Otec bude měsíc na MD a pak se převede na mě

mancovka
2. črc 2008

Ahoj maminkky já nemám nárok na md,protože jsem během rodičovské dovolené dostala výpověd,ta mi běží momentálně čtvrtým rokem.Prý je možné aby šel otec dítěte alespoň na měsíc na md a pak se to převede na mě,je to kvůli tomu abych mohla být tři roky doma za 7600 jinak bych si nemohla vybrat a automaticky bych šla na rodičovskou dovolenou na čtyři roky což bych nechtěla.Máte s tím některá zkušenost poraďte prosím

vojtisek2007
8. led 2010

takže bys neměla těch pár týdnů zůstat bez peněz...ikdyž kdoví, kdy ti je pošlou ☹

hanyho
9. led 2010

Ahoj
Na mateřskou bych měla nastoupit někdy v půlce května. K poslednímu květnu mi ale končí smlouva v práci. Mám teda nárok na mateřskou?
A funguje letos ještě to převádění rodičáku z manžela na mě? Podle jeho peněz by jsme měli nárok i na dvouletou variantu-já sama na ni nedosáhnu ☹

vojtisek2007
9. led 2010

hany - to že ti končí k poslednímu květnu smlouva je jedno, nárok na mateřskou ti vznikne, budeš jí čerpat 6-8týdnů před porodem, celkem 28týdnů. To převádění rodičáku kvůli jeho délce pořád funguje, ale to by ty jsi musela svoji mateřskou přerušit, musel by na ní (alespoň na jeden den) nastoupit tvůj manžel,který by si pak mohl zažádal o rodičák např. na ty dva roky a pak by rodičák převedl na tebe...

hanyho
9. led 2010

Takže já bych teda 6 týdnů po porodu(jsem tu někde četla) na jeden den všechno přerušila a šlo by to na manžela a on by to pak vrátil na mě? Takže vlastně by jsme jenom ten jeden den měli jen jedny peníze a pak už by to bylo normálně?

kaczustu
9. led 2010

vojtisek: no tak to jsou pro me dobre zpravy, jestli je to tak....
ja jsem dnes nemohla spat, porad jsem se budila a premyslela, zda neni nejaka podpurci doba po zruseni neschopenky, kdyz to bylo z duvodu zadosti na PPM...
takze jestli je to opravdu takto pravda, tak moc moc moc moc dekuju za vliti optimismu do zil...
s materskou na 4 roky, jsem se uz tezko, ale smirila...Nechapu co budu delat 4 roky doma, ale budiz...Holt budu muset vzit neco na zkraceny a nejak to pretlouct...

Jeste jednou moc diky!

Az mi prijde oficialni zprava ze socialky, tak jsem pisnu co mi dorazilo a jak mam pokracovat, treba to pomuze nejake dalsi...

zdenkapo
3. únor 2010

vojtisek2007
zdravím a prosím o radu:
letos v červnu mi končí RP na syna-budou mi 3 roky, ale v dubnu se nám narodí holčička... při prvním těhu mi skončila smlouva v práci na dobu určitou,ale tenkrát jsem PPM měla,takže i nárok na 3 letou variantu RP- teď to tak není a já bych potřebovala znovu 3 letou variantu. Manžel pracuje,takže je to tak,že by po skončeném šestinedělí nastoupil alespoň na 1 den na MD a potom si požádal o RP,zvolil roky a po měsíci převedl na mě? Asi bude lepší,když já si žádat po porodu o RP nebudu a zažádá až on,aby mi nešoupli rovnou 4letou.A doplatí mi to zpětně. Jaký je ale přesně postup v našem případě?
Musím nějak po porodu zrušit RP na syna... a pak nic a až po 6nedělí v práci manža zažádá o MD a další den o RP- co k tomu je potřeba za papíry? Nějaké prohlášení pro zaměstnavatele ode mě,že mu Dceru svěřuji do péče? A ten papír,co,musí předložit na SSP,že měl PPM dostane v práci nebo musí na OSSZ?

