Otec bude měsíc na MD a pak se převede na mě

mancovka
2. črc 2008

Ahoj maminkky já nemám nárok na md,protože jsem během rodičovské dovolené dostala výpověd,ta mi běží momentálně čtvrtým rokem.Prý je možné aby šel otec dítěte alespoň na měsíc na md a pak se to převede na mě,je to kvůli tomu abych mohla být tři roky doma za 7600 jinak bych si nemohla vybrat a automaticky bych šla na rodičovskou dovolenou na čtyři roky což bych nechtěla.Máte s tím některá zkušenost poraďte prosím

vojtisek2007
13. čer 2009

xxxjaninkaxxx - no abys nebyla bez peněz,protože dnem porodu ti zastaví rodičák na první, zažádáš o rodičák na nový mimi, ale nebudeš volit roky, pak až manžel nastoutí na mateřskou, tak ty rodičák zastavíš (z důvodu nástupu otce na MD) ,manžel bude jeden den pobírat peněžitou pomoc v mateřství (musí si zažádat u zaměstnavatele, a musíte mezi sebou udělat dohodu o svěření dítěte do jeho péče), pak následující den mateřskou ukončí, zažádá o rodičák a rovnou zvolí jeho délku, další měsíc (k 1.) se pak rodičák může převést na tebe.
Všechny podklady k mateřský dá do práce (vyplněnou žádost + dohodu o svěření dítěte) do mzdové účtárny, tam mu k tomu vyplní takovej papír a všechno pošlou na OSSZ kam spadá zaměstnavatel a odtud dostane vyplacenou tu jednu mateřskou. Dostane taky z OSSZ potvrzení, že mu vznikl nárok na mateřskou, bude tam mít vyplněno odkdy dokdy jí čerpal a v jaké denní výši - a tohle potvrzení bude přikládat k žádosti o rodičák.

xxxjaninkaxxx
13. čer 2009

Vojtíšku, mockrát děkuju. A takhle dopodrobna by mi to nikde nevysvětlili. Díky, díky, díky

xxxjaninkaxxx
13. čer 2009

Ještě jsem si něco uvědomila. Jelikož nemám ten nárok MD, zažádám si o rodičák po porodu druhého dítka. Ale ještě jsem se dočetla, že jakmile zažádám o nový rodičák, nemám nárok volby a bude automaticky na 4 roky a to už pak nelze změnit ani s tím, kdyby šel přítel na tu MD a pak si on zažádal o rodičák. Jsem z toho zase vedle....

vojtisek2007
14. čer 2009

xxxjaninkaxxx - volbu roků provádíš do 21měsíců dítěte - když do tý doby nezvolíš 3roky, automaticky ti to spadne do 4letý verze - když chceš volit roky dva, musíš do 21týdnů dítěte...nevím přesně, jestli by ti to rovnou nešoupli na ty čtyři, ikdyž si myslím, že prostě nemůžou...vyřizovala jsem to kamarádce, taky neměla nárok na mateřskou a těch 6týdnů po porodu, než mohl její manžel jít na ten jeden den mateřský, tak normálně na ní by napsanej rodičák (ode dne porodu, aby nebyli těch 6týdnů bez těch trochy peněz).....pak ho stopla, manža byl 1den na mateřský, pak zažádal o rodičák on, zvolil roky a k dalšímu 1. v měsíci převedli rodičák na ní....taky jí automaticky hned nedali 4roky a taky ona neměla na mateřskou nárok....

xxxjaninkaxxx
14. čer 2009

Vojtíšku, děkuju moc. Doufám, že to všechno vyjde.

ronja27
14. čer 2009

Ahoj Vojtisku taky ted s manzelem resime tuto situaci rada bych si vybrala 3 letou variantu ale nemam na ni narok protoze jsem na uradu prace a pry mi daji automaticky tu ctyrletou variantu. Mohla bys prosim poradit?
Jde nam s manzelem o tech sest tydnu po porodu, jestli mam na ten rodicak vubec nastoupit aby mi hned nedali ty 4 roky..manzel by se pak pripravil o moznost volby.

toto jsem se docetla na netu :

Nově má nárok na PPM i otec dítěte, a to od 7. týdne po narození dítěte. Otec může o PPM žádat na základě písemné dohody s matkou, ve které se ona sama vzdává nároku na pobírání PPM.

