Otec bude měsíc na MD a pak se převede na mě

mancovka
2. črc 2008

Ahoj maminkky já nemám nárok na md,protože jsem během rodičovské dovolené dostala výpověd,ta mi běží momentálně čtvrtým rokem.Prý je možné aby šel otec dítěte alespoň na měsíc na md a pak se to převede na mě,je to kvůli tomu abych mohla být tři roky doma za 7600 jinak bych si nemohla vybrat a automaticky bych šla na rodičovskou dovolenou na čtyři roky což bych nechtěla.Máte s tím některá zkušenost poraďte prosím

beruska777
7. bře 2011

Ahoj Maminky, chtěla jsem se zeptat jestli náhodou někdo nevíte, jestli budu mít nárok na PPM a na 3 letou variantu rodičovského příspěvku. Nyní jsem na ÚP a mám podporu. od 4.10.2010 do 14.1.2011 jsem byla zaměstnaná na smlouvu. a v roce 2009 jsem byla 11měsíců zaměstnaná na dohodu o pracovní činností(platila jsem sociální).
Tak by mě zajimálo jestli mi to vyjde. Četla jsem, že za poslední dva roky musí být 270dnů placenou sociální, a to splňuju. akorát si nejsem jistá u té dohody o pracovní činnosti.

vojtisek2007
7. bře 2011

@beruska777 ahoj i z dohody o pracovní činnosti ti vzniká nárok na PN nebo mateřskou - odvádí se z ní nemoc.pojištění - druhou podmínku pro mateřskou, kterou musíš splnit je mít zaměstnavatele nebo čerpat mateřskou z titulu ochranné lhůty - což by byl tvůj případ - ale tvoje ochranná lhůta bude kratší než 180dnů, protože i tvé poslední zaměstnání trvalo kratší dobu - spočítala jsem to na 101dnů - tzn. že ochranná lhůta je do 25.dubna - od toho 14.1. - do 25.dubna bys musela nastoupit na mateřskou - což asi nestihneš, já ti dle termínu porodu v pasu spočetla nástup na mateřskou 8týdnů před porodem na 6.května - dřív to nejde....takže budeš nejspíš bez mateřské....

j.a.n.i
7. bře 2011

@beruska777 Nárok mít s největší pravděpodobností nebudeš, protože krom splnění podmínky 270 dní, do kterých se DPČ počítá je nutné splnit ještě druhou podmínku a tou je nástup na PPM buď za trvání pracovního poměru nebo v ochranné lhůtě - ta je stejně dlouhá jako poslední zaměstnání, maximálně 180 dní.
Takže ty ji máš 103 dní, běží od 15.1., tím pádem vyprší 27.4., což pokud máš informace v profilu správně, tak nestihneš.

beruska777
7. bře 2011

@vojtisek2007 děkuji za odpověď. takže když jsem teď na úřadu práce a mám podporu, tak to nic nemění? to znamená, že 8 týdnů před porodem budu bez peněz a po porodu dostanu rodičovský příspěvek? takže si nemůžu vybrat sama variantu rodičovského příspěvku?tak to je blbé, takže s tím nic nenadělám. ☹ ach jo,kdybych nedostala výpověď ve zkušebce, tak by bylo vše jiné(výhodili mně kvůli toho, že jsem těhotná a přitom jsem mohla dál vykonávat svoji práci.)

beruska777
7. bře 2011

@j.a.n.i děkuji za odpověď , je to pěkně blbé. když se nedaří tak se nedaří ☹

vojtisek2007
7. bře 2011

@beruska777 tzn. že až do porodu budeš vedená na úp - a ode dne porodu si rovnou zažádáš o rodičák, který si bohužel volit nemůžeš. Jestli nechceš 4 letý jde to udělat přes manžela - pokud jemu vznikne nárok na mateřskou, nastoupí na ni (na víkend třeba -stačí i na jeden den) a on pak zvolí tři roky na rodičáku a rodičák se potom s jeho volbou roků převede na tebe 🙂

beruska777
7. bře 2011

@vojtisek2007 jenže mě říkali na úp, že nemůžu u nich zůstat až do konce těhotenství, tak nevím no. a kdy se žádá ten rodičák, do kdy se to nejpozději musí provést na manžela a pak na mě?kdy je to nejlíp vyřizovat?zajdu si dnes na sociálku jak to je u mě s tou peněžitou pomoci v mateřství, ať vím na čem jsem ☹

j.a.n.i
7. bře 2011

@beruska777 To co ti říkali by platilo kdybys nárok na PPM měla, ale tím, že ji nemáš, tak tam můžeš být až do porodu.