kaczustu
9. únor 2010

Ahoj vsem, tak ten papir ze socilaky dorazil a dokonce oni sami mi tam radili, abych si zasla neschopenku obnovit...
I pani doktorka z toho byla prekvapena co to po ni chci a ze mi takhle radi 🙂)

Kazdopadne mala uz je na svete od 27.1. a z byvale prace, kdyz jsem se ptala na tu podpurci lhutu na marozeni mi napsali, ze pry mi maji neschopenky zase zrusit, den pred porodem a ode dne porodu si mam zazadat o rodicak...
nechapu teda " nemocenské poskytované v souvislosti s porodem" a trvá 6týdnů před a 6týdnů po porodu...

zitra pobezim na socialku za neprijemnyma babama, tak doufam, ze se se mnou bude nekdo bavit a poradi mi a ne jako minule...

plechajda
1. bře 2010

Ahoj holky

chci se jen poinformovat jak tohle funguje - nemam zamestnavatele cili automaticky spadam do 4lete materske. Uz jsme na socce vse vyridili, takze uz je nahlaseno mladsi dite a u starsiho mi rodicak zastavili a pobiram teda na to mladsi. Pak jsem se s pani domluvila, ze po 6ti nedeli ji donesu vyplnene papiry na manzela a udelame volbu na 3 roky.

nicmene mezi tim mi doslo vyjadreni ze socky, ze vsechno ok a na mladsi dite priznavaji davku ve vysi 7600,- a budou ji mesicne posilat. Nepisou do kdy teda. Takze to nechapu, jakto ze mi nechodi ten nejnizsi rodicak na 4 roky ??

Oni me sami vyzvali, at jim dodam "potvrzeni o naroku na davky ovlivnujici narok a vysi rodicovskeho prispevku" (formular), takze jsem tam rovnou volala ze zamestnavatele uz nemam - pani mi rekla at teda nic nevyplnuju, prinesu jim zpet ten formular a potvrzeni od gyndare co davaji pred nastupem na materskou. To jsem vsechno udelala - a ted me teda jen napada, ze bud na to pani zapomela ze toho zmestnavatele nemam, nebo nevim.

Nebo to funguje tak ze mi bude jeste chvili chodit tech 7600,- nez to stahnou ? Ty papiry pro manzela stejne vyplnim a jeste ji je tam odnesem, ale jen mi to prijde divny a nejak to nechapu 😅

micinka22
1. bře 2010

plechajda..rodičak na 4 roky je že prvni 2 posílají 7600 a další 2 roky 3800...

ZdenkaPo .jsem ve stejné situaci...malá bude mít 3 roky v Listopadu a mimi se narodí v Srpnu..podle všeho sem pochopila ,že si po porodu převedu příspěvek na mladší díte a po 6 týdnech uděláme s manžou ty čachry machry s 1 dnem kdy on pujde na "mateřskou" a zvolí příspěvek na 3 roky...a další den to převede zase na mě...

plechajda
1. bře 2010

mic ahaaa tak super dik to jsem potrebovala vedet 😉

momin
3. bře 2010

Holky prosim o radu.... Jsem na 2 lete materske.Nezamestnana-nemam se kam vratit do prace-skoncila mi smlouva. Pobiram rodicovsky prispevek 11500kč vim ze na dalsi materskou narok nemam-az na rodicovsky..... Zajima me jestli mate nekdo zkusenost s tim ze ste napsali rodicovskou na manzela a pak ji prevedli na vas-aby ste mela moznost dalsi 2 lete...

Ted bych asi na vyber nemela a musela bych nastoupit na 4 roky ze?!

A jeste plati tohle jen v pripade manzelu,nebo to takhle jde u udelat i u nesezdanych paru.?