Od ledna 2008 nemají nárok na PPM ženy, které byly před nástupem na MD vedené v evidenci Úřadu práce. Ihned po porodu dostanou Rodičovský příspěvek (viz článek Rodičovská dovolená ) - pomalou čtyřletou variantu, tzn. 7600,- do 21 měsíců věku dítěte a poté 3800,- do jeho 4 let.

Nejak mi z toho vypliva ze dostanu automaticky ty ctyri roky a ze nebudou cekat do 21 mesicu ditete jakou variantu si vyberu.

vojtisek2007
14. čer 2009

holky tohle teda 100% nevím, ale jak už jsem psala o příspěvek výš, vyžizovala jsem to kamarádce, která taky neměla nárok na PPM, normálně měla rodičák ode dne porodu, po 6ti týdnech ho zastavila, manžel šel na 1den na mateřskou, pak požádal o rodičák on, udělal volbu roků...nedali jí automaticky na ty čtyři roky...zkuste si zavolat na váš úřad práce - odbor státní sociální podpory a radši se zeptat...a když nebudou vědět, nebo si nebudou jistí, tak radši na ten rodičák nenastupujte...počkejte až po těch 6ti týdnech

...ale oni musí čekat do 21měsíců nebo 21týdnů na to rozhodnutí...to je ze zákona...

ale zase aby vám potom neřekli, to je na úřednici jak si to vyloží - u nás třeba vyplácí různě rodičák, když začíná třeba v půli měsíce....já u druhého kluka dostala půl měsíce mateřskou + celý rodičák za ten daný měsíc, u holky jsem dostala půl měsíce mateřský + rodičák jen do výše 7600 co mi chyběla ta mateřská - a řekli mi, že je to na posouzení a výkladu toho daného úředníka, který to vypočítává a přiznává....jednou tak, podruhý jinak 😝

venuss
23. čer 2009

Ahoj holky, jsem stejný případ. Jsem od března na UP a ted jsem zjistila ze jsem tehotna. Jsem strasne rada,protoze jsme se snazili skoro 2 roky,ale na druhou stranu me desi ty penize.jeste ke vsemu, u nás je sociální pracovnice přijemna jak trn v zadku.no,kazdopadne,pokud by to takhle slo i pristi rok,tak do toho urcite jdu a budu se hadat do morku krve. 🙂 tak přeji všem,ať to vyjde... No,možná kdyby jsme byly o trochu snedsi pleti,tak bysme byly v baliku.ne,ze bych byla rasista, ale kdyz si to tak vemu, tak Romove se maji docela dobre. Bydleni dostanou, rodicaky, matersky, pridavky.no,matersky mozna ne,ale ony rodi porad,takze maji porad rodicak.🙂a kdyz jim to zkonci,tak dostanou socialni podporu. a to normalni mladi lidi,kteri plati hypoteky,aby meli svoje,nemaji narok na nic. 🙂 no jo, tak česká politika, postavená na hlavu

andelka
23. čer 2009

venus: Ono to bude možná i tím, že oni v tom umí chodit a dokážou si to vydupat, kdežto našinec je v tom víc zamotaný.

vachovka
23. čer 2009

Este ze mame modreho konika a Vojtiska co nam radi 😉 aspon viem na co mam narok a nenecham sa len tak lahko odbyt.

