Otec bude měsíc na MD a pak se převede na mě

mancovka
2. črc 2008

Ahoj maminkky já nemám nárok na md,protože jsem během rodičovské dovolené dostala výpověd,ta mi běží momentálně čtvrtým rokem.Prý je možné aby šel otec dítěte alespoň na měsíc na md a pak se to převede na mě,je to kvůli tomu abych mohla být tři roky doma za 7600 jinak bych si nemohla vybrat a automaticky bych šla na rodičovskou dovolenou na čtyři roky což bych nechtěla.Máte s tím některá zkušenost poraďte prosím

tercie
11. kvě 2010

Ahoj vojtisku, prosím tě, nevíš, jak je to s těma papírama? Já jsem pátrala, ale moudrá z toho nejsem... moc díky

vojtisek2007
11. kvě 2010

tercie - a jaký papíry myslíš ??? musí odevzdat v práci žádost o PPM - tenhle formulář si bud můžete stáhnout na www.cssz.cz nebo přímo na ossz vyzvednout, potom z ossz dostane potvzení, že má na PPM nárok a to se dokládá k žádosti o rodičák...jiný papírování není - jo ještě na OSSZ k tý žádosti o mateřskou bude muset být tvoje čestné prohlášení, že předáváš manželovi dítě do péče-od do...a podpisy - někde chtějí podpisy ověřené na matrice

tercie
11. kvě 2010

Vojti myslím tenhle formulář https://formulare.mpsv.cz/okdavky/cs/form/edit....... ten potvrdí u manži v práci a pošlou nám ho zpátky, a my s ním půjdem na ossz?

vojtisek2007
11. kvě 2010

tercie - me se ten odkaz neotvírá....napiš mi název, ale v práci by mel odevzdat - žádost o PPM - to je tiskopis OSSZ

tercie
11. kvě 2010

Vojti tenhle formulář mi dali na sociálce - Potvrzení o nároku na dávky ovlivňující nárok a výši rodičovského příspěvku
Jen jsem z něj moc nevyčetla, potvrzuje ho zaměstnavatel, a posílá na ossz nebo mi ho vrátí a zajdeme si na ossz sami?
Tohle jsem našla na aperiu,ale ta odpověď je taky tak nicneříkající,že z toho nejsem moudrá, přitom tazatelka to měla docela polopaticky popsáno,stačilo napsat že to je správně a nebo opravit kroky po sobě jdoucí... no jsem asi blbá,ale nějak mi teď tyhle věci hlava nebere...šestinedělka jak vyšitá, úplně vygumovaná 😀

vojtisek2007
12. kvě 2010

tercie - to potvrzení co máš se sociálky - tam si manžel vyplní oddíl A a B a pošle na OSSZ, tam mu dovyplní odky dokdy pobíral mateřskou a v jaké výši....a pošlou vám to zpátky a vy to přiložíte k žádosti o rodičák....ale nejprve musí manžel o tu mateřskou vlastně zažádat tím tiskopisem - žádost o PPM - který odevzdá v práci,kde mu to dovyplní a potom mu to pošlou na OSSZ odkud bude mateřskou dostávat vyplacenou....teprve potom mu můžou vyplnit ten papír o nároku na dávky.....

martinas73
12. kvě 2010

Zdravím, maminy! Nevíte někdo, zda se dá převést PPM z otce na matku, pokud ona nárok na PPM nemá? Všude se tu píše jen o převodu RP. Aby byl manžel půl roku na PPM, to by se nám hrubě nevyplatilo, mohl by ji ale převést na mě po nějaké minimální době? Nebo to jde jenom u RP? Jsem hodně vypočítavá, že jo? ;)

j.a.n.i
12. kvě 2010

PPM převést nejde, pouze RP

modra_slunecnice
13. kvě 2010

včera jsem volala do prahy na ministerstvo práce a sociálních věcí tam mi paní říkala že přítel může na mateřskou nastoupit minimálně na 1 dne a to hned po narození a tím mu vzniká náron a volbu RD. samořejmě i nárok na finanční podoru v mateřství. Jen jsem se teda zapoměla zeptat když se pak zase po tom 1 dnu vrátí do práce a doloží že o dítě pečuje zletilá osoba tak jak je to vyžadováno u RD zda mů pujde mateřská ? Nebo zda nám poběží jen ta RD která dle info paní z ministrsta beží od narození. ... Ftip je v tom že v těch termínech se rozcházejí zdroje www.mpsv a úřednice. Takže asi budu muset pátrat dál. Ale jak jsem pochopila tak na mateřskou nastoupí na 1 den abychom měli nárok si zvolit ridičovskou ale finančně na mateřskou dál nárok nebude mít ve chvíli kdy se vrátí do práce.