Muzete i do IP. Dekuji....

momin
3. bře 2010

He he..stacilo si to precist a uz vim co sem potrebovala..... 😉
Tak uz nic.. 🙂 diky diky.. 🙂

momin
8. bře 2010

Tak uz zase nic nevim..... 😀 🙄
Plati to i v tomhle roce?

usounek25
8. bře 2010

ahoj, taky by mě zajímalo to co momin - a to varianta napsání rodičovské dovolené na manžela/přítele a poté přepsání na mě?? Funguje v letošním roce tato varianta?? Já na rodičovskou dovolenou nastoupila vloni v lednu - předtím jsem byla celou dobu těhotenství na ÚP, takže mateřská se mě netýkala - chtěla jsem to tedy z důvodu toho, že by mi automaticky přidělili rod. příspěvek na 4 roky napsat na přítele s tím, že by jsme si zvolili tříletou variantu, ale když jsem si přišla na socku vše vyřídit, tak mi paní úřednice s úsměvem sdělila, že tato možnost už neexistuje - takže mám momentálně RD na 4 roky 😒 . Nevíte některá jestli to tak bylo a letos to třeba zase obnovili?? Jestli baba kecala, tak to by mě teda docela dost naštvalo.

a jak je to v případě druhýho dítěte?? automaticky mi zase dají 4 letý rodičovský příspěvek nebo už si budu moct vybrat? Děkuji 🙂

j.a.n.i
10. bře 2010

momin, usounek - pořád to jde, ale je nutné, aby přítel/manžel nastoupil na nějakou dobu na MATEŘSKOU. Takže to bude problém u usounka, na mateřskou jde nastoupit jen do 22 týdnů věku dítka, tak tipuju, že jste tam byly pozdě. Po dobu co je otec na mateřské, tak nesmí pracovat, pak ukončí mateřskou, nastoupí na rodičák, rovnou provede volbu délky, to už pracovat může a pak k začátku dalšího měsíce převede RP na vás a je to.

Jde to i u nesezdaných párů, jen musí být otec v rodném listě. U druhého dítěte je to stejné jako u prvního, kdo byl na mateřské může volit délku, kdo ne, má 4 roky.

usounek25
11. bře 2010

j.a.n.i. - ahoj, já ale na mateřskou nárok neměla, jelikož jsem skončila v práci - byla to tam už dost hrozný, šéf neplatil atd., tak jsem dala výpověď a šla na pracák a asi za měsíc co jsem byla na prácáku jsem otěhotněla. Tenkrát mi na pracáku řekli, že musíš mít určitý počet dní placené zdravotní pojištění, aby jsem na mateřskou, která se nastupuje 6-8 týdnů před porodem měla vůbec nárok. Což se mě bohužel, když jsem byla skoro celé těhu na pracáku samozřejmě netýkalo a nikdo se nedíval na to, že jsem před tím 6 let pracovala a skoro vůbec jsem např. nemarodila. No, ale to už je teď jedno. Tenkrát jsem o té variantě napsání rodičovského příspěvku na partnera, který normálně pracuje - tím pádem si může zvolit i délku toho r. příspěvku četla tady na Koníkovi. Ptala jsem se na to i na sociálce - úřednice mi to potvrdila, dala mi pro přítele i formulář, který měl dát účetní na vyplnění příjmů apod. Jenže když jsem tam po porodu přišla vyřizovat porodné a rodičovský příspěvek, tak mi řekla, že to už takhle napsat na přítele nejde, že ta možnost byla zrušená. Takže nevím - jestli kecala? Zase proč by to dělala, že jo. Nevím no.
Každopádně teď řešíme, jak to uděláme v budoucnu - chtěli by jsme si pořídit ještě jedno miminko, ale chtěla bych tu tříletou variantu RP - takže pokud by to šlo, že by se rod. příspěvek napsal na přítele a já bych byla s dětma doma a mohli by jsme si vybrat tu tříletku, tak by to bylo super. Ach jo, to jsou tahanice 😒

kaleilah
11. bře 2010

ahoj holky, my tohle právě teď řešíme, já jsem byla zaměstnaná, když jsem otěhotněla poprvé, na dobu určitou. smlouu už mi neprodloužili, takže u prvního jsem měla mateřskou, teď už nee, ale MM zašel na čssz minulý týden, dostal papíry na vyplnění a nastupuje on, na mateřský byl 6-7.3 (přes víkend) zítra tam neseme papíry a řeknou nám co a jak...kdy se to převede na mě, každopádně můžeme jít na rodičák na ty tři roky 😀 ufffffff

