Počítá se PPM i z desetinového úvazku? Nebo jen ze 100%?

milaneek
11. kvě 2014

Manželka má splněno 270 dní pojištění. Za poslední 2 roky pracovala rok na 100%ní úvazek (20 000Kč), pak půl roku na 10%ní úvazek (2 000Kč) a posledního půl roku zase na 100%ní úvazek (20 000Kč). Takže za posledních 12 měsíců to vychází 6 dvacetitisícových platů a 6 dvoutisícových. Bude nějak zohledněno, že to byl jen desetinový úvazek a bude PPM počítána jen z celých úvazků (12 x 20 000)? Nebo bude PPM vypočítána i z těch desetinových úvazků (6 x 20 000 + 6 x 2 000)? Je to výrazný rozdíl. Předem děkuju za odpovědi.

xmarg04
11. kvě 2014

Denní vyměřovací základ se u PPM zjistí tak, že se započitatelný příjem zúčtovaný v rozhodném období (zpravidla období 12 kalendářních měsíců před kalendářním měsícem, ve kterém zaměstnankyně nastoupila na mateřskou dovolenou) dělí počtem „započitatelných“ kalendářních dnů připadajících na toto rozhodné období. Takto stanovený průměrný denní příjem podléhá redukci, která se u PPM provede tak, že částka do první redukční hranice se počítá 100%, z částky nad první redukční hranici do druhé redukční hranice se počítá 60%, z částky nad druhou redukční hranici do třetí redukční hranice se počítá 30% a k částce nad třetí redukční hranici se nepřihlíží.

j.a.n.i
11. kvě 2014

Pokud to byl klasický pracovní poměr a jen jeden, tak se to vypočítá ze skutečných platů podle výplatní pásky za posledních 12 měsíců před nástupem na PPM, tedy i z těch desetinových. Pokud se jednalo o více pracovních poměrů, tak se to pak počítá pouze z posledního.
Jo a není vhodné to zadávat jako otázku, protože každý může reagovat pouze jednou a není tedy možné položit žádný doplňující dotaz či upřesnění, ale admin to myslím může přehodit na diskuzi.

milaneek
autor
13. kvě 2014

@j.a.n.i Diky. Zajimava myslenka s tim "pokud se jednalo o vice prac. pomeru". Te jsem se chytil a prohlizel zakony, a pisou, ze pokud neuplynulo od VZNIKU POJISTENI 12 mesicu, tak se to pocita pouze od vzniku pojisteni. Tak jsem hledal, co je vznik pojisteni. Manzelka totiz mela napred prac. pomer na dobu urcitou a hned pote Dohodu o prac. cinnosti (stejny zamestnavatel). A v zakone o nemocenskem pojisteni se pise, ze pokud na sebe prac. pomery navazuji a "další zaměstnání je zaměstnáním stejného druhu jako předchozí zaměstnání", tak se pojisteni neprerusuje (paragraf 10, odst.6). Tak ted zjistit, co to je zamestnani stejneho druhu....

milaneek
autor
13. kvě 2014

@xmarg04 Neptal jsem se, jak se zjistuje denni vymerovaci zaklad, ani jakym redukcim podleha prumerny denni prijem. To mi Google napise taky. Otazka znela : Bude nejak zohledneno, ze to nebyl plny uvazek? Nechapu tvoji potrebu psat, kdyz tvuj prispevek neni odpovedi na otazku.

xmarg04
13. kvě 2014

@milaneek Hele, ty jsi dobre mimo. Za a) nechapu tvoji potreb nekoho napadat, kdyz se ti clovek snazi pomoct, b) samozrejme, ze te musi zajimat vymerovaci zaklad, na co jinyho ses asi ptal? Protoze o to v tomhle pripade jde, zda se manzelce bude za denni prijem pocitat mesicni vydelek/pocet pracovnich dni v mesici a nebo mesicni vydelek/pocet odpracovanych dni. Plaves v tom a jeste kopes kolem sebe, dej si pohov...

j.a.n.i
13. kvě 2014

@xmarg04 Mimo není, ty opravdu odpovídáš na něco jiného, než se ptal... a když už jsme tedy u toho, tak při výpočtu DVZ se to nedělí pracovními dny, ale kalendářními, takže v tom plaveš úplně stejně.

xmarg04
13. kvě 2014

@j.a.n.i

Jeho otazka: Bude nějak zohledněno, že to byl jen desetinový úvazek a bude PPM počítána jen z celých úvazků (12 x 20 000)? Nebo bude PPM vypočítána i z těch desetinových úvazků (6 x 20 000 + 6 x 2 000)?