jannanatys
23. čer 2009

venuss:souhlas tady u nas daji romum i přizpěvek na vybaveni bytu 🙄 🙄 🙄

ronja27
25. čer 2009

holky tak jen pro info poptali jsme se s manzem u nas na socialce a fakt to pry uz hodne lidi vyuziva a jinak pry muzu v pohode nastoupit hned po porodu na rodicak a pak to jen zastavit..atd. jak psal vojtisek..takze bez korunek v ty dobe nebudeme 🙂

xxxjaninkaxxx
6. črc 2009

Ronja: A kde bydlíte? Že bych si to vyřídila u vás.... 🙂 U nás na sociálce nám řekli, že když o ten rodičák zažádám, tak už automaticky zvolím tu 4-letou variantu a pak už nemá smysl celá ta procedura s tátou na MD a volba délky rodičáku.....
Já už jsem z těch úřednic fakt vedle. Kdo jiný by mi měl poradit, že? A jelikož je tam několik přepážek, tak pokaždé jdu k jiné úřednici a každá říká něco jiného 😒

kacici
6. črc 2009

janinka - tak to bych ty zensky poslala do p.....,protoze to fakt jde. Uz jsem si to byla zjistovat a neni v tom zadny problem,je to presne jak pise Vojtisek 😉
Nevim spis me prijde ze nekdy jsou urednice strasne "ochotne"neco vysvetlit 😠 a tohle je pro ne snazsi a bez prace.
Drzim ti pesticky,my si zvolili variantu na tri roky,takze musi zadat manzel. Jsem uz doma skoro 3 roky a tak me prijdou ty dalsi tri akorat

kacici
6. črc 2009

Jo a jinak hned jak se mala narodi musim prvne volat na urad prace a zmenit to, aby rodicak ten mesic prisel uz na mladsi dite,docela jsem zirala,takze ne babicky a dedeckove,ale urednice budou prvni vedet o tom ze se nam narodilo mrne 😀 😀 😀 Sice pani rikala,ze na to mame tri dny,ale co kdyz v tom bude vikend a navic mamtermin na konci mesice 😒

xxxjaninkaxxx
6. črc 2009

Holky, tak to fakt jde s tím proplaceným rodičákem v šestinedělí? Ten náš úřednický systém, to by s jedním švihlo.... A že o narození druhého je musíme informovat do třetího dne, to nám taky neřekli. Myslela jsem, že to pak všechno sfoukneme i s porodným. To je teda síla....

markee
7. črc 2009

Ahojky holky,
mam dotaz na Vojtisek- prosím tě,zatím jsem na MD (dcera je narozena 27.10.2006)a 12.1.2010 čekáme druhé dítko.Mateřskou mám do tří let prvního dítka. Takže od 28.10.nevím kam mám nastoupit,zda na ÚP či jít na "ženu v domácnosti". Nevím zda vůbec tedy budu nastupovat na MD koncem listopadu(to je 6neděl před porodem)nebo prostě co se mnou bude,zda budu brát neschopenku nebo peníze od pracáku,prostě kdo mi co bude vyplácet a tak. Prostě v tom tápu. No a pak samozřejmě, bych chtěla,aby manža šel na chvilku na mateřskou,kvůli té tříleté variantě. Nemůžem si dovolit,abych byla doma 4roky,ale jen z finančního hlediska,prostě 3800Kč,je hrozně málo peněz. Vyčetla jsem tu,že by to šlo,sice určo to úřednicky bude trvat dlouho,ale neudělají problémy,když on jeden den vše zařídí-myslím tím,že odevzdá papíry atd. a druhý den přijde s papírem,že jako s mateřskou končí? Zda i ten úřad v tom neudělá s prominutím bordel a aby to vůbec zaregistrovali. Nebo opravdu má čekat až přijde vyrozumění z úřadu a pak teprva má jít MD zrušit? Předem děkuju moc.

vojtisek2007
7. črc 2009

markee - no tak jestli nemáš zaměstanavatele, tak po skončení rodičáku na dceru asi bude nejlepší pracák -zaplatí za tebe pojištění a dostaneš i nějkou tu podporu. Pak 6týdnů po porodu může manžel jít na ten jeden den na mateřskou, žádost dá do práce, odtud mu to pošlou na ossz, tam k tomu budou chtít dohodu o svěření dítěte do jeho péče (někde to chtějí i s ověřenýma podpisama vás obou - možná by bylo nejlepší zavolat si přímo na OSSZ kam spadáte, jak přesně má být žádost formulována, aby vám to potom kvůli tomu neprotahovali ☹), další den mateřskou zruší, zase u svého zaměstnavatele, socka si to zpracuje, sice to trvá, pak si zažádá o rodičák, k žádosti přiloží potvrzení z OSSZ, že měl nárok a byl na mateřské, zvolí roky a pak se může rodičák převést na tebe.