modra_slunecnice
13. kvě 2010

Zákon umožňuje střídání matky dítěte s jejím manželem či otcem dítěte v péči o dítě, a to na základě písemné dohody, přičemž každý z nich má při této péči o dítě nárok na výplatu peněžité pomoci v mateřství po dobu a za podmínek stanovených zákonem o nemocenském pojištění. Střídání se umožňuje od počátku 7. týdne ode dne porodu a četnost střídání omezena není. V případě střídání v péči o dítě se zastaví výplata peněžité pomoci v mateřství matce a začne se vyplácet tato dávka muži z jeho nemocenského pojištění, pokud splňuje podmínky nároku na její výplatu, a naopak.

modra_slunecnice
13. kvě 2010

U pojištěnce, pokud převzal dítě do péče (na základě rozhodnutí příslušného orgánu, z důvodu úmrtí matky, z důvodu dlouhodobého závažného onemocnění matky nebo na základě dohody podle tohoto zákona) činí podpůrčí doba 22 týdnů

modra_slunecnice
13. kvě 2010

dále pokud bude mít maminka po porodu komplikace, které jí neumožní trvalou péči o dítě má otec nárok nastoupit na ošetřování resp. péči o zdravé dítě mladší 10 let a poběží mateřská mamince a pečování otci, pokud máte dobrého lékaře může vám napsat neschopenku tzn. že manžel s vámi může být doma a vy nepřídete o mateřskou a on má nárok a ošetřování, v případě že na podporu v mateřství nemá žena nárok což je většinou v případě OSVČ a nepalcení nemocenské nebo při pobytu na úřadu práce, u zaměstnance nárok na PPM a ošetřování vzniká z tytulu že je zaměstnín min 180 dní před porodem a 270 dní v posledních dvou letech, tak mě to bylo vysvětleno.

modra_slunecnice
13. kvě 2010

doporučuji kouknout na http://portal.mpsv.cz/soc/ssp/obcane/rodicovsky...
tady je to hodně dobře napsáno, jde o rodičovský příspěvek
http://www.cssz.cz/cz/nemocenske-pojisteni/davk...

zde vše o mateřské, všude jsou čísla kde sedí skutečně ochotné paní a poradí i dkyž situace je komplikovaná

kaczka
2. zář 2010

Hoja holky,chtěla jsem se zeptat,jestli jste už nějaká yvřešili,jak udělat,abyste měli rodičák an 3 roky,když nemáte nárok na PPM.Nám na úřadě řekli,že by musel přítel po šestinedělí na mateřskou an celých 22 měsíců a já mezitím byhc si musela platit asi sociální a zdrvaotní enbo tak.

andelka
2. zář 2010

@kaczka To je blbost. My to teď vyřizujem, manžel byl 18-20.8. na MD a od 1.9. bude měsíc na RD a přitom chodit do práce. Na tu MD může jít až od 7týdne, ale stačí na jeden den. Na OSSZ mu potvrdí fialový formulář, vyplní dva zelené formuláře - žádost o RD a výběr roků, donese se na sociálku, ukončí rodičák na tebe, zažádá se na něj a my od 1.10. budeme zas přehazovat na mě. Až nám přijdou potvrzení se socky, zajdem na pojišťovnu a tam se to vymyslí, oni to znají.

kaczka
2. zář 2010

Hele a po tu dobu tech 6 týdnů jsi byla na rodičáku nebo jak?
@andelka

andelka
2. zář 2010

@kaczka Jo, požádala jsem asi 3 týden po porodu o porodné a rodičák, takže mi pak v červenci přišel za květen a červen (narodil se 10.5. prcek).Takže jsem byla na Rodičáku květen - srpen, v září manžel a od října zase já.

kaczka
2. zář 2010

takže tys byla to šetsinedělí na rodičáku a on pak požádal o mateřskou a pak udělal výběr rodičáku na 3 roky?
@andelka

andelka
2. zář 2010

@kaczka Já byla na rodičáku do konce srpna. Jen ty 3 dny byl manžel na MD a teď je od září na rodičáku měsíc on a provedl volbu na 3 roky.