j.a.n.i
11. bře 2010

usounku - jojo, to je mi jasný, že si nárok na mateřskou neměla (kdybys měla, tak tohle nemusíš řešit a nárok na 3 roky máš), ale právě od 1.1.2009 byla změna. Do konce roku 2008 stačilo aby měl přítel teoretický nárok na mateřskou a šel na něj rodičovský příspěvek napsat, jak ti to i potvrdila paní na sociálce. Ale od 1.1.2009 musí přítel opravdu nastoupit na mateřskou aby mohl volit délku rodičáku, takže ano, jde to pořád, jen je to výrazně větší pakárna a musíš přesně vědět co chceš, na mnoha sociálkách to ani nevědí, takže mnohdy kecají z neznalosti. I když kdo ví jak to bude po volbách...

usounek25
11. bře 2010

j.a.n.i - díky, to jsem nevěděla, že musí opravdu nastoupit na mateřskou. Je možný, že jak říkáš, ani úřednice pořádně nevěděla jak to je, tak prostě řekla, že to už nejde. No každopádně si to cca za rok začnu pořádně zjišťovat a doufám, že než v budoucnu porodím své druhé dítě, tak se to vše ještě asi 10x nezmění 😠 . Ale tady v té republice je možný fakt už všechno. Každopádně ještě jednou díky 🙂

momin
12. bře 2010

usounek me pani na socialce rekla ze to jde,ale vubec nevedela na jak dlouho by musel pritel nastoupit nebo jestli vubec...

Kdy by se to melo vyrizovat???

j.a.n.i
12. bře 2010

monim - teoreticky kdykoliv po tvém šestinedělí (dříve otec dítka na MD nesmí). Ale záleží jaký RP chcete, pokud na 2 roky, tak hned po šestinedělí, pokud na 3 roky, tak stačí klidně až ke konci teoretické mateřské, tj. cca 21 týden, ale není to nikde přesně dané, stejně tak není dané na jak dlouho musí nastoupit, podstatné je, aby získal od OSSZ ten papír o výši denní dávky mateřské. Osobně jsem to neřešila, ale někdo tu psal, že to snad přehazovali na 2 dny.

momin
12. bře 2010

Huraaa zacinam v tom mit jasno!
Takze 6 tydnu budu bez penez..pokud se mi to nebude prekryvat s rodicovskou co ted beru na Danika..ano??

j.a.n.i
12. bře 2010

momin - nene, RP na Daníka musíš ukončit k datu porodu druhého dítka a normálně požádáš o rodičák, to ničemu nevadí, jen nesmíš omylem podepsat i ten druhý papír, kde se volí délka, někdy se na sociálce tváří, že se to musí podepsat rovnou, ale není to pravda. Až bude partner nastupovat na mateřskou, tak ty musíš ten RP přerušit, pak bude tu chvilku on na mateřské, pak on o ten rodičák požádá on, zvolí délku a k dalšímu měsíci ho převede na tebe.