markee
8. črc 2009

Vojtisek moc děkuji. Pravě,že zaměstnavatele nemám. Ve zkušební době mě vyhodili z důvodu těhotenství-ten samozřejmě jako důvod neuvedli. Platili mi neschopenku a pak mateřskou.Ale prostě zaměstnavatel není.
Myslíš,že ten pracák mě bude vyplácet i v době 6týdnů před a 6 týdnů po porodu? Já se jich tam určitě zeptám,ale aby mi to byli schopni vysvětlit,no.

markee
8. črc 2009

A ten jeden den pro mě znamená co zařídit si pro sebe? Nebo kecnu,kdyby prostě to trvalo dýl jak jeden den. Cokoliv se může stát,že to prostě nezruší hned druhý den. Musím někam jít něco hlásit? A tady jsem taky četla,že si holky zažádají o rodičák a pak ho na sebe zastaví a najede na manžu? Promiň,vím,že to každému vysvětluješ,ale je fakt,že každá jsme z toho dost v háji 😅

vachovka
15. črc 2009

Baby prave teraz to vybavujeme a potrebovala by som poradit.
Na ossz nam dali tiskopis dohoda o zvereni ditete do pece.Tak som to vyplnila a a je tam kolonka ze na ako dlho dite zverujem otcovi.Tak tam mam napisat iba jeden den?Ten nasledujuci den co mi skonci sestinedelie?Alebo vic dni?

Som z toho uz v pr.... lebo furt nas posielaju od certa k dablu a vobec neviem co vlastne ma ten manzel v praci
odovzdat.Mam dohodu o predani dite do pece,Zadost o penezitou pomoc v materstvi pri prevzeti ditete do pece a nejaky papier zo socialky co sa tam vyplnuje ci mu vznikol narok na PPM.Potrebujeme este nieco?Diky za odpoved.

vojtisek2007
15. črc 2009

vachovka - jestli bude na mateřské jeden den, vyplň jeden den, třeba hned ten po šestinedělí - ne dřív !!! No a tiskopisy máš všechny, jiný nepotřebuješ 🙂

markee
16. črc 2009

ahojky,tak já včera byla na pracáku se zeptat co se mnou bude a co mě nemine. Takže mě rodičák na Johanku skončí 27.102009 v den jejích narozenin, 28.102009 je státní svátek,takže k nim přijdu 29.10.2009 se zaevidovat do evidence. Prý nesmím být v té chvíli na neschopence. Platit mě budou až do dne porodu,ten samozřejmě přijdu nahlásit zpětně a tím dnem mě vyřadí z evidence. Nebudu vůbec nastupovat na mateřskou,prý mi jí ani stát nebude platit.Na pracák budu chodit jednou měsíčně. Jinak prý se chystá od listopadu novela,že každý dostane 80%ze svého platu. No,tak to jim nebude dělat nikdo.
No a prý zatím nemám řešit tu mateřskou a tak,pže v říjnu bude nová vláda a bůh ví co vymyslí.Ale i tak to mám od Vojtísek zjištěné. Tak uvidíme co bude.