Moje odpoved: započitatelný příjem zúčtovaný v rozhodném období (zpravidla období 12 kalendářních měsíců před kalendářním měsícem, ve kterém zaměstnankyně nastoupila na mateřskou dovolenou) dělí počtem „započitatelných“ kalendářních dnů připadajících na toto rozhodné období.

Porad nemam pocit, ze bych odpovidala na neco jinyho, nicmene i kdyby jo, absence elementarni slusnosti me nadzvedla ze zidle (Nechapu tvoji potrebu psat, kdyz tvuj prispevek neni odpovedi na otazku). Ale ok, delejte si tu co chcete, na konovi uz je opravdu bezpecno jen v uzavrenych diskuzich...

j.a.n.i
13. kvě 2014

@milaneek No, pokud to byla DPČ, tak je dost dobře možné, že v těch měsících vůbec nebyla nemocensky pojištěna, protože u DPČ je člověk účasten nemocenského až od 2500,- měsíčně, ale ta částka se někdy zvedala a z hlavy fakt nevím kdy, každopádně když koukneš na výplatní pásku, tak zjistíš, zda bylo odváděno sociální (v něm je i to nemocenské) nebo ne. Pokud ne, tak je jasno a bude se to počítat jen z toho posledního půlroku. Pokud jo, tak musíš vypátrat ten stejný druh, na to odpovědět neumím, logicky bych řekla, že to stejný druh není a že jsou myšleny např. 2 smlouvy na dobu určitou za sebou, ale zároveň vím, že nemá smysl nažit se na zákony uplatňovat logiku. Jo a ještě tam hraje roli jedna věc, DPČ může být tzv. zaměstnání malého rozsahu a to by podle mě byl skoro jistě jiný druh. Zkusila bych to zjistit přímo na OSSZ, co tam má manželka v jakém odbobí od zaměstnavatele hlášeno.

milaneek
autor
15. kvě 2014

@j.a.n.i: Dnes jsem zjistil nové informace, manželka má od 1.1.2014 sice 20 000,-, ale na DPČ. Ale bohužel v součtu na tři DPČ (protože DPČ může být max. na 50% úvazek). Všechny od 1 zaměstnavatele. OSSZ vypočítala mateřskou jen z nejvyšší DPČ. Protože v současnosti je sice manželka nemocensky pojištěna třikrát, ale aby ze všech pojištění mohla čerpat PPM, musela by u každého pojištění splnit i podmínku 270 dní nemoc.poj. A to splňuje samozřejmě jen jednou.

milaneek
autor
15. kvě 2014

@xmarg04 Promiň, jen mě uráží, když někdo považuje za radu odpověď CTRL+C, CTRL+V, obzvlášť citací zákona. Nejsem právník, kdyby mi aplikace zákona na můj konkrétní případ byla jasná, tak bych se neptal. Sama uvádíš:"v rozhodném období (zpravidla období 12 kalendářních měsíců)" - když je něco zpravidla, tak je zřejmé, že to může být i jinak - a zrovna na toto jsem se ptal, a ty to nijak nekomentuješ.

Otázka: Bude nějak zohledněno, že to byl jen desetinový úvazek a bude PPM počítána jen z celých úvazků (12 x 20 000)?
Očekávaná odpověď: ANO nebo NE

Otázka: Nebo bude PPM vypočítána i z těch desetinových úvazků (6 x 20 000 + 6 x 2 000)?
Očekávaná odpověď: NE nebo ANO

xmarg04
15. kvě 2014

@milaneek Myslim, ze když "te urazi" odpověď, nemá cenu s tebou nic dal resit a moc rada uz se ti kdykoli v budoucnu vyhnu, mj. napr. existence doplnujicich dotazu je ti evidentne cizi, stejne jako zaklady slusnosti, ze... 🙄 A promin, ja pravnik sice jsem, ale zrovna tohle mi prislo srozumitelny... Howgh...

xmarg04
15. kvě 2014

@milaneek a ještě jen poznámka - tohle rozhodne nebyla citace zákona...

j.a.n.i
15. kvě 2014

@milaneek Jojo, to tak je, v případě souběhu více pojištění musí být ve všech 270 dní, tedy aby se to mohlo spočítat ze 3 DPČ, tak by musela mít celých 270 dní 3 DPČ, nejde to využít na střídačku přestože by se těch 270 dní minimálně 2* do 2 let vlezlo.