Plánuji miminko. Dostanu mateřskou?

ruze32
26. led 2022

Ahoj holky, je mi 21 let a jsem s pritelem jiz 4 roky a opravdu bych si prala mit miminko, momentalne jsme se spolu prestehovali, takze domov mame a pracuji na HPP. Bohuzel se bojim zda- li dostanu materskou a jak to tedka je s narokem. Opozdene jsem odmaturovala minuly rok a pote 3 mesice byla v jedne firme na HPP (bohuzel jsem musela ukoncit zkusebni dobu z rodinnych duvodu) a tedka pracuji v novem zamestnani kde mi konci pomer na dobu urcitou do 30.04. 2022 (je to na pul roku). Mela bych tedy odpracovanych 9 mesicu. Uz jsem vysadila pred tydnem antikoncepci, ale bojim se ze otehotnim a pote mi neprodlouzi smlouvu. Chtela bych si vydelavat dokud to jen pujde. Myslite ze bych mela jeste pockat? Dekuji moc za reakce🌹😊

hasara33
26. led 2022

@ruze32 ahoj, já bych si tedy raději buď našla práci, kde dostanu smlouvu na dobu neurčitou, nebo bych usilovala o to, aby mi jí dali v současném zaměstnání 🤷‍♀️ pak bych teprve začala uvažovat o dítěti 😉 každopádně pokud si vysadila antikoncepci, tak je vlastně tvůj dotaz bezpředmětný, protože ses už evidentně rozhodla 🤷‍♀️

lenickakl
26. led 2022

Počkala bych

ruze32
autor
26. led 2022

@hasara33 Ahoj, dekuji moc za radu😊 tak samozrejme jeste muzu pockat. Tak snad by mi smlouvu prodlouzili. Delam v kancelari, takze zde neni nic fyzicky narocneho.

zelenaesmolda
26. led 2022

@ruze32
S pritelem jste se teprv sestehovali,je ti 21,nemas ani jistou praci.Tohle opravdu neni vhodna konstelace na porizeni si ditete pokud neaspirujes na svobodnou matku.
Ono je totiz sakra velky rozdil s nekym randit a s nekym zit.

dasipe
26. led 2022

@ruze32 až ti bude blbě a budeš zvracet jen při pohledu na neumytý talíř nebo hrnek od kafe, i z kanceláře ráda utečeš domů 😅 každopádně bych se snažila o smlouvu na neurčito 😉

andelka
27. led 2022

Dokud nebudeš mít smlouvu prodlouženou (a ideálně na dýl než půl roku)tak bych se otěhotnět vůbec nepokoušela. Taky by bylo fajn se trochu zajet v partnerském soužití a v novém domově. Já jsem teda na neučito taky neměla, u nás se dává 3x po roce na určito, a to nebyl čas čekat, bylo mi 34. Ale dřív než jsem podepsala smlouvu na další rok, jsem o tom ani neuvažovala. A pak mi to vyšlo dobře, smlouva sice v těhotenství skončila (byla jsem i na nemocenské na konci), ale vešla jsem se do ochranné lhůty s nástupem na PPM. Ty nemáš fakt kam spěchat, jestli je v dohledné době šance na smlouvu na neurčito, tak bych počkala na to.

littlebee124
27. led 2022

@ruze32 Na mateřskou má žena nárok, pokud se podílí 280 dnů na placeni zdravotního a sociálního pojištění. Pokud toho nesplňuje, tak místo mateřské pobírá rovnou rodičovský příspěvek. 😇
A jak píšou holky výše, také bych pockala.

andelka
27. led 2022

Plus musí mít zaměstnavatele v době odchodu na MD nebo být v ochranné lhůtě (ta je buď 180 dnů, nebo jen tak dlouhá, jak dlouho trvalo poslední zaměstnání)

lachtanice86
27. led 2022

@littlebee124 270dnu