Otec na mateřskou, co musíme udělat?

terkosek
22. led 2015

Dobrý den maminky,
chtěla byhc se poptat, na to jestli má některá z vás už zkušenost s tím, že jim šel na mateřskou tatínek. Ale pozor ne na rodičovskou, ale jen na mateřskou toho půl roku. Já totiž bohužel nesplňuji podmínky pro MD, jelikož mi všude dávali jen dohody poslední rok. Mohu se zeptt, jak jste to dělaly vy, pokud to nějak jde, co musím udělat já, co manžel a jestli e já pak bez problému mohu hlásit na rodičák po tom půl roce? Prosím kdokoliv o tom něco ví, budu velmi vděčná. Děkuji

lucy_89
9. bře 2017

Necetla jsem predchozi prispevky.
Manzel byl na materske a ted pujde znovu. Po sestinedeli jsme sli na ossz , kde jsme podepsali dohodu o predani ditete do pece otce. Manzel dolozil prijmy za poslední rok. Nk a 6 mesicu cerpal ppm. Pri tom byl nadale zamestnany u stejného zaměstnavatele, jen na jjnou pracovni smlouvu na jinou pracovni pozici. Ja jelikoz jsem byla studentka deniho studia do 26 let, tak za me zdravotní pojištění platil stat. Ted si ho budu pul roku bud platit sama nebo mi pojistovna povoli to, ze jsem doma s ditetem mladsim 6ti let (starsi syn) a nebudu platit nic. Po pul roce jsem opet presla na rodicak a manzel na svou původní pracovni smlouvu.

blahova_andrea
9. bře 2017

@lucy_89 ono ale nejde o zdravotní pojištění, nýbrž o nemocenské pojištění, to je něco jiného 😉 zdravotní za tebe platí stát jako za matku pečující o dítě, ale jen myslím do čtyř let, když máš jen jedno. u dvou by to bylo do 15 let. myslím, že platit si sama půl roku nemocenské nestačí na splnění podmínek

lucy_89
9. bře 2017

@blahova_andrea na splneni podminek to nestaci - vsak ja narok na ppm nemam protoze jsem nepracovala (nebyla jsem nemocnesky pojistena). Jen resim jak pokryt tu dobu, kdy bude na materske manzel. Tak si musim zajistit placeni zdravotniho pojištění pro sebe behem te doby.

xpila
10. bře 2017

@lejla95 Smlouva musí být prostě na jinou pozici - nejde mít dvě smlouvy na jednu činnost. A ano, kdyby sis po škole našla práci, tak budeš mít na mateřskou nárok. A stačí i DPČ nad 2500 Kč nebo DPP nad 10 tis. - prostě se ti z toho musí odvádět nemocenské pojištění.

muhehehe
22. kvě 2017

Zdravím, navazuji na diskuzi. Chceme teď u druhého dítěte, které se narodí v srpnu, aby na mateřskou šel manžel, ale ne fyzicky. Se zaměstnavatelem domluveno, bude druhá pracovní smlouva. Já jsem teď na rodičáku s prvním dítětem+ na vedlejší činnost jsem osvč. A teď bych potřebovala ujasnit některé věci- bohužel na ossz jsem nedostala odpověď. Takže - narodí se druhé dítě, stopne se rodičák na první a začne se vyplácet mateřská na druhé- na manžela. Ok, potud dobrý. Fyzicky s dětma ale budu doma já. Což se asi ošetří nějakým papírem (?). Ale hlavně- jaký já budu mít status? Co sociální a zdravotní? Jako osvč na vedlejší činnost při rodičáku teď v určité výši sociální i zdravotní platím. Budu platit stále v této výši, nebo se na těch pár měsíců mateřské změní moje činnost na hlavní, a budu platit plnou palbu? Resp., čistě hypoteticky- kdybych osvč nebyla, jen bychom to takhle udělali s tou mateřskou.. tak jak to je pak u matky, ketrá je fyzicky s dětma doma, ale mateřská je vyplácena na manžela, se sociálním a zdravotním, jaký má ta matka status? Nezaměstnaná? Samoplátce? Nebo...? Na to samé se ptá i Lucy, následné odpovědi moc nerozumím, tak se ptám znova 🙂 Dík