j.a.n.i
7. bře 2011

@beruska777 Jinak to vyhození ve zkušebce naštve, ale bohužel se ze strany zaměstnavatele není čemu divit ☹ většinou mají špatnou zkušenost, tak preventivně nechtějí žádnou, i kdyby člověk pracoval až do nástupu na PPM.

agnessa
7. bře 2011

@vojtisek2007
sleduju víc vláken na toto téma a za nás všechny moc díky za trpělivost a odpovědi na téma jak přepsat rodičák/mateřskou na otce dítěte 🙂

já bych měla jeden dotaz - jsem v podobné situaci jako většina holek tady (před prvním porodem jsem měla vždycky smlouvu na určito, takže nyní při druhém dítěti nárok na PPM už nemám). Před pár dny jsem od Dr dostala "papíry" na mateřskou - můj dotaz je, jestli si musím žádat (předpokládám, že bych šla na OSSZ, když nemám zaměstnavatele) i když vím, že nárok nemám, nebo to vůbec nemusím řešit a papír můžu "roztrhat" a po porodu rovnou nahlásit rodičák na druhé dítě a po šestinedělí nechat zažádat manžela o PPM na něj. Abych něco nezameškala nebo nepokazila tím, že si tu žádost sama nepodám (snad chápeš, jak to myslím 😀 ).
Manžel už se ptal účetní, tak naštěstí s tím má i zkušenosti (prý bude už za letošek druhý, co si o to žádá a to jsou docela malá firma), takže ve zbytku nám poradí a navede ona... 🙂

vojtisek2007
7. bře 2011

@agnessa no vidíš, tak tohle přesně nevím, jestli musíš mít z OSSZ zamítnutí písemně, nebo jestli vůbec žádat nemusíš, zkus zavolat na tu jejich infolinku, tam by ti měli říct, jestli musíš žádat, když víš, že na PPM nárok nemáš - jestli někde to zamítnutí budeš muset dokládat - co já si myslím je, že nemusíš ani žádat - ani nikde dokládat, že nárok nemáš....ale radši si to ověř....třeba někdo písne, kdo to ví líp.....

agnessa
7. bře 2011

@vojtisek2007 děkuju za odpověď 🙂 příští středu jedu na kontrolu, tak se asi zkusím vypravit přímo na OSSZ

ještě jsem se chtěla zeptat - dneska mi po návratu z práce manžel říkal, že mu volala mzdová účetní, že by údajně od 1.4. měla být ta možnost přepsání MD na otce dítěte velmi ztížená, prý má vyjít nějaký zákon nebo vyhláška - že jí to bylo řečeno (nevím kým a kde), když to teď vyřizuje pro manželového kolegu, tak jestli o tom něco nevíme... tak se ptám i tady, jestli je to jen nějaká kachna, že to páni zákonodárci chtějí zatrhnout, nebo na tom opravdu něco je.... asi nemusím říkat, že by mě to docela naštvalo, protože mi nejde o nic jiného, než si "své" peníze, na které mám ze zákona nárok, vybrat v průběhu 3 let a ne 4 a ještě tím státu ušetřit celý rok, co bych byla vedená jako ekonomicky neaktivní osoba, která neodvádí daně, pojištění apod.... 😠

andelka
8. bře 2011

@agnessa
@agnessa já jsem papíry na mateřskou od Dr ani nechtěla, věděla jsem že na to nemám nárok. Potom když jsem na sociálce žádala o rodičák, tak tam vytiskli papír s prohlášením, že jsem na PPM nárok neměla a já ho přímo tam podepsala.

j.a.n.i
8. bře 2011

@agnessa Tak o nějaké změně v převádění nic nevím, ale pokud se ti povede něco zjistit, tak prosím napiš 🙂

venuss
8. bře 2011

Já jsem před rokem nechávala přepsat mateřskou a volbu rodičáku na přítele a chtěli bysme se za rok zase snazit o mimi,ale nebudu mít nárok na PPM, tak doufám, že to ještě půjde přepsat a nebude se v tom nikdo starat.🙂 ale pokud budete mit informace o nějaké změně,prosím pisněte mi.děkuji a mějte se.

