Otec bude měsíc na MD a pak se převede na mě

mancovka
2. črc 2008

Ahoj maminkky já nemám nárok na md,protože jsem během rodičovské dovolené dostala výpověd,ta mi běží momentálně čtvrtým rokem.Prý je možné aby šel otec dítěte alespoň na měsíc na md a pak se to převede na mě,je to kvůli tomu abych mohla být tři roky doma za 7600 jinak bych si nemohla vybrat a automaticky bych šla na rodičovskou dovolenou na čtyři roky což bych nechtěla.Máte s tím některá zkušenost poraďte prosím

cervik1111
8. pro 2010

@vojtisek2007 já tomu vůbec nerozumím,to mi říkala ta baba na sociálce.

cervik1111
8. pro 2010

@vojtisek2007 ona mi tam řekla,že mateřská se čerpá prvních cca26týdnu-tak to mě zmátlo

vojtisek2007
8. pro 2010

@cervik1111 no to jo, to když čerpá normálně matka....otec může do 1roku dítěte kdykoliv

kaczka
8. pro 2010

Holky z přadů si nic nedělejte,u nás na sociálce ani OSSz nevěděli že to tak jde.... 😀

cervik1111
9. pro 2010

@kaczka u n ás právě taky na sociálce nic o tom neví,tak mám docela i strach o to jít žádat,ať mě stím nepošlou do háje

hame
9. pro 2010

Holky dotaz, od novýho roku jsou nějaký změny v rodičáku a tak, bude pořád ta možnost dát na chvíli rodičák na tatínka aby mohl vybrat délku čérpání RP?

vojtisek2007
9. pro 2010

@cervik1111 nežádáš na sociálce ale v manžel v práci 🙂 takže buď v klidu
@hame jediná změna je ta, že otec bude moct na PPM jen do 9ti měsíců dítěte - teď to šlo do 1roku, jinak to půjde pořád stejně 🙂

xxx.klarka
14. pro 2010

@hame bude, na jednom webu to i radili ..

giselka
20. pro 2010

@hame jde to pořád, na sociálce nám to potvrdili 😉 Ségra dělá mzdovou účetní, prý je lepší si to vzít na víkend a pak to zaměstnavatel vůbec neřeší 😉

lazzymae
22. pro 2010

a jak je to po novemu u te 3lete variante kolik budu pobirat ??

lazzymae
22. pro 2010

a jak to bude s vyplatou manžela vubec nvm jak docilit tu 3 variantu ztm mam narok jenom na 4letou

benjik
22. pro 2010

@lazzymae ta 3.letá zůstává stejná 7600,- a aby jste dosáhly na tu 3-letou,tak pokud bude manža žádat stačí,aby měl splněno 270 dnů na pojištění za poslední 2 roky a byl zaměsnaný.

lazzymae
23. pro 2010

to všechno splnuje ale jak to potom bude v te jeho praci? a vyplatou a muzu pozadat o radu co bysme si vse museli vyzvednout nechat potvrdit a jak dlouho takova zalezitost trva a uz to tak někdo zkoušel prosím za radu Děkuji 🙂

naty
23. pro 2010

@lazzymae co se týče práce, je nejjednodušší, když si vezme mateřskou přes jeden víkend, pak to nemá vliv na účetnictví, když požádá o rodičák, ty pak vyplníš formulář, že budeš pečovat o dítě a on, jelikož tak bude mít zajištěný hlídání, může chodit normálně do práce. Zajdi si na sociálku, oni ti řeknou, co a jak...musíte to ale stihnout do 9 měsíců věku dítěte, protože už to budete mít asi po novotě, ale jde to udělat kdykoliv po šestinedělí.

Formuláře budeš vyplňovat: žádost o mateřskou manžela, na schválení mají 30 dnů, a formulář, že mu dítě svěřuješ, a pak ještě takovej fialovej, ale to už nevím, co bylo, se schválenou mateřskou pak jdeš na sociálku, tam dá manžel žádost o rodičák, žádost o volbu délky rodičáku, ty vyplníš formulář, že se rodičáku vzdáváš a rovnou tam můžete nechat to, že ho ruší manžel a že zas o něj ty žádáš, oni si to pak vyřídí. No, a ještě na zdravotní pojišťovně je potřeba to nahlásit. To je asi všechno...myslím... 😀

lazzymae
23. pro 2010

naty : Děkuji moc za vysvětlení určitě to tak uděláme 🙂 🙂

lazzymae
23. pro 2010

ještě malý dotaz dá se to zařidit v šestineděli nebo po šestinedělí. a bude mu normálně vyplácena mzda za odpracované hodiny pochopila jsem to správně že by to do jeho práce nemělo nijak zasáhnout 🙂 děkuji