jajulin
23. kvě 2017

@muhehehe pozor, manžel může jít na ppm až po skončení šestinedělí. Takže po porodu stopnout rp na první dítě, začít pobírat rp na druhé dite a po šestinedělí stopnout tvůj rp a nahlásit manžela na ppm. Podepíšeš mu papír, že dítě přebírás do péče. V tvém případě je asi nejlepší nahlásit se na zdravotní pojišťovnu, že pečujes o dítě do 7 let (myšleno starší dítě), stát za tebe bude platit zdravotní pojištění a tímto je tvůj status po dobu ppm vyřešen. Pokud v té době nebudeš provozovat živnost, tak ji přerušit, to je asi nejjednodušší. V opačném případě budeš muset platit minimální zálohu na sociální pojištění (cca 2000 Kč měsíčně), zdravotní ti opět zaplatí stát kvůli té péči o starší dítě. Ale pokud i teď při vedlejší činnosti platíš pravidelné měsíční poplatky, tak přesně nevim, jak moc se to změní. Každopádně při manželově ppm budeš mít zivnost jako hlavní cinnost - a tam teda nevím, jak se to slučuje s tím, že ti manžel dal mladší dítě do péče 🙂. Já bych tu živnost prostě přerušila a hotovo 🙂. Jinak ještě upozornění - pro sociálku je každý případ, kdy muž pobírá ppm a nadále pracuje, hoooodne podezřelý. Můžou provést kontrolu a případně odebrat ppm a ještě se soudit kvůli podvodu. Není to zdaleka to samé jako když si žena díky výši manželova příjmů nechá zkrátit dobu pobírání rp.

jajulin
23. kvě 2017

@muhehehe Jen to ještě shrnu: to nejdůležitější, co jsi chtěla slyšet, je asi to, že díky staršímu diteti za tebe stát bude platit zdravotní pojištění, sociální se platit nebude. Tzn. že budeš doma "zadarmo" - nic nebudeš platit, nic nedostaneš (teď vůbec neberu v potaz OSVČ).

muhehehe
23. kvě 2017

@jajulin perfektní jasná odpověď, děkuju moc! to s tím, že manžel půjde na mateřskou až po šestinedělí (po jehož dobu budu pobírat na mladší dítě rodičák), vím. Šlo mi pak hlavně o tu hlavní/vedlejší činnost a socku zdravku po dobu mateřské. Super, takže už se dokonale orientuji. Budu tedy platit plnou zálohu na socku, a nebo tedy přerušit živnost, ale to dělat nechci. Dělám externě pro jednu firmu po večerech a mám to pěkně zaplaceno, je to stálý příjem s fixní složkou každý měsíc (trochu švarc systém, ale dobře řešený🙂, to by přerušit dost dobře nešlo. Jediným otazníkem tedy zůstává, jestli se moje péče o dítě ,,netluče" s tou hlavní činností. Co se týče toho upozornění na závěr, toho se až tak nebojím. Je to využití možnosti, kterou zákon prostě umožňuje. Manžel pracuje na manažerské pozici, náplň práce není stejná ani dva dny po sobě...🙂 takže když bude dobře formulovaná ta druhá pracovní smlouva, tak nikdo nemůže říct ani prd, co se týče jeho činnosti.. to mi připadá tak jediné, co vůbec lez kontrolovat- jestli reálně pracuje na stejné pozici, nebo ne. Protože vše ostatní prostě zákon umožňuje- tedy z jedné pracovní smlouvy čerpat mateřskou, a mít přitom druhou smlouvu u stejného zaměstnavatele na jinou činnost, ze které plyne příjem. Krom toho- já když jsem si to šla na sociálku zjišťovat, tak jsem to vybalila úplně na férovku. Že jako osvč mám vypočtenou mateřskou naprosto tristní (počítala jsem si to, a abych měla pěticifernou mateřskou, tak bych musela fakturovat přes mega ročně.. no co to je?), tak to chceme čerpat na manžela, jehož zaměstnavatel s tím nemá problém, a beztak mu chce tou dobou svěřit jinou práci, než teď dělá. Naše debata s paní ze socky pak byla skutečně úplně věcná. Shodly jsme se, že zákon asi není úplně dokonalý když tohle jde, nicméně je to v jeho mezích, a dostala jsem info, co jsem potřebovala.. tedy až na ten můj status po dobu mateřské, tam jsem to moc nepobrala, takže ti moc děkuju za objasnění ;)

