Plánované IVF, výpověď, MD a nárok na PPM. Budu mít?

brambora28
12. dub 2022

Krásný den.
7 let pracuji v jedné organizaci (HPP). Práci mám ráda, jsem tam od začátku a vše jsem vybudovala. Práce je ale extrémně náročná a po dlouhém uvažování jsem se rozhodla dát výpověď z opravdu mnoha důvodů (mimo jiné i kvůli tomu, že v tím stresu tam prostě nikdy neotehotnim).
Výpověd plánuji dát tak, aby byl pracovní poměr ukončen ke konci června (případně července). Plánuji si udělat měsíc, dva "prázdniny", abych si alespoň chvíli odpocinula a do toho hledat jinou práci (pokud se najde něco dobrého, nastoupim klidně hned).
Po 3 letech snažení jdeme s přítelem v květnu na IVF. A můj dotaz zní: Kdyby IVF vyšlo a předpokládaný TP by byl v únoru, budu mít nárok na peněžitou pomoc v mateřství?
Dle toho, co jsem se dočetla a pokud jsem to pochopila správně, tak i v případě, že bych v termínu nástupu na MD byla na úřadu práce (děsím se toho, že jako těhotná si práci nenajdu) bych nárok mít měla. Ale raději se ujistim.
Děkuji moc všem za odpovědi 🙏

cikitkapb
12. dub 2022

@brambora28 Abys měla nárok na PPM musíš splňovat dvě podmínky. 1) Být přihlášena k nemocenskému pojištění minimálně 270 dní v posledních dvou letech (ne nutně kalendářních). 2) Být zaměstnancem, nebo v ochranné lhůtě max. 160 dní od posledního zaměstnání. Těch 160 dní se počítá ode dne ukončení pracovního poměru ke dni nástupu na MD.

bassetlady
12. dub 2022

@cikitkapb 180 dní a platí pouze, že pracovní poměr trval déle než 180 dní jinak je ochranná lhůta stejně dlouhá jako poslední zaměstnání

cikitkapb
12. dub 2022

@bassetlady Pravda, 180. A děkuji za doplnění. 🙏

brambora28
autor
13. dub 2022

@cikitkapb rozumím tem podmínkám, co musím splňovat. Můj dotaz zněl, jestli za mnou uvedených předpokladu to prakticky splňovat budu? Já z toho pochopila, že ano, jen se chci ujistit, že jsem to pochopila správně? Děkuji

somalicats
13. dub 2022

@brambora28 Ochranna lhuta bude u Tebe 180 dnu. Takze si sama musis spocitat, jestli Ti to vyjde - tech 180 dnu je od ukonceni pracovniho pomeru do nastupu na PPM.

brambora28
autor
13. dub 2022

@somalicats pokud by šlo vše, jak je v plánu, tak ano.. a pokud vše nevyjde jak bych přála, tak věřím, že si najdu jinou práci.. a ještě dotaz, PPM by se v mém případě počítala ze mzdy, i kdyz bych tam uz nebyla nebo z průměrného příjmu za posledních 12mesicu? Děkuji 🙏

somalicats
13. dub 2022

@brambora28 Ze mzdy u posledniho zamestnavatele. Akorat bacha, pokud si najdes jinou praci, muzou Te i jako tehotnou vyhodit ve zkusebce a v tom pripade budes mit i tu ochrannou lhutu kratsi.

brambora28
autor
13. dub 2022

@somalicats ano, děkuji moc za informace.

j.a.n.i
13. dub 2022

@somalicats Nebude, protože pokud uz by byla tehotna z předchozího zamestnani, tak se ji pocita ta. Ano, kdyby otehotnela az v tom novem, tak jo, ale nikdy na tom nebude hur, tedy z hlediska ochranne doby, z hlediska vyse ppm by mohla, pokud by ta nova prace byla hur placena.

somalicats
13. dub 2022

@j.a.n.i I kdyby tam mela pauzu mezi jednotlivymi zamestnanimi? Psala, ze si chce udelat dvoumesicni prazdniny.

j.a.n.i
13. dub 2022

@somalicats Ano, i kdyby tam měla pauzu, pohoršit si fakt může pouze finančně, jinak je vždy výhodnější do nějaké práce nastoupit, protože nástupem se ji přeruší běh té ochranné lhůty a po případném ukončení zase začne. Takže příklad, bude končit k poslednímu červnu a IVF se jim povede taky v tom červnu, tedy sice má ochrannou lhůtu 180 dnů, ale to nestíhá, neb na PPM by mohla nastoupit nejdříve plácnu 210 den po konci PP. Takže by nárok neměla, ale pokud se ji povede najít třeba v srpnu práci a vydrží tam 2 měsíce, tak se ji na ty 2 měsíce běh pozastaví a najednou má ještě cca 30 dnů rezervu.

somalicats
13. dub 2022

@j.a.n.i Díky za doplnění 🙂

cikitkapb
13. dub 2022

@brambora28 Přesně jak píše somalicats. To si musíš sednout s kalendářem a počítat. A jako bývalá referentka nemocenského pojištění ti radím počítat to na dny. Často se nám stávalo, že to ženský počítaly po celých týdnech a ono to pak ale nevyšlo, o pár dní. 😉

mydlova
13. dub 2022

@brambora28 asi mě tu všechny ukamenuji ale ja bych šla na neschopenku. Hodně žen, které podstupují IVF jsou na neschopence, a jak otěhotní tak jsou na neschopnosti až do po mateřské..

j.a.n.i
13. dub 2022

@mydlova A bude ji to dobré k cemu, tedy krom toho, ze ti prijde naprosto normalni podvadet a jeste to radit dalsim.

brambora28
autor
13. dub 2022

@mydlova na neschopenku určitě jít nechci. Popravdě si ani neumím představit ten měsíc, dva bez práce 😅 takže to beztak nevydržím nic nedělat.. mám práci, kde řídím dvě neziskové organizace podporující osoby s autismem a doma ještě peču na zakázku (teď už tedy min..). V te práci jsem 7 let, předtím jsem taky byla zaměstnaná v sociální sféře od 15 nonstop brigády, dokud jsem nešla na HPP. Navíc nechci sedět doma a čekat, jestli to vyjde nebo ne (to IVF), to bych se zbláznila 😅

brambora28
autor
13. dub 2022

@cikitkapb ano, nakonec dám výpověď v květnu, bude to jistější.. tedy poměr skončí 31.7. Tím pádem mi vychází nárok na PPM v případě, že bych otěhotněla v květnu, ale i v červnu a nastoupila na MD 8 týdnu před termínem porodu.. pokud se IVF nepodaří, půjdu stejně a budu hledat jinou práci, protože už nutně potřebuji změnu.. děkuji za informace 😊

mydlova
13. dub 2022

@j.a.n.i nemluvím o podvádění. Pokud neumí otěhotnět z důvodu vyčerpání, proč by nemohla jít na neschopenku? 🤦🏼‍♀️ Ono bývají i lázně, kde se léčí neplodnost 🙂

mydlova
13. dub 2022

@brambora28 moc držím palečky ať to vyjde 💗 a ono asi máš pravdu, když to člověk nejméně čeká a nemyslí na to, tak otěhotní 🙂

j.a.n.i
14. dub 2022

@mydlova Protože tvrzení, ze nemuzi otehotnet ze stresu v praci neni zadny zdravotní problem. A ano lazne se davaji, pokud je pro ne medicinsky duvod, coz opet neni pocit, ze za to muze stres v praci. Stres v praci se resi zmenou prace a ne neschopenkou.