lazzymae
27. pro 2010

Zdravím tak jsem dneska byla na úřadě dozvědět se o tomhle způsobu a poslali mě s tim slušně řečeno do háje, že to prej je zrušené 2 roky že by manžel musel na ten měsíc na te mateřské být což v našem případě není možné když je jediný výdělečně činných chci se zeptat zkoušel si to někdo zařídit teď v blízké době ? moc by mě to zajímalo jestli je jen ten Třinec takový neochotný se o takovou věc pokusit prosím za odpověď začínám být z toho zoufalá bojím se té 4leté varianty jak to s ní zvládnem ☹ 😒

j.a.n.i
27. pro 2010

@lazzymae Manžel musí na mateřskou opravdu nastoupit, ale není pravda, že by na ní musel být měsíc, stačí fakt přes víkend. A musíte to vyřizovat až po šestinedělí. Pohledej na www.aperio.cz tam několikrát popisovali v poradně celý postup a je tam i vzor toho papíru, co mezi sebou s manželem musíte sepsat - že přebírá dítě do péče.

lazzymae
27. pro 2010

aha takže to jde zařídit tak já si o tom počtu Děkuji ale jedné věci pořád nerozumím ihned po porodu si musím o rodičak zažádat ne aby mi chodil na učet než bude po šestinedělí ?? nebo mi je automaticky budou posilat na ucet protoze kdyz si zazadam tak automaticky mi daji tu 4 variantu a pak to pry zmenit nejde a na materske by napsal ze jde na jeden vikend na materskou ? a jde se to pak stihnout zaridit ten rodicak na muze a pak spetne zase na me ja mám v tom obrovský guláš děkuji

lazzymae
27. pro 2010

@naty na sociálce mi řekli že se to tak už nedělá dva roky tak ted nwm co si z toho mám vybrat .. když pujde na jeden víkend na mateřskou tak jde to během toho zařídit když jsou úřady po a st většinou já tomu nerozumím

andelka
27. pro 2010

@lazzymae já jsem žádala najednou o porodné a rodičák, když byly malému 3 týdny. Automaticky jsem měla čtyřletý (před těhu jsem nepracovala).O RP si nemusíš žádat ty třeba vůbec,a požádá až oted po šestinedělí, a dají mu to pak od porodu, ale abyste nebyli bez peněz, tak je to lepší. Po dvou měsících šel manžel na mateřskou na 2dny a teprve až přišlo potvrzení z české správy sociálního zabezpečení (fialový papír ze sociálky, že byl na MD a kolik měl denní výměr) jsme šli na sociálku ukončit RD na mě a zažádat na něj. A od dalšího prvního jsme to zase udělali naopak a od té doby jsem na RD já a máme vybrány 3 roky. U nás to bylo tak, že koncem srpna byl manžel na MD, od 1. září byl měsíc na RD (přitom chodil do práce) a od 1. října jsem zase já.

lazzymae
27. pro 2010

@andelka aha protože mě říkala pani z e sociálky že to fixně nejde už 2 roky že by musel opravdu na te mateřské být a tím pádem byt i s malou doma takže by nedostal vyplatu tak mi to rekla ta zenská
takze po porodu zazadam o porodne a rodicovsky s tim ze mi prideli tu 4 letou variantu a pak po šestineděli by sel manzel na materskou treba ten mesic a v praci by mu to uznali ??? ze by rekl ze je to z duvodu nevyhody te 4 lete ze by mi chtel pomoct s tou 3letou variantou a ze behem te materske by se staral treba o malou o vikendu a na zdrav. pojistovne bych se nahlasila ze celodenne o malou pecuju ja .... já se bojím toho aby to uznali když mi dneska řekla ta nepřijemna ženská že to údajně nejde už 2 roky

andelka
27. pro 2010

@lazzymae však manžel na MD byl, dva dny, prodloužil si tak o prázdninách víkend 🙂 ale stačí i jeden den. Takže měl normálně plat za ten měsíc, ale za ty dva dny mateřskou (což je nakonec lepší než třeba kdyby byl nemocný ty dva dny, tak to nedostane nic, že, prostě ty dva dny se na platu moc neprojevily, jen já jsem pak o tu cifru dostala za ten měsíc nižší RP)
Ano, je to jak píšeš, jen na MD nemusí na měsíc, jen na jeden den. Můj muž žádal v práci v tom srpnu, měl na to z práce papír, k tomu pak přidal ten fialový ze sociálky a z práce to všechno poslali na tu správu soc.zabezp. a odtamtud nám přišlo potvrzení, docela obratem. Muž má nárok jít na MD, takže v práci by problémy dělat neměli, jen je třeba to dát vědět dřív, ne že řekne, že druhý den jde na mateřskou. 😉 U nás v práci se nikdo nedivil, je tam hodně mladých mužů, takže věděli proč to dělá. A potom na měsíc na rodičovskou a chodit do práce s tím, že o dítě se staráš ty, ale nebereš nic. Až to pak budete mít zase přehozené na tebe, tak stačí zajít nasociálku a nechat si vyjet takovou tabulku, kde je rozepsané, kdy jste kdo co pobírali a s tím jít na pojišťovnu, sepíše se, že ses ten měsíc, když byl manžel na RD starala o dítě a pojištění za tebe zaplatí zase stát.
Proč by to neuznali, když to jde pořád. Jen dřív stačilo, aby muži nárok vznikl teoreticky a teď musí být na MD aspoň jeden den i reálně. A od nového roku ta záměna bude muset proběhnout do 9 měsíců věku dítěte. Ale jde to pořád.