chajdaloupka
27. črc 2017

@muhehehe ahoj. Prave toto taky resim. V praxi teda zamestnavatel muze bude odvadet vse potrebne dvakrat? Jako ze smlouvy kde bude pobirat ppm i z nove? Trosku mi jde hlava kolem z toho. A v obdobi po porodu az po sestinedeli se nemuzu nahlasut na pracak? Musim ten rodicak? A dal: kdyz ma ted ve smlouve technicky kreslic a v druhe by mel projektant. Coz je defaktk to stejne. Tak je to blbe?

muhehehe
28. črc 2017

@chajdaloupka Ahoj, bude odvádět jen jednou. Z té původní smlouvy se bude čerpat mateřská, jakoby se ,,stopne". A ta druhá smlouva, tam bude zaměstnavatel normálně platit odvody a manžel z ní bude dostávat mzdu. V šestinedělí by se to mělo dělat tak, že se přihlásíš k pobírání rodičáku (taky klidně na manžela), po těch šesti týdnech se pobírání rodičáku přeruší, manžel půjde na mateřskou, a následně navážeš s rodičákem. Zda lze těch šest týdnů řešit i jinak, to nevím, ale asi ne. A ten poslední bod... asi by to chtělo trošku si pak ještě pohrát s textem smlouvy.. ofiko by člověk prostě neměl reálně dělat to samé... takže bych to určitě nedělala tak, že se jen změní název pozice, a zbytek zůstane slovo od slova.. s tím by mohl být problém. chce to trochu fantazie...

byra
4. lis 2017

Holky prosím kam zajít a co konkrétně řešit když se budu v březnu vracet do práce a na rodicak půjde přítel? Malá bude mít v březnu rok. Mateřskou jsem pobirala.

perpetuap1
15. bře 2018

@jajulin dobrý večer. Taky zvažujeme, že půjde přítel na mateřskou. Nyní je zaměstnanec, má vyšší mzdu nežli já. Předběžně se se zaměstnavatelem domlouvali, že by po šestinedělí pracoval pro firmu jako OSVČ. Teď je otázka: může vykonávat tu samou práci, jen s rozdílem, že je OSVČ a bude firmě fakturovat? Já bych musela platit zdravotní poj za sebe nebo by stačilo na pojišťovne nahlásit, že pecuji o dítě, i když mateřská je na otce? Případně mohla bych v době PPM otce pracovat pro svého zaměstnavatele na DPP? Díky moc za rady 🙂

jajulin
15. bře 2018

@perpetuap1 ahoj, asi by mělo stačit, že se přítel ze zaměstnance stane OSVČ, i když někde je psané, že musí mít jinou náplň práce. To přesně nevím. Ty se na zdravotní pojišťovnu můžeš nahlásit jako matka pečující o dítě, ale jedině v tom případě, pokud máte jiné dítě (kromě novorozence) do 7 let. Protože při pobírání PPM musíte sepsat dohodu o převzetí dítěte do péče otcem, logicky se podle něho nebudeš starat ty. Takže si musíš platit zdravotní pojištění nebo pracovat na jakýkoli typ pracovní smlouvy.

perpetuap1
16. bře 2018

@jajulin a myslíš , že by šla u mne DPP do 10tis? Z toho se zdr.poj.neplati.

perpetuap1
16. bře 2018

@jajulin mám syna 12 let, takže na něj to použít nepůjde

kittym
8. kvě 2019

Nevíte někdo zda když půjde otec po šestinedělí na mateřskou může zároveň během toho šestinedělí na otcovskou?