Jen dotaz Vojtíšek,náhodou nevíš,zda se opravdu nějaká novela,ohledně mateřské co tu řešíme,nechystá? Já mám TP až po novém roce,takže to bych fakt měla smůlu.

vojtisek2007
16. črc 2009

markee - o žádné novele nevím, ani o chystané ani o žádné ve schvalování - a to by sakra už musela být, když by měla platit od nového roku, ještě večer to projdu, a když bych na něco narazila, dám vědět.

ceeruti
6. led 2010

Ahoj holky,tak jsem ze všeho jelen 😝 Jak to tedy mame udělat v případě,že na první dceru stale pobíra RP manžel??Také jsem nedosahla na tu tří letou variantu,proto ma manžel na sebe RP,jak to bude v případě,že ho manžel??Bude ho ukončovat on,nebo ho ma převést na me?? Děkuji za odpověd.A pak tedy mam zažadat ja v místě bydliště o RP na tu 4 leto variantu na těch 6 tydnu,po těch 6 ti tydnech ho ve svem miste bydlise (trv.adresa) ukončit,manžel nastoupit na MD na ten jeden den,druhy den ukončit a pak zase zažadat o tu tří letou variantu?

kaczustu
8. led 2010

Zdravim vsechny v teto diskuzi...
Mela bych dotaz na Vas zkusenejsi. 16.4.09 jsem zacala v posledni praci marodit, mela jsem smlouvu na dobu urcitou do 31.5.09, a den predtim jsem zjistila, ze jsem tehotna. Nastoupila jsem tedy okamzite na neschopenku, kterou mi vystavila obvodni lekarka. Jelikoz uz mi doktorka potvrdila, ze jsem tehotna, tak jsem do nove prace ani nastoupit nemohla.
20.12.09 jsem nastoupila na PPM, respektive podala zadost.
Podle noveho zakona o nemocenskem je ochranna lhuta po skonceni pracovniho pomeru pul roku. Prosvihla jsem to tedy o 20 dni a nasla jsem na netu, ze pry nemam narok na PPM.
Pritom jsem predtim v kuse 4 roky pracovala.
Nasledne jsem se docetla, ze kdyz nemam narok na PPM, tak pry automaticky mam materskou na 4 roky.
Zajimalo by me, co dostanu v dobe, kdy nemam narok na PPM, prece nemuzu byt bez penez.
Pak jsem se tu docetla, ze jde, aby o PPM zazadal manzel, jenze ten je momentalne mesic na pracaku a docetla jsem se, ze pro zeny na pracaku je to to same, aturomaticky maji materskou na 4 roky.
Opravdu je to tady v tom state tak nespravedlivy?
A neexistuje nejaka klicka?
Vzdyt to uteklo jen o 20 dnu a predtim jsem pracovala normalne, jen mi smlouvu neprodlouzili, protoze jsem zjistila, ze jsem tehotna, je to spravedlivy?
Nevite nekdo jak to udelat, abych si mohla delku matersky zvolit sama?

vojtisek2007
8. led 2010

kaczu - opravdu to jinak nejde, když nemáš zaměstnavatele nebo prošihneš tu lhůtu 180dnů tak ti rovnou ode dne porodu bude vyplácen rodičák v té 4leté verzi, to samé platí i pro otce...
Takže jestli to dobře chápu jsi stále na neschopence - takže ti teď peníze vyplácí sociálka pak ode dne porodu budeš pobírat rovnou ten rodičák....

kaczustu
8. led 2010

vojtisek:
no me doktorka neschopenku zrusila na zaklade toho, ze mi gynekolozka vystavila zadost na PPM...
takze by me samotnou zajimalo, odkud a co ted dostanu...misto ppm, nez porodim...

kaczustu
8. led 2010

opravdu s tech zakonu tady by se jeden zcvoknul!!!

vojtisek2007
8. led 2010

kaczustu - aha vidíš, to mi nedošlo, že ti to stopli, takže víš už 100% že ti PPM zamítnou, musíš si teda počkat na ten papír co ti z OSSZ pošlou (nebo si tam zajdi osobně) a zaneseš ho ke své gynekoložce, která ti vystaví novou neschopenku, která bude navazovat na tu ukočenou - např. doktorka ti jí zrušila k 20.12.kvůli PPM, PPM ti ale nepřiznají, tak od 21.12 budeš mít novou neschopenku - jmenuje se to přesně " nemocenské poskytované v souvislosti s porodem" a trvá 6týdnů před a 6týdnů po porodu a mají na ní nárok ženy, které splnili nárok na nemocenskou ale nevznikl jim nárok na PPM - a to ty myslím jsi