dludli
5. kvě 2010

AHoj tak patram take co a jak, uz jsem jednou vse nejak zjistila nekam poznamenala a ztratila.
Mam ted rodicak 3 lety, a pujdu na dalsi rodicak, na materskou narok nemam a jelikoy jsme zacali platit hypoteku chceme rodicak na druhe ditko na 2 roky...
Takze opravdu mam byt cele sestinedeli v klidu a cela ta masinerie prepisovani na MM se deje a z po tom sestinedeli? Ale jak se mimco narodi tak stejne musim na socialku nahlasit jako ze se narodilo a zrusit rodicak na prvni dite, zazadam si o rodicak na druhe ALE nesmim podepsat tu volbu delky (no vlastne pokud ja vim tak ja stejne si vybrat nemuzu, daji mi tu 4 variantu automaticky) ale jestli jsem to dobre pobrala ta 4 se stejne vyplaci nejdriv jako ta 3leta a pak se to teprve snizuje ze? Takze cele sestinedeli na tom budu s penezma stejne jako jsem ted, jen uz to nebude rodicak na nasi dceru ale na druhe mimco. A jakmile skonci sestinedeli, asi nejlepe jeho posledni den? Tak nabehne na socialku vlastne M ze chce na materskou, ale to se tedy ten muj rodicak nejak musi rusit a tusim jsem nekde cetla ze ja se musim nahlasit kvuli zdravotnimu na pojistovne jako zena v domacnosti nebo co, abych mela po tu dobu co bude M na materske pokryte zdravotni atd.
No nejvic mam prave obavy se spolehnout na to co me na socialnce reknou, pac mam tu zkusenost ze sami kolikrat nevedi tak abych neco zbytecne neprosvihla nebo tak, Ten 2 lety RD je pro nas dost zasadni

j.a.n.i
5. kvě 2010

Jojo, máš to nastudované správně, na informace ze sociálky se moc spolehnout nedá, ale zase pokud to bude souhlasit s tím co máš nastudováno, tak je to asi správně 🙂

dludli
5. kvě 2010

jo tak jsem rada ze zacatku mi to prislo uplne jako spanelska vesnice 🙂

j.a.n.i
6. kvě 2010

jojo, je to dost složité na papírování, ale co se dá dělat, když to člověk potřebuje, tak to holt přežije... mě to naštěstí nečeká, ale zas mám nárok na mateřskou ze dnou pracovních poměrů a každý spadá pod jinou sociálku, to bude určitě taky sranda...

tercie
10. kvě 2010

Ahoj holky, taky nemám nárokna PPM, a na sociálce mi poradili, jak to udělat,abysme mohli zvolit jinou variantu rodičáku, než tu 4letou. Manža je u policie, tak jsem se bála,jestli to není nějakej podvod,nebo tak, ale prej to je v pořádku. Ale bylo mi řečeno, že jeden den musí zůstat doma, aby jako na tý mateřský skutečně byl, a já se na měsíc musím nahlásit na pracák. Akorát přesně nevím, jak je to s těma papírama... manžovi do práce musím poslat to potvrzení o nároku na dávky, oni to vyplní a já s tím pak musím na ossz, nebo to tam pošle zaměstnavatel a já jen pak donesu zbytek papírů na sociálku? Vúbec nevím,jak to funguje, díky za každou radu...

modra_slunecnice
11. kvě 2010

Tak holky jsem zmatená jako jelen 😀 . Já jsem OSVČ, RD a mateřská by se mi měla teda počítat z posledního danového příznání, že jo ? To bylo mínusové, takže bych byla v minimu, ale jestli to chápu tak pokud by přítel který má rohodně ted vyšší plat nastoupil na mateřskou a pak na rodičák třeba jen na měsíc počítalo by se to z jeho příjmu a pak když by se to převedlo zase na mě ta výše by už zůstala ? Jo a do kdy se musí nhlasit kdo bude na mateřské a do kdy kdo bude na rodičáku abych si mohla zvolit 3 letou varinatu ? Ostatní budu řešit až za 3 roky, stejně se to mezi tím 20x změní ..... . Díky za radu a vysvětlení fakt jsem z toho Mauglí 😖

vojtisek2007
11. kvě 2010

modra slunečnice - u osvč se počítá mateřská podle zaplacených záloh na nemoc. pojištění - minimálně si můžeeš platit 56,-maximálně tuším 1010 - to máš pak tu nejvyšší mateřskou cca 24.500. Na mateřskou samořejmě může nastoupit manžel - po skončení 6ti nedělí, dřív ne a samozejmě tak pokud na ní s plní nárok,pak stačí aby byl oficiálně jeden den na mateřské, pak zažádá o rodičák, kde zvolí ty tři roky a následující měsíc se rodičá převede na tebe, a už zůstanou ty tři roky a výše rodičáku 7600,-Kč