lazzymae
27. pro 2010

@andelka aha tak to se mi ulevilo sice mam jeste na takove zarizovani dost casu ale radeji jsem se o tom chtela dozvedet neco hned a na tom papire ppm pak musi napsat ten vikend kdy byl na te materske ?a ten fialovy byl zadost o co at vime o co mame zadat tech fialovych tam asi bude hodne 😀 jinak dekuju moc za vysvetleni urcite to takhle udelame

cervik1111
27. pro 2010

@lazzymae ahoj,já si to taky právě zařízují(ale malý už má 11měsícu) a opravdu to jde!!!!!manžel byl na mateřské víkend 18.-19........takže nemusíte se bát,že o nějaké penízky příjdete,tak jak ti psala andelka,akorát se ta mateřtská odečte z rodičovského příspěvku.Ale nedej se,ty baby na sociálce jsou potvory!!!!

cervik1111
27. pro 2010

@lazzymae jo,ještě jsem chtěla napsat: už tady byla jedná maminka,co jsi stěžovala na třineckou sociálku,že tam jsou strašně neochotné-ohledně té výměny......takže se nedej odbýt

lazzymae
27. pro 2010

@cervik1111 jéé to ráda slyším rozhodně se kvůli te ženské od tohoto nápadu nenechám odradit prostě to zkusíme s tim udělat na ten víkend a zařídit to a kromě té žádosti pro manžela o ppm budeme potřebovat ještě nějaké formuláře do prace a pro tu socialku ? jak mi řekla že to nejde tak jsem ji tam s toho málem porodila 😀 byl to dost šok pro mě jí to může být jedno je to stará hepa ale mě to rozhodně jako matce jedno není penízky na výchovu potřebuje každá matka a když nedostane ani na výběr a neubehne ani rok a musela bych pobirat jen 3800 tak to rozhodne nepujde

lazzymae
27. pro 2010

@cervik1111 opravdu tak nejsem sama 🙂 tak už jsem myslela že jsem se ji nelibila no tak rozhodne se nedam !!! pro sve mimi chci to nejlepši a z tou almužnou by to šlo ztěžka

petkula
27. pro 2010

@vojtisek2007 chtěla bych se zeptat a poprosit o radu. Pobírám rodičovský příspěvek ve čtyřleté variantě, bez nároku na mateřskou. Myslela jsem, že ta "klička" kdy se můžeme s manželem prostřídat a on nastoupí na mateřskou už nejde provést, takže u malého jsme to propásli, protože má 16 měsíců.
V červenci ale čekáme druhé mimi, tak jsem si myslela, jestli by to nešlo změnit aspoň u toho druhého. Problém je, že manžel si dělá doktorandské studium a je sice zaměstnaný ale pouze na poloviční úvazek a navíc na dobu určitou. Je tam už takhle zaměstnaný 5 let a každý rok mu prodlouží smlouvu. Bohužel jako vědecký pracovník nemůže dostat smlouvu na dobu neurčitou.
Měl by nárok na PPM? Mohli bychom si pak vybrat tu tříletou variantu? Moc děkuji za radu.

andelka
27. pro 2010

@lazzymae já jsem si byla pro ty papíry ještě za těhotna a měla jsem to už pak předvyplněné, brala jsem zelený - žádost o rodičovský příspěvek, žlutozelený o volbě roků a fialový o mateřské a to všechno vždycky v několika exemplářích, kdybych něco napsala blbě. Nezapomeňte vždycky když se bude pro jednoho z vás vyplňovat ten se žádostí o RP, že je tam potřeba od toho druhého rodiče podpis. Ony mají ty papíry vždycky různou barvu, ale hrozně složité názvy, to si člověk pořádně nezapamatuje, barvu jo 😅 Já si často nejsem při vyplňování jistá, tak co nevím radši nechám a pak se zeptám při podávání na sociálku. Naštěstí u nás jsou v pohodě, hned věděli o co jde a provedli nás tím.