vojtisek2007
8. bře 2011

@venuss
@j.a.n.i
@agnessa
taky jsem zatím o žádné chystané změně neslyšela....

aemmi
22. bře 2011

Ahoj, můžu se zeptat? Při studiu jsem měla a mám práci na zkrácený úvazek (poloviční, 4 hodiny denně) odpracovaných těch 270 dní mám, byl by v tomto případě nárok na mateřskou? Kdyby náhodou byl, nejde mi ani tak o tu mateřskou, asi by byla velmi nízká, ale spíš mi jde o to, že bych si ušetřila papírování a běhání po úřadech s vyřizováním přepisu rodičáku na otce dítěte, jestli bych si 3 letou variantu mohla zvolit sama..děkuji když tak za odpověď.

xxx.klarka
22. bře 2011

@aemmi Pokud jsi měla a máš odpracovaný tak si nemyslím že by měl být problém. Zkus se pozeptat na nemocenském.

vojtisek2007
22. bře 2011

@aemmi záleží na tom ,na jakou slouvu pracuješ, jestli ti smlouva zakládá účast na nemoc. pojištění

aemmi
24. bře 2011

@vojtisek2007 soc. i zdrav. si z toho platím...ale mzda je nízká, jen kolem 4 000 kč, tak jak by to potom vypadalo, vzhledem k tomu, že mateřská je 70% z platu? Tak by mi to pak dorovnávali do rodičáku? A mohla bych si teda vůbec zvolit tu tříletou variantu rodičáku?

vojtisek2007
24. bře 2011

@aemmi jestlli ti z platu odchází pojištění, máš nárok na mateřskou - sice nízkou (2800-2900 Kč ☹) , ale máš....a ode dne porodu si rovnou zažádáš i o rodičák a z úp ti budou dorovnávat to co chybí do 7600. a samozřejmě můžeš volit tříletý rodičák 🙂

kozlenka
25. bře 2011

Jsem ze čtyřleté varianty dost nešťastná. Čekáme druhé dítě a bohužel jsem v průběhu první mateřské přišla o práci (doba určitá), takže automaticky musím na čtyři roky. Nikoho nezajímá, že jsem deset let předtím poctivě pracovala a odváděla nemalé peníze na sociální pojištění. Chtěli jsme využít aspoň možnosti, převést mateřskou z manžela na mě, ale dnes jsme se dověděli, že ani tato možnost u nás nehrozí. Manžel je totiž OSVČ a i kdyby od března platil dobrovolné nemocencké pojištění, není to 270 dní v posledních dvou letech a od nového roku to nejde ani zpětně doplatit, takže jsme v pasti. Neumím si ani představit, jak s tak směšnou částkou jako je 3800,- kč vyžijeme. Nezbývá mi než doufat, že páni poslanci dostanou brzy rozum (což je asi blbost, že? 😠 ) No tak jsem se Vám tu vyplakala 😀 a kdyby někoho napadla nějaký způsob, jak z toho ven, budu ráda 😉

mayerka
25. bře 2011

@kozlenka ahoj, můžu se zeptat? Můj manžel je taky OSVČ, já jsem na pracáku, chceme ještě dítě. Když se zadaří, chceme rodičák napsat na manžela, ten vybere 3-letou variantu a pak to zas převedeme na mě. Čtu ale ve tvém příspěvku, že na to musí mít manžel dobrovolné nemocenské pojištění!?! To by si tedy musel jít přihlásit... A stačí, když bude platit to minimum, t.j. 92,-/měsíčně ? A musí být nahlášený minimálně 270 dní? Promiň za dotaz, ještě jsem o tom neslyšela... 😝 ti si na nás vymejšlí věci.. 😠 Myslela jsem, že stačí to, že platí povinné zdrav. pojištění...
No, taky ti přeju, ať nad těmi šimly zvítězíte! 😉

mayerka
25. bře 2011

moc se omlouvám, ale jsem z toho fakt zmatená a nešťastná... 😔 teď ještě pročítám co tu je, a trochu se divím - ona se přepisuje na manžela už PPM ? myslela jsem, že se to týká až rodičovského příspěvku... Já z pracáku na PPM nárok nemám, myslela jsem, že tedy budu dostávat už jen rodičák... Holky moc vám všem děkuju, hlavně @vojtisek2007 , jak nám zoufalkyním pomáháte..