markiivo
5. zář 2010

Ahojky holky mám dotaz.Vidím,že se tady bavíte o MD prosím kdo víte porďte mi,teda jestli se dá něco dělat.
V roce 2009 jsem dostala výpověď a protže jsem měla jít na IVF ,tak jsem nastoupila na nemocenskou.1IVF v dubnu se nezdařilo a já dál pokračovala na PN v říjnu 2009 se konalo 2IVF a bylo úspěšné tudíš jsem až do porodu byla na PN.Holky se narodily 6.6.2010 a já zjistila,že nemám nárok na mateřskou,protože jsem byla více než 180dní na PN a proto mi byla nabídnuta varianta 21 měsíců 7600,- a zbytek do 4 let 3800,-.Vím,že se tady o tom už bavíte,ale já nevěděla ,že existuje i možnost aby šel patrner na MD a pak se to převedlo na mě.Jasně,že jsem už všechno podepsala a mám vyřízenou tuto variatu 21měsíců a zbytek 3800,- do 4 let.
Chci se zeptat:
1.Jde tuto variantu nějak stornovat a přepsat MD na přítele(nejsme manželé)?
2.Pokud by to šlo ,tak já budu muset jít na úřad práce?
Holky moc děkuji za odpovědi .Přeji všem krásný den Markiivo

kaczka
5. zář 2010

@markiivo no tatínek může nastoupit na PPM po 6ti nedělí,půjde třeba jen na den nebo týden nebo tak,pak zažádá o rodičovskou dovolenou a zvolí variantu na 3 roky a po měsíci ji přepíše na tebe,jen je otázka,zda už jsi zvolila variantu na 4 roky anbeo si prostě jen požádala o rodičák,pokud už jsi zvolila 4 roky tak už to znova zvolit nejde

kaczka
5. zář 2010
j.a.n.i
5. zář 2010

@markiivo Pokud už si podepsala i ten druhý papír, ten s volbou délky, tak už to změnit nejde. Jsou nějaké návrhy, že by to v příštím roce měli povolit, ale zase je otázkou, jestli zůstane tahle možnost převodu přes manžela.

markiivo
5. zář 2010

Holky moc díky za odpovědi sice mě nepotěšily,ale co se dá dělat.Já nevěděla,že se dá tohle takto obejít.Přeji všem moc pěkný den a Kaczce ať miminko je zdravoučké 🙂

mmaky
5. zář 2010

@tercie čtu tady že jsi chtěla, aby žádal o rodičák manžel který pracuje u policie. Chci se jen zeptat zda to u vás šlo. Manžel taky pracuje u policie a není si jistý zda to u nich v práci projde.

kaczka
6. zář 2010

@mmaky v nástupu na rodičák či mateřskou mu nemsí ze zákona bránit..a pokud jde o rodičák tak u toho může normoš dělat a vydělat si kolik chce..jen nesmí dát dítě do školky

j.a.n.i
6. zář 2010

@mmaky V nástupu na mateřskou není problém, ale vím, že se někde řešilo, že kvůli jiným pravidlům (služební zákon místo zákoníku práce) byl problém s nástupem na mateřskou jen na pár dní, myslím, že to muselo být na celý měsíc. Ale nejsem si jistá, zda to byl policista nebo voják. Při rodičáku už může normálně pracovat, tam se to na nic neváže, ale pokud o něj bude žádat kvůli možnosti volby, tak předtím musí na mateřskou a při té pracovat nesmí.

tercie
7. zář 2010

@mmaky ne ne, neprošlo to, řediteli to na jeden den připadalo příliš účelový tak by si musel vzít celej měsíc, a mohl by tím přijít o svoje nynější zařazení, tak jsme do toho nakonec nešli...

mmaky
8. zář 2010

@ tercie díky, no tak to je přesně to co říkal manžel, že by to tak mohlo dopadnout ☹

geliva
15. zář 2010

@j.a.n.i chápu to dobře, že když by teda šel manžel až na rodičák (já nemám nárok na mateřskou takže mám 4letou) tak by si stejně nemohl zvolit variantu?
na sociálce mi na to nebyli schopni odpovědět.
díky