rodičák - v té pomalé verzi 4 roky - nebo jak píšeš, může si o něj zažádat manžel a budete si moct vybrat délku - když mu vyjde denní vyměřovací základ vyšší než 380kč na den, můžete volit mezi 2,3,4roky, když mu vyjde mín než 380kč na den budete moci volit mezi 3,4roky. Takže si na sociálce vyzvednete tiskopis - žádost o rodičovský příspěvek a potvrzení ovlivnující nárok a délku rodičovského příspěvku - ten manželovi v práci potvrdí, on bude žádat o rodičák, ale normálně bude dál chodit do práce, protože splní podmínku, že se o dítě stará matka. jenom nerozumím tvému dotazu ohledně nahlášení na pojištovnu ???

cherub
15. lis 2008

vojtisek2007, s tou pojišťovnou tady holky psaly, že je nutné se tam nahlásit na tu dobu, co bude na rodičáku manžel, protože by za mě neměl kdo platit pojištění... takže tam nahlásím, že se celodenně starám o osobu blízkou a zaplatí to oni...

Já si jen nejsem jistá, jestli právě zaměstnavatel manžela - armáda čr připustí, aby chodil normálně do práce a přitom by a pobíral RD... Přeci jen mají jiné podmínky a stanovy... ale to si asi budeme muset zjistit tam na personálním 😒

Tak díky 🙂 😉

kacka.va
15. lis 2008

a proč by nemohl zároveň chodit do práce dostávat RP? o dítě přece je postaráno a zaměstnaveteli do toho na jednu stranu nic není, že jeden měsíc bude pobírat RP on, ne?

cherub
15. lis 2008

Kacko.va, ale tam jde o to, že on jako voják nesmí mít žádný přivýdělek, nesmí pobírat jinou mzdu např. z brigády a i když je mateřská sociální dávka, tak si právě nejsem jistá, jestli takové "obohacení" i když ve prospěch dítětě amráda umožňuje 😉

kacka.va
15. lis 2008

ale tohle není výdělek, takže myslím, že problém mít nebude.

cherub
15. lis 2008

uvidíme, zeptáme se a pak se rozhodne 🙂 navíc je to ještě pěkně daleko 😀

vojtisek2007
15. lis 2008

cherub - a manžel není ani povinnen zaměstnavateli něco hlásit...armáda je asi něco jako když je manžel policista - taky nemůžou mít přivýdělek ani třeba si založit živnostenský list - a sestřenice manžel je policista a taky měl rodičák na sebe,aby mohli mít dvouletou variantu....a nikdo u něj v práci neprostestoval. A s tou pojištovnou - tam už musíš mít nahlášeno teď, že jsi na mateřské a že za tebe pojištění platí stát, už na jedné mateřské jsi....takže to znovu hlásit nemusíš...

mikca
15. lis 2008

no vojtisek ja si myslim ze musi nahlasit na pojistovne ten prechod z te materkse na rodicak..jalikoz ten mesic na tom rodicaku bude jakoby manza tudiz chrub ten mesic za ni platit nikdo nic nebude..je jakoby nezamestnana..takle to chapu ja..az se to prepise na ni tak je to jasny...

ivulla
15. lis 2008

Vojtisek: Díky za info. Něco jsem pohledala na netu a zjistila přesne to, co jsi psala... ☹ Takže se pokusím "ukecat" zaměstnavatele, aby mi smlouvu prodloužil... Ve své podstatě ho to nic nestojí, ale těžko říct, jestli se mu bude chtít... Máme docela dobrý vztahy ve firmě, tak mu zkusím "zahrát na city" a snad to vyjde 😉

cherub: Já myslím, že tady ještě dostatečně důrazně nepadlo, že na přihlášení se na rodičák a na žádost o rodičovský příspěvěk existují dva formuláře a až tak moc spolu nesouvisí... Prostě na rodičovskou dovolenou nastoupíš rovnou Ty a manžel si pouze jako otec dítěte požádá o příspěvěk, na což má ze zákona nárok jeden z rodičů (a právě to nemusí být nutně ten, kdo nastupuje ve stejnou chvíli na rodičovskou dovolenou!!). Takže žádné střídání po měsíci není nutné... Jediný zádrhel to má, že na Tebe není žádný příjem psaný. Nenapadá mě jiný problém, než že v případě rozvodu bys byla bez příjmu 😎 Což asi neplánujete 😀 😝
Jestli to manželovi dovolí Armáda, nevím, není nic jednodužšího než se zeptat.. Ale stejně jako ostatní bych se divila, kdyby to byl problém 😉 Tak zlomte vaz! 🙂

cherub
16. lis 2008

ivulla, ale pokud to dobře chápu, tak délka rodičáku se posuzuje právě podle osoby, která si o něj zažádá... takže když si zažádám já, tak jsem přece zase na začátku ne? Příspěvek může klidně chodit na účet mojí maminky a nijak to neovlivní délku rodičáku 😕

a rozvod teda jako rozhodně neplánujeme 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀

kacka.va
16. lis 2008

ivulla: přesně, délka se vybírá podle toho, kdo o ní žádá, takže ten druhý formulář souvisí podle mého s tím prvním. A kam budou chodit peníze už je jedno.

ivulla
20. lis 2008

🙂 poptejte se... Je to tak jak píšu. Teda aspoň mi to potvrdili přímo na sociálce... 😎
Ty formuláře jsou přímo ke stažení na stránkách mpsv

žádost o rodičovský příspěvek
https://formulare.mpsv.cz/okdavky/cs/form/edit....

Žádost o rozhodnutí o volbě nároku na rodičovský příspěvek
https://formulare.mpsv.cz/okdavky/cs/form/edit....

Pak jsou formluáře ještě tady
http://www.formulare-ke-stazeni.cz/formular-zad...

Samozřejmě, že spolu trošku souvisí 🙂 Musíte je totiž vyplnit oba... Ale jeden se prostě napíše na jednoho z rodičů a druhý na druhého... 😉

janeyzelvicka
26. lis 2008

Ahoj, potřebovala bych taky poradit...
Jsem studentka, školu jsem nepřerušila - tudíž jsem na mateřskou nárok neměla a zažádala jsem si rovnou o 4letou variantu rodičáku. Jenže teď se mi to rozleželo v hlavě, kdyby žádal manža, dosáhli bychom na tu 3letou variantu.
Myslíte že to ještě jde, když už jsem jednou žádala já, převést to na něho a pak zvolit délku trvání?
Díky...