Po rodičáku na pracák? Na co mají nárok OSVČ?

terryfox
8. únor 2012

Holky ahoj, můžu vás, prosím, požádat o pomoc? 😉

Jsem na tříletém rodičáku s momentálně rok a půl starým synem, rádi bychom si pak pořídili ještě jednoho mimíse, ale třeba až tak za tři a půl roku od narození toho prvního 😉 Před porodem jsem pracovala jako OSVČ , platila nejvyšší zálohy, takže jsem dostala maximální PPM, nyní pobírám rodičák. Samost. výděleč. č. jsem zrušila/přerušila? No, zkrátka, neplatím si žádné zálohy 🙂 A teď řeším, zda by nebylo výhodné po skončení pobírání rodičovského příspěvku (srpen 2013) registrovat se na úřadu práce. Už vím, že pokud jsem v posledních 3 letech neodpracovala 12 měsíců, mám nárok jen na tu nízkou podporu (něco přes 3 tisíce první dva měsíce, atd.). Ale co kdybych si ještě teď začala platit zase zálohy na sociální pojištění, znovu tedy obnovila SVČ?. Nevíte některá, zda se můžu nahlásit jen na vedlejší činnost, ze které by snad měsíční zálohy nebyly tak drastické...? Prostě, jestli to jde takto "občůrat"? Že bych si teď, nebo třeba od jara, léta těch 12 měsíců platila na důchod (tedy sociální) a tím bych pak zase měla nárok na vyšší podporu? A pokud by to šlo, tak co nemocenské? To bych snad nemusela platit, měl by ho za mě na rodičáku platit stát, že jo?
Omlouvám se za trochu nejasné sdělení, ale nevím, jak to líp popsat 😀 Prostě chci vědět, zda by nestálo za to ještě jít na těch 5 měsíců po skončení rodičáku na ÚP a brát podporu. Vím, že PPM už nedostanu, při druhém dítku budu muset počítat se čtyřletou variantou, protože jsem tu SVČ přerušila ☹ Ale já bych na to, abych si platila zálohy na sociální i nemocneské ze 7600Kč neměla 😅 Jistě, máme i manželův plat, ale máme taky hypotéku a musíme jíst 😀 Ale třeba by stačilo vrátit se teď na tu vedlejší činnost a zas bych měla nějaké jiné možnosti...
No, holky, budu vděčná za jakoukoli pomoc, objasnění, vysvětlení nebo radu 😵 Z ÚP a OSSZ odcházím vždy se vztekem, co úřednice, to jiný názor, řeknu vám, že dopídit se, kolik si mám platit a jak dlouho, abych vůbec měla nárok na nejvyšší možnou PPM, bylo skoro nadlidské úsilí 😅 😀

Moc vám děkuju předem!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

j.a.n.i
9. únor 2012

@terryfox No, teoreticky to možné je, ale je otázkou zda se to vyplatí, protože aby z toho byla nějaká rozumná podpora, tak ty zálohy nebudou rozhodně malé.

terryfox
autor
9. únor 2012

@j.a.n.i děkuju za názor 🙂 No, to zní logicky... abych dostala, musím dát 😖 Pokusím se optat na ÚP, třeba narazím na znalou úřednici 😉 Každopádně by se nám to odložení dalšího prcka o půl roku a mezitím pobírání podpory hodilo... já teď řeším zuby, čekají mě rovnátka (ty ale v nejhorším posunu, v těhu se nemají moc nosit) a hlavně vysekávání všech osmiček, takže otěhotnět teď se nehodí... Ideálně by to bylo tak za rok, ale to už bych právě zůstala koncem těhu bez prostředků, rodičák by zatím skončil... No, nějak to dopadne, musí 😉

mates22
9. únor 2012

@terryfox tak dej pak vědět, celkem by mě to taky zajímalo....... ale nepídila jsem se, zatím

j.a.n.i
9. únor 2012

@terryfox Vysekání všech osmiček je v pohodě 🙂 já to řešila již během snažení, prostě jsem byla domluvená, že kdyby se povedlo, tak zavolám a zruším to.
Nicméně pokud už bys dala ŽL jako hlavní a platila i nemocenské, tak ti vznikne i nárok na PPM.