kozlenka
25. bře 2011

@mayerka No to jsme si taky mysleli, že stačí platit povinnné pojistné! Ale bohužel, musí být přihlášen k dobrovolnému nemocenskému pojištění nepřetržitě minimálně 180 dní před čerpáním PPM a minimálně 270 dní v posledních dvou letech. Na to by snad to minimum 92 kč mohlo stačit, stejně na tu PPM půjde jen "symbolicky" a pak už se vyplácí tobě rovnou rodičák 7600 kč. Kdyby aspoň nechali tu původní čtyřletou variantu, tj. 7600 kč po dobu prvních dvou let, protože od dvou let věku dítěte už si člověk přeci jen dokáže představit nějakou brigádu, ale s devítiměsíčním miminem, když třeba budu ještě i kojit? Hold na to doplatí zas jen slušní lidi a ti, kvůli kterým to takhle zpřísnili to je upřímně jedno, těm těch 3800 na cigára a flašku stačí 😠 ☹

vojtisek2007
26. bře 2011

@kozlenka ono zas tak pasti nejste - kdyby si manžel začla platit nemoc. pojištění do března - tak splní těch 270dnů cca v listopadu - takže v prosinci může jít na mateřskou (na to máte čas do 9měsíců dítěte) a pak zvolí tři roky a pak se prohodíte....takže není vše ztraceno 🙂

vojtisek2007
26. bře 2011

@mayerka ano, aby se mohl volit tříletí rodičák, musí matce (otci) dítte vzniknout nárok na PPM - když je živnostník musí splnit účast na dobr.nemo.pojištění 270dnů za dva roky před čerpáním PPM z toho 180 bezprostředně jako platící osvč - zdravotní pojištění s tím vůbec nesouvisí - dělá se to tak, že od kteréhokoliv prvního ty zrušíš rodičák a nastoupí na něj manžel - v tom měsíci kdykoliv na víkend manžel nastoupí mateřskou - jen na ty dva dny o víkendu, to stačí - a pak zvolí tři roky na rodičáku a k dalšímu prvnímu se rodičák převede zpět na tebe. Na tohle je čas do 9ti měsíců dítěte, potom už bohužel výměna provést nelze.....a k té mateřské stačí aby platil to minimum 92,-Kč - za ty dva dny mu to u dělá opravdu pár korun - ale hlavní je, že bude mít nárok na PPM a tudíž si může zvolit 3 roky na rodičáku.....

kozlenka
26. bře 2011

@vojtisek2007 Vážně?? Takže já bych brala od září (od porodu) do listopadu rodičovskou, pak manžel prosinec mateřskou a já zas od ledna rodičovskou?? Nám řikali, že to nejde takhle přehazovat rodičovskou z jednoho na druhého a zpátky?! Ježiš, to bych měla velkou radost, kdyby to bylo možné!

vojtisek2007
26. bře 2011

@kozlenka no jiště, ty bys ode dne porodu zažádála o rodičák - jenom pozor nic jim nepodepisuj jakože nemáš nárok na PPM a máš automaticky 4letou verzi - září, říjen,listopad bys brala rodičák na sebe, od prosince by se přehodil rodičák na manžela, v prosinci o víkendu by si střihnul mateřskou, udělal by volbu roků a od ledna by rodičák byl zase zpátk na tebe - přehazovat rodičák můžete jak chcete.....je to teda papírování jak blázen, ale jde to.... 😀

kozlenka
26. bře 2011

@vojtisek2007 Tak na papírování v tomto státě jsem zvyklá 😖 No tak to ti moc moc děkuji!!! Stejně jsou na té OSSZ pěkné mrchy, že mi toto neporadili! Hned v pondělí se jde manžel přihlásit k nemocenskému pojištění a bude tedy stačit platit to minimum 92 kč? Ještě jednou děkuji, jste zlatá!